build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Виртуелнa Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 14-Aug-2010 at 13:59
Tc mavrovska i t-mobile se primeni
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 14-Aug-2010 at 14:21
Да, и пак ми го одбија МОБ... третпат ќе пробам!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 14-Aug-2010 at 14:22
А, мавровка и т-мобиле ми ги примија иако ништо не сменив од претходните верзии )
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5303
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 14-Aug-2010 at 15:08


Нормално Гугл работа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 14-Aug-2010 at 15:29
Гледам и твоиве модели се прифатени
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5303
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 14-Aug-2010 at 15:32
Ќе го биде Широк Сокак. Ако не годинава... Нешто сум во hiatus во моментов
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 14-Aug-2010 at 16:22
Сите сме во hiatus моментов. 100º!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 14-Aug-2010 at 19:31
ne sum znael deka i spomenikot mozes da go parvis vo 3D
 
plostadot vo albanija(spomenik skenderbeg)
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Uploaded with ImageShack.us
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12419
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 16-Aug-2010 at 17:46
Нормално дека може, ама ти одбра многу лош пример, скулптурата не е 3д модел туку е една единствена обична 2д површина на која е залепена текстура
Е сега претпоставувам дека да се измоделира детално цел споменик во скечап за гугл земја не би било баш најпрактично од повеќе аспекти, но веројатно може да се направи добар компромис... 30-40 полигони и вешто залепени текстури за добар севкупен 3д ефект.


Edited by Cloverstack - 16-Aug-2010 at 17:57
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3962
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 16-Aug-2010 at 17:52

toa e pola pola!Toa kade si stoi e e 3D a spomenikot 2 D!Barem eden ne mozeme da imame??bilo koj?

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5303
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 16-Aug-2010 at 18:03
Originally posted by my Macedonia

toa e pola pola!Toa kade si stoi e e 3D a spomenikot 2 D!Barem eden ne mozeme da imame??bilo koj?Планирав да ги цртам спомениците на плоштад веќе подолго време, ама многу тешка работа е да ги суредам со повеќе полигони, а да биде чисто 2D некако не ми се допаѓа, макар го прифатиле идиотите од Google.

Видете ја статуата на слободата во Њујорк да видите што е 3D скулптура!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5303
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 25-Aug-2010 at 02:28
Благодарение на новите слики решив уште една стара грешка да исправам:

Еве ја подобрената (се надевам) верзија на Global:

Не знам дали е подобар моделот на изглед, ама дека е поточен тоа сум 100% сигурен.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 25-Aug-2010 at 09:07
Тоа бе мајсторе
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5303
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 30-Aug-2010 at 18:58


Ако има некој член од Струмица желен да помогне, би го замолил да го слика малку стадионот одоколу да добијам подобра претстава што всушност цртам Две слики не се најдоволни.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5303
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 05-Sep-2010 at 20:59
Струмичани, ај малку слики од стадионот!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5303
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 13-Sep-2010 at 00:46
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5303
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 13-Sep-2010 at 05:33


Или вака:

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Damjanovski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Sep-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Damjanovski Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 14-Sep-2010 at 13:56
Здраво дечки, го пратам форумов веќе подолго време ама денеска прв пат се регистрирав. Морам да ве пофалам за работата, само напред thumbs up од мене и имам едно прашање. Колку време ќе ми треба да научам да правам 3d објекти и дали воопшто е можно со оглед на тоа дека немам некое си којзнае какво ИТ познавање? Би сакал да научам па и јас да придонесам малце. Сори ако имам некои трето-оделенски печатни грешки (и/ј к/ќ итн) ама малце време имам поминато во школо на македонски. Поздрав
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 14-Sep-2010 at 14:33
Добредојде Дамјановски! Најпрво да ти се заблагодарам на интересот и пофалбите.

Не е којзнае колку тешко да научиш како се прават згради во SketchUp. Имаш среќа што наскоро (ние од build.mk) ќе организираме еден неформален и бесплатен курс по моделирање и текстурирање за популаризација на (повторно, неформалниот) проект Виртуелна Македонија, со крајна цел да имаме што повеќе 3Д објекти во Google Earth.

За почеток можеш да погледнеш туторијали на YouTube.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 14-Sep-2010 at 14:34
Originally posted by гитардемонИли вака:Од кај го промашив постов... Одлично! Само споевите на натстрешниците не ми се баш... не верувам дека така остри ќе бидат.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2324252627 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.