build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Виртуелнa Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 03-Jul-2010 at 18:49
 41°59'22.63"N 21°28'18.46"E ...... за оваа се работи и другите две лево од неа кои се исти....
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 03-Jul-2010 at 19:44
Слушај, сите ние сме почнале од нула, сами. Се гледа дека имаш осет за 3Д, не ти фали ништо. Не давај другите да ти аплоудираат модели на верхаус бидејќи така на нив им се брои дека го нацртале.

Следнава недела ќе направам креш-курс за сите вас што би сакале да цртате, или чисто ве интересира како иде процесот. Таман ќе биде и средба.

Продолжи да го црташ објектов, направи и тераси, ама не оди премногу во детали. За текстурирањето ќе ти покажам тогаш.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 03-Jul-2010 at 20:57

алекс.... да ти кажам баш и не ми е важно дали некој друг ќе ми го аплоудира и на него дека ќе му се брои... јас сакам само да правам.... колку што можам подобро.... не е тоа некој авторски труд.... зградата постои.... заслуга не ми треба.... да помогнам да напавиме повеќе 3Д модели...... за Скопјево ..... а не дека ме бива сега којзнае колку....

ќе се видиме, ќе ни објасниш, на средба..... абе а зошто незнам за тоа... ништо не сум видел во Средба... нема врска..... ваљда ќе можам подобро да сфатам и да ги правам моделите.....

а за зградичево.... да не го мачиме..... поарно некој нека го стави.... зашто јас не можам.... не ми работи...... е сега и текстура ќе треба.... а ова терасиве.... хммм.... ај ќе пробам..... 

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 04-Jul-2010 at 04:24
Originally posted by alexgizh

Слушај, сите ние сме почнале од нула, сами. Се гледа дека имаш осет за 3Д, не ти фали ништо. Не давај другите да ти аплоудираат модели на верхаус бидејќи така на нив им се брои дека го нацртале.


А демек дека ти дадов да аплоудираш 5 јарболи испаднав заебан? Poke LOL
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 04-Jul-2010 at 14:05

еве на почеток сум со терасите..... сепак немам некој определен метод како полесно да ги направам.... па ги правам по свое.... како ќе ми дојде најпрактично..... но секоја посебно....една по една..... а ќе треба и ограда..... прозорците се само скица..... ќе треба гравура и релјев да им направам... но тоа на крај.......

ми се појавуваат многу грешки.... па морам да поправам... да продолжувам и скратувам.... дека на почеток го почнав онака непрецизно, како проба и опуштено, и сега има некои мали проблеми кои се снаоѓам да ги поправам, само ми губи време....барем за сега ми иде некако...... 

сеуште не ми попуштило трпението.... ама знае некогаш да ме изнервира.... од друга страна па интересно ми е..... не се давам... ќе го завршам.....

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 04-Jul-2010 at 14:22
Previousne e loso
malku offtopic
(interesna musika slusas(slatkar love) (edna resenica od songot: te smeniv so astra kurvi joint i pivoSmile)
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 04-Jul-2010 at 14:29
Originally posted by гитардемон

Originally posted by alexgizh

Слушај, сите ние сме почнале од нула, сами. Се гледа дека имаш осет за 3Д, не ти фали ништо. Не давај другите да ти аплоудираат модели на верхаус бидејќи така на нив им се брои дека го нацртале.


А демек дека ти дадов да аплоудираш 5 јарболи испаднав заебан? Poke LOL


Добро бе, ја го направив знамето, ти го направи јарболот ) Фер е. LOL

@FoSsiL: издржи... уште малце... ќе го направиш... терасите се добри... Сериозно, намали со трите точки И една ќе заврши работа.

Инаку, дали ви одговара понеделник околу 20 пред Лондон?


