build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска Црна Гора

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопска Црна Гора
    Posted: 19-Jan-2010 at 09:55
Многу убав регион север од Скопје, и еве неколку сликиSmile

Оваа слика е од 1996, во селото Глуво


Crn Kamen

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Jan-2010 at 14:02
Убава тема деки, иако секој ден ја гледам од скоро било која точка во Скопје, за оваа планина не знам скоро ништо. А според сликиве треба да се заинтересирам особено оние кај Црн Камен изгледаат одлично.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Jan-2010 at 15:04
Убаво место еSmile имам роднини таму по селата, а кога ги посетив кога бев во МК прошлиот пат, или врнеше или камерата ја заборавив :/ а имаше што да се слика, доста цркви/манастири имат, убава природа, планини..
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Jan-2010 at 01:03
Јас сум по татко од Бродец, најсеверното и највисокото скопско село Само 4км оддалечено од Рамно.

Кој не бил горе, незнае колку е нечепнато и убаво. Штета што немам слики да ви пуштам.


Edited by alexgizh - 22-Jan-2010 at 01:05
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Jan-2010 at 14:26
Има ли добри позиции за панорами накај Скопје? Според рељефот претпоставувам дека има, само ме чуди зошто изостануваат такви фотки.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Jan-2010 at 14:37
Originally posted by Cloverstack

Има ли добри позиции за панорами накај Скопје? Според рељефот претпоставувам дека има, само ме чуди зошто изостануваат такви фотки.
Милам дека причината за тоа е што е доста подалеку од центарот на Скопје за разлика од Водно. Втората можна причина поврзана со првата е што поради одалеченоста многу помалку е посетена Скопска Црна Гора од Водно.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Jul-2011 at 19:37
Originally posted by Cloverstack

Има ли добри позиции за панорами накај Скопје? Според рељефот претпоставувам дека има, само ме чуди зошто изостануваат такви фотки.


Пред една година бев на крстот во село Кучково изграден во 2006, висок 14 метри.


Извор

Крстот е поставен на видиковец и има интересна панорама над Скопје но уште поспецифичен е погледот кон Шара и околните планини. Природата е исто така прекрасна и насекаде мириса на смреки, дабова и борова шума. Кучково се наоѓа на 20км од центарот на Скопје. Само околу 3-4км е селски пат кој не е во сјајна состојба но со автомобил се стигнува без никаков проблем. Во Кучково се наоѓа и манастирот Св. Ѓорѓи, изграден во 14 векИзвор
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Nov-2018 at 02:23

ех 7 години тивко во нишкава, зато мелодична птичја перспектива од 2017 во овој пост за неа ... штета за да биднеше што попрималива за посети требаше новиот репетитор место на Крстовар да го кренат на Рамно, на Водно доволни му беа Крстот и жичарницата, ајт ни го пуштија груевци без јавна дебата, инрересно која каква таква ја имаше за Милениумскит Крст но не и за кулата на аек, нели пред се' телекомуникацискиот интерес им бил наум пред туристичкиот

https://ru.wikipedia.org/wiki/Скопска-Црна-Гора [1]http://www.mariovofilm.mk/report.php?regionId=54


Edited by Zelenikovo - 22-Nov-2018 at 02:33
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Mar-2020 at 15:03

Убаини од Црната Гора ... може ќе ја сотреа да ја пуштеја тука куата на АЕК вака диво и неискомерцијализирано си ет поубо, прашање е само до кога така ќе издржи, Но бар заради младите постарите и немоќните треба да се уредат повеќе Колиби а тие да си имаат и Домари кои за почеток би се нафатила држава да ги плаќа се додека ПД-ата не видат аир да сторат свој еко-бизнис таму бар некои нивни Членои кои би си уживале Горе над Скопје продавајќи Чаеви и Зелници (можеби рентале Точаци Вреќи и Шатори, евентуално частат физиотерапевтски помагала) сето ова за и навистина да е СЦГ достапна за сите т.е. последниот Услов во 2-рата фуснота бар тука да не е норма! Ќе беше фора тука наместо во Градски Парк да стават ZIP Line [1]

[1] http://www.pskscg.mk/2014/05/blog-post.html

[2] https://www.pdtransverzalec.org.mk/album/152

[3] https://www.tourguide.mk/blog/planinski-sportovi/planinarenje-i-alpinizamhttps://www.academia.edu/34234444/Валоризација_на_геовредностите_на_Скопска_Црна_Гора_Valorization_of_geo-values_of_the_mountain_Skopska_Crna_Gora_


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Mar-2020 at 17:18

Една од Седумте Скопски Утврди ~ 7. Давина Маркова Кула (Чучер/СЦГ) 6. Чрнче (МарковоКрувче/Водно)   5. Бадеријана (Таор/Китка) 4. Маркови Кули (Кожле/Катланово) 3. Марково Кале (Сушица/Караџица) 2. Марков Град (Матка/Водно) 1. Јустинијана (Кале/Скопје)

[1] https://mk.wikipedia.org/wiki/Давина_Кула [1]

[1][2][3] http://old.makedonskosonce.com/broevi/2000/sonce336/Tekst38.htm

Месност Кула на Скопска Црна Гора фото Базилика 3-ти векhttps://tv21.tv/mk/od-grad-vo-selo-izbegale-od-smogot-i-buchavata-zhiveele-vo-tsentarot-a-sega-na-padinite-na-skopska-tsrna-gora/]

Edited by Zelenikovo - 09-Mar-2020 at 17:18
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.076 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.