build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Водостопанство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 26-Feb-2014 at 14:20
Се менуваат вентилите на браната на езерото МладостБраната на езерото Младост е изградена во 1962 година во почетокот на клисурниот дел на коритото на река Отовица, на неколку стотина метри пред таа да се влее во река Вардар. Зафатнината на акумулациојата Младост е 8.000.000 м3 вода и нејзината основна намена е да служи за наводнување на околу 1.200 хектари лозови и овошни насади. Близината до Велес од само неколку километри ја прави акумулацијата Младост интересна и од спортско рекреативен аспект. Од март 2012 година на ЈПВ „Лисиче” – Велес му е издадена дозвола да стопанисува со акумулацијата ибраната со придружните објекти.

Бидејќи во последните 30 години не се водело доволно грижа за браната Младост дошло до тоа да не функционираат затворачите за темелно празнење на акумулацијата. Двата затворачи за темелно празнење беа во многу лоша состојба со голем број на поголеми и помали видливи прснатини на куќиштата од затворачите. Ваквите прснатини претставуваа голема опасност, бидејќи можеше да дојде до кршење на затворачите поради што би дошло до целосно празнење на акумулацијата, а тоа значи загрозување на флората и фауната во езерото. Со нефункционирањето на вентилите доведено беше и во прашање безбедното празнење на акумулацијата во случај на прилив на големи води, односно одржувањето на нивото на водата во случај на потенцијална природна или друга опасност.За да функционира темелното празнење на акумулацијата, од страна на ЈПВ „Лисиче” беше обезбедена комплетна техничка документација за Општи и посебни технички услови за санација на затворачите за темелно празнење на акумулацијата Езеро Младост. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија обезбеди средства во висина од 3.100.000 денари за санација на старите затворачи како и за вградување на два нови. Со оваа промена акумулацијата е сигурен извор на вода за 250 хектари лозови насади и безбедно место за рекреација на бројните гости на овој туристички локалитет.Текстот и фотографиите се преземени од фејсбук страницата на Општина Велес
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 24-Apr-2014 at 08:41
Започна реализацијата на проектот „Маркова река“ - Куклиш

фотографиите се преземени од фејсбук страницата на Струмица Сити
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 05-Jun-2014 at 10:30
Систем „капка по капка” за земјоделците од вардарскиот регионЦентарот за развој на Вардарскиот плански регион во соработка со УСАИД започна со реализација на Проектот за експанзија на мали бизниси „Да одлгедуваме повеќе пченка" во чии рамки УСАИД ги донира системите капка-по-капка. Како дел оваа иницијатива, во вардарскиот регион ќе бидат финансирани 15 системи какпка-по-капка за наводнување на парцели по 1 хектар. 3 од нив се наоѓаат во Општина Велес, а останатите 12 низ другите општини (Лозово, Св. Николе, Росоман и Градско). Денес започна имплементацијата на првиот, во с. Горно Оризари.Земјоделците ќе бидат обучени за оптимално користење на системот, а состојбата на парцелите ќе биде постојано набљудувана од страна на стручни лица од Проектот со цел навремено реагирање на сите промени. Дополнително, земјоделците во текот на целата година ќе добиваат редовни СМС пораки со упатства и совети за користење на системот и новите агротехнички протоколи.

http://veles.gov.mk/veles3/index.php/2014-02-01-11-59-19/3105-kapka-po-kapka
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 07-Jun-2014 at 09:29
Пречистителната станица за отпадни води во Куманово.фото: Daniel Kaesermann
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 07-Jun-2014 at 10:44
Во Кичево има само една прочистителна станица од ваков тип,и тоа во една фабрикакоја сега е веќе затворена(браќата Миладинови од Струга) и се наоѓа на следната локација:
41.479394,20.821363

Кога одите за Охрид поминувате на 4-5 метри од таа станица.Изградена е во златното време на Изворската стакларница која произведуваше рачно изработен кристал
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 29-Jun-2014 at 14:22
Има интересни фотографии и малку текст...

Фоторепортажа Луково поле

http://r.ping.mk/tb/5glr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 23-Sep-2014 at 17:49


ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОХРИД НИКОЛА БАКРАЧЕСКИ ТВРДИ
Скандал во Охрид: СДСМ ѝ го продал охридскиот водовод на шпанската компанија „Аквалија“
Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески на вчерашната седница на Советот на општината открил дека се уште не знае што да прави со исклучително штетниот по охриѓани договор за продажба на јавните претпријатија „Проаква" и „Нискоградба" на шпанската компанија. Мојот 13-годишен син ќе составеше подобар договор од мојот претходник Александар Петрески од СДСМ, рече Бакрачески.


