build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Преферирана архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 24-Feb-2010 at 09:46


Идејата е одлична... Меѓународен тендер за Мал Ринг ќе дадеше многу поинтересни решенија.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 24-Feb-2010 at 14:15
не ја разбирам идејата со контра-проектот
како прво, зарем немаше ред проекти за истите објекти кои ги гради владата на конкурсите кои беа модерни решенија и беа одбиени?
и зарем озбилно некој мисли дека доколку се прикаже целосен проект за мал ринг, дека власта ќе го промени своето мислење и ќе прифати некој друг проект?

Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 24-Feb-2010 at 14:59
Не верувам дека може да има промени на овој проект. Тоа што го дебатиравме е повеќе „што би било кога би било“... односно најидеално ќе беше процедурата да се вршеше транспарентно, да се одржеше отворен меѓународен конкурс, јавно да беа изложени плановите и да се избереше најповолниот.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Feb-2010 at 15:27

Ме радува тоа што барем на Билд повеќе или помалку имаме консензус дека ваквите проекти заслужуваат поголемом внимание, транспарентност и ангажирање на максималните домашни и странски човекови потенцијали како во планирањето така и во изведбата. Можеби за голем дел од овој проект Скопје-2014, сме го утнале возот, но да се надеваме дека ќе научиме макар од сопствените грешки. Дебата никогаш не е на одмет (додека не премине во лични навреди), така што можеме да служиме за пример како се дискутира демократски и аргументирано.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Apr-2011 at 18:01
Originally posted by Observer

Повеќе слики помалку муабет :-) Инаку во ниеден момент не сакав да кажам комуњарски згради бидејќи проектот на пример за пошта колку што знам е на Кензо Танге или се лажам? И да не е, прашалниците ги ставив затоа што не знам кој стил е, но кој и да е факт е дека не е општо прифатен за разлика од добриот стар неокласицизам.


Па не си во право. Не сум тука за да ти кажам што е убаво, што е грдо, точно тоа е субјективна работа иако и вкусот треба да еволуира и да се надградува како човек учи нови податоци.

Но се иритирам кога се изведуваат заклучоци врз база на незнање. Еве на пример велиш дека стилот не бил распространет, а јас ќе ти кажам дека маркантни објекти од овој период постојат и во Европа, и во Јапонија и во Америка....... и во Македонија.

Значи не ми е целта сите исто да мислиме и да ни се допаѓаат истите работи, но како основа за добра дискусија мора да имаме почит спрема одредени факти, дали се работи за брутализам, класицизам, барок или што уште не.

Дополнително, СК2014 може да ви се допаѓа на сите кои ви се допаѓа и не ви го оспорувам тоа, но мора да се изгради и свест дека дури и да се прифати дека овие НЕО стилови се ОК, начинот на кој се реализираат е грешен на многу нивоа бидејќи и во барокот, и во класицизмот, и секаде постојат правила, пропорции, комбинаторики кои тука едноставно не се почитуваат.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Apr-2011 at 18:35
абе како прво објектите не припаѓаат во ниеден постоечки стил, според мене ние имаме имислено нов „чул не разбрал“ стил во архитектурата, конечно ќе бидемепознати во светот по нешто јупииии Banana
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Apr-2011 at 19:35
Originally posted by HugoGoulding

Meне ми се допаѓа идеата што портава нема да биде монументална, ќе има простории во нејзе, галерија, лифтови. Пак покажува спој помеѓу историјата и модерното.

 
Ти благодарам бидејќи ме потсети зошто и јас се премислив околу Порта Македонија.
Првично бев против изградбата на Порта Македонија, но откако дознав за ова со внатрешното уредување, го сменив мислењето.
Но сепак заборавив зошто го сменив мислењето, дури сега ти ме потсети. Big%20smile


Edited by Dexter26 - 05-Apr-2011 at 19:35
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Apr-2011 at 19:46
pbanks ќе повторам и јас како и многу други сме знаеле онака во муабет да кажеме еј на што личи поштава на што личат факултетите, ама сепак кога водиме сериозна дебата кога некој ќе ми укаже каква е искористеноста на просторот, кој е автор на зградите, економска исплатливост на објектите, примери за таков стил во други земји во светот можам да кажам океј мене не ми се допаѓа изгледот но зградава дефинитивно е потребна. Тоа е целиот муабет. И сега ај сите кажавме на кого му се допаѓаат зградите на кого не и понатака дискусијава продолжува во навреди. Бесмислено е после година дена градење на некои објекти да дискутираме за нивната местоположба, барем според мене...
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Apr-2011 at 20:44
од македониј

Неможе човек ништо да не преговори, секој за себе мисле дека е во прво, и нее објективен до мисленњето на другите.

