build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Водостопанство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Водостопанство
    Posted: 01-Nov-2007 at 22:06

@Clover инспириран од твојота исцрпна презентација за ХС Злетовица, чисто да ја евидентирам и оваа вест

Хидроакумулацијата Лошана ќе се полни од јануари

Општина Делчево вчера распиша јавен оглас за избор на најповолен понудувач за завршување на придружните објекти на хидроакумулацијата Лошана.

Огласот е распишан откако Владата одобрила 4,2 милиони денари за довршување на објектот, во чија изградба во изминатите осум години без вложени 250 милиони денари. За предавање во употреба на браната се потребни само завршување на дренажниот систем, набавка и монтирање на централна шахта и вентили за затворање и изработка на елаборат за прво полнење.

- Веројатно ќе треба да обезбедиме уште пари од други извори, бидејќи, според нашите процени, потребни се околу десет милиони денари. Очекуваме, по истекувањето на рокот, во декември сите работи да бидат завршени и првото полнење на Лошана да почне во јануари. Со тоа, конечно, ќе се реши проблемот со водоснабдување на Делчево и на неколку села - изјави вчера делчевскиот градоначалник Мирко Иванов.

(Љ.Ш.)

 
Извор: Дневник
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 01-Nov-2007 at 22:08


Првпат слушам за ова  Cheers


Edited by Cloverstack - 01-Nov-2007 at 22:08
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Nov-2007 at 23:39
Originally posted by CloverstackПрвпат слушам за ова  Cheers
 
Имаше подетално за ова или во некој од вчерашните или во некој од завчерашните весници но не ми текнува во кој. И ова е некој антологиски проект на кој што е можно да му се гледа крајот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Dec-2007 at 01:39

„Водовод“ ќе инвестира во замена на азбестните цевки

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ напролет ќе ги почне градежните зафати за замена на азбестно-цементните цевки. Во инвестиционата програма на претпријатието за наредната година, ова е една од приоритетните инвестиции за која се планирани 60 милиони денари. Ќе се заменуваат дел по дел од цевките, бидејќи за целосна замена се потребни 25 милиони евра.

Целокупната должина на азбестната мрежа изнесува стотина километри, што е 8 отсто од вкупната водоводна мрежа во Скопје. Азбестно-цементните цевки ќе бидат заменети со дуктилни или полиетиленски, а градежните зафати ќе се одвиваат паралелно во неколку населби во Скопје. Најголем дел од нив се во околината на населбата Драчево.

„Ако треба, ќе го раскопаме цело Скопје, азбестните цевки мора да ги замениме. Ќе распишеме тендер и паралелно ќе ангажираме три фирми. Овој процес би го започнале уште во јануари идната година, со претквалификација на фирми, и во февруари, евентуално март, доколку дозволуваат временските услови, би ги започнале градежните зафати за замена на азбестно-цементните цевки“, вели Игор Арнаудов, директор на ЈП „Водовод и канализација“. (Сн.К.)

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Dec-2007 at 01:40
А знае ли некој дали се докажани штетните ефекти на азбестни цевки за вода? Знам дека азбестот е многу канцероген ако се вдишат честички, ама додека нашиве надлежни не го покренаа ова со замена на цевките не знаев за оваа работа. Не викам дека цевките не се штетни, едноставно сум неинформиран.Edited by Cloverstack - 10-Dec-2007 at 01:44
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Dec-2007 at 00:27
еве повторно за првата вест во нишкава

Делчевци трајно го решија водоснабдувањето

ИВАН БОЈАЏИСКИ

ДЕЛЧЕВО - Триесетгодишната желба на жителите на Делчево да изградат вештачко езеро во општинскиот атар веќе е реалност. Изградбата на браната „Лошана” на истоимената река во подножјето на планината Голак, е завршена работа. Техничкиот прием ќе биде готов до крајот на годинава, а локалната власт планира нејзино свечено предавање во употреба да го организира до крајот на јануари идната година.

„Реализиравме голема потреба со што на Делчево и на селата Тработивиште, Стамер и Вирче, односно на близу 20.000 жители им се обезбедува чиста планинска вода за пиење во наредните 25 години. Во овој потфат се вложени 4,5 милиони евра, по два од тајванските кредити на Васил Тупурковски и од Министерството за транспорт и врски, а со половина милион евра учествуваше општината”, вели градоначалникот Мирко Иванов.