Никола Бакрачески
Непромисленото прашање на опозицискиот советник Дејан Блажески од ЛДП го натераа градоначалникот Бакрачески да открие некои запрепастувачки податоци за охриѓани, за договор што го носи Охрид во финансиско ропство под шпанска „Аквалија”, пишува порталот Охрид1.

Поранешната власт на СДСМ и коалицијата целосно ја завршила процедурата за продажба и приватизација на ЈП „Проаква“ и на ЈП „Нискоградба“. Со ова општината била доведена пред свршен чин - или да потпише крајно штетен договор што би се спроведувал цели 40 години или да плаќа казнени пенали за неисполнување на договореното.

Градоначалникот Никола Бакрачески вчера одговори на прашањето на советникот Блажески дали ќе се испуштаат работници од „Проаква“ и што прави власта во Охрид за ова претпријатие, какви се плановите за иднина?

„Веќе 1,5 години правиме се што е дозволено според законот за да го пролонгираме потпишувањето на договорот со шпанската фирма „Аквалија“. Овој договор е катастрофален по интересите на граѓаните на Охрид. Целата постапка за продажбата и текстот на договорот се завршени додека со Охрид владееше СДСМ. Мојот 13 годишен син ќе направеше подобар и покорисен договор за охриѓани од овој сега кој е напишан на околу илјада страници. Со овој катастрофален договор, се предвидува фирмата „Аквалија“ да ги добие сите ненаплатени побарувања кои ги имаат дветее јавни претпријатија и во иднина да ги добива сите приходи од наплата за користење на вода и одвод на отпадни води, а долговите на „Проаква“ и на „Нискоградба“ да им останат, поточно да останат на градот, што значи ликвидација на јавните претпријатија и отпуштање на сите вработени“, рече Бакрачески.

Градоначалникот ги информираше советниците дека власта на Охрид е во постојана консултација со експерти по право од Правниот факултет во Скопје кои сеуште ја анализираат обемната документација од постапката и договорот и треба да ни кажат кое од вдте зла е помало – да се потпише договорот или да не се потпишува и да се платат пенали на фирмата „Аквалија“.

Директорот на ЈП „Проаква“ Томе Паскалоски кажа дека целата постапка била доведена до крај пред локалнтие избори во 2013 година и дека се ставени пред свршен чин. Според него овој договор значи дека „Проаква“ ќе остане без приходи, а со тоа и без вработени, и целиот приход ќе замине во „Аквалија“. „Во договорот е предвидено водата да поскапи за 40 отсто и овие пари директно да го зголемат приходот на шпанската компанија“, рече Паскалоски.

http://www.mkd.mk/makedonija/politika/skandal-vo-ohrid-sdsm-go-prodal-ohridskiot-vodovod-na-shpanskata-kompanija
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 07-Oct-2014 at 07:25
ЕЗЕРОТО „МЛАДОСТ“ СЕ ПОВРЗА СО ВЕЛЕШКИОТ ВОДОВОД

Велес - Езерото „Младост“ и околината се поврзаа со градскиот водовод во Велес. Со ова тие ќе добиваат квалитетна вода за пиење, а се создаваат и услови за развој на туризмот. За реализација на двата инфраструктурни проекта Општина Велес се задолжи со кредит од Светска банка, вреден 66 милиони денари.

„Со овој водоводен систем обезбедивме вода за пиење за индустриската зона ’Речани‘, за Башино Село, сателитската населба покрај езерото ’Младост‘, двата мотела, ’Прокредит академија‘, село Новачани. Истовремено го завршивме и вториот проект, замената на старите живини светилки со нови економични“, рече градоначалникот Славчо Чадиев.

Со првиот проект вреден 42 милиони денари е решено водоснабдувањето на околината на езерото, а со вториот, кој чини 23,5 милиони денари, осветлувањето на градот.

