build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градски плоштад Гоце Делчев - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 26272829>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 12-Feb-2011 at 16:09
Па добро бе луѓе, штом ова по втор, трет...пат им се случува редно е да постават камери, па ако треба и некое обезбедување во ноќните часови (за полиција што треба редовно да патрлорира не треба да се говори).Машала и дрифтање имало.

Edited by Buliwyf - 12-Feb-2011 at 16:11
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 23-Feb-2011 at 14:53
Поставени трите часовници на Саат кулата во Струмица

Струмица, 23. февруари 2011

Деновиве се во тек завршните работи на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица, каде се поставуваат трите аналогно-дигитални часовници на Саат кулата.

Саат кулата има форма на рамностран триаголник, и е висока околу 18 метри. Трите часовници се со ГПС навигација што е гаранција дека секогаш ќе покажуваат точно време.

Станува збор за проверена, најнова и најсовремена технологија. Во пресрет на големиот празник на општина Струмица, Струмичкиот Карневал, кој годинава ќе се случи на 8-ми Март, се работи забрзано на финализирање на инфраструктурните објекти на самиот плоштад.

http://www.inpress.com.mk/WBStorage/Articles/0A04ACE1F9B9B14682E4C8CBEA17F74E.jpg

http://www.inpress.com.mk
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 23-Feb-2011 at 16:15
Znaev deka Saat kulata ke izleze najgolema utka,mnogu gruba konstrukcija za tolku sitni casovnici,podoro ke bese da stavat plazma ekrani pa ke se koristea plus za reklami,informacii,izvestuvanja i sl.,.

Edited by ovaj_stariov - 23-Feb-2011 at 16:18
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
LouReed View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 133
  Quote LouReed Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 23-Feb-2011 at 17:30
Neznam za plazma ektranite, ali mozea poubavo da ja napravat saat kulata...

Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 23-Feb-2011 at 19:38
Тешко промашувањеThumbs%20Down

Овие часовничиња можат да стојат само и на две метални железа... а не на постамент поголем и од оној за Александар на плоштадот во Скопје....
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 23-Feb-2011 at 23:26
Македонијае една од ретките земји каде во времето на турците се изградени бројни Саат кули во повеќе градови, како што се Скопје, Битола, Прилеп, Струга,Штип, Велес, Кичево, Кратово.
Саат кули веројатно имало и во другите поголеми градови во Македонија, но не се споменуваат во историските извори. Струмица е еден од градовите каде немаше присуство на Саат кула од тој период, но со отворањето на новиот плоштад “Гоце Делчев“, струмичани имаат своја Саат кула, но помодерна, за разлика од оние од “турско“.Саат кулата има форма на рамностран триаголник, и е висока околу 18 метри. Трите часовници со димензии од два петри, кои беа вчера поставени, се со ГПС навигација што е гаранција дека секогаш ќе покажуваат точно време. Станува збор за проверена, најнова и најсовремена технологија.
Останува уште да протече водата од малиот водопад на Саат кулата, кој е вклупен со кулата, но веројатно тоа ќе се случи со завршувањето на големиот водопад, сместен во горниот дел на новиот плоштад.

http://www.strumicanet.com


Edited by Makedonij - 26-Jan-2013 at 10:25
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
nylon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 168
  Quote nylon Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 23-Feb-2011 at 23:37
Саат кулава секако може да се нарече само не модерна. Модерна не станува ако има уредче од 500 евра кое воспоставува сеталитска врска и покажува секогаш точно време.

Покрај тоа што немаме иновативност во градбите, незнаеме ни да ја копираме светската модерна архитектура. Па срамота е во град, кој се смета за еден од најбрзо растечките во Македонија, да се направи вакво чудо од железни профили кое во развиениот свет не би го користели ни како кафез за мајмуни во зоолошките.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 23-Feb-2011 at 23:47
Навистина оваа саат кула и амфитеатарот во паркот мислам дека се ДНО на архитектурата ако тоа така може да се нарече. Навистина на Струмица очајно и требат архитекти зошто џабе се фрлат пари и труд во нешто што нема никаква естетика и изгледа дека е правено во 70 и 80. И како што рече најлон ако нешто незнаеш да го напавиш тогаш имаш интернет никој не ти брани да посурфаш и да ги видиш модните трендови. А модните трендови одат во правец на градење по принцип на лего коцки.Особено на вакви објекти. За жал кај нас сеуште шалоните и бетонот сеуште го имат гавниот збор.
А како што гледам на седмата слика од горе и нивелацијата е многу добро направена со оглед на тоа дека се прават мали езерца на плоштадот.


Edited by kultuzin - 24-Feb-2011 at 00:26
Back to Top
KinDeR View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 04-Jun-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote KinDeR Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 24-Feb-2011 at 03:00

Мене ми личат на картонски саати, оние што ги правевме по ОТП... А за тоа каков механизам има саатот, или каква технологија... Можеш и на школка од фичо да ставиш мотор од спејс шатл, ама тоа нема да го направи меѓупланетарна машина.

