build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Виртуелнa Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 30313233>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 30-Jul-2013 at 02:05
Изменава е направена во скоро време затоа што кога проверував вака пред некоj месец стоеше цел назив "Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας".
ಠ_ಠ
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 27-Sep-2013 at 14:52
Пробав да ја сменам сликата (главната слика) на Wikipedia која се појавува на профилот за Градски старион во Скопје.
Многу лоша слика има, делува како да е 30 години стар стадионот.
Ако некој може да ја смени и да стави нешто атрактивно.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 27-Sep-2013 at 16:26
Јас сум уредувач на македонската Википедија и моментално не располагаме со подобра фотографија од оваа. Не можеш туку-така да смениш слика на статија, треба претходно да ја има сликата на Ризницата (место со слики на сите Википедии) или да качиш сопствени слики, во кои ќе наведеш дека се откажуваш од авторските права. За поголем број на објекти во Скопје, мака мачиме со слики, бидејќи многу малку луѓе сме и нема многу слики за сите овие објекти. Доколку сакаш да поставиш свои слики на Википедија, слободно контактирај ме.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 23-Dec-2013 at 19:09
ima dosta greski na modelite na goggle earth krstot fali mislam deka go imaseQuestion porano isto i teksturite na  fasadite na mal ring treba da se smenat na poveketo i univerzalana e totoalno promasen model ja nekako nemozev da se snajdam so report na modelot ako znae nekoj kako neka kaze isto i za katolicka crkva fali kambanata i toa ne e gotov model isto i ako ima nekoj na forumov sto klika sketchup na google earth neka im prati report na losite modeli za da se popravat ili trgnat skroz

PS Isto treba i na nekoi modeli da se naparvi update kako sto e sobranieto na primerDumpDump
Back to Top
violeta23 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jan-2014
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote violeta23 Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 13-Jan-2014 at 18:25
Здраво на сите,
Јас сум студент на Архитектонскиот факултет, работиме на една задача, поврзана е со локацијата на Старата железничка станица. Пробав да го симнам моделот од ГУГЛ,, меѓутоа не е достапен. Дали некој од вас го има претходно симнато, или пак знае како да стапам во контакт со лицето кое го има исцртано? Фала однапред :
)
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 14-Jan-2014 at 12:39
Здраво Виолета, ти пишав приватна порака, провери.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 22-Sep-2014 at 17:36
Ова е преземено од Фејсбук, од профилот на Dimitar Trajanov:

„Google Transit и во Скопје!
Сега можете на Google Maps да одберете патување и со јавен превоз низ Скопје.

Проектот е реализиран од ФИНКИ-Social Innovation HUB, УНДП Македонија и Град Скопје.“

Линк https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204068397604242&set=a.10204068406564466.1073741825.1053543725&type=1&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 02-Dec-2014 at 08:51
ДИГИТАЛНИ МАПИ СО НЕТОЧНИ ИНФОРМАЦИИ

Скопските јавни претпријатија и општините во обид да го следат чекорот на дигитализацијата, а со тоа навремено и точно да ги информираат граѓаните за сработеното или за идните планови, на своите сајтови имаат постирано дигитални мапи. Сепак, еднаш постираните мапи ретко се менуваат и обновуваат, па посетителите на сајтовите наместо во нови, со години гледаат во застарените информации.

Општината Аеродром, на својата официјална веб-страница има дигитална мапа за инвестиции на која на сликовит начин се претставени местата каде што инвеститорите можат да ги развиваат своите бизниси или да инвестираат во нови станбени згради. Но, доколку се погледне мапата, ќе се забележи дека изобилува со стари информации. Не се обновени и информациите кои ја објаснуваат содржината на видеото, каде што стои дека во оваа општина има објект на „Мекдоналдс“ или дека е најавена изградба на облакодери.

Од Општина Аеродром признаваат дека станува збор за мапа која е постирана во 2010 година, но, како што велат, останатите информации се обновуваат на дневна основа. Постирањето на дигитални мапи го оценуваат како мошне успешен проект и известуваат дека не е исклучена можноста Општината и понатаму да информира на овој начин.

Слична е состојбата и со дигиталната мапа на сајтот на ЈСП „Скопје“, која треба на сликовит начин да им помогне на патниците да си го испланираат времето со возење на една линија, или, пак, да се информираат низ кои улици и булевари поминува конкретен автобус.

Еден од неколкуте примери, кои можат да ги збунат посетителите на сајтот е мапата која го покажува движењето на автобусот број „7б“. Наместо да покажува дека автобусот тргнува од Дом на печат и вози до населбата Вардарска, на мапата стои дека тргнува од „Карпош 3“ и оди до населбата Лисиче, што всушност е само дел од трасата која ја поминува автобусот со број „7“, но кој сообраќа до Горно Лисиче.