Во најтоплите денови Делчево и спомнатите села трошат 50 литри вода во секунда. Изградбата на првото вештачко езеро обезбедува за двапати поголемо количество вода. „Лошана” може да акумулира 1.650.000 кубни метри вода која по пат на гравитација ќе пристигнува до корисниците. Тој факт, според Иванов, значи намалување на трошоците за струја на ЈП „Брегалница” за цели 90 проценти. Досега јавното претпријатие за струја месечно плаќаше по 400.000 денари, а со користење на водата од вештачкото езеро ќе се плаќа само десет проценти од оваа сума. Иванов вели дека по изградбата на браната, локалната власт и јавното претпријатие ќе мора да продолжат со менување на водоводната мрежа низ Делчево, во поголемиот дел е со азбестни цевки кои во светот се забранети за употреба.

„Делчево има потреба и од модерен градски пазар, за што веќе имаме изготвено проект. Тој ќе биде до Спомен-домот на АСНОМ и ќе се гради според принципот на јавно-приватно партнерство. Општината во тој проект учествува со земјиштето и инфраструктурата, а веќе имаме бизнисмени кои го најавија својот интерес за партнерство во реализацијата на проектот”, потенцира градоначалникот Иванов.

Во овој град во близина на македонско-бугарската граница живеат во уверување дека од идната пролет ќе започне со реализација и проектот за отворање граничен премин кон Бугарија кај месноста Црна Скала. Со тоа трасата кон Софија ќе се скрати за 40 километри. Од идната година Македонија ќе може да ги користи парите од претпристапните европски фондови, кои во најголем дел ќе бидат наменети за проекти од патната инфраструктура и енергетиката, а тоа е голема можност да се реализира овој зафат. Отворањето на овој граничен премин, според делчевскиот градоначалник, ќе отвори новите перспективи на градот кој во времето на транзицијата мошне осиромаши во секаква смисла.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9C553F81B5F72C408133905986C1A543


Edited by Cloverstack - 17-Dec-2007 at 00:32
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Jan-2008 at 05:46
чисто да го архивираме ова:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2F997CA21D35D5429D128F8C43A280AE


Кај Стара чешма привршува поставувањето на водоводните цевки

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ ги привршува градежните работи околу поставувањето на дуктилните цевки Ф 500. Старите цевки ќе бидат заменети со нови во должина од 800 метри. Трасата почнува од улицата „Пролет“ кај ресторанот „Злате“, покрај Тутунскиот комбинат и завршува на улицата „Иван Козаров“, кај трафиките на Стара чешма.

Од претпријатието тврдат дека со тоа жителите ќе добијат подобро водоснабдување и со посилен притисок.

Засега не е планирано продолжување на проектот и поставување вакви цевки Ф 500 во други делови на Кисела Вода, но доколку, според Генералниот урбанистички план се покаже дека е потребно, тогаш ќе се размислува за тоа. Директорот на ЈП „Водовод и канализација“, Игор Арнаудов, вели дека цевките се на познатиот француски производител „Понтамушон“, произведени според најсовремена технологија. (Сн.К.)

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Feb-2008 at 19:42
оваа вест ме израдува многу, значи некој се грижи за очајната состојба на Дојранско езеро. Само не знам што ќе се прави со преспанско..

Во Дојранско Езеро дотур од 300 до 400 литри вода во секунда

Од цевководот  “ Ѓавочко Поле“ на хидроситемот моментално во Дојранското Езеро влегува од 300 до 400 литри вода во секунда, а истовремено се врши и реконструкција на целиот систем и електрониката од настанатите штети од невремето и поплавите настанати во 2004 година, ни рече в.д. директорката Гордана Поп-Кочева.

Засега со пумпата се работи рачно, а нивото на водата не бележи опаѓање благодарејќи на претходните врнежи.

Во летниот период кога испарувањето на водата е огромно по потреба ќе бидат вклучени сите пумпи кои се во можност да вршат дотур од 800 до 900 литри вода во секунда.

