build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Преферирана архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Преферирана архитектура
    Posted: 19-Feb-2015 at 03:28
и додека кај нас се менува фасадата на ЕВН изградена пред 60 години, во Софија, во 21-ви век имаат друг однос кон работите... Roll%20eyes
и сега кој е понапреден во сфаќањата?



http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1789725&page=12


Edited by zabegan - 19-Feb-2015 at 03:29
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jun-2011 at 20:46

меѓудругото, звучиш како да немаш прочитано ниедна тема за Ск2014 и објектите кои го сочинуваат, си се запрашал ли некогаш како кај ниеден друг, народ, во ниедна друга земја не се водат такви безвезни дискусии, за тоа колку бил убав некој објект, како барокот е кул, културен и европски а другото е шунд, како спомениците биле основно обележје на секој плоштад, какви духови имал градот, за тоа како фасадата е одлучна за значењето на некој објект и меѓу другото, пркосење на факти, технички, научни и историски (последен пример ти е муабетот со makonix во ЈП Водовод и канализација)... и слични бизарности, се со цел да се оправда нешто што не може да се оправда од ниеден научен аспект и покрај се, како капаче доаѓаат мислењата произлезени од фрустрации од некои минати системи... (само дел од глупостите набројав) исто така морам да го спомнам тоа што и покрај тоа што ќе оставиш коментар сосема адекватен и аргументиран, сите ќе ти се нафрлат за тоа како си спомнал дека државава е стара 20 години (што повторно е пркосење на факти) и кога ќе им угодиш на барањата и ќе пишеш 60/20 години ти се смејат како да си пишал некоја глупост... Dunno
ништо од тоа ни малку не е во ред, па не знам каква демократија да сме, не може градителството да ни е засновано на таков булшит (да не ме разбереш погрешно, не оправдувам и некои мислења кои се против планот, зборам општо)
и да, затоа мора да се анализира таквото „понашање“ и размислување на народов бидејќи истото му носи сериозни последици, за кои ќе се буни откако ќе поминат годиништа, исто како што дури денес се буни на плановите на Танге, па од фрустрациите на тие луѓе ќе излегуваат нови с*ања со секоја нова генерација, а градот, кутриот, ќе си страда на разни нивоа
и не сакам да се фокусирам само на Ск2014, примитивните размислувања и фрустрации на нашиот „културно издигнат“ народ се одразуваат на разни други проекти и наместо вистински проекти секој нов ден како поклонче добиваме по некој глупост која врска си нема со реалните потреби на ова општество
значи барам да се цивилизираме и така да се однесуваме кон секој проблем, без разлика дали е тоа архитектура или нешто друго... и не ми викајте како народов бил неверојатно цивилизиран, бидејќи се докажува спротивното со оглед на тоа како му пристапува на секој проблем
а и не знам што ти објаснувам, пак ќе ти спомна, ти си тој што оспоруваше протести и мислења на граѓани кои исто така беа нелогични и сум те поддржувал во тоа, сега ми тврдиш нешто сосема спротивно, само поради фактот дека мислењата на кои се противам, се совпаѓаат со она што ти го поддржуваш

Edited by zabegan - 26-Jun-2011 at 20:54
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jun-2011 at 20:04
Originally posted by lslcrew

Така фино дека неможеш да настапуваш од позиција на врвен авторитет и познавач на се и да врегаш секој кој мисли различно од тебе и му се допаќаат работи што тиги презираш. Едноставно дијагноза на се околу тебе неможеш да поставуваш тогаш се доведуваш до сосотојба кога ти си тој што треба да се дијагностицира. КАко не приметуваш дека повеќе луќе ти посочија дека освен празно тресење се и сешто ништо друго квалитетно не си кажал, еве пратиш ли колку луќе ти реплицираат, по некој од тие што се читаат ако воопшто останале малку, дај малку соземи се, а може и дапочнеш да кажуваш што сакаш а не само што нејќеш како би имале познавање за твојот вредносен систем да знаеме од какви позиции настапуваш. Зашто не знаеме ние за тебе е убава архитектура ни што е многу малку споменици, туку само некакви анахрони застарени, небулозни изливи на емоции и некаква незнам што е дали е идологија далеку од тоа, што знам некков рудиментиран систем за сваќање.
баш на се она што го кажа сега, се противам јас, не знам како да бидам повеќе јасен, не ми е јасно што треба да пишам, кога очигледно некој кога ќе каже колку убав му бил некој објект или не и не тера ние да ги прифатиме тие негови лични сфаќања за светот и филмови кои си ги направил во главата за некои работи, а од друга страна, мојот аргумент што сум му го посочил е легитимно некој да го нарече тресење на глупости без никаков контра аргумент, или пак според неговата игноранција можеме да заклучуваме дали мојот пост бил трескање на зелени или не...