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 24-Feb-2011 at 09:50
Што би рекле Србите „Тресла се гора, родио се миш“. Толку фалење за мала метална конструкција (недостојна ни за тотем на бензинска) и 3 часовника. Без навреда, но мислам дека ваква саат кула би била навреда дури и за општина Боговиње. Crazy
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 24-Feb-2011 at 09:56
Мене ми изгледа како да не е воопшто довршена саат коулата, ако остане ваква како што е стварно не ја сваќам причината за нејзино постоење.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 24-Feb-2011 at 11:24
Ги примети некој реновираните фасади?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Tiveriopol View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tiveriopol Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 24-Feb-2011 at 15:11
Па за тие пари толку 20-30 илјади евра.Да кошта 4-5 милиони евра како во Скопје сигурно ќе е поубав.
И мене не ме воодушевува многу сиромашно изгледа.
Back to Top
GodFather View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GodFather Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 24-Feb-2011 at 15:18
Дали вие кога ќе добиете подарок од некој ќе кажете не ми се допаѓа требало нешто друго да ми купите.А човекот потрошил пари и време да ти оддаде внимание и да докаже дека те почитува.Градскиот часовник не е дело на општината,ниту пак се потрошени општински пари за истиот.Туку тоа е подарок за градот Струмица дониран од Ванчо Чифлиганец и неговата градежна компанија ,,Адора Инжинеринг‘‘.Истиот вреди мислам 30 000 евра (не сум сигурен) и сигурно нема да потроши милионски суми па да ти изгради Биг Бен, и малите нешта значат многу за некого.Истиот господин има и низ други општини донирано некои градби.Да не ме сфатите дека го бранам али треба некои работи да се почитуваат без разлика како се изградени,бидејќи тука станува збор за хуманоста на некој и сакал да има донирано свое дело и во овој град.Сигурно општината ако беше задолжена да гради саат кула, немаше да изгледа вака туку ќе имаше конкурси и тендери на кои ќе одлучуваа органи за избор на дизајнот на саат кулата бидејќи се трошат и опстински пари.А овде станува збор за донација и каква и да е треба да бидеме благодарни а не да кажуваме дека можело да биде и на две железа поставена или да имало плазма екран или пак дека личеле на хартиени часовниците.Thumbs%20Up
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1108
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 24-Feb-2011 at 18:32
Саат кулава сама по себе е чиста 1ца, но визуелно некако фино се вклопува во околината (сивите плочки). Инаку супер е тоа што Ванчо донирал, ама не значи дека секој поклон општината мора да го прими и да го стави во центар на град. Можеле да му речат „фала многу, ама не е ова за на плоштад, ако сакаш париве за друго нешто може да ги искористиме“.

Што се однесува до фасадите, повторно 1ца. Поткровјата не се чепнати, од километар голите цигли бодат очи. Ролетните исто, можеа или да ги тргнат сите или па сите балкони да ги застаклат. Очигледно ништо од тоа, се решија само за фарба. А тука повторно утка, ама ај ќе почекам подобри слики да искоментирам за тоа.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 24-Feb-2011 at 19:19
@ GodFather ApplauseApplause
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
GodFather View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GodFather Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 24-Feb-2011 at 19:35
Originally posted by <Fresno>

Саат кулава сама по себе е чиста 1ца, но визуелно некако фино се вклопува во околината (сивите плочки). Инаку супер е тоа што Ванчо донирал, ама не значи дека секој поклон општината мора да го прими и да го стави во центар на град. Можеле да му речат „фала многу, ама не е ова за на плоштад, ако сакаш париве за друго нешто може да ги искористиме“.

Што се однесува до фасадите, повторно 1ца. Поткровјата не се чепнати, од километар голите цигли бодат очи. Ролетните исто, можеа или да ги тргнат сите или па сите балкони да ги застаклат. Очигледно ништо од тоа, се решија само за фарба. А тука повторно утка, ама ај ќе почекам подобри слики да искоментирам за тоа.


Уште пред почетокот на акцијата беше познато дека ќе се фасадираат т.е. ќе се освежува фасадата на зградите со нова боја за да се покрие старата боја и да се обнови нивниот изглед.Толку.А тоа што го кажа за ролетните ти е епик фејл.Како може општината да го остранува тоа што е во сопственост на станарите (во тој случај ролетните,или пак да ги застаклуват балконите).Според тебе доаѓа дека треба да почнат и прозорците да ги менуваат,алуминиумски да им стават па венецијански ролетни и слично.Подобро зградата да ја срушат и помодерна да им изградат,нели.
А за саат кулата ако јас сум донатор тогаш јас плаќам и јас кажувам што ќе се гради,за местото нека одлучи општината таа е надлежна кое место ќе ми го даде,тие одлучиле плоштадот бидејќи сигурно сметале е новоизграден па првата донација нека биде таму(карикирам).Таму е најфрекфентно и саатот има функција да го покажува точното време и секој може да погледне колку е часот.

Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 24-Feb-2011 at 20:18
Од целиов проект очекував многу повеќе. Слободно можам да кажам, после толку големата еуфорија што се создаде околу целата иницијатива во врска со плоштадов импресиите ми се преслаби. Стварно очекував нешто уникатно и препознатливо. А за саат кулата како што кажа Урбан ни за Боговиње не ја бива, иако таа е најмал проблем според мене.

Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 24-Feb-2011 at 22:17
Сепак да се надеваме дека во идно време овие часовници ќе бидат заменети со некои екрани или нешто слично (како новите светлечки ознаки на автобуските постројки во Скопје) во поголем формат... Мислам дека некој веќе напиша за тој предлог....

И плус да не заборавам да напоменам дека нема одвод па водата се разлева по цел плоштад, особено горе пред старата стоковна куќа...


Edited by Шпер - 24-Feb-2011 at 22:18
Back to Top
GodFather View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 24-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GodFather Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 24-Feb-2011 at 22:39
Јас мислам дека кога ќе биде целосно готов плоштадот со текот на времето кога ќе се покажуваат проблеми треба да се модифицираат и решаваат истите.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 26272829>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.199 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.