Инаку, средствата за реконструкција се обезбедени од Министерството за екологија.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Feb-2008 at 23:45
Super
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Mar-2008 at 14:36
Лоша вест

ВО „РАШЧЕ“ АЛАРМАНТНО
Скопје ќе нема вода Штедењето вода треба да почне уште денеска зашто состојбата е алармантна, апелираше скопскиот градоначалник Трифун Костовски. Тој најави дека ќе одржи состанок со јавното претпријатие „Водовод и канализација“ за да се информира за претстојните резерви на вода. - Поради високите температури што ја зафатија земјава, уште од сега треба да се провери каква е издашноста на изворот „Рашче“ и кои се капацитетите на бунарите со вода за пиење. Ако треба, под итно ќе го менуваме и буџетот, но овој проблем мора да се реши. Доколку е потребно, ќе се купи и нова опрема, ќе се ископуваат нови бунари или, пак, ќе се користат оние со нечиста вода, која ќе се филтрира во питка - вели Костовски. Тој нагласи дека состојбата со водните резерви во земјава е ризична затоа што податоците покажуваат дека бунарите се скоро секнати и водата во нив е спуштена за 15 метри подолу.


Време
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Mar-2008 at 22:32
А да ве прашам нешто околу цистерните што го чистат Скопје навечер.. јас имам видено како тие цистерни се полнат у Карпош 2 кај тој објектот на АРМ, на истата улица кај Вардар Мебел близу Градски Парк. Не знам поточно што е тој објект што ја служи војската, ама има еден голем Туш, и цистерните се паркираат под него и тушот пушта вода и го полни камионот. Дали некој знае повеќе за ова и дали има други вакви станици во Скопје? 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Aug-2008 at 17:44
 Wallbash

Скопје губи вода колку едно Дојранско Езеро

Од 100 милиони кубни метри првокласна вода за пиење, колку што годишно се произведуваат во изворот Рашче, околу 30 отсто се губат поради дотраените цевки, злоупотреба на хидрантите и дивите приклучоци


Цело лето блика вода од хидрантот на улицата Теодосиј Гологанов

За четири години, вода колку цело Дојранско Езеро неповратно истекува низ скопската водоводна мрежа поради дотраените цевки, расипани хидранти, диви приклучоци и полевање на зеленилото. Според податоците од „Водовод и канализација“, од 100 милиони кубни метри вода, колку што годишно се произведува во изворот Рашче за потребите на Скопје, околу 30 отсто се губат поради технички дефекти или комерцијални загуби. Тоа значи дека годишно бесполезно истекуваат во земја 30 милиони кубици првокласна вода за пиења, која чини 15 милиони евра според актуелната цена за кубен метар што ја наплаќа „Водовод“.Водата се губи, во најголем дел, поради искршените и испукани цевки во водоводната мрежа поради стари до 50 години или неисправни хидрантите. Останатиот дел на загубите се должат на украдена вода преку диви приклучоци или грешки во мерење на потрошувачката поради неисправен водомер.Јосиф Милевски, раководител на Секторот за хидрологија во Управата за хидро-метеоролошки работи вели дека иако изворот Рашче е многу штедар со вода, не смее да се дозволи да се губи големо количество вода.

- Сликовито кажано, ова значи дека вода колку една четвртина од Дојранското Езеро неповратно истекува низ водоводниот систем на Скопје. Ил,и пак, загубите на вода во Скопје се еднакви на капацитетите на кумановската акумулација Глажња, или на Турија, која се наоѓа во Струмичко - вели Милевски.Тој апелира до градските власти и до граѓаните наменски да се користи водата за да не ги доведеме нашите потомци да останат без чиста вода.

