build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Виртуелнa Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Виртуелнa Македонија (општо)
    Posted: 12-Jan-2010 at 20:19
Отпочнувам со работа на Виртуелно Скопје. Ако сака некој може да ми се придружи!

Моментално готови згради во Google Earth:

1. Милениумски Крст
2. Ристиќева Палата
3. Камен Мост
4. Феудална Кула
5. Т-Хоме нова зграда
6. Т-Мобиле
7. ЕВН Македонија
8. Публицис (зграда непосредно до ГТЦ)
9. Стопанска Банка (слепена до ГТЦ)
10. Кјуби Македонија
11. Олимписки Базен - Центар
12. Судска Палата
13. ЕУ Инфо Центар
14. Нова Македонија
15. Александар Палас

Според мене, прво треба да се почне со зградите во Мал Ринг. Меѓутоа земајќи предвид дека зграда што не е во Мал Ринг а е од поголемо архитектурно/институционално значење од некоја станбена зграда во Мал Ринг треба да има поголем приоритет.

Исто така, би преложил да се воздржиме од прерано цртање на згради што не се сеуште изградени (Театарот, Музејот, Филхармонија...). Пред се бидејќи при процесот на цртање обично се сликаат оригиналите и се лепат сликите како текстура на 3Д објектот, при што се добива далеку поголема реалистичност.

Мој предлог за приоритетна листа би бил следниов:

1. МНТ
2. Стара Железничка Станица
3. ГТЦ
4. Соравија
5. Холидеј Ин
6. Сан Марко
7. Еуростандард Банка
8. Арапска Куќа
9. Пошта
10. МЕПСО
11. Собрание на Република Македонија
12. Сити Плаза
13. Рамстор
14. НЛБ Тутунска Банка
15. Соборен Храм „Св.Климент Охридски“

Листава ја направив on-the-go, не ја земајте здраво за готово. Секако можно е да сум пропуштил нешто далеку побитно... ме сфаќате

Јас ќе пробам да го направам МНТ.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Jan-2010 at 20:27
Ми го прочита постот во другата тема, тоа за со сликите, така?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Jan-2010 at 20:48
Да, тек сега го прочитав. Прво, драго ми е што си колега Mac-овец )

Второ, мора прво да се направи (барем груб) 3Д објект, па да му се лепи фасадата. Секако, текстурирани објекти личат поарно од само боја на полигон. Ова е common logic.

Дали ова значи дека веќе сме 3ца (јас, гитар и горчо)?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Jan-2010 at 20:59
Не, не, не. Објектот го црташ според сликата, па тек потоа му ја лепиш фасадата. Ете да видиш еден пример:
Инаку освен mac-er сум и линуксаш

Edited by гитардемон - 12-Jan-2010 at 21:04
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Jan-2010 at 21:15
WOW какво видео! Ептен олеснува работа!

Туку, за да не испадне сува темава, ќе постирам слики од досега достапните објекти. Некои се добро моделирани, но со лоши текстури, некои пак имаат оставено црн аутлајн, а има и такви што се навистина врв!

Без некој особен ред:

Александар Палас


ЕУ Инфо Центар


ЕВН


Феудална Кула


Камен Мост


Милениумски Крст


Нова Македонија


Публицис (до ГТЦ)


Ристиќева Палата


Т-Хоме


Кјуби Македонија


Стопанска Банка


Т-Мобиле


Судска Палата


Олимписки Базен
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Jan-2010 at 21:53
Јас би сакал да партиципирам, само што сега имам испити и ќе можам тек за месец два. Како и да е без слики и прецизни нацрти/информации не би се нафатил од проста причина што google при аплицирањето за внесување на моделот во google earth ви бара и доказ дека токму така изгледа и тие се димензиите. Или се прави со слики од барем 8-16 различни агли (дијагонално, ан фас, бочно и сите можни варијанти), или со приложување на официјалниот проект по кој бил изграден објектот (што секако го немаме). Така што без некој да ни ги слика од сите страни (и по можност од различни висини) тешко... :/ Од око многу тешко дека ќе ги погодиме точно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Jan-2010 at 22:00
Алекс, дали се сложуваш нишкава да ја преименуваме во Виртуелна Македонија и иницијативава да се прошири за целата држава?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Jan-2010 at 23:02
Ова еднаш се нафатив да го правам и скечапот ме зафрквашае и баталив. Идејава е многу добра. Ако Скопјани не го нацртаат својот град, сигурно нема да дојде од страна некој да го црта. А заостануваме зад други регионални градови.

