build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Улично осветлување
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улично осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 21-Jun-2011 at 21:51
Штип штеди со енергетски ефикасно улично осветлување

Деновиве во Штип започна замената на старите улични светилки со нови економични и штедливи светилки. Овој град ќе биде првиот во Македонија кој целосно ќе го замени јавното осветлување со енергетски ефикасни светилки. Проекциите на општинските власти говорат дека во наредните месеци ќе бидат заменети сите 2.919 светилки во градот, а планирано е поставување на ново осветлување и во оние делови од Штип кои во моментов се легализираат.

Проектот се реализира преку јавно – приватно партнерство помеѓу општина Штип и велешката компанија „Глобал Енерџи Системс“, а вкупната инвестиција изнесува 160 милиони денари. Пресметките на општинските власти велат дека ќе се оствари финансиска заштеда од 60% по комплетната замена на светилките, со што градот ќе потроши 2 милиони евра помалку за улично осветлување во наредните 12 години.

Енергетски ефикасните светилки веќе се применуваат во Европската унија со донесената регулатива во 2008 година, при што тамошните прописи предвидуваат до 2012 година целосно да се заменат традиционалните светилки кои трошат многу повеќе електрична енергија. Прогнозите говорат дека при целосна замена на старото осветлување со нови штедливи светилки на ниво на ЕУ до 2020 година ќе се заштеди електрична енергија колку што во моментов троши цела Белгија. Експертите од Македонија веќе излегоа со проекции дека целосната замена на светилките во земјава ќе заштеди струја еквивалентна на половина од годишното производство на енергија на хидроцентралата „Козјак“.


Бојан Блажевски
http://www.build.mk/?p=8271
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 28-Jun-2011 at 22:42

КОЦЕ ТРАЈАНОВСКИ ОД ГЕРМАНИЈА НАЈАВИ ШТЕДЕЊЕ ЕНЕРГИЈА

Ќе се гаси уличното светло

Улиците нема да бидат во целосен мрак туку преку проект треба да се одлучи дали ќе се гаси секоја втора светилка или, пак, ќе се намалува јачината со која светат светилките

Специјално од Фрајбург, Маја Илиевска - Пачемска

За да заштеди енергија, градоначалникот на Скопје најави дека по полноќ ќе гаси дел од уличното светло во одредени делови од градот. Улиците нема да бидат во целосна темница туку ако сега свети секоја светилка, со заштедата би светела секоја втора или, пак, би можело на сите светилки на улицата да се намали јачината. Кој модел на штедење ќе биде најпогоден за Скопје, допрва треба да се одлучи со подготовка на проект. Со проектот ќе се утврди и кои улици се најпогодни за штедење, односно на кои улици по полноќ нема голема фреквенција за да може да се намали светлото.
"Ќе отвориме диспечерски центар, преку кој ќе може од едно место да се контролира уличното осветление, да се откриваат дефектите, но и да се гаси, да се намалува или да се зголемува јачината на светилките. Ова би можел да биде првиот проект за кој би побарале поддршка од Германското друштво за техничка соработка (ГТЗ), откако вчера потпишавме договор за соработка, не само со ГТЗ туку и со Загреб, Сараево и со Подгорица," рече градоначалникот Трајановски. 
Тој и градоначалникот на Фрајбург Дитер Соломон, заедно со претставници од Загреб, Сараево, од Подгорица и со претставници од ГТЗ потпишаа меморандум за градење на капацитети за управување со енергија во градовите. Фрајбург е лидер на градовите во Германија по употреба на соларна енергија. Во овој град соларни панели за затоплување и за производство на струја вградени се дури и во објектите кои се заштитени како споменици на културата. Во Фрајбург сосема нормално е автомат за паркирање да работи на соларна енергија, соларни панели имаат сите јавни институции, хотели, па дури и градскиот стадион. 
Градоначалникот на Фрајбург на претставниците од Скопје, Загреб, Сараево и од Подгорица им го претстави начинот на кој нивниот град успеал да воведе соларна енергија речиси секаде. 
"Искористете и ископирајте сè што ќе ви се допадне во Фрајбург. Ние за тоа ви стоиме на располагање", рече градоначалникот Соломон. 
Градоначалникот Трајановски смета дека едно од првите нешта кои Скопје би можело да ги ископира од Фрајбург, е воведувањето соларна енергија во јавните институции.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=5A2B8CADE05F5945834390B272EC1C82
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 01-Jul-2011 at 10:39
Прв пилот-проект во Србија


Јавно осветлување на ветер и сонце!