Конструкт, ти ја гледаш стварта само од своја гледна точка...

1. Прво јасно се знае дека архитектурата од Охрид е автентична

не е точно братче заблуда е - архитектирата денес е турска, односно балканско - анатолиска многу пред доагањето на турците, и типски се протега до хималаите - точно не можеме да одредиме нација, се води и како бугарска грчка македонска албанска босанка, се распространува низ отоманската империја.
http://static.panoramio.com/photos/original/3958028.jpg
A Typical Turkish House in Antalya


2. Византиската црква, односно, најголемата автентична македонска катедрала ти ја едначиш со грчките,
Византија не е Грција, архитектурата па најмалце - друг беше контекстот на муабетот, во секоја национална архитектура има надворешни влијаниа и обратно, селективноста со плукањето по барокот не држи бидејки по таа логика ништо не чини



3. Самуиловата тврдина, единствена македонска гордост во средниот век, ти го одтуѓуваш,

Самуиловата тврдина е изградена од ФИЛИП 2 - 100% македонска но истовремно од практични причини светска



И така незнам шо ти сметат тие слики, бар убаво се аргументирани ако ништо друго, јасно се гледаат линиите од каде е влечено тоа шо е градено.

целев на непрепознавањето на старите форми во новаиот модерен приказ
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-Apr-2011 at 20:48
Originally posted by pbanks


начинот на кој се реализираат е грешен на многу нивоа бидејќи и во барокот, и во класицизмот, и секаде постојат правила, пропорции, комбинаторики кои тука едноставно не се почитуваат.



може ли да објасниш?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 05-Apr-2011 at 21:04


Во моментов немам време детално да елаборирам но ќе ти дадам пример на што мислем.

Еве на пример какви едноставни правила (меѓу другите) постојат за столбовите

According to Vitruvius the height of Doric columns is six or seven times the diameter at the base.[1]This gives the Doric columns a shorter, thicker look than Ionic columns, which have 8:1 proportions. It is suggested that these proportions give the Doric columns a masculine appearance, whereas the more slender Ionic columns appear represent a more feminine look. This sense of masculinity and femininity was often used to determine which type of column would be used for a particular structure.


Поентата ми е дека дизајнот на класични, барокни.......... „стари“ структури си има свои правила, канони, специфики...

СК2014 конзистентно прави карамкаша од овие специфики, и затоа многу почесто луѓе го споредуваат со сличните „ривајвл“ проекти кои ги има во средна азија отколку со незнам... Рајхстагот.

Навистина би било интересно некој постручен да направи и „попис“ на сите недостатоци од овој тип на објектите кои веќе ги имаат добиено контурите.


Edited by pbanks - 05-Apr-2011 at 21:22
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 05-Apr-2011 at 21:16
да дополнам, во врска и с о претходното(потекло и поврзаност на стилови) и конкретно со горниот пост


In the architecture of ancient Egypt as early as 2600 BC the architect Imhotep made use of stone columns whose surface was carved to reflect the organic form of bundled reeds; in later Egyptian architecture faceted cylinders were also common.
Some of the most elaborate columns in the ancient world were those of Persia, especially the massive stone columns erected in Persepolis. They included double-bull structures in their capitals. The Hall of Hundred Columns at Persepolis, measuring 70 × 70 meters, was built by the Achaemenid king Darius I (524–486 BC). Many of the ancient Persian columns are standing, some being more than 30 meters tall.[citation needed]
The Greeks pioneered the use of the classical orders (Doric, Ionic, Corinthian), which was expanded by the Romans to include the Tuscan and Composite styles.
The impost (or pier) is the topmost member of a column. The bottom-most part of the arch, called the springing, rests on the impost.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Apr-2011 at 21:22
Originally posted by Konstrukt