и кога ќе посочиш што не е во ред во моите аргументи, дури тогаш може да дискутiраме, вака инаку, фала што ме просветли колку ми биле легитимни мислењата со тоа што некој ми ги игнорирал, а ако не ти е јасно што сакам да кажам во моиве тажаленки, ќе повторам пак, слободно


Edited by zabegan - 26-Jun-2011 at 23:32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Jun-2011 at 18:27
Така фино дека неможеш да настапуваш од позиција на врвен авторитет и познавач на се и да врегаш секој кој мисли различно од тебе и му се допаќаат работи што тиги презираш. Едноставно дијагноза на се околу тебе неможеш да поставуваш тогаш се доведуваш до сосотојба кога ти си тој што треба да се дијагностицира. КАко не приметуваш дека повеќе луќе ти посочија дека освен празно тресење се и сешто ништо друго квалитетно не си кажал, еве пратиш ли колку луќе ти реплицираат, по некој од тие што се читаат ако воопшто останале малку, дај малку соземи се, а може и дапочнеш да кажуваш што сакаш а не само што нејќеш како би имале познавање за твојот вредносен систем да знаеме од какви позиции настапуваш. Зашто не знаеме ние за тебе е убава архитектура ни што е многу малку споменици, туку само некакви анахрони застарени, небулозни изливи на емоции и некаква незнам што е дали е идологија далеку од тоа, што знам некков рудиментиран систем за сваќање.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Jun-2011 at 17:40
Originally posted by lslcrew

Што да ти одговори човек кога така настапуваш од таква збунета позција. Откако си зема за право да поставиш дијагнози врз народ нема што друго освен да те остави да сватиш како фуинкционираат некои работи па после тоа да дискутираме. до тогаш ќе си тресеш како и обично текстови што прашање е колку ги читаат.
а како функционираат некои работи? еве тоа не ми е јасно, објасни ми поарно, барем кога веќе ми реплицираш
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Jun-2011 at 17:33
Previous
немаше врска ова со дискусијава, ама морам да кажам дека си во право, фрустрациите во голем дел потекнуваат од такви случаи, но тоа не значи дека сега некој треба да сиги лечи тие фрустрации, ниту пак мислењата на масата треба да бидат засновани на тоа кко некој лепел објекти кои врска си немаат еден со друг во една целина... ако не приметувате, на тој начин го повторувате баш она истото кон кое се шири омраза...
за дефинициите на убавина нема да зборам, лего коцка, бездушен лик и убава зграда се за секого различно дефинирани, според мене на пример и двата објект си имаат своја убавина, „лего коцката“ ни најмалку (ако збориме за изглед) не ја рангирам пониско од другата до неа, згора на се, нејзиниот лик многу лесно се менува со мала реставрација и модернизација и тоа е се
и баш тоа што го кажуваш и ти е она што ме иритира, зошто да се форсира мислењето дека едниот објект е невидено прекрасен, а по другиот да се фрла со камења и да се плука??? вредност имаат и двата, едниот има поголема со тоа што е постар
на „комуњарскиот“ можам да му замерам само од техничи аспекти и позадината која ја има, но ако го гледаш објектот, ништо не му фали

