build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Виртуелнa Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #601 Posted: 09-Feb-2012 at 08:29
Originally posted by гитардемон

quitter! Дај ако ништо друго ќе го испромовираме build и Скопје. Еве имам многу модели од Скопје, немам многу време ќе бидам на пат, ама доволно е да се пријавиме. Ќе ни дадат значка! Oooo, shiny!


Не сум quitter! Сакам да победиме! А следната година ако го имаме цел мал ринг, нема да ни дадат пошо веќе сме се пријавиле претходната година...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #602 Posted: 19-Apr-2012 at 11:26
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #603 Posted: 20-Apr-2012 at 13:34
ಠ_ಠ
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #604 Posted: 11-May-2012 at 19:48
Овие ни ја зедоа работата

Поради игнорантскиот однос на Google, кој реши отсега за големи корисници да го наплаќа сервисот Google Maps, Apple реши да ги откачи и од iOS 6 да си направи сопствен mapping систем. Со таа цел купија повеќе фирми, меѓу кои и C3 Technologies, кои имаат револуционерен систем за генерирање неверојатно реалистични 3Д мапи. Во основа, ова би значело ефективен крај на Google Earth и секоја наша намера да продолжиме со цртање на 3д модели од македонските градби. Секако, под услов да ги има нашите градови (барем Скопје, плиииииз) во новите Apple Maps.

Особено се радувам што е присутен целиот терен, сосе мостови, дрвја, споменици и се и сешто... не само згради. Ова е вистинското нешто.

Погледнете го чудово:
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #605 Posted: 11-May-2012 at 22:27
potencijal ima bagi , no seuste gradbite kako drvja izniknuvaat namesto pogolema preciznost i ortogonalnost .. ke dojdi i toa na red
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #606 Posted: 11-May-2012 at 22:28
inaku kade kade podobro od google earth e
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #607 Posted: 12-May-2012 at 12:21

Имаше пред некој ден авионче леташе над Скопје (или поточно Аеродром, Гази Баба и евентуално Центар) на мала висина... моја проценка 500-800 метри... можно е да е некоја туристичка тура...

Но сега го прочитав ова... ми падна на памет.. и реков зошто да не го споделам...

Интересно е што... вртеше во круг... направи едно 5-6 круга...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #608 Posted: 13-May-2012 at 09:57
Originally posted by alexgizh


Originally posted by G.I. Joe

http://sketchup.google.com/intl/en/competitions/modelyourtown/index.html#utm_campaign=en_US&utm_medium=hpp&utm_source=myt2011                                    za site so pravat 3d modeli vo google earth eve nacin da soberat i po nekoja nagrada
Да, знаеме за натпреварувањево, меѓутоа сега веќе е касно да се направат доволно згради за да имаме шанси за победа. Јас предложувам отсега да се спремаме за следната


Ако треба веб сајт некој, сметајте на мене. Поздрав,
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #609 Posted: 02-Nov-2012 at 01:47
Originally posted by alexgizh

Овие ни ја зедоа работата

Во основа, ова би значело ефективен крај на Google Earth и секоја наша намера да продолжиме со цртање на 3д модели од македонските градби. Секако, под услов да ги има нашите градови (барем Скопје, плиииииз) во новите Apple Maps.

поинтерактивна појава од гугл'рт не ми се верува некој да извади,па капак и да го надмине,ова денес на овој свет не го очекувај,теоретски дури и да крене епл-мапс на популарност,тешко дека ќе се зацари!

така да нит крај, а уште помалку ефективен, ќе видиш од то глобусот на гугл,секогаш ќе биде популарно свој абер (проект) чоек сам да си закачи на 3д'рт,за вакво задоволство епл ќе треба уште многу грав,бамја и боранија да срка покрај постојните гевреци!

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #610 Posted: 02-Nov-2012 at 09:40
Originally posted by +Protagorist


Originally posted by alexgizh

Овие ни ја зедоа работата

Во основа, ова би значело
ефективен крај на Google Earth и секоја наша намера да продолжиме со
цртање на 3д модели од македонските градби. Секако, под услов да ги има
нашите градови (барем Скопје, плиииииз) во новите Apple Maps.


поинтерактивна појава од гугл'рт не ми се верува некој да извади,па капак и да го надмине,ова денес на овој свет не го очекувај,теоретски дури и да крене епл-мапс на популарност,тешко дека ќе се зацари!

така да нит крај, а уште помалку ефективен, ќе видиш од то глобусот на гугл,секогаш ќе биде популарно свој абер (проект) чоек сам да си закачи на 3д'рт,за вакво задоволство епл ќе треба уште многу грав,бамја и боранија да срка покрај постојните гевреци!

Apple Maps испадна тотално промашување, а освен неколкуте поголеми светски градови, тешко дека некогаш ќе го видиме Скопје во такво 3Д. Тоа значи дека си го повлекувам зборот, сеуште вреди да се прават 3Д модели од Скопје, но јас немам време повеќе за тоа.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #611 Posted: 21-Nov-2012 at 18:57
Originally posted by alexgizh

Apple Maps испадна тотално промашување

LOL
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #612 Posted: 17-Jan-2013 at 00:29
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #613 Posted: 25-Feb-2013 at 20:45
Конечно се враќам на терените

Еве на што работев минативе 3 дена:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #614 Posted: 26-Feb-2013 at 20:28


Ајде, да го видиме и тоа чудо!

Еве што јас последно имам да понудам, сака уште работа, но нека седи сега засега вака:
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=d2739490b09a738155879fa7fb7efd6d
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #615 Posted: 07-Mar-2013 at 22:19
Originally posted by alexgizh

Конечно се враќам на терените

Еве на што работев минативе 3 дена:


Moќно.
Инаку како ги извади сликите толку добри,програма за рендери користиш?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #616 Posted: 07-Mar-2013 at 23:34
Користам SU Podium V2.

Иначе, еве уште нешто што е во подготовка:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #617 Posted: 08-Mar-2013 at 00:15
Originally posted by alexgizh

Користам SU Podium V2.

Од каде го најде? Лесен ли е за користење?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #618 Posted: 08-Mar-2013 at 00:32
Торент, и да.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #619 Posted: 30-Jul-2013 at 01:40
Доколку се дознае за „грешкава“ некоj Грк ќе бидува отпуштен од работа

(не го ширете наоколу да не се создаде публицитет)ಠ_ಠ
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #620 Posted: 30-Jul-2013 at 01:44
Previous
 
Доцниш, од поодамна знаат за ова, а вината му ја префрлаат на Гугл, бидејќи станува збор за негов Интернет сервис.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2930313233>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.