- Иако сметам дека засега во Скопје нема опасност од недостиг од вода, сепак мора да се зголеми свеста за употребата на водата. Тогаш во Скопје не би имало каков било проблем за нормално снабдување, бидејќи штедроста на изворот Рашче засега сосема задоволува - вели Милевски.Во Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ велат дека главна мерка за да се намалат секојдневните загуби на вода е реконструкцијата на водоводната мрежа. Во оваа година е планирано да бидат заменети 12 до 15 километри поцинкувани и азбестни цевки од водоводната мрежа. За таа цел, „Водовод и канализација“ годинава ќе потроши околу 100 милиони денари. Практиката покажа дека старите поцинкувани цевки се причина за поголем број дефекти и за загуби на вода. Бидејќи тие корозираат, по дваесетина години веќе се неподобни за употреба. Ќе се оди на планско менување, реон по реон. Веќе се почнати активности во неколку општини - вели Жарко Ивановиќ, директор на Секторот за експлоатација и одржување на капацитети во „Водовод и канализација“.Во водоводната мрежа се' уште има поцинкувани водоводни цевки поставени во периодот меѓу двете светски војни кога почнало модерното водоснабдување на Скопје. Најмногу од нив има во старите населби Кале и Гази Баба.Во овие делови од градот има многу стари водоводни цевки, кои имаат многу дупки. Затоа, тие итно мора да бидат заменети. Исто така, ќе се менуваат и салонит-азбестните цевки заради здравствена безбедност на граѓаните, иако тоа е дискутабилно и е недокажано - вели Ивановиќ. Со замената на цевките, според Ивановиќ, од една страна ќе се подобри квалитетот на водоснабдување на граѓаните, а претпријатието ќе ги намали техничките загуби.Големо количество вода се губи од неисправните хидранти. Граѓаните се жалат дека на многу улици и тревници со месеци тече вода од хидрантите, а никој не реагира.Постојано апелираат да штедиме вода, а од хидрантот на нашата улица постојано тече. Не само што бадијала се троши вода туку поради тоа се намалува притисокот во чешмите - вели жител од Дебар Маало.Во „Водовод“ велат дека во вакви случаи, нивни екипи веднаш интервенираат по добиена пријава. Во претпријатието апелираат да не се користат противпожарните хидранти за полевање на тревниците.

Петтина од светот страда за вода

Една петтина од светското население страда од недостиг на вода, а во 2025 година со истиот проблем ќе се соочат 30 отсто од луѓето, велат во Обединетите нации, кои 2008 година ја прогласија за Светска година на водата за пиење.Во Стокхолм, Шведска, вчера почна светската конференција „Напредок и перспективи во областа на водата- за почист и поздрав свет“, по повод Меѓународната недела на водата. Околу 2.500 научници, политичари и официјални претставници од 140 држави ќе разговараат за опасностите поврзани со недостиг од хигиена и санитарни јазли. Од ОН потенцираат дека секоја година умираат по 1,4 милион деца од болести предизвикани од дијареја и од лошата хигиена.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F088305FF61BA547BD09735EA67BAF10


Edited by Cloverstack - 19-Aug-2008 at 17:54
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Oct-2008 at 23:39

Браната на Оризарска Река ќе донесе прогрес за 70.000 жители

Проектот за основање јавно претпријатие „Оризарска Река“ доживеа фијаско

Иван Бојаџиски

ШТИП - Кон крајот на деведесеттите години стручњаци за води од Јапонија ги посочија реките Злетовица кај Пробиштип и Оризарска во Кочани како првокласни водни ресурси на ниво на држава. Нивниот краен заклучок беше дека на двете реки вреди да се изградат брани. Со тоа источниот дел на Македонија би добил два регионални хидросистема за водоснабдување на 170.000 жители, наводнување на плодни ниви и производство на струја.

Но, по десет години, и по јасно изразената подготвеност на Јапонската банка за техничка соработка да инвестира во изградба на хидросистеми, идејата за брана на Оризарска не мрднува од место. Според предвидувањата, браната би акумулирала 23 милиони кубни метри вода, колкав што е и капацитетот на Злетовица. Од неа ќе се офајдат 70.000 жители на општините Кочани, Виница и Чешиново-Облешево. Околу 70 проценти од водата ќе биде наменета за водоснабдување на дваесетина населени места, 20 проценти од водата ќе се трошат за наводнување, а десет за производство на струја.

„Во 1998 и 1999 година тим од десет јапонски стручњаци ангажирани од Јапонската банка за техничка соработка, ги испитуваа хидролошките услови и можностите во нашава држава. Нивната експертиза за источниот дел на Македонија јасно ги издвои реките Злетовица и Оризарска како значајни водни потенцијали во кои вреди и треба да се инвестира. Злетовица наголемо се гради, но проблем е што за такво нешто нема домашна иницијатива и за Оризарска Река“, вели Славко Николов, кој во тоа време беше директор на ХС „Злетовица“.

