build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Преферирана архитектура

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 26-Jun-2011 at 09:03
Не е проблемот главен дали овие сеа сакаат да стават неокласични згради, моментот е инатот на претходните власти кои правеле вакви гадотии и уништувале намерно убави згради. А бидејќи е познато дека работите идат по некаква шема и круг, сега денешниве власти се обидуваат да го сменат тој изглед од претходните. А и мора да признаете по оваа слика (патем сликана у Белград) дека треба да сте бездушен лик и до вака убава зграда да изградите лего коцка која уништуе се! Не ме сфаќајте дека сум за овој неокласично-барокен фанатизам, само се обидувам да дадам паралела од каде тој презир кон пост-модерната.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 26-Jun-2011 at 17:33
Previous
немаше врска ова со дискусијава, ама морам да кажам дека си во право, фрустрациите во голем дел потекнуваат од такви случаи, но тоа не значи дека сега некој треба да сиги лечи тие фрустрации, ниту пак мислењата на масата треба да бидат засновани на тоа кко некој лепел објекти кои врска си немаат еден со друг во една целина... ако не приметувате, на тој начин го повторувате баш она истото кон кое се шири омраза...
за дефинициите на убавина нема да зборам, лего коцка, бездушен лик и убава зграда се за секого различно дефинирани, според мене на пример и двата објект си имаат своја убавина, „лего коцката“ ни најмалку (ако збориме за изглед) не ја рангирам пониско од другата до неа, згора на се, нејзиниот лик многу лесно се менува со мала реставрација и модернизација и тоа е се
и баш тоа што го кажуваш и ти е она што ме иритира, зошто да се форсира мислењето дека едниот објект е невидено прекрасен, а по другиот да се фрла со камења и да се плука??? вредност имаат и двата, едниот има поголема со тоа што е постар
на „комуњарскиот“ можам да му замерам само од техничи аспекти и позадината која ја има, но ако го гледаш објектот, ништо не му фали

и не знам зошто толкава опседнатост со тоа колкава доза на „комунистичка“ архитектура има во градот, едноставно никој не се замара со тоа во нормални нации... гледајте го Солун на пример, градот е море од „комиблокови“ а сепак е град полн со култура и историја и е најпознат меѓу грчките градови... потоа има примери од другите бивши комунистички земји, градови кои во времето на комунизмот се сметаа за пропаднати, каде има баш вакви мешавини, и денес никој на ваков начин не се однесува спрема нив, баш напротив, се грижат за се она што го имаат како парче архитектура а е видливо за најголем број минувачи
генерално, градовите се грижат за нивниот пријатен изглед со тоа што се им е уредено како под конец и е пријатно за секој минувач
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 26-Jun-2011 at 17:40
Originally posted by lslcrew

Што да ти одговори човек кога така настапуваш од таква збунета позција. Откако си зема за право да поставиш дијагнози врз народ нема што друго освен да те остави да сватиш како фуинкционираат некои работи па после тоа да дискутираме. до тогаш ќе си тресеш како и обично текстови што прашање е колку ги читаат.
а како функционираат некои работи? еве тоа не ми е јасно, објасни ми поарно, барем кога веќе ми реплицираш
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 26-Jun-2011 at 18:27
Така фино дека неможеш да настапуваш од позиција на врвен авторитет и познавач на се и да врегаш секој кој мисли различно од тебе и му се допаќаат работи што тиги презираш. Едноставно дијагноза на се околу тебе неможеш да поставуваш тогаш се доведуваш до сосотојба кога ти си тој што треба да се дијагностицира. КАко не приметуваш дека повеќе луќе ти посочија дека освен празно тресење се и сешто ништо друго квалитетно не си кажал, еве пратиш ли колку луќе ти реплицираат, по некој од тие што се читаат ако воопшто останале малку, дај малку соземи се, а може и дапочнеш да кажуваш што сакаш а не само што нејќеш како би имале познавање за твојот вредносен систем да знаеме од какви позиции настапуваш. Зашто не знаеме ние за тебе е убава архитектура ни што е многу малку споменици, туку само некакви анахрони застарени, небулозни изливи на емоции и некаква незнам што е дали е идологија далеку од тоа, што знам некков рудиментиран систем за сваќање.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 26-Jun-2011 at 20:04
Originally posted by lslcrew