и не знам зошто толкава опседнатост со тоа колкава доза на „комунистичка“ архитектура има во градот, едноставно никој не се замара со тоа во нормални нации... гледајте го Солун на пример, градот е море од „комиблокови“ а сепак е град полн со култура и историја и е најпознат меѓу грчките градови... потоа има примери од другите бивши комунистички земји, градови кои во времето на комунизмот се сметаа за пропаднати, каде има баш вакви мешавини, и денес никој на ваков начин не се однесува спрема нив, баш напротив, се грижат за се она што го имаат како парче архитектура а е видливо за најголем број минувачи
генерално, градовите се грижат за нивниот пријатен изглед со тоа што се им е уредено како под конец и е пријатно за секој минувач
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Jun-2011 at 09:03
Не е проблемот главен дали овие сеа сакаат да стават неокласични згради, моментот е инатот на претходните власти кои правеле вакви гадотии и уништувале намерно убави згради. А бидејќи е познато дека работите идат по некаква шема и круг, сега денешниве власти се обидуваат да го сменат тој изглед од претходните. А и мора да признаете по оваа слика (патем сликана у Белград) дека треба да сте бездушен лик и до вака убава зграда да изградите лего коцка која уништуе се! Не ме сфаќајте дека сум за овој неокласично-барокен фанатизам, само се обидувам да дадам паралела од каде тој презир кон пост-модерната.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Jun-2011 at 03:22
Што да ти одговори човек кога така настапуваш од таква збунета позција. Откако си зема за право да поставиш дијагнози врз народ нема што друго освен да те остави да сватиш како фуинкционираат некои работи па после тоа да дискутираме. до тогаш ќе си тресеш како и обично текстови што прашање е колку ги читаат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Jun-2011 at 21:30
Originally posted by lslcrew

Pa tebe ke ti objasnuvaat. Barash cel narod da se pravda pred tebe, normalen li si shto se tresesh vo sekoj vtor post. Ednostavno mu se dopagja i ne e olzen nikomu da dava odgovor. Takva salonska arhitktura zarobena od tesen krug shto misli deka e kosopstvenik vo sekoja zgrada e projdeno vreme oddamna. Dajte malku svestete se vo kakvo vreme ziveete. Dosta chitame gluposti nasekade po forumov.
не тресам бе јас ништо лсл, народот нема ништо што да се правда, преку онакво ми е веќе од дискусиите на форумов за тоа колку нешто било салонско, а колку нешто било лулка на културата, не ги бива за ништо таквите дискусии...
и не знам зошто воопшто ги браниш ваквите ставови кај народот, кога баш ти беше оној на форумов што беше најзгаден од луѓе кои бараат паркинг места, осонченост, ливади, природно струење на воздух и слични глупости и диктираат урбанистички планови... не ми е јасно како така од тие најмногу те бие нервоза, а на оние што плачат како не им се допаѓал некој објект и за тоа како требало Скопје да личи на „Европска метропола“ им дозвулааш да попуваат на здрави умови за тоа како требало да изгледа и да се развива еден град и нивното мислење да биде основа за целото урбанистичко планирање во земјава???
дај немој жити се... баш така, сега според тебе, треба целава архитектура што се гради на наши простори, да биде заснована на пусти желби на дел од народот бидејќи така им се допаѓало според нивни некои сопствени претстави за светов...

и очигледно не си ме разбрал тука, не беше тоа поентата на оваа и на сите дискусии кои сум пробал да ги покренам за менталитетов на народот... ај еве пак ќе си го дадам сопствениот пример: Како е можно да не ми се допаѓаат објекти, а да ги ценам??? како е можно, да не се замарам со изгледот на еден објект, дали бил од бетон или од мермер, се додека сите негови аспекти се издржани, а објектот си има свое место и значење???
значи не се обидувам да бранам одреден вид на архитектура или да плукам друг (како што милуваат некои) туку едноставно барам малку да се смират страстите на нашиов народ околу архитектурата и културата на градовите и да се размислува нормално и разумно, без „внесувања во филм“ за убавини и култури...

впрочем и не знам зошто го водам муабетов со тебе, баш имам дадено примери (само неколку поста погоре има еден) за тоа што го зборам, ако не ме разбереш преку нив, тогаш не знам со кој друг да дискутирам...


