build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Градски плоштад Гоце Делчев - Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 19-May-2010 at 23:55
Незнам за кое мнозинство зборуваш, но еве ви излегов во пресрет и во следниве 30 дена нишката ќе биде излистана и во Поректи и во секцијата Пешачки зони и паркови. Потоа ќе остане само во Пешачки зони и паркови.

Како форумот расте, овие реорганизации се неопходни бидејќи ќе се задушиме во генералните секции, така да не ми е јасен отпорот, особено сега од кога ја знаете новата локација.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 20-May-2010 at 00:08
Да се надоврзам и јас. Добивам впечаток дека секцијата проекти се перцепира како поатрактивна, а навистина не ми е јасно зошто. Ваљда најатрактивно место за секоја нишка е да биде на соодветна тематска локација и заедно со другите слични нишки.
Да се сведуваше работава на правење на отстапки (како што многу несоодветно се изрази Шпер), со оглед на придонесот и ентузијазмот на Addvert нишкава веднаш ќе ја префрлевме каде и да каже он. Ама работава нема врска со отстапки, туку се работи за неопходност од подобра организација на темите. Доколку тој процес не го прати растењето на форумов, гарантирано ќе стане многу хаотично и тешко за снаоѓање. Одредени промени со тек на време едноставно мора да правиме.
Back to Top
зоран заев View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-May-2010
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote зоран заев Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 20-May-2010 at 00:31
Здраво,
Не сум којзнае каква институција но благодарам што учествувате на форум за Струмица и за градскиот плоштад во Струмица. Убаво е да се вида коентарите на нешто што го работам од душа.
Поздрав,
Зоран Заев
Back to Top
зоран заев View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-May-2010
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote зоран заев Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 20-May-2010 at 00:34
Здраво,
Постојат само слики како извадоци од главниот проект. Немаме 3D од главниот проект. Ке ви пуштам слики штом се вратам во Струмица. Идната недела ке биде тоа.
Поздрав,
Back to Top
зоран заев View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-May-2010
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote зоран заев Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 20-May-2010 at 00:36
Да... И јас предлагам да се врати во главни наслови LaughLaughLaughLaughLaughLaugh

Back to Top
зоран заев View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-May-2010
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote зоран заев Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 20-May-2010 at 00:40
Јас не ја знам новата локација а со мене верувајте носам доста кои ке се вклучат  ... арем така мислам де....Laugh
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 20-May-2010 at 00:43
Штом почитуваниот Зоран Заев како нов член ја најде и одново ја пронајде нишката, овој пат под малку изменето име, значи за старите членови не би требало да има проблем.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
зоран заев View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-May-2010
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote зоран заев Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 20-May-2010 at 00:49
Не знам што ти значи тоа под малку изменето име ама навистина си го заборавив претходниот пасворд и морав да отворам нов профил Smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 20-May-2010 at 00:52
@ Зоран Заев

Со нетрпение ги очекувам сликите од главниот проект и ќе ве држам за ветувањето Smile
Особено ме интересира сообраќајното решение.

Засега, доколку сте запознаен, ве молам за информација дали во тунелите ќе биде вградена вештачка вентилација, или нивната должина не бара таква инвестиција?
Back to Top
зоран заев View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-May-2010
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote зоран заев Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 20-May-2010 at 00:55
Според димензиите на подземната улица и имајки во предвид дека се надоврзува со подземната гаража која е отворена странично од сите страни нема потреба од вентилација... но и да се покаже било каква и мала потреба тоа едноставно се вградува.
Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 21-May-2010 at 18:41
Како ќе биде поплочен плоштадот?
(со какви материјали)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 21-May-2010 at 19:07
Мене ме интересира друга работа во врска со сообраќајот доле во подземната сообраќајница. Како ќе се регулира видливоста на возачите? Сега додека сообраќајот се одвива над се гледа кој ти доаѓа од десно, кој од лево од десетици метри. Вака доле да не се јави некој проблем? Има ли шанси да ја видиме студијата од техничко решение за раскрницава изготвена од сообраќајните инженери?

И дали проектов предходно беше долго најавуван и дел од плановите долги години наназад па сега само се реализира или сега е вцртан и се реализриа како идеја на сегашната локална власт?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 21-May-2010 at 23:42


Па бидејќи ќе е семафоризирано, доколку не поминуваш каубојски на црвено нема да има проблем
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 22-May-2010 at 01:54
На визуелизацијата има супер пример. На 2:04 има една бела кола што искача од уличето што се приклучува кон главната артрија. Како возачот на таа бела кола ќе има прегледност што надоаѓа од позади ќошот кога ќе погледне на лево подзастанувајќи и ќе види ѕид. Кај мене во маало една жива ограба вака на ќош знам кои проблеми ги прави со години, а не да е трајно решение забетонирано. Треба да излезе безмалку со половина кола до среде лента додека да добие прегледност. Може би ќе треба некое дополнително висечко сферно огледало да се постави или па огледало под агол од 45 степени точно на ѕидот пред возачот на белата кола. Воедно такво огледало ќе помага и за оние кои возат по главната артеија да знаат дали им надоаќаат возила што потенцијално би им се избациле со пола кола пред нив ненадејно. Две муви со еден удар.