Светилките со ветеросоларна енергија трошат дури 80 отсто помалку струја од стандардните живини или натриумови светилкиТуристичко-рекреативниот ценар Поток покрај Црвенка е првото место во Србија во кое е поставено ветеросоларно јавно осветлување. Деновиве се монтирани четири столбови од по девете метри височина и на секој од нив има по две големи расветни тела кои ги осветлуваат улиците и крстосниците со струја добиена од ветер и сонце. Во план е во центарот да семонтираат уште шест такви системи.

"Ветеросоларниот систем во Црвенка е монтиран како пилот-проект. Батериите на столбовите акумулираат енергија која овозможува светилките да светат пет ноќи по ред, а притоа преку денот да нема ниту ветер, ниту струја. Јавното осветлување со помош на ветеросоларен генератор има и најсовремена лед-лампа која поседува многу поголема светлосна јачина, а притоа воопшто не се загрева. Овие светилки трошат дури 80 отсто помалку енергија од стандардните живини или натриумови светилки - вели Станко Ковачевиќ, сопственик на фабриката "Глобус ауто" која ги произведува ветеросоларните системи за осветлување.

Тој вели дека има намера во Црвенка да изгради и прва ветеросоларна централа која би била доволна да ги задоволи потребите на градот и поблиската околина. Покрај осветлување на ветер и сонце, фабриката монтира и електрични возила, а сите компоненти се набавуваат од Кина.

http://vecer.com.mk/?ItemID=E8CCE3A7CB1EF342AD1470A82E885D8F

Мислам дека ова е одлична идеја за осветлување на Е-75 за почеток, да се проба.
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 03-Oct-2011 at 22:59
ТЕМА: Македонските градови заборавија на европската регулатива за енергетска ефикасност

Уште во 2008 година земјите – членки на Европската унија се договорија за целосна замена на старите типови светилки, процес кој меѓу останатото предвидува поставување на ново енергетски ефикасно улично осветлување во сите европски градови. И додека во земјите од ЕУ овој процес се ближи кон својот крај, македонските градови се далеку од исполнувањето на оваа регулатива. Пехчево и Штип се единствените два града кои досега се решија и го спроведоа проектот за целосна промена на старото улично осветлување преку принципот на јавно – приватно партнерство.

Штип е првиот град во Македонија кој се одлучи целосно да ги замени старите улични светилки со 2.919 штедливи светилки, проект вреден 160 милиони денари. Локалната самоуправа пресметала дека градот ќе заштеди 2 милиони евра за улично осветлување во наредните 12 години. Речиси идентично на Штип, Пехчево реализираше комплетна промена на уличното осветлување во вредност од 36 милиони денари во текот на изминатото лето. Од пехчевската општина сметаат дека од општинскиот буџет ќе се заштедат и до 60% од финансиските средства наменети за потрошувачка на струја и останати пропратни трошоци.

Во Скопје сеуште не се целосно променети старите улични светилки, но градските власти веќе неколку години работат на овој проект. „Во изминатите две години врз основа на студијата за замена на уличното осветлување се заменети 5.500 живини светилки со натриумови светилки, согласно европските стандарди. Останатите улични светилки се менуваат сукцесивно и секоја прегорена живина светилка се менува со натриумова. Три илјади светилки ќе бидат заменети со натриумови сукцесивно со нивното прегорување, со тоа Град Скопје во целост ќе ги исполни европските регулативи“, истакнуваат за „Билд“ од Одделението за односи со јавност на Град Скопје. Градските власти во моментов работат и на нов начин за заштеда на електричната енергија преку проектот за управување на уличното осветлување, при што со истиот се предвидуваат дополнителни заштеди на струја од 7 до 10%.

Европската регулатива предвидува традиционалните светилки да заминат во историјата до 1 септември 2012 година. Новите штедливи и економични светилки ќе ги намалат буџетските трошоци за електрична енергија и промена на светилките на градовите, иако почетните трошоци за менување на уличното осветлување се поголеми од досега. Од друга страна, оваа регулатива ќе го намали притисокот врз енергетскиот систем во Европа. Прогнозите предвидуваат дека при целосна замена на старото осветлување со нови штедливи светилки на ниво на ЕУ до 2020 година ќе се заштеди електрична енергија колку што во моментов троши цела Белгија.


