build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стара / Нова Струмица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Стара / Нова Струмица
    Posted: 24-Jan-2010 at 09:43
.

Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:41
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Jan-2010 at 09:47
Ама тоа во подфорумот слики, не проекти.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Jan-2010 at 09:49
.


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:41
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Jan-2010 at 09:53
.

Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:42
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Jan-2010 at 10:00
.


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:41
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Jan-2010 at 10:24
.


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:42
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Jan-2010 at 10:53
Ke a staveme tuka, no se edno mislam deka gitar e vo pravo, ovaa tema trebe da e pod Makedonski gradovi.


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Jan-2010 at 15:59
Site sme soglasni, eve go topicov vo Makedonski gradovi... dajte sega updates : )
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Jan-2010 at 19:39

Addvert , dali slucajno imas fotografija od kukata na Atlantis i kukata na Pionirskiot dom ?

Momentalno ne sum vo moznost , no od idniot mesec ke napravam cela sesija za ovaa tema.
 
Samo zakonot moze da ja zastiti starata arhitektura , se drugo e zaludno!
mislam deka restavracijata na stara nama ke stane primer i za ostanatite objekti sto se vo zaborav .


Edited by leonid23 - 24-Jan-2010 at 19:54
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Jan-2010 at 20:54
.


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:42
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Jan-2010 at 00:14
Addvert, и мене ми се чини дека и на аголниот објект му се броени деновите... не само што очигледно е оставен да пропаѓа (колкава е временската разлика помеѓу двете фотки?) туку лепенката веќе диктира нова висина, а не верувам дека тоа е случајно. Барем да се изградело нешто навистина вредно...

Одиме од крајност во крајност со нашиот однос према постара архитектура  Ohno

Originally posted by Addvert

И еве го првиот upload... откријте ги 10-те разлики: NaughtyВо зградата на аголот е или беше сместен Заводот на глувонеми, ама мислам дека и на оваа градба и се броени деновите... ЗА ЖАЛ!!!
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Jan-2010 at 19:46
Od megumrežijeto:
Od tuka:http://www.strumica.gov.mk/html/mkd/g_stara_strumica.asp
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Jan-2010 at 00:46

Super !

Pionirskiot dom e sega vo uste pokatastrofalna polozba , ke se obidam da napravam fotografii od poodblisku , A za stariot teatar koj se naoga na istata ulica se najavuva rekonstrukcija od ministerstvto za kultura i od opstinata , pa da vidime dali ke go dobie stariot sjaj

Edited by leonid23 - 26-Jan-2010 at 00:47
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Jan-2010 at 08:23
.


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:43
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Jan-2010 at 22:19

Заев ќе ја фасадира Струмица

27.01.2010 18:48
Зоран Заев

 

Ќе се обновуваат старите фасади на зградите во централното градско подрачје на Струмица. За ова нема да се потроши ниту 1 денар од општинската каса, целиот проект именуван како „Струмичани за поубава Струмица“, ќе се реализира со средства од бизнис секторот.

Обновувањето ќе се врши со материјалите што тие ќе ги донираат и вредните раце на струмичките мајстори. Овој проект според градоначалникот Зоран Заев е единствен во Македонија и преку него бизнисмените со своите услуги и враќаат на општината за поддршката што таа им ја давала во развојот на наивните бизниси.

„Првичната проценка за комунални дејности и урбанизам е помеѓу 600 илјади евра и 1 милион евра кога би се плаќало, но веруваме дека секој со својот дел ќе понесе толку колку што може за да може да се комплетира ваквиот проект“, рече Зоран Заев, градоначалник на Струмица.

На ваков чекор во општината се одлучиле откако увиделе дека станарите не можат да издвојат средства за обновување на фасадите. Во оваа година ќе бидат опфатени околу 20 згради во централното градско подрачје.


www.a1.mk

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Jan-2010 at 03:28
Изненадувачки беше кога налетав на слики од зоолошката градина во Струмица!!!
сликите датираат од 1960тите , Зоолошката градина е затворена во 1970тите , а животните биле преместени во Скопската зоолошка .
 Edited by leonid23 - 29-Jan-2010 at 03:47
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Feb-2010 at 23:49
Најдов неколку разгледници на интернет од Струмица, интересни се.

Прво, касарната, овој објект (од денес постоечките) е најстар и најголем. Имам прашано, изграден е од аскерот во 1908 година, сликата е некаде меѓу двете светски војни. Објектот е ист до ден денес, познат е како Инкубатор, тука е сега и ТВ Вис, приватизиран е пред едно десет години.... добро е да се слика за споредба, стражарските куќарки се исти, ништо не е сменето Smile


Панорама, исто меѓу двете светски војни, во Кралство Југославија. Интересен е, како што забележувате, монограмот А со круна, на ридот, симбол на династијата Караѓорѓевиќ, конкретно во чест на Александар I (убиен од ВМРО во 1934 година во Марсеј). Имајќи предвид дека Струмица е "последна отцепена бугарска територија" со Нејскиот договор во 1919 година, морало малку позасилена србизација да се врши Yes


Oва е во април 1941, лично цар Борис III "освободител" во посета на Струмица. Тогаш Бугарите ја извадиле буквата А и на нејзино место ставиле Б LOL


Почетокот на 50-тите

Исто од тој период, во боја


Хотел Есперанто, во цветот на младоста Big%20smileEdited by Шпер - 28-Feb-2010 at 23:53
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Mar-2010 at 13:18
До скоро ја имав и јас оваа последната разгледница
Поројот Св. Илија минувал низ сред центар а потоа преместен во спротивна насока
Есперанто е многу убав објект и жал ми е што е во спор на денационализација ,  пред 5 години почнаа да го реновираат но за 3 месеци прекинаа . . .Edited by leonid23 - 02-Mar-2010 at 13:22
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Mar-2010 at 16:49
.


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:43
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-May-2010 at 17:58
.


Edited by Addvert - 02-Oct-2010 at 14:44
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.074 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.