build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Виртуелнa Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 14-Jan-2010 at 16:14
jas nemam pojma od ova so 3d
da bev jas ko vas sto znaete, togas sigurno prvo ke rabotev vo maliot ring, potoa vo golemiot ring!
 mislam deka ubava  idea e .
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 14-Jan-2010 at 17:10
Значи, Соборниот Храм ќе оди како прв 3Д објект

Деновиве ќе го сликам, до крајот на викендот очекувам да го направам.

Во меѓувреме ќе пуштам слики од прогресот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 14-Jan-2010 at 17:12
За вакви покомплицирани форми, дали важат истите правила за сликање?
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Jan-2010 at 17:12
ej i soravia e dobro da se napravi
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 14-Jan-2010 at 19:14
@Clover: Правилата важат за сите објекти, се додека сликата нема дисторзија (fish-eye ефект).

Најпрво се почнува со паралели и нормали, а закривените и коси линии се прават потоа.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Jan-2010 at 22:13
Еве до кај е црквата

Кажете ми дали нестрпливо чекате да „ја доградам црквава“ исто како што чекате за некој реален објект?

И, за разлика од разноразни влади и инвеститори, јас одма се фаќам за работа )
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 14-Jan-2010 at 22:14
Дали ов моделирање е замислено само првенствено за капитални објекти или цел град на крај да биде моделиран, што би било баш интересно.


Сега видов дека си ставил за црквата . Само горниот дел ми е малку пренизок или можеби до аголот е. Иначе браво за иницијативата , ова од љубов се прави и затоа и не вреди да се споредува со влади и кампањи.

Ја би сакал да ја видам МРТВ, ДОС или Комплекс банки наредна.

Edited by 46&2 - 14-Jan-2010 at 22:17
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 14-Jan-2010 at 22:21
Фала за поддршката!

Висината е там`н. Може поради аголот така делува.

Инаку, МТВ и Кјуби ги има веќе. А за комплекс банки, и јас сум заинтересиран да ја правам. Здравје боже, ќе биде.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 14-Jan-2010 at 22:47
Знаеш дека после само еден лак ќе направиш на подножјата на носачите, и после со follow me алатката ќе ти излезат полукружни? Веројатно знаеш ама ете. Инаку пофалба не треба, си знаеш дека е добра.

---

Него јас имам некој проблем, ај даунлодирајте го моделот и отворете го во гугл рт да видите дали воопшто ви се прикажува модел.

Ете тука, и нека ми каже некој јас сум проблемот, или нешто друго.

Тука: http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=5f84308a8ba69798a03330a1873f0be&result=4

Ме мачи не ми го прикажува моделот во earth, само локацијата. wtf?

Edited by гитардемон - 15-Jan-2010 at 00:51
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 14-Jan-2010 at 23:43
Знам за тоа, фала сепак.

Иначе даунлоудот е тргнат, дали од тебе дали од Гугл, незнам.

Еве апдејт за Соборниот Храм:Едит: иначе 46&2 бил во право, малце ниска беше куполата во средина, ама ја поправив на време


Edited by alexgizh - 14-Jan-2010 at 23:44
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 15-Jan-2010 at 01:06
Еве денес до кај стигнав:Многу прелиминарно текстурирање:@guitar: Сеа го симнав фајлот, го дава, ок е. Кулата е ѕвер, а ти си луд! Само текстурирањето е подложно на подобрување. Моделот е врв.


Edited by alexgizh - 15-Jan-2010 at 01:11
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 15-Jan-2010 at 01:43

@alexgizh Applause

Следен објект, Магос
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 15-Jan-2010 at 02:43
Alex, имам сугестија околу формата на четирите сводови (ако тоа е вистинскиот термин) што се околу затворениот дел од објектот. Имено, тие се сосема заоблени, а на твојот модел од централниот дел некако оштро се спуштаат надолу, а се формира и изразен раб. Мислам фалат и повеќе полигони на нив.

Уште една обсервација ако би ти била од помош, се чини дека овие сводови ја достигнуваат својата најголема височина уште пред да се спојат со „главнината“ од објектот, а потоа едно кратко растојание го премостуваат чисто хоризонтално.

Не знам дали воопшто е разбирливо ова што го напишав, но сепак се обидов  LOL

Еве една фотка од малце повисоко, таман да се добие најдобар поглед кон формата на сводовите:
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 15-Jan-2010 at 06:38
Мислам дела правилниот термин што го бараше Кловер е РОТОНДА. Инаку Алекс уште многу повеќе полигони би ставил за ротондите. А впрочем нема ли форма топка па да си ја сецнеш на пола?! зашто мора да иде со полигони?! А за соборна имаше на форум една слика од соборна во изградба каде го нема бакарот и куполите, па може ќе ти биде од помош околу формата! Само незнам каде е забутана, мислам дека УрбанФрик ја има постирано од некоја енциклопедија. Ако не би го замолил урбан да ја репостира ако му е при рака.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Jan-2010 at 06:46
Гиатр браво за моделов од саат кулата, ама има една забелешка, незнам колку може да се нарече замерка. Овој модел еден ден треба да биде дел и од гоогле аертх, а некогаш во скора иднина очекуваме нели скоро сите објекти да ги има во 3д, па така овој модел ќе треба да се отвара заедно со уште стотина други околни кои ќе се гледаат во кадар. Па ако секој модел фаќа во 1.1 мб рачунај дека никогаш нема да се лоадува цел околина кога некој ќе сака да ја види Битола на гоогле еартх во 3д. 1.1 мб е премногу за еден модел. Треба вероватно да се направи некој компромис меѓу квалитетот и големината на фајлот. Претпоставувам дека сликите за текстурата не ти се компресирани.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Jan-2010 at 09:48
И така мислам да ја преработам одново црквава, не е толкав проблем. Само, ставајте што е можно повеќе слики како разгледницава, многу се од помош.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-Jan-2010 at 12:11
Originally posted by lslcrew

Гиатр браво за моделов од саат кулата, ама има една забелешка, незнам колку може да се нарече замерка. Овој модел еден ден треба да биде дел и од гоогле аертх, а некогаш во скора иднина очекуваме нели скоро сите објекти да ги има во 3д, па така овој модел ќе треба да се отвара заедно со уште стотина други околни кои ќе се гледаат во кадар. Па ако секој модел фаќа во 1.1 мб рачунај дека никогаш нема да се лоадува цел околина кога некој ќе сака да ја види Битола на гоогле еартх во 3д. 1.1 мб е премногу за еден модел. Треба вероватно да се направи некој компромис меѓу квалитетот и големината на фајлот. Претпоставувам дека сликите за текстурата не ти се компресирани.


И јас го приметив тоа но не знаев како да успеам да го намалам. Ќе најдеме чаре, ќе го доработам. Веројатно требаше gif слики да користам за текстурите. Ај да видам ќе го сменам сега.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 15-Jan-2010 at 21:52
Не ми го прифатија моделот, не чинела текстурата. Ај некој ако има слики од саат кулата нека сподели. Или ако најдете некоја на интернет каде што се гледа убаво текстурата.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 15-Jan-2010 at 22:01
Ти вратија рачно напишан имејл дека не чини текстурата или?

Ако сакаш, џитни ми го скечап фајлот ќе го опраам
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 16-Jan-2010 at 00:28
Не, едноставно во warehouse пишува дека не е примен поради тоа и тоа. Ајде на пм да ми кажиш мејл да го пуштам.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.580 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.