build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Виртуелнa Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 17-Jan-2010 at 19:17
Почнав од нула да ја правам црквата според разгледницата што ја пушти Clover.

Исто така, ја користев follow me алатката за топки што ми ја покажа гитар, па сега резултатот изгледа далеку пореално и не толку „исецкано“:


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 17-Jan-2010 at 23:35
Алекс ама пак има некој финеси на кубусот што треба да ги исправиш, детаљи. Ротондата горната глед дека завршува точно на врвот на другите, а кај тебе има оставено малку фора. Повлечија малку надоле границата црно бело да се поклопи со највисоката точка на четирите околни ротонди. Исто така за оние малите куполи границата каде што почнуваат е многу подоле, повисоки ти се нацртани.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 18-Jan-2010 at 00:50
Благодарам на коментарот. Сепак, формата е правилно нацртана, тоа што не е правилно поставено е границата. Како што можеш да видиш, куполите (полутопките) почнуваат малце погоре од тоа што ти сметаш. Сакам да речам, кај што е сегашната граница црно-бело, треба само да направам паралела на основниот круг на куполата надоле, да ја помрднам да се добие под црната купола еден црн цилиндар, па под него да почне белото.

За малите куполи исто, границата треба да се помести надолу, а не самата полутопка.

Мислам дека уствари истото го кажуваме. Ова е сеуште 3Д моделирање, тоа што збориш ти ќе дојде во израз со текстурирањето.

Иначе, мој 100ти пост
Back to Top
titan View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 16-Jan-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote titan Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 19-Jan-2010 at 14:34
Иницијативави ви е многу добра би сакал и ја да се приклучам. Sketch up го работам повеке од година дена така да добро ке се снајдам само ако може некој да ни дава слики тоа би било одлично. Објективе низ Скопје кој досега се направени се одлични но мислам дека врв е зградата на Т-Хоме. Имам и ја некој ситни објекти направено па повелете видете и дајте коментар. Ова што лепите слики го прави објектот по реалистичен но мислам дека цртаните објекти без лепени слики изгледаат поубаво. Smile

Еве мал дел од објектите што ги имам напраено:

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/search?viewer=16939357541240926603&scoring=m

Ова се само мал дел останатите ме мрзи да ги ставам на нет Smile
Го имам нацртано и средното училиште Владо Тасевски но бидејки е многу детално мислам дека нема да го прифатан на google earth а неможам да ви го покажам бидејки неможам да постирам слики.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 19-Jan-2010 at 15:52
Originally posted by titan

а неможам да ви го покажам бидејки неможам да постирам слики.

Секако дека можеш

Прочитај го уште еднаш упатството за постирање:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 19-Jan-2010 at 20:55
Originally posted by titan

Иницијативави ви е многу добра би сакал и ја да се приклучам. Sketch up
го работам повеке од година дена така да добро ке се снајдам само ако
може некој да ни дава слики тоа би било одлично. Објективе низ Скопје
кој досега се направени се одлични но мислам дека врв е зградата на
Т-Хоме. Имам и ја некој ситни објекти направено па повелете видете и
дајте коментар. Ова што лепите слики го прави објектот по реалистичен
но мислам дека цртаните објекти без лепени слики изгледаат поубаво. Smile

Еве мал дел од објектите што ги имам напраено:

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/search?viewer=16939357541240926603&scoring=m

Ова се само мал дел останатите ме мрзи да ги ставам на нет Smile
Го имам нацртано и средното училиште Владо Тасевски но бидејки е многу детално мислам дека нема да го прифатан на google earth а неможам да ви го покажам бидејки неможам да постирам слики.Google не ги прифаќа ако не се исцртани со текстура од оригиналниот објект, јебига.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 19-Jan-2010 at 23:43
Добредојде titan (на билд.мк и во проектот Виртуелна Македонија). Секако си добредојден да помогнеш колку можеш!

Во врска со Гугл Рт и нивната политика би ти го рекол следното:

Ти продолжи да си ги правиш објектите детални. Немора да се врзуваме за Гугл. Истите може да се конвертираат во кој сакаш формат.

