build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje City Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 44>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [2.04%]
6 [12.24%]
9 [18.37%]
17 [34.69%]
9 [18.37%]
3 [6.12%]
3 [6.12%]
1 [2.04%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 49   Average: 6.92

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #681 Posted: 04-Oct-2012 at 11:52
objektov izgleda prilicno dobro na vecer osvetleno, ke mu go po dobri likot na partizanska.
Back to Top
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #682 Posted: 04-Oct-2012 at 13:53
Pogolema klaustofobija od denese ne sum pocuvstvuval Ako nekoj bil vo Cosmos ili Usce ke moze da sporedi i da utvrdi deka ova nema vrska od golem mol. Tesni hodnici, slaba ventilacija, kratko pateka za dvizenje - ednostavno nitu e najgolem nitu najubav tuku prosecen trgovski centar koj go ima vo sekoe pogolemo gratce vo germanija, francija ili spanija.
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 795
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #683 Posted: 04-Oct-2012 at 15:14
Бев денеска уште сабајле во трговскиов, не за друго на само 15 минути од дома ми е. Мене ми делува добро, ништо спектакуларно, се разбира не е најдобар, најголем и таквите суперлативи, но сепак ова кај нас го немало. Иако, ова го имаат и помали гратчиња во странство, кај нас го немало, па ред е да ја поздравиме инвестицијата и самиот објект.

Инаку, мене пак не ми беше толку изразено чувството на малите ходници, се разбира сигурно не очекувате дека секој ден ќе биде како денеска, кога еден со друг не можеш да се разминеш. Инаку, околу просторот за храна, и мене ми делува многу мал, денеска беше скоро се зафатено, а да напоменам дека БургерКинг и уште еден објект не беа отворени. Може да се појави проблем во овој дел.

И, не би било, „македонско“ отворањето да немаше некој проблем. Касите во хипермаркетот Карфур цело време откажуваа, а побавна услуга во живот не сум видел. За вработените на каси, немам коментар. Живи неписмени, тукушто гледаат каса и појма немаат што сега треба да направат. Можеле многу подобар избор да направат.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #684 Posted: 04-Oct-2012 at 16:13
Од мене оцена 7 . Не е баш како што го најавија, но сепак не е ни толку лош баш за тој дел на градот добро ќе му дојде .


Edited by milena - 04-Oct-2012 at 16:14
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #685 Posted: 04-Oct-2012 at 16:25

Мои импресии во зборови: огромен, тесен, клаустрофобичен, стерилен, бел, едноставен, функционален, добар, под очекувањата, многу убаво средени и пријатни продавници, лавиринт...

Значи вака... Огромен трговски центар со многу продавници и прилично голем избор, но премногу едноставен и стерилен по ходниците... 

Првичното опишување на трговскиот уште кога излезе првиот рендер... е дека ќе биде место каде што ќе може да се остане цел ден... пријатно место полн со активности... нешто како мултифункионален центар... каде луѓето можат да го поминуваат денот... Но тоа најверојатно остана само замисла...

Денес добивме... огромен трговски центар со многу продавници... како да сте собрале продавници онака... и само сте ги ставиле под еден покрив... таму може единствено да се оди на шопинг... и попат да се испие евентуално едно кафе или да се касне нешто... ништо повеќе... 80 посто од целиот трговски е продавници за облека, храна и техника.... 

Тоа е тоа... Не дека не е добар... но не е тоа што се најавуваше првично... и на некој начин е утка... Но ќе помине кај народот... општата популација... што е мислам дека и најважно... за инвеститорите секако... во тој поглед е топ... 

А мислам дека најголема грешка е што не го направија средишниот дел од дрво... како што беше претходно замислено... во форма на брод... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #686 Posted: 04-Oct-2012 at 16:32
Koga ke bide gotova kuglanata i kinoto ne razbiram zosto ne moze da bide atraktivno mesto so polno aktivnosti?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #687 Posted: 04-Oct-2012 at 16:38

Нема врска тоа... Тоа е во склоп на она што го имавме и претходно.... Зборот ми е... самата атмосфера во трговскиот... ходниците.... не се доволно привлечни да те задражат во него... па само за прошетка ако ништо друго...

Јас го имам чуството дека секогаш кога ќе одам таму... ќе трчам од влезот до продавницата кај што ќе купувам, ќе купам, и пак ќе трчам назад за да излезам надвор... метафорички... секако...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #688 Posted: 04-Oct-2012 at 16:46
Originally posted by FoSsiL

Нема врска тоа... Тоа е во склоп на она што го имавме и претходно.... Зборот ми е... самата атмосфера во трговскиот... ходниците.... не се доволно привлечни да те задражат во него... па само за прошетка ако ништо друго...

