build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плоштад Делфина (во нас. Влае 2)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 01-Sep-2014 at 20:45
Originally posted by gjoko

Секој брак се обзнанува со музика и труби на сите страни па и политичкиот

Gledas deka "GROM" udira vo kopriva!?
Do vcera oci nejkea da si vidat, denes secat lenta, se smeat i nazdravuvaat so sampanjsko.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 01-Sep-2014 at 20:48
И тоа каква коприва,таа што го чува државното ќесе
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1517
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 01-Sep-2014 at 21:36
Originally posted by gjoko

И тоа каква коприва,таа што го чува државното ќесе
Deka go cuva, ne sum bas siguren!?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 01-Sep-2014 at 22:04
А за плоштадот ќе кажете нешто.
Јас ќе кажам дека ептен ми се допаѓа. Единствено на тревните површини би садил повеќе дрвца за по некое време да имаме убави сенки во тој дел.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2392
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 02-Sep-2014 at 00:58
По фоткава од птичја перспектива си останувам на ставот дека е премногу поплочено, а премалку со зеленило. Без разлика што се води како плоштад.
Добро, убаво ќе се искористи при правење митинзи.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 02-Sep-2014 at 01:42
Ти не си го видел плоштадот во Струмица затоа оваа површина ти се гледа голема. Но нејсе поплочувањето кај нас е за да може да собере повеќе народ. Е сега доаѓаме до феноменот кој уште не сум го разбрал а тоа е, зошто во Македонија скоро сите зелени парковски/плоштадски површини не се за играње, газење или седење. Еве види ја сликата скоро никој не стои на тревата сите се собрани на асфалтираниот дел. Мислам дека тоа е причината поради која обично се поплочува повеќе од потребното.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7066
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 02-Sep-2014 at 04:29
Originally posted by kultuzin

Ти не си го видел плоштадот во Струмица затоа оваа површина ти се гледа голема. Но нејсе поплочувањето кај нас е за да може да собере повеќе народ. Е сега доаѓаме до феноменот кој уште не сум го разбрал а тоа е, зошто во Македонија скоро сите зелени парковски/плоштадски површини не се за играње, газење или седење. Еве види ја сликата скоро никој не стои на тревата сите се собрани на асфалтираниот дел. Мислам дека тоа е причината поради која обично се поплочува повеќе од потребното.
ова е тоа што го зборев претходно на други теми... кај нас се работи без план во идејата, како прво не се знае намената на просторот, дали тоа ќе биде плато за собири, дали ќе биде парк или друго, а плоштад може да биде само во одредени услови
кај нас едноставно одбираат да поплчат површина, да стават по некој тревник ваму и таму, па да го наречат плоштад
реално, не може кружна поплочена површина опколена со зеленило која во центарот има фонтана, да се користи за собири, со сцена... за таква намена просторот се прави правоаголен или полукружен, нешто слично како поплочениот дел кај школка во парк
а ако се работи за чисто рекреативен простор кој ќе се користи само како пешачка зона и место за рекреација, тогаш парк е непогрешлива опција... во него ќе има и место за одмор, и пешачки патеки и фонтани, игралишта и скулптури, па ако е доволно голем, и плато за настани

...плоштад од друга страна, е нешто сосема друго, плоштад не се создава со поплочување, туку или постои, или не, плоштадите се дефинирани со урбанистичкиот развој и изградба на објекти на просторот, како и уличната инфраструктура... не може плоштад да биде било што... и не, основна функција на плоштадот не е да служи за собири, туку да биде раскрсница, сообраќаен чвор... причината поради која на плоштадите отсекогаш имало собири е нивната централна положба во просторот и големата отворена површина, наспроти тесните улици
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 15-Sep-2014 at 17:36


извор: фејсбук страницата на Општина Карпош
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7066
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 15-Sep-2014 at 20:47
што им е финтата со клучевиве? на секој плочник ги ставија
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 15-Sep-2014 at 21:36
Може точак да се заклучи тука! Тоа прво ми текна...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 27-Sep-2014 at 12:17