Edited by alexgizh - 04-Jul-2010 at 14:29
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 04-Jul-2010 at 14:35

уште малку готова прва страна..... после уште три ....многу е .... 


my Macedonia..... како примети ...... па не сум го слушал многу време.... реков ај ќе пуштам малку..... добар е... не е лош.... ама повеќе сакам Кирил да го слушам

едит: ја заборавив сликата ......Edited by FoSsiL - 04-Jul-2010 at 14:37
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 04-Jul-2010 at 15:53
Мене ми одговара.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 04-Jul-2010 at 16:29
Добар си за почеток! Еве една финта од мене: нацртај го првиот кат, па цело време копирај залепи додека не стигнеш до посакуваната висина, па после само заврши со покривот Нема потреба на секое да црташ и да мериш. Вака ти е попрецизно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 04-Jul-2010 at 19:59
Fossil, ако целиш кон тоа да направиш што подетален модел тогаш супер, но ако е чисто за google earth, мислам нема потреба од моделирање на скали, прозори, тераси и слично, туку дека е баш пожелно во одредена мерка да се симплифицираат моделите, особено за обични станбени згради. Работи како прозорците и терасите ионака ќе се направат со текстурирањето. Нормално не смета доколку ти сакаш да го направаиш моделот што подетален, но верзијата што ќе ја приложиш до google earth  е мислам пожелно да друга, упростена верзија. Барем таков впечаток добив од досегашната дискусија, ако грешам нека ме исправат алекс и гитар Smile


Edited by Cloverstack - 04-Jul-2010 at 20:00
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 04-Jul-2010 at 21:10

А? Не, не може така. Мислам, полесно ми е да го направам симпл, но сега го доработив многу. Мислам дека имам попроста верзија, но и на таа и треба средување, затоа што сега како што го разработив, почнаа да ми се појавуваат грешки во пропорции. А и како  добра вежба ми дојде. А дали дека до пред некое време бев перфекционист, па сега потсвесно ме влече, чекај ова, чекај ваму . Мислам дека ќе ја направам добро. Туку сега имам друг проблем. Го потрошив интернетот. Незнам како успеав за 4 дена. Па ќе имам тешкотии со поставување слики за прогресот.

Инаку терасите се при крај. Паралелно работам на северната страна. Западната уште оградата и прозорите (кои сепак мислам дека лесни ќе бидат. Северната страна ја средувам со пропорции, и кровот. После завршување на западната, ќе ја бришам предната страна на север и со копи-пејст ќе ја поставам западната. Така и за другите две. Тоа ми е планот.

Што мислите, добар е? алекс, гитар?

И после ми останува влезот и тресалните (тие и немора, ќе видам, како ќе стојам со време)

До утре, задутре, треба да е спремен за текстурирање. Ако некој може да помогне, нека каж. Ќе направам добри слики. А сакам и дворовите ако можам некако да ги направам. 

Ајде, Поздрав!


пс. Чим имам сега замисла како да работам лесно е (и брзо ). Прееска екпериментирав.

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 04-Jul-2010 at 21:27
На добар пат си. Ќе се сложам со кловер, ама делумно. Точно е дека во Гугл Земја би требало да има поедноставни модели, особено за станбените згради, меѓутоа кога решило детето да го направи до крај, нека го направи. После е лесно да го намали бројот на полигони и да го упрости, ама добро е да вежба.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 04-Jul-2010 at 21:39
Да де и јас тоа го реков, супер ако го направи моделот детално, но на google earth да се приложи редуцирана верзија Smile
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 04-Jul-2010 at 21:47
А како да го редуцирам . Да не излезе за просто, па да стане комплицирано. Или ако може некој друг ?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 04-Jul-2010 at 21:58
Па всушност не ни мораш да го редуцираш дополнително, само чувај снимено некоја верзија кога уште не си навлегол во детали
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 05-Jul-2010 at 16:26
Ја ставив Пошта на верхаус. Еве кој сака нека ја види. Лично не сум задоволен од резултатот, во сред работа увидов пропусти кои беа непоправливи, па планирам во некое поарно време, здравје боже, од нула да ја преработамПродолжувам со останатите членови на комплексот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 05-Jul-2010 at 16:38
Баш е добра Алекс,одлично си ја средилSmile
 
Е сега куполите малце се чудни или? Се на се Cheers
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 05-Jul-2010 at 18:23
Одлично сработено Yes Туку и ја од денес почнав со работа. Како омилен објект од поновите го почнав Гема 2. Испадна дека е доста потежок објект отколку што мислев ама се трудиме. Ако не заборавам ќе ставам слики од прогресот. Big%20smile
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 06-Jul-2010 at 12:17
И на Т-Мобиле му пројде редот


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.