build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Виртуелнa Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Jan-2010 at 19:07
Originally posted by 46&2

Previous
My macedonia провери дали ти е штиклирана опцијата 3d buildings  во долниот лев агол на Google Earth прозорецот. Ако не е шкитлирај ја
 
 
da, stiklirana e 3d buildings
 
drugite zgradi gi gledam (nova makedonija, alexander palast, kameni most itn)
problemot e deka ne  gi gledam drugite 3d zgradi sto gi spomnav preeskaSmile
 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 13-Jan-2010 at 19:15
колку што е можно по-челно, но сепак да се гледа и другата страна.

Нешто вака:
Ова за да можам освен X да ја најдам и Y оската, но сепак да не биде премногу бочно фасадата бидејќи ќе има онаква дисторзија. Вака се минимизира таа дисторзија, но сепак се гледа и Y оската (не може со X и Z, мора X и Y да се видливи, т.е. барем две страни на објектот кои се сечат под прав агол).

Последната е најпрактична, бидејќи таму многу попрецизно се определува точката на конвергенција на линиите по Y оска. Но и другите две варијанти се ок.

Edited by гитардемон - 13-Jan-2010 at 19:18
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 13-Jan-2010 at 19:21


Заборавив да напоменам, вакви слики треба од сите 4 страни, за да може секоја страна посебно да се „лепи“. Во случајот на алекс, две страни на сити галери веќе залепил од само една слика, но кај објекти кои имаат не-квадратна форма, т.е. должината е значително поголема од ширината (пр. Рамстор) може да настане многу голема дисторзија ако се користи таква слика под агол од 45 степени во однос на ќошот. Затоа вакви, под агол од 60-70 степени, и секоја страна посебно.Edited by гитардемон - 13-Jan-2010 at 19:23
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 13-Jan-2010 at 20:10
Најточен одговор би бил следниот:

За правење на 3Д моделот поарно е кос агол, а за текстурирање во лице.

Гитар има право за големите објекти. Би било фино овие да се сликани од што подалеку и повисоко (друга зграда, кале, па дури и водно за тие што се поблиску).
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 13-Jan-2010 at 20:18
Originally posted by alexgizh

Најточен одговор би бил следниот:За правење на 3Д моделот поарно е кос агол, а за текстурирање во лице.Гитар има право за големите објекти. Би било фино овие да се сликани од што подалеку и повисоко (друга зграда, кале, па дури и водно за тие што се поблиску).


Ау, ти сега (ненамерно или намерно) ми кажа многу јака финта Значи наместо со алатката за photo match да се лепи сликата, може со Import. Хм, ми немаше текнато на ова, фала многу!

(Јас досега вакви текстури на објекти од слика правев со photo match). Merci!

Edited by гитардемон - 01-Jun-2010 at 22:00
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 13-Jan-2010 at 20:49
Да, се разбереме. Фото меч е многу јака алатка, не би ја исклучил комплетно.

Како и да е, треба да се воздржите од текстурирање/боење на објектот пред да е готов моделот бидејќи праи каша попара со тоа полигоните. Особено кај делови што се „во сенка“ при користење на Фото Меч.

Може да пробате текстурирање, ама после тоа препорачувам веднаш ундо!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Jan-2010 at 20:55
Текстурата се подесува: големина, ориентација, и уште 300 работи. Десен клик (т.е. ctrl+click на mac ) врз површината обоена од текстурата -> texture -> position. Значи и да не изгледа точно може да си ја наместиш под кој агол сакаш и 300 работи. Јака финта, ете пробав и ми излегоа неколку работи убави.

Edited by гитардемон - 13-Jan-2010 at 20:57
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 14-Jan-2010 at 04:07
Ете го и првиот придонес за Битола од мене:

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=5f84308a8ba69798a03330a1873f0be&result=4

Еве како изгледа:Малку темни се текстурите, но имав само слики под сенка.Инаку има натпревар на светско ниво од google - model your city.

http://sketchup.google.com/competitions/modelyourtown/getstarted.html

Edited by гитардемон - 15-Jan-2010 at 00:52
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-Jan-2010 at 04:15
Инаку еве нешто за сликањето:

http://www.google.com/intl/en/sketchup/3dwh/photography_guide.html
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 14-Jan-2010 at 09:12
Одлично! Секоја чест

За текстурите не е толкав проблем, секогаш може да се најдат подобри текстури и да се сменат.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-Jan-2010 at 09:41
Гитар, барај слики преку google images или преку панорамио, мада мислам дека google search ќе ти завршат работа.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-Jan-2010 at 09:51
Браво за иницијативата alexgizh Thumbs%20Up

Јас имам 0 осет со 3Д, бои, текстури итн... Па можам да понудам само морална подршка

Во секој случај, би било супер да ги постирате крајните резултати како што тоа го направил гитардемон со саат кулата и кога ќе се подсобере материјал може да направиме и една кратка статија за тоа на порталот за да акцијата добие уште поголем одек. Секако со ваша дозвола.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 14-Jan-2010 at 11:47
Ајде гласајте кој објект да го правам следен! Одлучив да направам некој од покомплексниве (не само коцка).

1. Македонска Опера и Балет
2. Македонска Пошта
3. Стара Железничка Станица
4. Соборен Храм "Св.Климент Охридски"
5. Спортска Сала "Борис Трајковски"

Еден член - три гласа - два објекти. За првиот објект два гласа, за вториот еден. Јас немам право на глас.

Бројам гласови пристигнати до 17:00 денеска (14.01).
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 14-Jan-2010 at 11:51
Мои гласови, 1. МОБ, 5. Спортска Сала БТ и 2. Македонска Пошта
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 14-Jan-2010 at 11:52
2 za soborna 1 za MOB
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 14-Jan-2010 at 12:19
Стара Железничка и Св. Климент Охридски !!!

Инаку колку време треба да се појават новонаправените на ГЕ ?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 14-Jan-2010 at 13:09
2 za salata BT, 1 za soborna
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 14-Jan-2010 at 13:12
makedonska opera i ballet
sportska sala boris trajkovski
starata zeleznica stanica
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 14-Jan-2010 at 14:05
2 соборна,1 македонска пошта
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 14-Jan-2010 at 16:07
На час пред истекот на рокот за гласање резултатите се следниве:

6 Соборен Храм "Св.Климент Охридски"
5 Македонска Опера и Балет
4 Спортска Сала "Борис Трајковски"
2 Стара Железничка Станица
1 Македонска Пошта

Видов некои неправилности Laugh (гласање за три објекти, гласање без наведување за кого се 2 бода), така што ќе ги сметам според прво споменување. За првиот 2, вториот 1.

Дајте предлози за следни објекти. Откако ќе го направам победникот од ова гласање, ќе биде заменет со нов објект и пак ќе се гласа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.