И додека „Злетовица“ оди напред, на браната кај Кочани, а со тоа и на целиот хидросистем „Оризарска Река“ како да се заборави. Еден обид работите да тргнат од место беше направен во 2003 година, кога на маса беше ставен проектот за основање јавно претпријатие „Оризарска Река“. Меѓутоа, обидот доживеа фијаско зашто општинските совети на Оризари и Зрновци не се согласија седиштето на јавното претпријатие да биде во Кочани. Оттогаш наваму, идејата како да падна во заборав.

Љубомир Јанев, градоначалник на Кочани, изјави дека од проектот засега нема ништо и дека е замрзнат на неодредено време.

„Општините не се согласија околу некои сегменти за формирање меѓуопштинско претпријатие. Немаме правен субјект кој ќе ги води работите. Затоа проектот стои“, вели Јанев.

Тој не' упати на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Ратко Димитровски. Јанев укажа дека лани, на форум одржан во Оризари, Димитровски јавно ветил дека студијата ќе била готова летово, а изградбата на браната ќе почнела оваа есен.

„Точно е само тоа дека во Оризари имаше трибина на која најмногу се говореше за проектот брана на Оризарска Река. Трибината ја организираше невладината организација ’Мост‘, а присуствуваа и градоначалникот Јанев, раководството на КЈП ’Водовод‘, директори на институции, пратеници... Сите беа едногласни дека браната и регионалниот хидросистем на ова подрачје му се неопходни. Како пратеник од партија на власт бев овластен јавно да кажам дека на ова прашање ќе се работи со помош од Владата. Тоа и се случи. Летово Министерството за земјоделство објави меѓународен јавен тендер за изработка физибилити студија за браната. Проблемот е во тоа што немаше заинтересирани субјекти. Не е точно дека ништо не се работело зашто и домашни стручњаци вршеа хидролошки мерења на подрачјето и го испитуваа теренот“, објаснува Димитровски.

Славко Николов предупредува да се побрза. Тој вели дека од јапонската банка која обезбеди поволен кредит за „Злетовица“ биле подготвени истото тоа да го направат и за системот на Оризарска Река.

„Тие се чудат зошто од кај нас доаѓаат иницијативи, се прашуваат зошто никој не ги контактира. Надлежните во Владата и од заинтересираните општини треба да тропнат на вратата на нашите пријатели од земјата на изгрејсонцето. Колку побргу, толку подобро“, вели Николов.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=7BF893571B05134EA43E9F7A1E967895


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Oct-2008 at 11:28
„Водовод“ остана без јубилејна чешма
Автор:  Р.З.

Веќе поминува сто и првата година од изградбата на првиот водоводен систем во Скопје, а јавното претпријатие „Водовод и канализација“ не успеа да постави спомен-чешма пред Камени мост на плоштадот „Македонија“, која требаше да биде споменик по повод еден век од неговото постоење.

Изградбата на чешмата била по иницијатива на „Водовод и канализација“, откако во септември минатата година се одбележа стогодишнината. Но целиот проект запрел откако општината Центар не посочила локација на плоштадот „Македонија“ каде што би требало да се постави објектот.

Се планираше спомен-чешмата да биде функционална и нејзината вода да може да се пие, а да се простира на десет метри.

Од управата на „Водовод“ велат дека тие поднеле иницијатива за изградба на спомен-чешма на плоштадот „Македонија“ во 2006 година, дека во нивната програма за распределба на буџетот ги обезбедиле потребните пари, останале без локација и се откажале.

- Изградбата на чешмата беше планирана за минатата година, а требаше да биде готова до прославата на јубилејот од постоењето на претпријатието. Сите административни процедури беа завршени, само чекавме да ја добиеме локацијата за изградбата, а потоа да распишеме јавен конкурс за идејно решение. Сепак, општината Центар не ни одобри место и тука запре целата постапка. Оваа година веќе не го планиравме проектот во буџетот - истакна Слободан Димитровски, заменик-директор во јавното претпријатие.