Edited by zabegan - 25-Jun-2011 at 22:57
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Jun-2011 at 16:59
Pa tebe ke ti objasnuvaat. Barash cel narod da se pravda pred tebe, normalen li si shto se tresesh vo sekoj vtor post. Ednostavno mu se dopagja i ne e olzen nikomu da dava odgovor. Takva salonska arhitktura zarobena od tesen krug shto misli deka e kosopstvenik vo sekoja zgrada e projdeno vreme oddamna. Dajte malku svestete se vo kakvo vreme ziveete. Dosta chitame gluposti nasekade po forumov.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Jun-2011 at 00:32
после милион дискусии за класицизми и модернизми, навистина не ми е јасно што е она што го тера народов да ја разбира архитектурата, културата и уметноста толку наопаку??? или можеби воопшто не ја разбира... не знам, можеби е недостаток од образование, можеби недостаток од култура, можеби се комплекси создадени од разни општествени фактори, не ми е јасно... дали можеби некој го има испрано мозокот на народов или е некој друг проблем?
не можам да разберам, многу од оние кои поддржуваат бизарности ко Скопје2014 имаат познавања во аритектурата и знаат како да формираат став врз цврста основа... а сепак стојат цврсто зад ставови кои немаат никаква логика и потекнуваат од лични видувања за тоа како требало нешто да биде...

не ме разбирајте погрешно, целта на овој пост не е да се потсмевам со интелегенцијата на оние кои ги напоменав, туку едноставно да ми објаснат зошто???
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 21-Apr-2011 at 02:04
за мене, кога се работи за архитектура, се најбитни две работи
- физичка оригиналност на објектот и оригиналност во идеите и планирањето
- да соодветствува на потребите на модерното општество (под ова не се подразбира ултра модерен објект, туку објект кој соработува со сето она со кое има врска, до најситни детали)

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Apr-2011 at 12:21

Cybertecture’ design offers provocative intelligence systems in India with the Cybertecture Egg office

“In the 21st Century, buildings will be different from 20th Century”, say James Law Cybertecture International, “They are no longer about concrete, steel and glass, but also the new intangible materials of technology, multimedia, intelligence and interactivity. Only recognizing this will bring a new form of architecture to light, namely a Cybertecture.”

James Law have been commissioned by Vijay Associate (Wadhwa Developers) to create an office unlike any other in Mumbai, India. The 32,000 sq m egg-shaped build will accommodate 13 floors of offices bringing together iconic architecture, environmental design, intelligent systems, and new engineering to create an awe-inspiring landmark in the city.

The concept was inspired, according to the designers, by considering the world as an ecosystem allowing life to evolve. Elements of the design and intelligence systems will work together to give the building’s inhabitants the ‘best space to work in’. And this includes monitoring their health. Within the building, there will be a series of innovative systems such as ‘cybertecture health’ in the washroom which is designed to keep track of the inhabitant’s health including blood pressure and weight. The data collected may be retrieved and sent to a doctor if deemed necessary.

Technology and the working environment are united in the use of ‘cybertecture reality’ which allows you to customize your favorite view and have real time scenery all around the world instead of the view the user currently has.

The egg itself is orientated and skewed at an angle to create both a strong visual language and to alleviate the solar gain of the building, also there is a sky garden on the top of building which performs thermolysis (the dissipation of heat from the surface). PV panels will be installed on top of the building and a wind turbine on the sky gardens will generate electricity. A water filtration system will also be incorporated into the building to recycle grey water for flushing and irrigation purpose.

By using this “Egg” shape, compared to a conventional building, the structure has approximately 10-20% less surface area. Within the building, an innovative structure derived from the skin of the egg creates up to 30m spans of columnless floors. The architecture is sleek and computer designed, with engineering that creates a building of high quality and geometric sophistication. It is hoped this building will act like a “jewel” for the new Central Business District of Mumbai, and will be a worthy neighbour to other esteemed buildings in the district. The building is due for completion by the end of 2010.

http://www.worldarchitecturenews.com/index.php?fuseaction=wanappln.projectview&upload_id=2361
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Apr-2011 at 12:19

Еден интересен проект од современата архитектура на 21 век:

“In the 21st Century, buildings will be different from 20th Century”, say James Law Cybertecture International, “They are no longer about concrete, steel and glass, but also the new intangible materials of technology, multimedia, intelligence and interactivity. Only recognizing this will bring a new form of architecture to light, namely a Cybertecture.”

The latest future design from James Law Cybertecture International is theCybertecture Egg, which will be built in Mumbai, India.

egg_architecture1.jpg

egg_architecture2.jpg

The office building has passive solar design to decrease heat gain and lower energy loads. An elevated garden also moderates temperate by using natural vegetation to assist with cooling the building envelope.