Кредитот треба да се отплати за осум години со грејс-период од три години. Во иднина е во план водоводниот систем да биде продолжен и кон околните села Отовица, Сујаклари, Мамутчево, Кумарино. (П.П.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=A906BA8618DB044FAF31B79295E08D0C
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 30-Jan-2015 at 09:28
Брана на Маркова Река

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 15-Feb-2017 at 19:27
Резервоар за вода во Битолафото: bving.com.mk
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 16-Sep-2018 at 18:58
Знае ли некој да каже што се случува со Мантово и Калиманци, двете езера се готово празни ,нивоата се испод минималното ниво, особено кај Калиманци е премногу приметливо. За Мантово добив некој информации за политички игри од пред неколку години и дека биле намерно отворени вратите на браната за подоцна преку тендери да се поправаат ,но никогаш не успеале да ги поправат. Ден денес се отворени ,со мој очи се уверив,но за Калиманци... ?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 02-Oct-2018 at 19:31


Скопскиот водовод губи 50 отсто од водата, преку сателити се бараат дефектитеСкопскиот водовод губи околу 50 отсто од водата преку водоводната мрежа. 15 отсто е онаа вода која се користи за наводнување на зелените површини, хидрантите, јавните чешми итн. Поголемиот дел од оваа вода се губи поради бројните дефекти во мрежата инсталирана под земја, кои не се видливи со голо око.

За да се санираат дефектите и да се спречи губењето вода, ангажирана е израелската фирма „Јутилитис“ која преку сателити може да снима и низ почвата. Израелците во две фази преку нивната технологија треба да ги пронајдат дефектите. Изминативе две недели завршена е само првата во која се откриени 237 дефекти, а втората треба да се заврши во наредните месец дена. За сателитското снимање ќе бидат платени вкупно 6 милиони денари или нешто помалку од 100.000 евра (првата фаза чини 2,5 милиони денари, а втората 3,5).

– Единствената цел на компанијата е пронаоѓање на губитоците на вода. Тоа го правиме од вселената со сателити без да стапнеме на лице место. Она што ни дава предност е што користиме сателитска технологија која има можност да снима низ почвата. Откако со сателит ќе го идентификуваме местото каде има течење на вода, ја упатуваме компанијата да оди и да го санира дефектот. На тој начин се одбегнуваат непотребните трошоци потребни за разновидна опрема за одење на терен бидејќи директно даваме снимка од местото каде што е дефектот – вели Лорен Гај, основачот и технички директор на израелската фирма.

Тој вели дека со опремата која ја поседуваат досега работеле во 27 земји и снимиле над 200.000 километри водоводна мрежа и цевки.

https://plusinfo.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4-%D0%B3%D1%83%D0%B1%D0%B8-50-%D0%BE%D1%82%D1%81%D1%82%D0%BE-%D0%BE%D0%B4-%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 24-Apr-2019 at 09:50
Систем за водоснабдување во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев на увид на системот за водоснабдување во Гевгелија [18.04.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев на увид на системот за водоснабдување во Гевгелија [18.04.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев на увид на системот за водоснабдување во Гевгелија [18.04.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев на увид на системот за водоснабдување во Гевгелија [18.04.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев на увид на системот за водоснабдување во Гевгелија [18.04.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев на увид на системот за водоснабдување во Гевгелија [18.04.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 881
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 18-Jul-2019 at 20:46
Браната на Слатинско Езеро целосно санирана и зајакната, полнењето ќе започне штом се исчисти густата вегетација

Санцијата на браната на Слатинско Езеро успешно е завршена благодарение на проектот финансиран од Европската унија, а имплементиран преку програмата за развој на Обединетите нации. Сега преостанува  надлежните институции во државата и општината да го решат проблемот со нараснатата вегетација, со цел Слатинското Езеро повторно да почне да се полни со вода од Мраморечка река.


Земјената брана на Слатинско Езеро која беше изградена во 1963 година попушти во невремето во 2013 година, а е санирана благодарение на програмата на УНДП за санација на штетите од поплавите во Македонија, во рамки на која се опфатени четири брани.

Хидрографскиот проект Слатинско Езеро е од посебно и витално значење за општина Дебрца, бидејќи се работи за воден ресурс кој во иднина има потенцијал да биде искористен како атрактивна туристичка дестинација. Во тие рамки во тек е изработка на Урбанистички план со кој се предвидуваат неколку туристички содржини, а преку Швајцарската агенција за развој обезбедени се средства за изградба на пешачка патека и други содржини на Сластинско Езеро. – истакна градоначалникот на Дебрца Зоран Ногачески.

За целосно да биде решен проблемот со Слатинското Езеро потребно е да се исчисти густата вегетација, што според најавите на министерот за земјоделство Трајан Димковски, ќе се случи оваа есен.

