build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Виртуелнa Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #361 Posted: 09-Jul-2010 at 15:33
Добив идеја, прочитај во нишката за средбата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #362 Posted: 09-Jul-2010 at 15:42
Originally posted by alexgizh



Да не мислиш на оваа што веќе ја завршив? Јас мислам на главната зграда што гледа накај плоштад (сеуште, пред да му лупнат 2014ка пред неа)...



Ах, епа тогаш врска немам. И да, на таа мислев дека мислиш.

Originally posted by 46&2

 
@гитардемон
Па ставена е во Warehouse уште од вчера и би требало да излезе ако пишеш Виртуелна Македонија или Скопје. Ама еве ќе ви олеснам
 
тука можете да го симнете моделот. Не знаев како да го крстам и што да напишам во инфото за него ама се снајдов некако. Малку намалив полигони плус има некои грешки во текстурирањето во оградата и во излозите ама тоа е. Немав подобра слика.
 


Многу лоши тагови си ставил друже (да не речам бескорисни). Стави нешто подобро, како што практикувам најчесто јас. На пример: Skopje, Скопје, Gema, Гема, Maksim Gorki, Максим Горки. Тагови како Виртуелна Македонија не се потребни, бидејќи самото тоа што ќе биде во таа колекција, при барање на тие зборови ќе го вади и овој објект. И не заборавај да користиш македонски

Мој совет, насловот и информациите нека бидат на кирилица, а во опцијата за превод на друг јазик изберете англиски и таму напишете го истото и на англиски. Тоа е најпрактично.

Инаку, моделот ти е супер, само би требало да се трудиш да избегнуваш глави и дрвја во текстурирањето Значи најди една добра слика од вратата, и текстурирај го цело приземје со истата слика.

Супер работа си завршил!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #363 Posted: 09-Jul-2010 at 16:01

Да имав друга слика сигурно нема да се гледаат глави. Ама еве пред некој ден и сам пројдов покрај објектот и буквално нема шанси да се слика приземјето. Има огромни дрва пред зградата и луѓе. Ништо нека стои вака. Најмногу нешто што ни фали на нас за скечап се добри слики со голема резолуција. Со такви слики двојно побрзо може да се направи моделот. А ова за информациите ќе сменам на мк и ќе додадам други тагови. Вчера не ми се замараше за тоа само гледав да го сместам во 3d warehouse.

I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #364 Posted: 09-Jul-2010 at 16:06
FoSsiL ми прати слика од напредокот на станбената зграда што ја црта, и ме замоли да ја објавам сликата бидејќи имал проблеми со нетот...



Одлично изгледа, можеби премногу детали има (ова е лошо само поради нискиот polygon count кој мора да се запази за во Гугл Земја, инаку одлично е). Само немој да ми кажеш дека сите балкони до еден си ги работел посебно? Има една работа што се вика make component. Види го видеото ќе ти стане јасно.


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #365 Posted: 09-Jul-2010 at 16:07
Originally posted by 46&2

Да имав друга слика сигурно нема да се гледаат глави. Ама еве пред некој ден и сам пројдов покрај објектот и буквално нема шанси да се слика приземјето. Има огромни дрва пред зградата и луѓе. Ништо нека стои вака. Најмногу нешто што ни фали на нас за скечап се добри слики со голема резолуција. Со такви слики двојно побрзо може да се направи моделот. А ова за информациите ќе сменам на мк и ќе додадам други тагови. Вчера не ми се замараше за тоа само гледав да го сместам во 3d warehouse.



Не мора да имаш "чисти" текстури. Можеш сам да ги фотошопираш, да ги избришеш дрвјата и луѓето. Скоро никогаш не сум имал чиста текстура. Мора барем малце обработка.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #366 Posted: 09-Jul-2010 at 16:12
Средено, шефе. Big%20smile
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #367 Posted: 09-Jul-2010 at 17:16

Уште малку. Само едвај ја поставив втората страна, ме фати нервоза, сега уште да ја поставам кај другите две и некои мали ситници и готова е. PNG file . Затоа прееска не сакаше.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #368 Posted: 09-Jul-2010 at 17:22
 
Originally posted by alexgizh


 Само немој да ми кажеш дека сите балкони до еден си ги работел посебно? Има една работа што се вика make component. Види го видеото ќе ти стане јасно.




Не. Ако ги правев едно по едно, ќе полудев. Немаше ништо од зградава да биде. Се снајдов. Ми беше тешко, ама го сфатив колку толку.