The electricity will be generated by solar photovoltaic panels and wind turbines. Water conservation will be managed with a greywater recycling system that will harvest water for irrigation and landscaping.

egg_architecture3.jpg

egg_architecture4.jpg

egg_architecture5.jpg

egg_architecture6.jpg

The architecture looks amazing and probably very innovative. I wonder how it will look like when it will be finished. I won’t have to wait long because the building will be completed by the end of 2010.

אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Apr-2011 at 00:11

Затоа го стаив зборот "очигледно", затоа што после долго време тој природен тек ќе и се наметне на историјата како најсоодветен термин, затоа што завлегување во архитектурата на ск ќе донесе на површина многу контроверзи. А се согласувам дека кој дошол си лечел коплекси, ама тоа не се сменило затоа што народот си ќутел. Затоа додека има овци, ќе има и волна. А кај планот на Кензо се лизна само една работа, што градот отиде над 350 000. Очигледно и тие што со Кензо работеле, после тоа имале некоја мисија да го деградираат неговиот проект.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Apr-2011 at 00:03

Конструкт, морам да признаам се согласувам и јас со твојот последен пост. Бидејќи нишкава се нарекува Преферирана архитектура, можеби се доби погрешен впечаток дека некој обожава барок, а некој друг брутализам. Факт е дека во моментов Скопје е турли тава од стилови, и факт е дека до 1912 сме биле под Османлиска власт па незнам си каков барок, неокласицизам и неможел да се развиел преходно. Се надевам на крајов сите нешто научивме плус.




Edited by Cloverstack - 11-Apr-2011 at 00:05
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Apr-2011 at 23:54
Originally posted by N23

Јас мислам дека боља разгледница од нашите баби и дедовци нема. Барем за Скоје од 1930 до сеа. Само така, ние ептен младиве, можеме да направиме некој пресек на ск пред земјотресот и ск после земјотресот и ќе увидиме дека пост-модерната освен што се градела на ниви, се градела и на разурнати објекти кои имале стил сосема различен од лего коцкиве. А сеа се дешава истото што на ск му се дешавало наназад стотици години. Менување на ликот. Очигледно како природен тек се дешава ваква реурбанизација на ск. Затоа историјата може да го смести ск во градови со најчесто променувани стилови од век во век.
затоа јас сум против проектов, баш за да се сопре тоа менување на градот од век на век и да започне континуитет на градба и мир и хармонија во неговиот развој и урбанистички тек на настаните
и тоа дека природно му доаѓало на скопје, нема врска, на кој како му паѓал градот во раце, си лечел комплекси врз него, единствените два плана кои според мене биле легитимни за градот, ги осакатуваат трајно, и тоа на три пати... како им успева, се чудам
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Apr-2011 at 23:46
Јас мислам дека боља разгледница од нашите баби и дедовци нема. Барем за Скоје од 1930 до сеа. Само така, ние ептен младиве, можеме да направиме некој пресек на ск пред земјотресот и ск после земјотресот и ќе увидиме дека пост-модерната освен што се градела на ниви, се градела и на разурнати објекти кои имале стил сосема различен од лего коцкиве. А сеа се дешава истото што на ск му се дешавало наназад стотици години. Менување на ликот. Очигледно како природен тек се дешава ваква реурбанизација на ск. Затоа историјата може да го смести ск во градови со најчесто променувани стилови од век во век.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Apr-2011 at 23:31
Originally posted by Konstrukt



1.Класичната староградска архитектура во Македонија и Балканот е некаков микс на неокласицизам со минимални ноти на барок - затоа да се согласиме ради дискусија на таа дефиниција

2.Присуството на оваа архитектура во Скопје беше значително споредено со границите на Градот

- Илинденска, Дебар маало крајна линија Буњаковец
- Центар, паркинг ГТЦ, Острово па се до НБМ Маџер мааало

остатоците се видливи и денес, воедно ова се и старите граници на 30.000 то Скопје


