build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Улично осветлување

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 19-Jun-2017 at 21:45
Приметувам дека се почести стануваат сијалици кои светат жолта боја светлина кај уличното осветлување во Скопје.
Не знам дали се поштедливи но мене ама баш ич не ми се допаѓаат!

Жолтата светлина која ја даваат е многу неприродна и вештачка за човеково око односно прави цела околина да изгледа безбојна т.е. да биде обоена во жолта боја.

За разлика под бела светлина предметите и околината си ја задржуваат сопствената природна боја и се разликуваат меѓу себе наместо сите да изгледаат "жолти".

Настрана тоа што во Центар има резидентна и сообраќајни улици каде дел од светилките светат во бела боја а дел во жолта и изгледа хаотично и крајно непријатно.
-На првата слика околината изгледа еднобојно и вештачки и цела околина е обоена во жолта нијанса, на втората слика, околината изгледа природно и пријатно секоја предмет се разликува и ја има својата вистинска природна боја


На првата слика целата улица и околина изгледа еднобојна и жолта, втората слика со бело осветлување изгледа природно и вистински, асфалтот е сив, линиите во средина жолти, другите бели, тротоарот и оградата светло сиви итн. далеку подобро.


Edited by HugoGoulding - 19-Jun-2017 at 22:29
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 19-Jun-2017 at 22:11
Огромна разлика.
1.

2.

3.

4.

5.

6.


Edited by HugoGoulding - 19-Jun-2017 at 22:24
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 19-Jun-2017 at 22:37


На времето, во 90те, жолта боја значеше натриумска светилка која беше супериорна по сите основи (рок на траење, осветлување, потрошувачка) во однос на белите светилки кои ги викаа живини. Незнам колку едните беа на база на натриум а другите на жива, но тоа беше прикаската. Значи жолта боја значеше модернизација.

Претпоставувам дека овој муабет е тотално со поминат рок и дека денеска се монитраат исклучиво лед сијалици со кои е и лесно да се манипулира за да се добие посакуваната нијанса на боја.


Edited by pbanks - 19-Jun-2017 at 22:37
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 19-Jun-2017 at 23:13

Како што читав и можам да разберам ЛЕД сијалиците даваат исклучиво бела светлина, а додека тие со натриум даваат исклучиво жолта.

На кој начин ЛЕД сијалиците се манипулираат за да даваат силна жолта/портокалова светлина? Мислам дека тоа е невозможно.

Затоа и сликите покажуваат дека кога натриумските се менуваат со нови ЛЕД најзабележителната разлика која прави дистинкција е во бојата, односно ЛЕД-от се секогаш бели, за разлика од другите кои се жолти.

Edited by HugoGoulding - 20-Jun-2017 at 01:21
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1863
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 20-Jun-2017 at 01:59
Ледот може да биде било која боја, нема врска дека свети само бело. Во светлина жолтата се нарекува топла бела ,а белата бела е ладно бела ,разликата е 4500к и 6500к.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9022
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 20-Jun-2017 at 09:47


Еве проширен пример за лед

Color TempExample of source
1900KCandle light or sunlight at sunrise or sunset
2000K - 2700KOften used as accent lighting to blend in with fluorescent 2700K applications.
3000K - 3200KUsed as a primary light source for retail applications.
3700KCoated lamps. Used where a "softer" metal halide light source is desired.
4000KUsed in general lighting; factories: parking lots, warehouses
5000K - 5500KDaylight lamps: horticulture, aquariums, high color definition.
5600KNominal sunlight (mid day during mid summer)
6000KStarts to get a blue tint like some automotive headlights

Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 20-Jun-2017 at 19:09
Значи што помала K вредност на ЛЕД-от тоа пожолта боја на светлина.

Очигледно низ Центар почнаа да ставаат 1900К ЛЕД сијалици кои личат на фенери.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11963
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 18-Aug-2017 at 08:54
Апсурди во Жена-парк, секаде има двојни канделабри, работат само „барокните“:

За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 14-May-2018 at 15:48
Ни велат дека дека сме сиромашна и презадолжена држава, а тоа пари имало за струја не само за ноќно осветлување, туку и за дневно осветлување.
 
Денес, понеделник, 14 мај 2018, околу 14:00 часот.
 

 
 
 Edited by Dexter26 - 14-May-2018 at 15:56
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.