Сакам да речам, прави ги детално и без „реални“ текстури, а за вклучување во Гугл Рт ќе ги осакатиме и ќе им залепиме реална текстура, не е проблем.
Back to Top
titan View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 16-Jan-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote titan Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 24-Jan-2010 at 21:48
Како мислиш не ги прифаќа google исцртаните со текстура објекти?
а зградата на Т-Хоме, Стопанска Банка и уште два три објекти мислам дека беа така цртани? најверојатно има нешто во ова што е Model complexity не сум 100% сигурен ако знае некој нека каже.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 25-Jan-2010 at 06:14
Мене ми го одбија бидејќи не бил целосно текстуриран со текстури од оригиналниот објект. Не дека беше добро текстуриран, ама пишеше дека бил нецелосно. Не знам и јас како поминале објекти како тој на телеком, ама тоа е тоа. alexgizh знае повеќе
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 03-Feb-2010 at 01:11
размислува некој за тоа да се нацрта и градскиот ѕид?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 23-Feb-2010 at 21:41
Малку преамбициозно решив веднаш да се зафатам со сликање на МОБ и налетав на доста проблеми и дилеми. Еве ги оние најзезнатите, па давајте предлози како да се решат или да се заобиколат:

- Објектот е голем, а нема чист видик да се слика од подалеку од повеќето страни. Значи се појавува проблем да се опфати цел, а и кога може тоа мора да биде со максимален "zoom out", па се јавува друг проблем - она што спомна alexgizh на последната средба - fisheye effect. Дали фасадата може да се направи задоволително со лепење на мали сегменти и дали за fisheye има брза и ефикасна софтверска солуција?

- Многу дрва, светилки и други „опструкции“... Дали ова може да се реши задоволително брзо и добро со фотошопирање на сликите?


Еве ја постирам сесијата што ја направив, па се надевам дека може да помогне барем за 3D моделот. Ако некој се нафати, ќе направам фотка и од Водно, сигурно ќе биде од помош. Сликиве ги постирам во мала резолуција да не оптоваруваат без потреба, но ако ви фаќаат око кажете ако треба да ги постирам во поголема.


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 24-Feb-2010 at 10:29
Originally posted by Cloverstack


- Објектот е голем, а нема чист видик да се слика од подалеку од повеќето страни. Значи се појавува проблем да се опфати цел, а и кога може тоа мора да биде со максимален "zoom out", па се јавува друг проблем - она што спомна alexgizh на последната средба - fisheye effect. Дали фасадата може да се направи задоволително со лепење на мали сегменти и дали за fisheye има брза и ефикасна софтверска солуција?

- Многу дрва, светилки и други „опструкции“... Дали ова може да се реши задоволително брзо и добро со фотошопирање на сликите?


Супер!

Јас малце затаив со проектов, ама само со ваква конкретна поддршка може да тргне работава!

Да ти одговорам на прашањата:

1. Среќа што МОБ е доста голем објект кој се глеа од месечината (читај: Гугл 'Рт ) па по ширина и висина може да се работи чисто од сателитскава снимка. Нас ни се потребни фотки како бр.1, 9, 18 за да се одреди максималната висина. После тоа е многу полесно, каде сите овие фотки доаѓаат и тоа како добро за да се средат деталите. Аплоудирај ги големите фотки, пожелно на megaupload во еден зип, рар или што и да е. И да, фиш-ај ефект не се средува така лесно (мада се работи за математичко нелинеарно менување на перспектива, ама ај оди погоди ја точната инверзна трансформација...)

2. Дрва и слични работи не се проблем кај вакви објекти кај што текстурата е прилично хомогена и униформна. Се средуваат со брз фотошоп.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 03-Mar-2010 at 05:04
alex, малку доцнам, но сакав да докомплетирам со фотки од Водно пред да зипувам слики во поголема резолуција. Бев убеден дека ќе се од поголема помош, изгледа се излажав, ама ваљда не се за фрлање.

Еве рар од целата колекција со резолуција 1000х750:
http://www.build.mk/docs/users/cloverstack/_FOTO/MOB/MOB1.rar

А еве и привју на фотките од Водно

21


22


23

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 04-May-2010 at 18:00
Јас се извинувам што работата ме натера привремено да го одложам проектов. Сега се враќам во форма

Соборниот храм е 90% готов, повелете ексклузивно preview:


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 04-May-2010 at 18:06


профи  Applause
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 04-May-2010 at 18:31
Најверојанто ќе биде најдобриот 3д објект на територијата на Македонија  Cheers
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 04-May-2010 at 18:58
Дечки ме интересира,дали Гугл 'Рт се апдејтова со нови моменти или треба да се снабдеш со понова верзија на Гугл 'Рт за објекти кои во меѓувреме се изградени ?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4745
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 04-May-2010 at 19:01
Aвтоматски.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 05-May-2010 at 12:59
Соборниот храм е 95% готов. Останува уште текстурирањето, и секако - камбаната.


Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 05-May-2010 at 17:25
Моделот на Соборниот Храм "Св.Климент Охридски" во Скопје е 100% готов Остана уште текстурирањето.

Еве слики:


Еве како би изгледало во Гугл 'Рт:Зарем волку е помала зградата на владата од Соборниот Храм?
Edited by alexgizh - 05-May-2010 at 18:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.