При санацијата на браната извадено е околу 8000 метри кубни воден талог. Преостанува како неопходност да се исчисти бујната вегетација за да  се наполни и профункционира браната која наводнува околу 350 хектари земјоделски површини преку мрежа на канали од земја и бетон во должина од 11 километри. Државата презема обврска преку соодветните институции како што е АД Водостопанство до доцна есен да ги отстраниме овие обраснати шуми, поради кои не се полни максимално браната. – рече министерот  Димковски.

Природата е непредвидлива и станува се понепредвидлива како резултат на климатските промени и треба да бидеме поподготвени да реагираме во такви ситуации, истакна Амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар.

Минатата недела во Охрид го промoвиравме спасувачкиот центар на Црвениот крст за спасување на планина и опасни терени, а денеска сме тука да ја промoвираме реконструираната брана на Слатинското Езеро која што беше оштетена во поплавите. За тоа беа вложени 1,2 милиoни евра. Не е само реконструирана, туку изградена на подобар начин, со цел да биде поотпорна на идните опасности коишти може да ни ги приреди природата. – изјави Жбогар.

Амбасадорката на УНДП во земјава, Нарине Сахакјан, истакна дека реконструкцијата на браната на Слатинското Езеро која беше погодена од природна катастрофа, е направена на начин таа да биде многу поотпорна на непогоди во иднина.

Во реконтрукцијата користевме нови технологии и иновативни идеи, како и нови материјали, што е многу важно при реализација на вакви инфраструктурни проекти. Ова само по себе не е доволно во иднина да се справиме со природните катастрофи. Но  и самите власти да ги одржуваат овие објекти, да имаат знаење и искуство точно да оперираат и да реагираат навремено, за да може да се справат со природните непогоди.  – истакна амбасадорката Сахакјан.

ЕУ и УНДП во соработка со локалната самоуправа работат на уште неколку значајни проекти за заштита на природата во Општина Дебрца. Едниот е Белчишко блато кој има за цел ова природно богатство да добие статус на заштитено подрачје според критериумите на НАТУРА 2000, а вториот е за враќање на реката Сатеска во старото корито, што ќе придонесе за заштита и на Охридското Езеро.

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 881
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 25-Jul-2019 at 21:16
Проаква должи 400 милиони денари за струја

Меѓуопштинското (Охрид и Струга) јавно претпријатие Проаква за струја должи 400 милиони денари, истакна премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање на денешната седница на Собранието. Прашањето се однесуваше на  неспроведување на социјалната мерка за отпис на долговите за потрошена електрична енергија.

Премиерот истакна дека ЕВН има разбирање за владината мерка, но од друга страна бара решавање на проблемот со неплатените милионски суми на државните и јавни претпријатија за струја. Меѓу најголемите должници е МЈП Проаква. Тој долг ќе го преземе државата, најави премиерот Заев кој изрази очекување дека до есен ќе се изнајде решение и владината мерка ќе биде спроведена.

Како што е познато, државата го презеде колекторот на Охридското Езеро, со кој во иднина ќе стопанисува новото државно претпријатие „Колекторски системи“. Се очекува истото да почне со работа оваа есен, а освен долговите на општините Охрид и Струга, тоа ќе ги преземе и обврските за ревитализација и доизградба на колекторскиот систем на Охридското Езеро.

https://www.ohridnews.com/proakva-dolzhi-400-milioni-denari-za-stru-a/

Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 881
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 19-Nov-2019 at 16:19
Иднината на Македонија, карванот врви - кучињата лаат. Претпоставувам во слична ситуација се и други градови, само не е толку нож до коска дојдено за да се снима емисија и за нив. Додека се грижиме кој ќе е следен на власт во следниве 6 месеци, следното лето можно е илјадници луѓе да останат без вода.


Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 881
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 05-Mar-2020 at 11:19
На муабетот вчера во темата за Колектори и пречистителни станици, денес Мета.мк објави вест за загубите на вода во водоводниот систем во Скопје

----------------------------

Низ старите цевки и со дивите приклучоци губиме една третина од водата за пиење во Скопје (инфографик)

Околу една третина од вкупните количества вода за пиење што во 2018 година влегле во цевките од скопскиот водоводен систем се фактурирани како губитоци на вода, покажува Годишниот извештај од работењето на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје. Во водоводниот систем на главниот град исчезнале 34.158.252 метри кубни вода, што е повеќе од вкупните количества вода што на годишно ниво биле произведени од водоснабдителните системи во Кичево, Куманово и Прилеп во 2018 година.