1. Прво јасно се знае дека архитектурата од Охрид е автентична

не е точно братче заблуда е - архитектирата денес е турска, односно балканско - анатолиска многу пред доагањето на турците, и типски се протега до хималаите - точно не можеме да одредиме нација, се води и како бугарска грчка македонска албанска босанка, се распространува низ отоманската империја.
http://static.panoramio.com/photos/original/3958028.jpg
A Typical Turkish House in Antalya


Оваа според мене може да се рамне со Гостиварска а не Охридска ?! Па скоро 100% сум уверен дека потекнува некаде од Македонија, според центрите који постоеле  сепак шом ја спомна Бугарија и Грција, токму во пределите кај шо некогаш биле македонски или во нив живеале Македонци таму се среќава типот. Од Охрид, Сандански, Кавала, целото подрачје на родопите  и одринско, инаку мислам ЏИАЈЏО објави интересна  тема во која јасно се гледаат разликите, кога би било така, истите градби би ги видел во Турските средишта, Битола, Скопје, Сарајево,... не се слагам со твојата мисла, бидејки јасно се разликуваат куќите во македонски и турски средишта.

Од друг поглед турците немале потреба да градат во тој стил, граделе посиромашните бидејки немале пари да купат поголема парцела па ја шириле на спратот, нема да веруваш но дури и тука во Словенија кога ќе слушнеш некој градбени инжинер шо ти раскажува на стил на градба посебно ќе ја оддели градбата како македонска куќа....
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Apr-2011 at 21:31
ерменска кука



Edited by Konstrukt - 05-Apr-2011 at 21:32
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Apr-2011 at 08:58
Триумфалната капија вчера ја видов, ќе се лупнев у неа со кола
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 06-Apr-2011 at 12:11
не знам за капијава и јас почнувам да се премислувам - со тоа што ке има галерија и тераса се омекнува монуметалниот аспект и се додава уметничка димензија

а и околу поставеноста - сега се гледа дека фонтаната со Александар доага точно видлива на главниот лак/односно отвор на портата
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 06-Apr-2011 at 13:28
конструкт, не ми е јасно, викаш како кај нас немало ниедно парче национална архитектура својствена за македонскиот народ (со што се согласувам), но од друга страна поддржуваш имплицирање на архитектура кој воопшто не е оригинална и не потекнува од овие простори, ниту пак од македонската култура??? (обидите Скопје да изгледало ко Париз Прага и не знам таму кој град...)

и не ми е јасно како може една галерија да ви го смени мислењето за триумфалната капија, нереално е тоа, и како тоа допринесува за уметничка димензија на портата? и јас ако направам галерија на сред депонија, депонијата ќе биде по уметничка???
Back to Top
Konstrukt View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 03-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote Konstrukt Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Apr-2011 at 14:02
п.с. муабетот дека не е од овие простори не држи - како што спомнав барокот бил нашироко прифатен на овие простори, погледајте малку по стари разгледници

1.врзувачка точка на СК2014 е стариот изглед на плоштадот кој бил во Барок
2.се реконструира театар кој(тоа ти е) бил во барок
3. музејот македонска борба е баш од тој период
4. нормално е дека и другите згради би го следеле правецот
5. има доста ултрамодерни згради во центарот ПА НИКОЈ НЕ СЕ БУНЕШЕ ИЛИ НЕ ОРГАНИЗИРАШЕ ПРОТЕСТИ НАВРЕДИ ЗА НИВ.
6.правилото за допадливост на мнозинството и минливите примери од 1960
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 06-Apr-2011 at 14:02
Луѓе а да се префрли дискусијава и од тука во Останати Теми, каде има една нишка токму за вакви спорења и да го ослободиме Скопје 2014 да се коментираат тековните развои за проектот?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Apr-2011 at 14:41
Originally posted by Konstrukt

п.с. муабетот дека не е од овие простори не држи - како што спомнав барокот бил нашироко прифатен на овие простори, погледајте малку по стари разгледници
гледаш, и сам си го кажа LOL
џабе ти се сите други точки после ваква реченица LOL


пбанкс, извини што го изигнорирав твојот коментар, но смешно ми е веќе и на мене да се дискутира за стиловите, последно нешто што ме мачи е тоа, некој навистина нае разбира кои се вистинските проблеми на планов и покрај тоа што 1000 патиу ќе му го повториш тоа Smile


Edited by zabegan - 06-Apr-2011 at 14:42
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.102 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.