Фала, и гитар и алекс

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #369 Posted: 09-Jul-2010 at 17:50
Fossil, бргу си го совладал скечапот, на добар пат си да станеш профи   Applause


Originally posted by kardash

abe kako gi prajte preku google sketch up ? jas go izvadiv ama ne znam nisto kako koj bi me nauchil? Inaku edno bravo za site sto ste napraile po edna zasto neverojatni se
Добредојде на форумот. За учење, како што гледаш за утре се спрема средба во стара чаршија на која alexgizh ќе одржи мало предавање, па повели  Thumbs%20Up




@ гитардемон
Моделите се одлични  Applause
Единствено мала забелешка за поставеноста. Соравиа, јужна трибина, НЛБ, Мајка Тереза, Инвестбанка, Бристол, сите се малку поместени и/или ротирани.
Кога сум кај ова прашање забележав дека и некои постари објекти од други автори содржат гршки, па ме интересира како оди процесот на корекција, особено за ова со поставеноста. Еве на пример згради лепенки како Ристиќева Палата, или Инвестбанка со својата поставеност после ќе ја диктираат поставеноста на цела група објекти. Што станува доколку авторот не изврши корекција?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #370 Posted: 09-Jul-2010 at 19:00
Бидејќи сликите во google earth се премногу закосени, се обидувам да ги поставам според основата, а не според покривот, па затоа изгледаат како да не се на место. Мислам дека ги годам. Знам дека така изгледа полошо, но кога ќе ги ажурираат сликите за Скопје (и се надевам дека нема да бидат толку закосени) ќе се порамне сето тоа. Ако не, ќе ги преместам.

А за лепенките, ако авторот не изврши корекција, нема поместување Ќе си ја залепиш својата зграда до другата, тоа е тоа.

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #371 Posted: 09-Jul-2010 at 19:06
Не не, баш според основите гледав, не сум до толку за да гледам според крововите


Originally posted by гитардемон


А за лепенките, ако авторот не изврши корекција, нема поместување Ќе си ја залепиш својата зграда до другата, тоа е тоа.

Ако се работи за мало поместување, тогаш некако и може да се проголта, ама ако се работи за ротација, тогаш доколку продолжат да се надоврзуваат згради ќе испадне тотален хаос  Confused


Edited by Cloverstack - 09-Jul-2010 at 19:09
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #372 Posted: 09-Jul-2010 at 19:13

хехех... фала Cloverstack. Ќе дојдеш на средба? 

Алекс, Јас доаѓам

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #373 Posted: 09-Jul-2010 at 19:17
Ќе се обидам, но веројатно нема да можам
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #374 Posted: 09-Jul-2010 at 19:26
edno prasanje!
na koi zgradi rabotete vo momentov? kolku sto znam rabotete na zgradata vo aerodrom, telekom, mk posta i taa malata,zrvenata  zgrada(maliot ring), toa e se ili imate uste?
 
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #375 Posted: 09-Jul-2010 at 19:33
и ЕВН јас ја почнав, само моделот... сега за сега
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #376 Posted: 09-Jul-2010 at 19:35
Јас немам повеќе слики од Скопје, па почнав да ја цртам Битола.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #377 Posted: 09-Jul-2010 at 19:46


Кога да очекуваме комплетирање на широксокак
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #378 Posted: 09-Jul-2010 at 20:14
Уф, тешко дека ќе можам да го нацртам цел, но зградата Магнолија е веќе готова (како што видовте погоре), работам на католичката црква на Широк Сокак, но немам асални слики, а во моментов немам со што да сликам. Кога ќе имам ќе има повеќе модели. Во секој случај, се мислам повеќе да цртам висококатници отколку Широк Сокак. Тоа може да ми е моментално расположение бидејќи зградите на Широк Сокак имаат многу детали, па ме мрзи да ги цртам сите, а без нив не оди.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #379 Posted: 09-Jul-2010 at 20:18
@My Macedonia:

Моментално привршувам со комплексот кај Телеком/МЕПСО/Пошта. По нив ќе го довршам МОБ и Сити Галери/Метропол, кои се, градежно кажано, во фаза на карабина LOL.

По нив, ќе го правам Сан Марко, Т-Хоме до него, Поштенска Банка што е слепена... дали ќе продолжам накај Арапска Куќа или ќе одам на Карпошово Востание (Црква Свети Димитрија, Ибни Пајко, Стоун Бриџ Хотел, Комерцијална Банка), ќе видиме, здравје боже.

Исто така, во подолгорочен план ми е ГТЦ, кој е убедливо најтежок предизвик во Мал Ринг. Други објекти на кои се имам намерачено се: Хотел Карпош, Веро Центар, Собранието, Дом на АРМ, Кино Култура, Прајс Вотерхаус Куперс, и многу други...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #380 Posted: 09-Jul-2010 at 20:56
Originally posted by alexgizh

@My Macedonia:

Моментално привршувам со комплексот кај Телеком/МЕПСО/Пошта. По нив ќе го довршам МОБ и Сити Галери/Метропол, кои се, градежно кажано, во фаза на карабина LOL.

По нив, ќе го правам Сан Марко, Т-Хоме до него, Поштенска Банка што е слепена... дали ќе продолжам накај Арапска Куќа или ќе одам на Карпошово Востание (Црква Свети Димитрија, Ибни Пајко, Стоун Бриџ Хотел, Комерцијална Банка), ќе видиме, здравје боже.

Исто така, во подолгорочен план ми е ГТЦ, кој е убедливо најтежок предизвик во Мал Ринг. Други објекти на кои се имам намерачено се: Хотел Карпош, Веро Центар, Собранието, Дом на АРМ, Кино Култура, Прајс Вотерхаус Куперс, и многу други...
 
 
wow ne zvuci losoSmileThumbs%20Up
 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1718192021 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.380 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.