Така фино дека неможеш да настапуваш од позиција на врвен авторитет и познавач на се и да врегаш секој кој мисли различно од тебе и му се допаќаат работи што тиги презираш. Едноставно дијагноза на се околу тебе неможеш да поставуваш тогаш се доведуваш до сосотојба кога ти си тој што треба да се дијагностицира. КАко не приметуваш дека повеќе луќе ти посочија дека освен празно тресење се и сешто ништо друго квалитетно не си кажал, еве пратиш ли колку луќе ти реплицираат, по некој од тие што се читаат ако воопшто останале малку, дај малку соземи се, а може и дапочнеш да кажуваш што сакаш а не само што нејќеш како би имале познавање за твојот вредносен систем да знаеме од какви позиции настапуваш. Зашто не знаеме ние за тебе е убава архитектура ни што е многу малку споменици, туку само некакви анахрони застарени, небулозни изливи на емоции и некаква незнам што е дали е идологија далеку од тоа, што знам некков рудиментиран систем за сваќање.
баш на се она што го кажа сега, се противам јас, не знам како да бидам повеќе јасен, не ми е јасно што треба да пишам, кога очигледно некој кога ќе каже колку убав му бил некој објект или не и не тера ние да ги прифатиме тие негови лични сфаќања за светот и филмови кои си ги направил во главата за некои работи, а од друга страна, мојот аргумент што сум му го посочил е легитимно некој да го нарече тресење на глупости без никаков контра аргумент, или пак според неговата игноранција можеме да заклучуваме дали мојот пост бил трескање на зелени или не...

и кога ќе посочиш што не е во ред во моите аргументи, дури тогаш може да дискутiраме, вака инаку, фала што ме просветли колку ми биле легитимни мислењата со тоа што некој ми ги игнорирал, а ако не ти е јасно што сакам да кажам во моиве тажаленки, ќе повторам пак, слободно


Edited by zabegan - 26-Jun-2011 at 23:32
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 26-Jun-2011 at 20:46

меѓудругото, звучиш како да немаш прочитано ниедна тема за Ск2014 и објектите кои го сочинуваат, си се запрашал ли некогаш како кај ниеден друг, народ, во ниедна друга земја не се водат такви безвезни дискусии, за тоа колку бил убав некој објект, како барокот е кул, културен и европски а другото е шунд, како спомениците биле основно обележје на секој плоштад, какви духови имал градот, за тоа како фасадата е одлучна за значењето на некој објект и меѓу другото, пркосење на факти, технички, научни и историски (последен пример ти е муабетот со makonix во ЈП Водовод и канализација)... и слични бизарности, се со цел да се оправда нешто што не може да се оправда од ниеден научен аспект и покрај се, како капаче доаѓаат мислењата произлезени од фрустрации од некои минати системи... (само дел од глупостите набројав) исто така морам да го спомнам тоа што и покрај тоа што ќе оставиш коментар сосема адекватен и аргументиран, сите ќе ти се нафрлат за тоа како си спомнал дека државава е стара 20 години (што повторно е пркосење на факти) и кога ќе им угодиш на барањата и ќе пишеш 60/20 години ти се смејат како да си пишал некоја глупост... Dunno
ништо од тоа ни малку не е во ред, па не знам каква демократија да сме, не може градителството да ни е засновано на таков булшит (да не ме разбереш погрешно, не оправдувам и некои мислења кои се против планот, зборам општо)
и да, затоа мора да се анализира таквото „понашање“ и размислување на народов бидејќи истото му носи сериозни последици, за кои ќе се буни откако ќе поминат годиништа, исто како што дури денес се буни на плановите на Танге, па од фрустрациите на тие луѓе ќе излегуваат нови с*ања со секоја нова генерација, а градот, кутриот, ќе си страда на разни нивоа
и не сакам да се фокусирам само на Ск2014, примитивните размислувања и фрустрации на нашиот „културно издигнат“ народ се одразуваат на разни други проекти и наместо вистински проекти секој нов ден како поклонче добиваме по некој глупост која врска си нема со реалните потреби на ова општество
значи барам да се цивилизираме и така да се однесуваме кон секој проблем, без разлика дали е тоа архитектура или нешто друго... и не ми викајте како народов бил неверојатно цивилизиран, бидејќи се докажува спротивното со оглед на тоа како му пристапува на секој проблем
а и не знам што ти објаснувам, пак ќе ти спомна, ти си тој што оспоруваше протести и мислења на граѓани кои исто така беа нелогични и сум те поддржувал во тоа, сега ми тврдиш нешто сосема спротивно, само поради фактот дека мислењата на кои се противам, се совпаѓаат со она што ти го поддржуваш

Edited by zabegan - 26-Jun-2011 at 20:54
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 19-Feb-2015 at 03:28
и додека кај нас се менува фасадата на ЕВН изградена пред 60 години, во Софија, во 21-ви век имаат друг однос кон работите... Roll%20eyes
и сега кој е понапреден во сфаќањата?



http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1789725&page=12


Edited by zabegan - 19-Feb-2015 at 03:29
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.148 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.