build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улично осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 29-Sep-2015 at 23:39
Кич ми изгледа за мал збор. Посоодветен би бил ВМРО-Античко-Македонски-Лавовски сијалици.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 30-Sep-2015 at 08:09
Одвратно..Целите да беа зелени може и ќе поминеа вака
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 30-Sep-2015 at 13:34
Stvarno.. i kameri stavile... sega nemoze coek na mira da otide i da si otkorne plocki za doma kupatiloto da si go dovrsi....
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 13-Oct-2015 at 10:16
ТЕНДЕР, ГРАД СКОПЈЕ: За осветлување – повеќе од 100 000 евра!

Градот Скопје за 116 000 евра бара компанија која ќе ги реализира зафатите за осветлување на една од скопските улици во централниот дел на Скопје. По спроведената електронска аукција, на јавниот повик се јавила фирмата Бетон.

“Најниска цена од 107 050 евра на е-аукцијата поднесе понудувачот Друштво за градежништво Бетон, Акционерско друштво Скопје. Конечната одлука за оваа постапка ќе ја донесе одговорното лице“, информираат од град Скопје.

Осветлувањето по цена поголема од сто илјади евра, треба да се спроведе на улицата “Димитар Влахов“, од булеварот “Филип Втори Македонски“ до булеварот “Крсте Мисирков’. Се работи за јавна набавка за осветлување, која како што информираат од град Скопје били согласно дополнувањето на Основниот прокет за одржување на скопската улица. Проценетата вредност на зафатот изнесува повеќе 116 илјади евра, без ДДВ. По оддржаната аукција, градските валсти треба да соопштат дали скопски Бетон ќе ја добие оваа зделка. Јавната набавка се спроведе преку отворена постапка а како клучен критериум беше најниската понудена цена.

http://vesti.mk/read/news/6739343/2522580/tender-grad-skopje-za-osvetluvanje-poveke-od-100-000-evra
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 13-Oct-2015 at 11:10
vise koga ja nacnavte temava.. pola debar maalo e vo totalen mrak veke nekolku nedeli. da ne znae nekoj sto e rabotava?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 13-Oct-2015 at 17:18
Originally posted by xnx

vise koga ja nacnavte temava.. pola debar maalo e vo totalen mrak veke nekolku nedeli. da ne znae nekoj sto e rabotava?
дека не се позлатени канделабрите, не можат да светат без златна боја на нив
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 28-Jan-2016 at 20:32
Нова тура барокни канделабри ѝ чуваат грб на Владата

Покрај кејот на Вардар, зад објектот на Владата во делот накај Градски парк, изминатиов период светнаа нова тура барокни канделабри.http://www.mkd.mk/makedonija/politika/nova-tura-barokni-kandelabri-i-chuvaat-grb-na-vladata-fotogalerija#9

Првата слика совршено ја илустрира нашата стварност - до куп неисчистени гранки и насобрано ѓубре ставаат раскошно и украсено улично осветлување. Ми се смачи да бидам постојано негативен, но ваквите работи едноставно не можам да ги премолчам. На здравје нека ни се.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 28-Jan-2016 at 20:49
Originally posted by Џоле


Првата слика совршено ја илустрира нашата стварност - до куп неисчистени гранки и насобрано ѓубре ставаат раскошно и украсено улично осветлување. Ми се смачи да бидам постојано негативен, но ваквите работи едноставно не можам да ги премолчам. На здравје нека ни се.


Џоле не е работата да се биде негативен или позитивен треба да се биде реален. А ова што го кажуваш е реалност. Едноставно не сме способни работите да ги правиме до крај и темелно. Незнам зошто им е проблем на општините, градот Скопје, паркови и зеленило и сите останати инволвирани да го средат кејот од А до Ш што се вели. Се некако инцидентно се работи ќе се удри една акција и тоа само на еден дел и после па по старо. Толку ли е тешко работите да се одржуваат ТЕКОВНО и според утврден план. Се гради тоа што се гради, кој му се допаѓа му се допаѓа на кој не работа на вкус или на политичка определба (кај нас за жал доминира ова второто) НО ако редовно не се одржува ЏАБЕ е и градење и инвестирање.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 28-Jan-2016 at 21:00
Апапа а со кејот и бандероте што ќе правиме? Нови кондури а скапани чорапи. Маде ин мацедониа!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 22-Nov-2016 at 19:30
Главното прашање е колку се практични... за цената веќе е јасно дека е пренапумпана.
_______________________

БАРОКНИ КАНДЕЛАБРИ ОД 1.600 ЕВРА НА ПАТЕКАТА ЗА ЏОГИНГ КРАЈ ВАРДАРРекреативната патека покрај Вардар во Скопје доби барокно осветлување. Новите златно-зелени канделабри вчера светеа и во ден. Поставени се на патеката за џогинг покрај реката, на потегот од Градски парк кон Плоштадот Македонија.