ШТО КЕ БЕШЕ ПРОБЛЕМ како во секој стар град оваа зона да се заштити после земјотресот, не само да се реставрираат туку и да се наложи тој стил градба(пр Охрид )со што ке се задржеше староградскиот стил кој во новото Скопје ке имаше минорен удел, со оглед на тоа што Скопје се прошири за 20 пати после земјотресот? немаше потреба од една да се оди во друга крајност , односно старото не го исклучуваше новото!
во право си, истото сакав да го видам и јас. Скопје во своите стари граници додека градот ќе се развиваше надвор од тоа, но реалноста е друга и мора да се водиме според таа реалност, сакале или нејќеле
туку се тоа што го кажуваш ни е јасно, го знам, уште одамна пред ти да го пишеш, но каква врска има Скопје 2014 со ова што го кажа??? ќе лечиме фрустрации поради тоа што Скопје не било реконструирано со тоа што нема да се реконструира, туку ќе се направи поголема каша одколку што е направена со плановите на Танге??? воопшто не бидува така! зарем не треба од грешки да се учи, а не да се повторуваат само во друга форма!
друго нешто што ме фрустрира, тоа е обележано со црвено, за што да се согласуваме, кога се генерализира архитектурата на цел град, со тоа што се зема одредена група на објекти, од одреден период, како да архитектурата почнала и завршила со нив. знаеш зошто имаме маки да го одредиме стилот на Скопје? одговорот е затоа што нема стил, секој објект си е приказна сам по себе, зошто така да се генерализира во заклучок донесен врз база на група објекти видени на разгледница
втора работа што фрустрира е што заклучотите ги донесувате врз база на разгледници, кои потекнуваат од сосема различни периоди и фази, од 1890- и некоја, до пеесетите години на 20-ти век, а низ таа временска дистанца, Скопје се има сменето 1000 пати во разни области... смешно ми е на пример што вие ќе видите разгледница од 1912 год. и мислите дека сите тие објекти од разгледницата се срушени поради планот на Танге, ќе ја видите Комерцијална банка, и мислите дека Кензо е крив за неа
споредете разгледници од 1900 и некоја, со разгледница од 1930 и некоја, и разгледница од пеесетите, мислите ќе успеете да најдете некакви сличности меѓу нив??? сте виделе ли воопшто разгледница од пеесетите и сте приметиле дека 70% од денешните објекти во центарот ги има на неа?

затоа не лечете фрустрации предизвикани од брутализам со вакви градби како сега што се градат и разберете како се развива еден град со текот на времето и како се бира неговата архитектура и урбани простори
всушност, затоа упорно ви го поставувам прашањето: Што врска има СК2014 со било каква историја и култура на Скопје? всушност, самиот план воопшто не беше инспириран од историјата на Скопје, туку од сосема други „чуле неразбрале“ причини


Edited by Cloverstack - 11-Apr-2011 at 00:02
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Apr-2011 at 23:09
Се е ова убаво со градбиве изградени во пост-модернистички стил, слични на зградава у Загреб. Ама има една трајна болка на градов и трајно бришење на една мината архитектура. Баш деновиве баба ми ми објаснуваше како тогашните власти, после земјотресот, ги рушеле сите обејкти изградени во неокласичен и барок стил, а на нивно место граделе "грдосии". Па видете го Дебар Маало, од пред 15 години. Ред убава стара куќа, ред лего коцки, ред стара куќа, ред лего коцки. Страшно. Градење без симболика. Или лименкине у Автокоманда. Денес му ја е**а мајката на Дебар Маало, ама сега е од приватни инвеститори, порано државата директно бришела белези. Јас сум против омаловажување на зградите од бивша Југа, претерано ми се симпатични, поради својата едноставност, ама и уникатност. НРБМ и ден денес е ден од најрепрезентните објекти во ск, како и Поштата и МТВ и оние лего коцки на плоштад што сега треба да ги реновираат. Како и да е, факт е дека се рушела историја за да се изградат тие. Иначе, деновиве при престој на еден гостин од Африка, ми беше кажано дека бил воодушевен од ул. Македонија, поштата, крстот на водно, ристичева и МТВ. Скопје треба со сите тие стилови да се гордее. Човекот бил изненаден од измешаноста на градбите, споени така симпатично на мал простор.

П.С. Само критика дал за куќата на Мајка Тереза.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.367 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.