Бојан Блажевски

http://www.build.mk/?p=9736


Edited by Cloverstack - 04-Oct-2011 at 19:13
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 04-Oct-2011 at 06:45

Ste go zaboravile Prilep vo statijava,toj bese prviot grad sto napravi celosna zamena na zivinite svetilki,ako ne se lazam toa se sluci krajot na 2009 ili pocetokot na 2010.

Ako mozam ke najdam nekoja vest od ova,ama ubavo se sekavam deka na banderata i pred mojata kuka odamna ima natrumova svetilka

Edited by ovaj_stariov - 04-Oct-2011 at 06:49
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 11-Jan-2012 at 12:12
Ќе се реконструира јавното осветлување во Охрид

Општина Охрид објави тендер за склучување договор за јавно партнерство со субјект што ќе изврши реконструкција, модернизација и одржување на јавното и улично осветлување во градот.


Општинската Комисија за спроведување на постапката го објави отворениот повик, со право на учество на домашни физички и правни лица, под услови утврдени во Законот за концесии и други видови на јавно-приватно партнерство и тендерската документација.

Согласно одредбите од договорот, приватниот партнер ќе треба да изврши реконструкција и модернизација на јавното осветлување со тоа што постојните светилки ќе ги замени со нови извори на светлина и при тоа ќе треба да обезбеди одржување на системот за период од 12 години. Новите светлечки тела ќе треба да обезбедат поголема заштеда на електрична енергија. Обврска на приватниот партнер е и да врши одржување на јавното осветлување за целото времетарење на договорот за јавно-приватно партнерство.

Инаку, приватниот партнер е должен да изврши реконструкција и модернизација на јавното осветлување во oпштина Охрид со монтажа на нови, поекономични светлечки тела во рок до четири месеци од денот на склучување на договорот за јавно приватно партнерство.

Инвестицијата на јавниот партнер ќе се состои во тоа што новите светлечки тела (инвестиција на приватниот партнер) ќе бидат монтирани на постојната инсталација во сопственост на јавниот партнер. Јавниот партнер за целото времетраење на јавното приватно партнерство ќе има обврска на приватниот партнер да му плаќа годишен надомест (ануитети), поделен на 12 еднакви месечни рати.

Јавното отворање на доставените понуди ќе биде извршено на 7 март годинава, во просториите на oпштина Охрид, во присуство на овластени претставници на понудувачите.


Izvor: Kurir, http://www.kurir.mk/republika/opstini/56593-Ke-se-rekonstruira-javnoto-osvetluvanje-vo-Ohrid
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 14-Mar-2012 at 18:46

Осветлена трасата од село Глумово до Хидроцентралата Матка

Осветлена%20трасата%20од%20село%20Глумово%20до%20Хидроцентралата%20Матка
Промовирано уличното осветлување на трасата од село Глумово до влезот на хидроцентралата Матка, на кое присуствуваше градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Сарај Беким Мурати и министерот за правда на Република Македонија Блерим Беџети.

Трасата на која е изградено улично осветлување е со должина од околу 2 километра и на неа се поставени 64 столбови со висина од 8 метри, а на секој столб светилка од 150 W.

- Оветлувањето што го направивме на овој потег ќе придонесе за поголема прегледност на патот, со што ќе се зголеми безбедноста на жителите на овие две села, на сопствениците на викенд куќите во околината на Матка, како и на туристите кои во вечерните часови го посетуваат Кањонот Матка- истакна градоначалникот Трајановски.

Проектот за уличното осветлување е изработен од ЗУАС Скопје, а напојувањето на осветлувањето ќе се врши од 3 разводни ормари, согласно енергетските согласности добиени од АД ЕВН Македонија. Изведувач на работите на терен е фирмата ЕЛТРА-Скопје, а вкупната вредност на изведените работи изнесува 4.932.400 денари, со пресметан ДДВ.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 20-Mar-2012 at 19:14

Вака е веќе 6-ти ден по ред. Господинот градоначалник, кој што иначе секоја прилика ја користи да каже како он се грижи за интересите на граѓаните, па дури и кажува небулози за промена на траси на идни булевари, нема време да го пријави случајов. Не е фотошопирано, едноставно е волку темна ситуацијата на терен. Улица Руди Чајавец - Аеродром.