фото: СПФМ
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7066
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 27-Sep-2014 at 16:11
добро бе човече знае ли некој метла да фати во рака откако ќе постави плочки или ќе асфалтира улица? BashWallbash
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 714
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 27-Sep-2014 at 16:19
Точно. Каде и да се наредат бехатон плочки, ама никаде не е сметен остатокот од песок после тоа. Цела таа прашина ја дишеме.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 648
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 27-Sep-2014 at 16:51
Очигледно метли немаат никој, па така и Паркови и зеленило, никаде не ја заметува искосената трева, туку така си стои на велосипедски патеки, тротоари, улици...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 27-Sep-2014 at 17:52
Тоа посебно ме нервира. Пред некој ден поминав со велосипед покрај Жена-парк, и една туристка го сликаше споменикот на паднатите борци. А паркот беше свежо искосен и сета трева беше расфрлана наоколу од ветер и луѓе. Којзнае каков впечаток ѝ оставило тоа за градов и градските служби.

Да додадам дека и често меѓу искосената и несобрана трева има трнови кои се забодуваат во гумите и се честа причина за дупнати гуми на велосипедите.

_________________

А горната слика е од пред отворањето на плоштадот, можат да се видат тарабите со кои е ограден.

Edited by Џоле - 27-Sep-2014 at 17:53
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 27-Sep-2014 at 19:31
не е така.мора песката да стои некое време за да навлезе во процепите помеѓу коцките.ако одма се измети песката,при налегнување на коцките ќе се јави зјај
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 29-Sep-2014 at 00:50
Originally posted by stratus

Точно. Каде и да се наредат бехатон плочки, ама никаде не е сметен остатокот од песок после тоа. Цела таа прашина ја дишеме.

Скоро бев во Амстердам, во населбата каде што бев песокот врз новиот бекатон си стоеше цел месец, намерно го оставаат за да се пополнат празнините
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 29-Sep-2014 at 00:56
p.s. Маана важно мора да се најде, ако е убаво направено сега ќе се плука по неизметениот песок што е ставен за да се разнесе низ бекатонот, важно мора нешто да етоа е во гените на македонците...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 29-Sep-2014 at 01:12
Бев на плоштадот и многу ми се допадна. Немав време да се загледувам во детали , ниту пак да сликам. Така неможам да кажам нешто повеќе. Може интересно е да се каже дека архитектката по чија идеа се изгради овој плоштад како и уште еден плоштад е вработена во општина Карпош. За оставениот песок како што беше кажано мислам дека се чека да заврне дожд да го спушти оној песок кој веќе е навлезен помеѓу плочите за потоа да можат целосно да се исполнат празнините.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 29-Sep-2014 at 01:37
Originally posted by Tzar_28

Originally posted by stratus

Точно. Каде и да се наредат бехатон плочки, ама никаде не е сметен остатокот од песок после тоа. Цела таа прашина ја дишеме.

Скоро бев во Амстердам, во населбата каде што бев песокот врз новиот бекатон си стоеше цел месец, намерно го оставаат за да се пополнат празнините


А јас бев месецов у Шпанија и на неколку места приметив дека не ставаат песок, туку своевиден цемент кој го продолжува "животот" на коцката, особено во поглед на напукнување и размрдување. И сега што правиме?
Генерално муабетот е дека за ова поставување со песок мора да се изнајде начин и да стане минато. Претерано многу сме загадени, а истиот тој песок предизвикува проблеми кај голем број граѓани поради проблеми со алергија, истиот тој песок потоа се расфрла низ улиците и низ воздухот. Едно е Амстердам каде после целосното вметнување на песокот истот парк 10 пати ќе биде исчистен и со цистерна и со конвој градски чистачи, исто како што се чисти целиот град континуирано. Кај нас да се чисти редовно и темелно, ова со песокот нема да биде никаков проблем, но вака како што е, е проблем.
23ka.wordpress.com
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.