Наспроти алармантните податоци за количеството вода за пиење што се губи во скопскиот водоводен систем на годишно ниво, статистиката на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги покажува дека главниот град е една од општините во земјава со помал процент на неприходувана вода. Кај некои од давателите на водни услуги во македонските општини, процентот на неприходувана вода достигнува до фантастични 78 отсто од вкупните количества на произведена вода за пиење.

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје пресметала дека во 2018 година во водоводниот систем влегле вкупно 103.670.229 метри кубни вода. 32,9 отсто од питката вода е вклучена во категоријата „губитоци на вода“. Притоа, физичките губитоци поради староста на цевките и други проблеми со самата инфраструктура одзеле 27.451.807 метри кубни вода, кои требало да стигнат до крајните потрошувачи. Нелегалната потрошувачка е причина за губиток на 3.525.685 метри кубни вода, додека другите  3.180.545 метри кубни се губат низ системот како резултат на неточност на водомерите и грешка при ракувањето со податоците.

„За регионот и пошироко се смета дека дозволената загуба на вода во системот е 20 отсто од вкупно произведената вода, што претставува големо количество вода. За намалување на загубите на вода потребно е вложување на голем труд и знаење, за намалувањето да биде во границите на прифатливото“, се наведува во Годишниот извештај на ЈП „Водовод и канализација“.

Огромното количество на изгубена вода за пиење во Скопје се јавува паралелно со проблемите со водоснабдувањето што го имаат дел од општините во земјава, кои особено во летниот период се соочуваат со повеќечасовни рестрикции или намалување на дотокот на вода до домаќинствата. Од скопското јавно претпријатие пресметале дека во 2018 година биле намалени физичките загуби на вода во споредба со годината пред тоа, но и самите во објавениот извештај потенцираат дека треба да се работи на понатамошно кратење на губитоците на питка вода во самиот систем.
https://meta.mk/niz-starite-czevki-i-so-divite-prikluchoczi-gubime-edna-tretina-od-vodata-za-pie%d1%9ae-vo-skop%d1%98e-infografik/

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5020
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 19-Apr-2020 at 11:26
Загубите на вода во скопскиот водоводен систем лани биле минимално намалени (инфографик)Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ од Скопје лани успеало само минимално да го намали годишниот процент на неприходувана вода. За една година, нефактурираната вода во скопскиот водоводен систем опаднала за само 0,55 отсто, и тоа од 62,93 отсто на 62,38 отсто. Генерално земено, екипите на ова јавно претпријатие успеале да ги намалат физичките губитоци на водата за пиење во цевките, но и нефактурираната легална потрошувачка на вода (полевање на јавни површини, вода за фонтани, јавни тоалети и слично).

И покрај ова, главната причина за минималното намалување на неприходуваната вода за пиење лежи во ланскиот пораст на дивите приклучоци и неточноста на водомерите и грешките при ракување со податоци, покажуваат Годишните извештаи на ЈП „Водовод и канализација“ за 2018 и 2019 година. Имено, изгубената вода за пиење од дивите приклучоци во 2019 година пораснала на 3.753.660 метри кубни вода, наспроти регистрираните 3.529.900 метри кубни измерени во 2018 година. Ваквиот пораст се должи на крадењето вода од скопскиот водоводен систем од страна на несовесните граѓани.

Минималното намалување на физичките губитоци на вода во Скопје во минатата година не може да го покрие алармантниот податок за количеството на изгубена вода за пиење. Имено, количеството на вода за пиење што се губи поради физичките губитоци на вода во Скопје за една година е еднакво на вкупното количество на вода што се произведува во кумановскиот, прилепскиот и кичевскиот водовод заедно во текот на една година.

Процентот на неприходувана вода во скопскиот водоводен систем е близок до националниот просек за сите општини. Сепак, она што треба да загрижува е токму процентот на неприходувана вода измерен на национално ниво. Во Македонија, процентот на фактурирана вода што се наплаќа од крајните корисници е всушност помал од измерената неприходувана вода, која што се смета како губиток на вода за самите јавни претпријатија и водоводните системи. Ова е поразителен факт, особено за земја како нашата, која што редовно се соочува со суши во летниот период и е подложна на негативно влијание на климатските промени.

Од ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје во минатогодишниот извештај посочуваат дека набавиле теренско возило и најсовремена опрема за истражување и откривање на дефекти во водоводната мрежа, а биле формирани и обучени екипи што ќе работат на намалување на физичките губитоци на вода во наредниот период.

https://meta.mk/zagubite-na-voda-vo-skopskiot-vodovoden-sistem-lani-bile-minimalno-namaleni-infografik/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.