„Информациите на мапата ги обновуваме еднаш годишно, а не постојано, но до сега не се случило кој било да се пожали на погрешно добиена информација за линијата на која вози одреден автобус“, вели Билјана Јанкуловска-Митова, портпарол на ЈСП и објаснува дека претпријатието нема конкретни податоци колку патници на месечно или на годишно ниво ги имаат „отворено“ поставените мапи за преку нив да добијат конкретни информации. (Е.В.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=B58DB73E97E07E489E0A100284FCAAAE
За сè има вторпат
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 13-May-2015 at 13:09
Кој си ја напраил зградата на владата во 3д да си ја прапраи пошто веке не му е точна сликата Big%20smileBig%20smile
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 13-May-2015 at 16:38
Уште од 1ви октомври 2013 Гугл престана да одобрува кориснички создадени 3д модели. Се' што стои во моментов на Гугл Рт кај Скопје, ќе си остане, се до моментот кога Скопје ќе биде скенирано во 3Д како што се веќе скенирани и достапни поголемите градови. Секако, под услов тоа воопшто да се случи некогаш.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 07-Jul-2015 at 21:34
Originally posted by alexgizh

Уште од 1ви октомври 2013 Гугл престана да одобрува кориснички создадени 3д модели. Се' што стои во моментов на Гугл Рт кај Скопје, ќе си остане, се до моментот кога Скопје ќе биде скенирано во 3Д како што се веќе скенирани и достапни поголемите градови. Секако, под услов тоа воопшто да се случи некогаш.

како поупатен, можеш ли да ми кажеш дали со ова пропаѓа во вида и GOOGLE STREET VIEW? Пошто снимаа пред речиси една година и сеуште нема абер од З STREET view.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 08-Jul-2015 at 08:59
Originally posted by vladegf

Originally posted by alexgizh

Уште од 1ви октомври 2013 Гугл престана да одобрува кориснички создадени 3д модели. Се' што стои во моментов на Гугл Рт кај Скопје, ќе си остане, се до моментот кога Скопје ќе биде скенирано во 3Д како што се веќе скенирани и достапни поголемите градови. Секако, под услов тоа воопшто да се случи некогаш.

како поупатен, можеш ли да ми кажеш дали со ова пропаѓа во вида и GOOGLE STREET VIEW? Пошто снимаа пред речиси една година и сеуште нема абер од З STREET view.


Не, Google Earth е сосем различен производ од Google Street View, иако се поврзани еден со друг. Google Street View сеуште снима насекаде во светот, и верувам дека е потребно време за да се средат снимките, нешто слично како што во филмската индустрија имаме продукција и постпродукција. Верувај, и јас едвај чекам да дојде денот кога ќе има Google Street View за Македонија.

Edited by alexgizh - 08-Jul-2015 at 09:00
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 11-Jul-2015 at 21:39
Originally posted by alexgizh

Уште од 1ви октомври 2013 Гугл престана да одобрува кориснички создадени 3д модели. Се' што стои во моментов на Гугл Рт кај Скопје, ќе си остане, се до моментот кога Скопје ќе биде скенирано во 3Д како што се веќе скенирани и достапни поголемите градови. Секако, под услов тоа воопшто да се случи некогаш.

Од Југославија, Приштина, Загреб и уште неколку градови се скенирани со Voyager, така што, ќе биде и Скопје наскоро...
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 21-Jul-2015 at 21:03
GOOGLE EARTH: Апдејтирана сателитска снимка на Скопје од 14 мај 2015.

Edited by Macedonicus - 21-Jul-2015 at 21:03
ಠ_ಠ
Back to Top
Могли View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Apr-2015
Location: Битола
Online Status: Offline
Posts: 71
  Quote Могли Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 08-Oct-2015 at 00:48
Конечно! Од вчера (07.10.2015) дел од Македонија е на Google Street View!

"Skopje,Kumanovo,Ohrid,Bitola,Prilep,Veles,Strumica,Gostivar,Tetovo,Kicevo and more locations in Macedonia"
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 08-Oct-2015 at 07:28
Фала богу!!!!
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 08-Oct-2015 at 18:52
5 саати пробувам да си ја најдам колата на стрит вју, но безуспешно... нема да се спие ноќеска
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 08-Oct-2015 at 19:21
Originally posted by Teglarot

5 саати пробувам да си ја најдам колата на стрит вју, но безуспешно... нема да се спие ноќеска
и јас... цел паркинг го пребарав и ја нема    

сега ќе ја барам на улиците кај што почесто се вози
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 08-Oct-2015 at 19:58
Јас најчесто ја паркирам колата на едно исто место на еден ист паркинг, но само од далеку се гледа колата на Google Street View, бидејќи ја снимиле само улицата, но не и паркингот.
 
Но сепак ја има на Google Street View, тоа е факт.


Edited by Dexter26 - 08-Oct-2015 at 19:58
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 08-Oct-2015 at 21:35
Meenwhile in Bitola

П.С. Знамињата се поради снимањето на филмот „Ослободување на Скопје“
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 30313233>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.