Алекс си ја заборавил МТВ, а релативно лесна за работа со едноставни форми.

А за страна железничка експортирај ја во некоја воена игра, плсни и една ракета, па врати ја у скечап. Да излезе пореалистично изработена.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Jan-2010 at 23:44
@Clover: Секако, зошто да не? И тоа како би сакал да го видам Канео во ГЕ

@lsl: МТВ ја има во Верхаус, ама не е во .кмз формат. Ќе пробам да ја конвертирам.

Инаку прилично добро се снаоѓам со СкечАп, многу лесна е за работење ако имате бар малце осет за 3Д. Тие 2те видеа гитар што ги постираше се и повеќе од доволни да се почне.


Edited by alexgizh - 12-Jan-2010 at 23:46
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Jan-2010 at 13:23
Канео е веќе направено дечки. ... проверете и сами.

И во тетово некое основно школо е направено.

За други градови не знам во моментов.

Инаку ај еве предлог за гоогле/мапмакер

Дајте да се ангажираме повеќе и колку сме повеќе (екипа која на пр... знае географија и ја познава патната инфраструктура) истата да ја прави, со цел да се направи мапава на гоогле соодветно и како што треба.

Јас еве почнав и Кавадаречкиве села, а планирам сите да ги направам ќе видиме до кај ќе стигнам.

Дај некој друг нека прави патишта, улици за поштенски кодови и сл...
Edited by gorco - 13-Jan-2010 at 13:33
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Jan-2010 at 13:53
Сеа, не ја менувајте темата на проектов

Ова е чисто за 3Д објекти во Гугл 'Рт, иако признавам дека треба да се довршат и улиците.

Напрајте си друга тема за Виртуелни Патишта
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Jan-2010 at 14:01
Со ГЕ е поврзано и воа - ама не е за 3Д објекти во право си веќе и ја сум измешан

А реално мислев да речам да се поделиме - на групи , едни 3Д, едни патишта, пруги, трети реки, езера, села...

А искрено и ја некако пројавувам интерес за 3д објективе.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Jan-2010 at 14:13
Многу е лесно! Само изгледај ги тие 2 видеа горе.

Еве јас од вчера почнав. Работам на неколку згради (да ги спомнам чисто за да не правиме дупликат работа)

Сити Галери
Базен Карпош
Мајка Тереза (за овој, кога ќе го завршам, ќе пробам да поправам нешто барем да видиме како би можело да изгледа поприфатливо)

Еве како излезе Сити Галери:

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Jan-2010 at 15:44


Applause
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Jan-2010 at 16:05
alexgish
vo google earth falat nekoj zgradi kako:
Ристиќева Палата
ЕУ Инфо Центар
Т-Хоме нова зграда
Т-Мобиле
ЕВН Македонија
Стопанска Банка (слепена до ГТЦ)
 Кјуби Македонија
 Олимписки Базен - Центар
Судска Палата
ne e nesto vo red so mojot google earth ili se izbrisani zgradite od mapata??


Edited by my Macedonia - 13-Jan-2010 at 16:09
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Jan-2010 at 17:43
Previous
My macedonia провери дали ти е штиклирана опцијата 3d buildings  во долниот лев агол на Google Earth прозорецот. Ако не е шкитлирај ја
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Jan-2010 at 17:55
Originally posted by alexgizh

Само си ни ја покажал од овде од кај и што е сликата. Ај покажи ни ја од кај камени мост да видиме како изгледа оваа страната што е лево на сликата Затоа ти викам мора да имаш слики од сите агли инаку изгледа ужасно (издолжено, деформирано). Ај пушти слика да сфатат сите за што зборувам.


Edited by гитардемон - 13-Jan-2010 at 18:19
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Jan-2010 at 18:18
Или ај да не го тупам, еве ви примери со... автобус

Еве како alexgizh лаже:Ама еве како изгледа ако го потсвртиме малку:Затоа, слики од секој агол!

Ај активини фотографи придружете ни се, и сликајте што сакате да ви изградиме
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Jan-2010 at 18:32
Еве бе добра е? Зошо викаш дека лажам?Сликава беше од ист агол према двете страни (среќна околност). Во спротивно, ќе беше во право гитар Кога се тестурира, мора да се има слика што е можно поблиску до лицето на таа страна.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Jan-2010 at 18:49
Сега ме збунивте. Како треба да се слика? од аглите или челно од секоја страна?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.176 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.