Патеката со години е во мрак, велосипедистите, ролерџиите и рекреативците во неколку наврати официјално се обраќаа до Град Скопје со барање да ја осветлат патеката за да можат и навечер да ја користат, но не очекуваа дека Градот ќе одгвори на нивното барање со барокни канделабри.

На прашањето кој одлучил велосипедската патека да се осветли токму со барокни украсни канделабри од Град Скопје одговараат:

„Во рамки на програмата за уредување на јавно осветлување на Кејот на потегот меѓу мостот на царинската управа и градската плажа Парк, поставени се 51 канделабра со по три светилки. Според стандардите за уредување на јавно осветлување, на сообраќајните површини се поставуваат обични, метални светлосни столбови, додека на јавните површини се поставуваат украсно декоративни канделабри“.

За 51 украсна канделабра Град Скопје потрошил 5.245.000 денари (или околу 86.000 евра), односно една канделабра чини нешто повеќе од 100.000 денари (околу 1.600 евра).

http://sdk.mk/index.php/neraskazhani-prikazni/barokni-kandelabri-od-1-600-evra-na-patekata-za-dhoging-kraj-vardar/
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 22-Nov-2016 at 20:30
Свесни ли се дека не брцаат во својот џеб.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 22-Nov-2016 at 21:11
Во ваква состојба не изгледа добро. Ако се украси со елементи пример околу канделабрите да стават некој вид бекатонски плочки или што и да е тогаш ок.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 115
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 22-Nov-2016 at 21:41
Значи да ставиш нешто во ваков стил, првин треба да се има простор кој естетски би можел да го подржи! Не може нешто пренакитено да се стави во ваква околина. Се согласувам со myMacedonia, ако мислат да го шират овој концепт во тој дел, би требало и да се направи некоја патека, која би одела заедно со канделабрите, или пак да се доуреди со некои други елементи.
 Според мене најдобро би било, ако веќе се користи ваков концепт да се бираат по "обични" канделабри односно некои кои би го следеле стилот но по културно да влијаат, на пример да кажеме да бидат како оние кои ги поставија до оградата на владата. Мислам дека тие најдобри би одговарале или пак нешто по едноставно. Ова ти е исто како на автопат или пак на нива да ставиме нешто вакво, но добро среќа што не се оние надуените од плоштат ВМРО...
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 23-Nov-2016 at 03:10
- Шефе абе сме нарачале вишок 300 канделабри за плоштадов, што да правиме?
- Абе немај гајле, стај ги на кеј, никој нема да примети []

дури и да ги баталиме естетските вредности, моментот е што канделабрите не ја вршат својата основна работа... што осветлуваат тука? жабите во тревникот? ...ниедна од трите патеки не е зафатена со доволно силна светлина што му е потребна на кејот од овие смешни изговори за улично осветлување
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 11-Jan-2017 at 21:05
Што убаво си легнаа „барокниве“ канделабри на кеј, милина жива...фото: Џото (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 23-Jan-2017 at 18:29
Новите канделабри на мостот „Слобода“ (или „Мајка Тереза“ беше? Сеедно.) Многу се предиомензирани и грди, воопшто не одговараат со остатокот на оградата.Edited by Џоле - 23-Jan-2017 at 18:31
За сè има вторпат
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1302
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 24-Jan-2017 at 11:20
Што се секираш ќе ја сменат и оградата
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 25-Jan-2017 at 00:46
Originally posted by Џоле

Новите канделабри на мостот „Слобода“ (или „Мајка Тереза“ беше? Сеедно.) Многу се предиомензирани и грди, воопшто не одговараат со остатокот на оградата.


Ама одговараат со бродовите во Вардар, нели?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 25-Jan-2017 at 12:10
Претходните беа многу поелегантни и совршено се вклопуваа/надоврзуваа на оградата. Овие се многу несмасни, со лоши димензии и пропорции.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 05-Apr-2017 at 11:33
Пролетна урбана акција за разубавување на јавниот просторГрупа активисти започна пролетна герилска акција во Скопје, со цел да го разубави урбаниот јавен простор. Во Паркот на франкофонијата, тие поставија канделабри во вид на човечки фигури кои држат отворени чадори.

„Со оваа акција започнуваме циклус на пролетни урбани акции за разубавување на јавниот простор во Скопје и другите градови во Македонија, но и на Балканот. И понатаму остановаме посветени и на акциите што ќе ги артикулираат актуелните проблеми со којшто се соочуваат нашите граѓани“, велат активистите.

https://okno.mk/node/63179
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.