Јас го имам чуството дека секогаш кога ќе одам таму... ќе трчам од влезот до продавницата кај што ќе купувам, ќе купам, и пак ќе трчам назад за да излезам надвор... метафорички... секако...


Ne znam za kade mislis deka sme go imale ova prethodno..? mene hodnicite ne me zadrzuvat vo trgovski nego toa go pravat prodavnicite, kinoto, restoranite ili kaficte so nivnite ponudi.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #689 Posted: 04-Oct-2012 at 17:07
Паркингот:

слики од мој пријател на ФБ.

Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #690 Posted: 04-Oct-2012 at 17:11
Од ова што можам да го видам, не е ништо посебно и грандиозвно, во споредба со трговските центри кои се во регионот.

Сепак добро е што и кај нас има Керфор, Зара, Бершка, Пул енд Бер, Стадиувариус и Масимо Дути.

Ќе видиме со тек на време, после неколку месеци, за останатите детаљи во врска во работењето на трговскиот, како и квалитетот на изведбата.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #691 Posted: 04-Oct-2012 at 18:01
Не сум тип што сака просечни работи, но мислам дека забегавте со критиката.

Ова е прв асален мол во Скопје (и Рамстор е ОК, но димензиите му се мизерни). Многу е побитна суштината во овој случај, отколку формата, со оглед на тоа што формата е полоша од она што го очекувавме но не и лоша.

Скопје не е град што ќе остане на еден мол и за да новите бидат конкурентни ќе треба да бидат подобри од овој. Тоа беше прогресија во секој град во регионов од Софија па до Загреб.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #692 Posted: 04-Oct-2012 at 18:28
Originally posted by pbanks

Не сум тип што сака просечни работи, но мислам дека забегавте со критиката. Ова е прв асален мол во Скопје (и Рамстор е ОК, но димензиите му се мизерни). Многу е побитна суштината во овој случај, отколку формата, со оглед на тоа што формата е полоша од она што го очекувавме но не и лоша. Скопје не е град што ќе остане на еден мол и за да новите бидат конкурентни ќе треба да бидат подобри од овој. Тоа беше прогресија во секој град во регионов од Софија па до Загреб.

Се согласувам во потполност со pbanks!

Го посетив пред неколку часа, јас лично, воопшто немав чуство дека просторот е клаустрофобичен или тесен. Најнормален, со добри содржини досега не присутни на нашиот пазар почнувајќи од Carrefour, Cineplexx и слично. Исто и јас сметам дека каде-каде е побитна суштината во конкретниов случај него формата, иако навистина првичниот рендер беше многу подобар.

Edited by Мартин - 04-Oct-2012 at 20:50
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #693 Posted: 04-Oct-2012 at 19:09
сите рендери се подобри од тоа што испаѓа на крај.

го потпишувам постот на Пбанкс
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #694 Posted: 04-Oct-2012 at 19:18
Е мене само ова ме засега. Ама стварно не ми е битно каков е молот и што тој ќе нуди затоа што секогаш се бара повеќе. Овој коњ пред "најголемиот" мол е сликата на целото општество.


23ka.wordpress.com
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #695 Posted: 04-Oct-2012 at 19:25
Леле аман прекините со тој збор МОЛ.Не сте шема ако постојано го пишувате тој збор...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #696 Posted: 04-Oct-2012 at 19:33
Како ви се допаѓа плафонот во "да не речам Керфур " еве Carrefour

Или е still under construction...Edited by alexsend - 04-Oct-2012 at 19:34
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #697 Posted: 04-Oct-2012 at 20:18
Originally posted by alexsend

Како ви се допаѓа плафонот во "да не речам Керфур " еве Carrefour

Или е still under construction...
Сите брендови од типот на керфур се со ист плафон !!! Сега летото бев франција и Италија, сите супермаркети се со ист плафон !!!

Edited by N23 - 05-Oct-2012 at 01:12
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #698 Posted: 04-Oct-2012 at 20:36


Мислам дека ти фали уште некој извичник... Roll%20eyes
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #699 Posted: 04-Oct-2012 at 21:53
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by alexsend

Како ви се допаѓа плафонот во "да не речам Керфур " еве Carrefour

Или е still under construction...
Не тропај глупости !!! Ако имаш барем малку шетнато по европа ќе видиш дека сите брендови од типот на керфур се со ист плафон !!!!!! Сега летото бев франција и Италија, сите супермаркети се со ист плафон !!!!


си се пофали
И не, не влагам по супермаркети затоа што немам обичај да готвам во хотел!!!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #700 Posted: 04-Oct-2012 at 22:06
Se soglasuvam so Gossil. trgovskiot centar ne bi trebalo da bide samo vlezi vo pordavnica i kupi.Mislam deka nedostasuvaat sidrzni. I delot za hrana e mizeren. Koj bil vo Cosmos znae kakov e toj del i kakov vid na hrana ima.
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3334353637 44>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.