И ако може некој од Струмица да склопи на брзинка скица на постојната сообраќајна мрежа и на мрежата после извебата на проектов, зашто колку што можам сега да заклучам од гоогле еартх главната артерија треба да е Моша Пијаде, а уличката што се приклучува е Невена Стојкова, така? Што е со Благој Јанков Мучето?
Edited by lslcrew - 22-May-2010 at 01:57
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 22-May-2010 at 02:09
@Islcrew Дури и кога беше нормална сообракајница немаше главна артерија , И може да се каже дека дури ми беше страв да ги преминувам тие улици
( баш таму на спојот на тие 3 улици се вршеше ритуалот на карневалските маски , И стварно сега не знам каде ќе завршува карневалската парада, зошто таму веќе не е можно ) Сепак зборот ми беше дека немаше главна артерија и ул. Моша Пијаде и ул. Невена Стојкова се со иста широчина , но сепак ако правиме муабет за главна Артерија , тоа треба да биде ул. Невена Стојкова затоа што преку неа мо=е да се заобиколува и пак да се излезе во центар , а Моша Пијаде води кон Градскиот Парк .
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 22-May-2010 at 02:31
Еве за што поточно зборував. Со црвено е точката којашто мислам дека ќе прави проблем во прегледноста, со сиво е видното поле на возачот што е ограничено од лево со црвената точка. Со зелено е висечко огледало што би се поставило (Ако има простор во висина), со кафеаво е дополнително видно поле што би се добило со такво огледало. А воедно и обратно од кафеавото би служело и како некој вид предупредување за оние што возат од горе (гледано на скицава) дали им надоаѓаат возила што евентуално би им се испречиле.Инаку за улициве главното прашање ми беше што ќе биде со Балгој Јанков Мучето. Оваа улица ќе си проаѓа одозгоре како и сега само што нема да ги има веќе врските со другите улици што ќе проаѓаат низ тунелите. И дали овие конекции што сега постојат а со тунелот ќе се изгубат, дали се нешто значајни за Струмица и како ќе се надоместат? Дали се планира тие конекции да се надоместат со околните раскрници.

Најдобро ќе беше доколку ја имавме сообраќајната студија од сообраќајните инженери. Може би тука г-динот Заев ќе излезе во пресрет со таквата студија. Јас би го замолил доколку прочита и не би му било проблем да се обиде да сподели нешто од матерјалите би бил балгодарен.
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 22-May-2010 at 17:38
haha Islcrew sega te svakam sto sakas da kazes !
Ulicata Blagoj jankov Muceto otsekogas bila pesacka !
Mnogu ubavo si ja napravil skicata ! No sega da ti ja razjasnam dilemata okolu toa :
Znaci bas gore na tvojata skica kade sto imas potcrtano zelena dijagonalna linija od tamu ke se krska nadesno i ke ima podzemna garaza , znaci kako sto ti navedov , B.Jankov-Muceto otsekogas bila pesacka (korzoto )zona , taka da delot od kade sto se koristese za parking sega ke e podzemna garaza a nad nego ke si bide del od plostadot , zalno bese sto samo 50% od plostadot funkcionirase kako plostad , eden del bese parking i ulici , a delot kon Jugopromet bese totalno disfunkcionalen , sega duri i nie vsusnost ke vidime kolkav bil nasiot plostad , asamo kolkav del bil funkcionalen !
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 22-May-2010 at 18:12
Originally posted by Cloverstack

Да се надоврзам и јас. Добивам впечаток дека секцијата проекти се перцепира како поатрактивна, а навистина не ми е јасно зошто. Ваљда најатрактивно место за секоја нишка е да биде на соодветна тематска локација и заедно со другите слични нишки.
Да се сведуваше работава на правење на отстапки (како што многу несоодветно се изрази Шпер), со оглед на придонесот и ентузијазмот на Addvert нишкава веднаш ќе ја префрлевме каде и да каже он. Ама работава нема врска со отстапки, туку се работи за неопходност од подобра организација на темите. Доколку тој процес не го прати растењето на форумов, гарантирано ќе стане многу хаотично и тешко за снаоѓање. Одредени промени со тек на време едноставно мора да правиме.


Пак јас виновенOhno

Не сум спомнал јас отстапки, туку леонид.Smile

Ајде поздрав до сите од Струмица. Едвај си одам до дома, треба пола град да го заобиколамLOL
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 22-May-2010 at 18:27
Се извинувам, грешка

Во секој случај ништо страшно не беше кажано, така да молам ни Леонид да не се навреди  Smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 22-May-2010 at 19:46
Леонид би те замолил за една скица како ке изгледа сето тоа под земја и над земја. Не ги знам овие точки југопромет, пешачки дел, каде до сега се паркирале и слично. Нека биде нешто набрзинка нашкрбај во paint.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.672 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.