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 20-Mar-2012 at 19:38
Претпоставувам знаеш дека ваквите проблеми можат да ги пријавуваат и граѓани. Конкретно за Општина Аеородром, фирмата која со општината има потпишано договор за тековно одржување на јавното осветлување ќе ја најдеш на следниов линк:

http://www.aerodrom.gov.mk/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82.html

Забелешки за јавното осветлување на главните улици и на булеварите, кои се во надлежност на Град Скопје, граѓаните можат да укажуваат во службите на ЕСМ, на телефон 3205-000.

Edited by OCB - 20-Mar-2012 at 19:41
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 20-Mar-2012 at 19:53
Originally posted by OCB

Претпоставувам знаеш дека ваквите проблеми можат да ги пријавуваат и граѓани. Конкретно за Општина Аеородром, фирмата која со општината има потпишано договор за тековно одржување на јавното осветлување ќе ја најдеш на следниов линк:

http://www.aerodrom.gov.mk/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82.html

Забелешки за јавното осветлување на главните улици и на булеварите, кои се во надлежност на Град Скопје, граѓаните можат да укажуваат во службите на ЕСМ, на телефон 3205-000.

Да да, познато ми е ова и не викам дека како граѓани не сносиме дел од кривицата, ама ова е сигурно 8-ми пат годинава по 3-4 дена да нема осветлување овој дел, плус по она што го гледам на страната, делот каде што живеам реално не спаѓа во ниту еден од напишаните.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 21-Mar-2012 at 17:15
осветлувањето во Аеродром е катастрофално, половина од светилките не работат исправно, четвртина се вандализирани, и четвртина се увиткани во гранки од дрвја и други пречки и немаат никаков ефект
особено паркинзите и некои пешачки патеки низ паркчињата се постојано во мрак... и сето тоа е пријавувано од граѓани, ама немало голем ефект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 21-Jul-2012 at 20:34
ово улично осветлување во општина Карпош
Општина Карпош минатиов месец активно работеше на одржувањето на јавното осветлување на нејзината територија, која освен секојдневната замена на прегорените светилки и отстранувањето на дефектите на електричните инсталации, беа заменети старите дотраени арматури, комплетно со светилките, кои одамна го имаат минато векот на искористеност.
Фирмата „Свем инженеринг“, која се грижи за одржувањето на јавното осветлување, интервенираше на следните локации:
• Улица Хаванска, УЗ „Тафталиџе 1“ Заменети четири арматури со светилки
• Улица Ташкенска, УЗ „Тафталиџе 1“ Заменети четири арматури со светилки
• Улица Гаврил Лесновски, УЗ „Тафталиџе 2“ Заменети три арматури со светилки
• Улица Бриселска, УЗ „Тафталиџе 2“ со помошни улички и паркинг пред кулите Заменети 23 арматури со светилки
• Патека пред руски кули, УЗ „Тафталиџе 2“ Заменети три арматури со светилки
• Улица Соле Стојчев, УЗ „Карпош 4“ Заменети пет арматури со светилки
• Улица Франц Месеснел, УЗ „Влае 1“ Заменети четири арматури со светилки
• Улица Бела Краина, УЗ „Влае 1“ Заменети шест арматури со светилки
• Улица Франц Розман, УЗ „Влае 1“ Заменети четири арматури со светилки
• Улица Езерци, УЗ „Влае 1“ Заменети четири арматури со светилки

http://www.skopjeinfo.mk/opstini/2119044838/novo-ulicno-osvetluvanje-vo-opstina-karpos%3E
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 30-Oct-2014 at 18:59
Веќе втора вечер по ред забележувам дека нема улично осветлување на некои места низ Скопјево, како на пример на булевар Александар Македонски во Автокоманда и на булевар Србија, или по ново име булевар Киро Глигоров.
 
Некој краде струја, некој штеди струја, или некој не плаќа струја во градов ?


Edited by Dexter26 - 30-Oct-2014 at 19:00
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 31-Oct-2014 at 00:52
Originally posted by Dexter26

Веќе втора вечер по ред забележувам дека нема улично осветлување на некои места низ Скопјево, како на пример на булевар Александар Македонски во Автокоманда и на булевар Србија, или по ново име булевар Киро Глигоров.
 