Општинарите од Центар објаснуваат дека не располагале со државното земјиште и немале надлежности да доделуваат локации за изградба на чешма пред Камени мост, и покрај тоа што не станува збор за објект туку за урбана опрема.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=215&ArticleID=9892
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 18-Nov-2008 at 04:29

Парите од поскапувањето на водата се трошат на големи проекти

Според Костовски, цената на водата и натаму е ниска за град кој има растечки потреби

Средствата што се добиени од зголемувањето на водата, Градот и ЈП „Водовод и канализација“ ги трошат на реализација на неколку проекти. Од поголемите во работна фаза се фекалниот колектор „Инџиково“ и реконструкцијата на азбестно-цементните цевки во противвредност од 100 милиони денари. Се гради и фекалниот колектор од десната страна на реката Вардар и фекалната мрежа и пречистителна станица во Волково.

Според градоначалникот Трифун Костовски, и покрај поскапувањето на водата, цената е се' уште ниска за град кој постојано има растечки потреби. Потребна е замена на азбестната мрежа која е долга помеѓу 13 и 15 километри, од кои веќе се заменети 3,5 километри. Изградбата на фекалниот колектор од десниот брег на реката Вардар е сепарат кој во иднина ќе ги носи сите отпадни води од градот до новата пречистителна станица, која во иднина треба да се гради во Скопје.

„Поскапувањето на водата ни дојде како мевлем. За средствата што се добиени по основа на зголемувањето, ќе дадеме отчет. Сега сме на едно рамниште на се' уште ниска цена во Скопје, имајќи ги предвид местоположбата на изворите и транспортот на водата. ’Водовод‘ мора максимално да работи и од аспект на безбедноста на изворот Рашче и бунарите, но и да оди со солуција да се обезбедат изворите на реката Треска кои имаат чиста вода, бидејќи прашање на време е кога и тие ќе може да се користат“, рече Костовски.

Градоначалникот додава дека ЈП „Водовод и канализација“ е перманентен потрошувач на електрична енергија, кој претставува голем трошок за транспортирање на водата до корисниците.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=E476C423E634454FA53961C2971CBD57

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Dec-2008 at 03:45

Браната „Турија“ темпирана бомба за Струмица

suzana-taseva.jpg Сузана Тасева Коментари (0)   
21.12.2008 19:26
 

 

Деформирани и испукани бетонски плочи и поткопан преливник, во ваква состојба повеќе од четири години се наоѓа најголемата брана во Струмичкиот регион “Турија”. Толку време и експертите предупредуваат на опасноста што струмичани ги демни од неа и бараа од надлежните да извршат итна и обврзна санација, бидејќи последиците ќе бидат катастрофални.

„Се прашувам дали струмичкото поле може да го снема како легендарната Атлантида“, рече Ѓеорѓе Манушев, градоначалник на општина Босилово.

Состојбата со браната се влоши по поплавите во 2004 година. Две години подоцна обезбедени се 21 милиони денари за санацијата, која требаше да се изврши лани. До денеска ништо, и покрај ургентните писма од водостопанското претпријатие упатени лично до министерот за земјоделство Ацо Спасеновски.

„Значи ја повикувам Владата под итно да види каде се овие 21 милион денари и зошто досега не е започната санацијата на браната ‘Турија’“, додаде Манушев.

И „А1“ се обиде да дознае зошто не е извршена санацијата, но до одговор не дојде. Од Министерството за земјоделство топката ја префрлија во „Струмички слив“, овие во Управата за водостопанство, па назад во Струмица и Министерството за транспорт и врски, кое ја издава дозволата за санација.

И додека така играат надлежните, сега браната се полни само со 17 милиони кубици вода, една третина од нејзиниот капацитет.

За четири години, само во општина Босилово, за штети од поплави се исплатени над еден милион евра, а само санацијата на браната чини 300.000 евра.http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=102032
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Dec-2008 at 22:36
Уште една вест за слуајот со браната „Турија“

Надлежните молчат за браната Турија

suzana-taseva.jpg Сузана Тасева Коментари (0)   
23.12.2008 16:51
 

 

Ѕид на молчење околу браната Турија во Струмичко. Никој не сака јавно да зборува зошто досега и покрај предупредувањата на експертите, итна и обврзна санација не е извршена во 2007 година. Од министерството за земјоделство, два дена нема одговор. Единствено се огласи министерството за транспорт и врски.

Оттаму велат дека не можат да издадат одобрение за санација заради нерегулирани имотно-правни односи, што значи документацијата од водостопанското претпријатие „Струмички слив”не била комплетна.

Од „Слив”пак велат, се што било во нивна надлежност било завршено, а за подетални информации не упатија во Управата за водостопанство, а оттаму пак во министерството за земјоделство.

А1 дознава дека имало нерасчистени имотно-правни односи меѓу „Сливот” и „Македонски шуми” и двете под капата на министерството за земјоделство. И додека вака играат надлежните, состојбата со браната се влошува.

„Затоа што може да предизвика катастрофални последици и по луѓето и по објектите во струмичката котлина” рече Ѓеорѓе Манушев градоначалник на општина Босилово.

Оваа брана, чии оштетувања се случија по поплавите пред четири години, е најголема во Струмичко. Од неа градот се снабдува со вода и се наводнува најголем дел од струмичкото поле. Но сега од безбедносни причини се полни само со 17 милиони кубици вода, една третина од нејзиниот капацитет.http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=102123
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Jan-2009 at 00:38
Ќе се гради езеро на Оризарска Река

Изградбата на хидросистемот Оризарска Река кај Кочани ќе почне за шеесетина дена, беше најавено при последната посета на владини претставници на местото на кое треба да се гради браната. Локацијата и досегашните анализи покажаа дека месноста Зла Страна во близина на селото Речани ги задоволува критериумите за изградба на ваков објект.

Со неговата изградба ќе се заокружи системот на водоснабдување на Кочани кој засега, според оценката на стручњаците, произведува скапа вода за пиење. Во акумулацијата Речани, според проектот, се предвидува да се акумулираат 22 милиона кубни метри вода, кои, освен за водоснабдување на кочанскиот и на виничкиот регион, ќе се користат за наводнување на нови 500 хектари земјоделски површини во регионот, како и за производство на електрична енергија во три мини-хидроцентрали.Се очекува претставници од владините институции да ја соопштат динамиката за реализација на овој неколку десетици милиони евра вреден проект.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8DF08527D5DFE04CA3EB29BE54F52BEE
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Jan-2009 at 01:57
 

Изработен проектот за пречистителна станица во Трубарево

Скопје до 2020 година треба да добие колектор и пречистителна станица за третман на отпадните води. Проектот за изградба на ста ицата за водите на Вардар, која треба да се гради во село Трубарево, е веќе изработен, а се очекува нејзината изградба да почне годинава. Донацијата од јапонската влада ќе се реализира преку Јапонската агенција за меѓународна соработка и Министерството за животна средина и просторно планирање, како и Градот Скопје. Изработката на физибилити-студијата е завршена.

- Презадоволни сме од тоа како се одвиваше соработката со претставниците на Министерството и со Агенцијата за меѓународна соработка на јапонската влада. Градот формира надзорен комитет кој работеше на студијата, но реализацијата е невозможна без помош од Владата - рече Лилјана Ончевска, претставничка на Градот.

Двата главни колектора ќе бидат од левата и од десната страна на Вардар, а пречистителната станица во Трубарево. Низ неа би требало да минуваат 166 илјади кубни метри вода дневно. Станицата би ги задоволила услугите на популација од 513 илјади жители. За изградбата се потребни 110 милиони евра.

Со овој систем отпадната вода од домаќинствата ќе биде собирана и обработувана, ќе биде подобрен квалитетот на водата за пиење, а се очекува и подобрување на водоснабдувањето. Негативни влијанија во фазата на изградбата на пречистителната станица се промената на геолошките карактеристики на теренот, привремената промена на правецот на реката Вардар, експропријација на земјиштето, непријатната миризба, бучавата и градежниот шут.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 28-Jan-2009 at 14:42
Па со самото постоење на Вардар си постои непријатна миризба и градежен шут Тоа зошто го навеле не ми е јасно... А инаку не сфаќам, ќе се пречистува водата од Вардар за да се пие!?!? Или ем ќе се пречистува водата на Вардар, ем ќе биде пречистителна станица за водата за пиење?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.