Некој краде струја, некој штеди струја, или некој не плаќа струја во градов ?
јас приметив дека се исклучени на булевар АВНОЈ, од МЗТ до Мајчин дом, мислев дека е нешто локално, ама изгледа поголема е работава
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 31-Oct-2014 at 01:14
Previous
 
Има, па нема, па секоја втора свети, па сите светат, па ниту една не свети, или некој краде струја, или некој не плаќа струја, или властите не ги подмируваат сметките со ЕВН, слично како што беше пред некоја година.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 29-Apr-2015 at 10:13
Градот размислува за ЛЕД-светилки како поевтини од натриумовитеСкопската градска власт е заинтересирана за инсталирање на ЛЕД осветление, како поевтино улично осветление од сегашното, кое е со натриумови штедливи светилки. Според градоначалникот Kоце Трајановски ЛЕД осветлението е поевтино, а заштедата поголема. Станува збор за нешто како трета генерација на улично светло, по живините и натриумовите светилки.

- Уличното осветление претставува важна област за единиците на локалната самоуправа, бидејќи квалитетното улично осветление придонесува за поголема безбедност на патиштата, а и неговото одржувањето е поекономично. Градот Скопје е потписник на Повелбата на градоначалниците на градовите и општините низ Европа за одржлива енергетска ефикасност, со која се обврзавме до 2020 година да работиме на намалување на емисијата на штетни гасови за 20 проценти. Од 2009 година Градот Скопје ги смени старите живини светилки на уличното осветление со нови натриумови светилки, со што заштедата во електрична енергија изнесува над 35 проценти - објасни вчера Трајановски на Kонференцијата насловена „Улично осветление ЛЕД - можности, финансирање и инвестиции“.

Во рамки на конференцијата се предвидени три настани, а вчерашниот беше првиот, на кој поголем број домашни и странски компании ги презентираа можностите и бенефициите од инвестирањето во ЛЕД улично светло.

Проектот „Договори за гарантирање на енергетските карактеристики во улично осветление“ има цел да поттикне проекти во областа улично осветление во вкупно девет региони во Европа, преку отворање регионални центри. Тие центри ќе нудат сеопфатна поддршка на општините и на малите и средните претпријатија, кои имаат интерес за спроведување на овој тип проекти.

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=2DA9317E4EDC84418E482532DAAE96A6
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1929
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 29-Apr-2015 at 19:57
На неколку локации низ Скопје уште пред неколку месеци се инсталирани неколку различни видови на лед светилки и досега ми се допаѓаат само тие во Ново Лисиче кој мислам дека се производство на Филипс.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 30-Apr-2015 at 09:35
Да, на Philips се светилките и според мене со најдобар квалитет и перформанси. Освен тоа, имаат и добра стратегија на продажба. Предлагаат да инсталираат нивни светилки низ главните, да речеме 30тина улици/булевари низ градот како прва фаза. Градот нема да има обврска да плати ништо однапред, туку би отплаќал некоја форма на кредит кон компнијата, каде секоја рата би била еднаква на месечна заштеда на елек. енергија што би ја правел Градот по основ на улично осветлување. Тоа му доаѓа дека трошоците на Градот остануваат исти, а компанијата ќе продаде еден куп светилки, плус ќе биде ангажирана за одржување и замена. Интересен модел.
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 02-May-2015 at 12:04

него колку смешно делува да кога се ангажираат профи понуди односно компании се организираат конференции [1] а кога се оди тендерски штама, напротив треба обратно како би се оправдал најефтиниот понудувач, a вака градот се правда заради најдобриот
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 29-Sep-2015 at 22:49
На плоштадот „Македонија“ израснаа и кичерски светилки - со камери!

Главниот скопски плоштад, покрај статуите, фонтаните и другите кичерски додатоци сега е „нагизден“ и со улични светилки - нормално, кич, за да одговараат на амбиентот составен од звуци, светла и фигури што ги напаѓаат сите сетила на јуриш. Во светилките се вградени и камери, веројатно за да ни ги гледаат изразите на лицата додека поминуваме. Големиот брат снима, пазете кога се муртите.фото: мкд.мк
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.