build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje City Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 44>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [2.04%]
6 [12.24%]
9 [18.37%]
17 [34.69%]
9 [18.37%]
3 [6.12%]
3 [6.12%]
1 [2.04%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 49   Average: 6.92

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 14-Dec-2010 at 00:48
lslcrew посебно ме радува информацијата дека молов треба да биде со површина од 90,000 sqm што би го направило убедливо најголем скоро колку Ушче центар во Белград.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 360
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 14-Dec-2010 at 00:54
Според мене, надворешниот изглед е каде-каде подобар од Веро и од Рамстор.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 14-Dec-2010 at 00:57
Андреј малку избрза со проценката за големината, не се отстапило од најавите, ова е вистинско животно од мол  Cheers

Инаку според рендериве црквата веќе ја нема на старата предвидена локација и добро ќе биде доколку има таква измена, бидејќи сето тоа изгледаше многу невкусно - црква во дворот на трговски центар, буквално залепена до трговскиот.

Се прашувам дали останува проектот да фигурира како Александрија, или ова City Mall ќе биде сосема различна приказна од останатите содржини кои треба да се градат, а името Александрија да се пензионира  Question


Edited by Cloverstack - 14-Dec-2010 at 00:59
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 14-Dec-2010 at 01:03
Рендерите се одлични, стискам палци дека ќе се направи

Стискам палци и за едно (аман веќе време е) 3Д кино, а што се однесува до црквата, имам предлог да се помести малку поисточно, т.е. до високата зграда Горење. Тој ќош е прилично празен и попогоден за црква отколку во дворот на овој мол.


Edited by alexgizh - 14-Dec-2010 at 01:04
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 14-Dec-2010 at 01:05
Еве и текст од шпиц малку постар незнам дали го имаме во контекст на новите рендери.


[quotе]ГРУПАЦИЈАТА „БАЛФИН“ Е СОПСТВЕНИК НА ШОПИНГ-ЦЕНТАРОТ ВО КАРПОШ
„БАЛФИН“ Е ДЕЛОВНА ГРУПАЦИЈА ЗА ИНВЕСТИЦИИ И ЗА ПРОДАЖБА СО СЕДИШТЕ ВО ТИРАНА, А НЕЈЗИН СОПСТВЕНИК Е ГОСПОДИН САМИР МАНЕ. ВО РАМКИ НА ГРУПАЦИЈАТА СЕ И СИНЏИРОТ ЗА ЕЛЕКТРОНИКА „НЕПТУН“ И „ФЕШН ГРУПАЦИЈА“ ЗА ПРОДАЖБА НА ОБЛЕКА.

20:00 | 30.03.2010 | Автор: Шпиц
Балканската финансиска инвестициска групација „Балфин“, со седиште во Тирана, е инвеститорот на шопинг-центарот што се гради во Скопје, на крајот од населбата Карпош 3, на потегот меѓу улиците Партизанска и Илинденска. Групацијата планира да инвестира 68 милиони евра во изградбата на овој „прв регионален шопинг-центар во Скопје“, како што се вели од страна на групацијата, со корисен изграден простор од 96.000 квадратни метри, на површина од 32.000 квадратни метри, јавува специјализираната публикација за финансирање во недвижности „Проперти фајнанс Еуроп“.
Според шемата, објектот ќе биде изграден на три ката со простории за шопинг и забава. Во него нема да има канцеларии, но ќе има бутици со стока од ексклузивни светски марки, но и регионални марки. Покрај тоа, ќе има и простори за забава, катчиња за деца и други содржини како и во сите светски шопинг-центри. Паркингот е предвиден за 2.000 возила и ќе биде решен подземно и странично.
Проектот е дизајниран од архитектонската компанија „Лагвардија Лоу“ со седиште во градот Далас, САД.
„Лагвардија Лоу“ е архитектонска проектантска компанија со нагласен урбан дизајнерски интерес и има свои филијали во Јапонија, Кина и во Европа.
Изградбата на шопинг-центарот е почната, но преговорите за финансирање се уште траат. Претставниците на „Балфин“ изјавуваат дека постои голем интерес од идните закупувачи, како и од сопствениците на меѓународни и локални брендови.
Групацијата „Балфин“ е основана во 1993 година и е една од водечките групации за развој на недвижности и продажба на мало во Албанија. Групацијата е присутна ширум Балканот. Таа е и сопственик на првиот шопинг-центар во Албанија, КТУ и во моментов го гради и најголемиот шопинг-центар во земјата на источната порта во Тирана.
Инаку, „Балфин“ опфаќа повеќе компании, главно во Албанија, но поседува и бизниси за трговија со електронски апарати и во другите балкански земји. Групацијата е во приватна сопственост на г. Самир Мане, кој е и претседавач на бордот и нејзин извршен директор. Покрај тоа, „Балфин“ има и малцински удели во неколку компании и инвестиции со други партнери.
Во рамките на групацијата работи и синџирот за продажба на електрични и електронски апарати „Нептун“, синџирот за продажба на облека „Фешн групација“, кои имаат и свои филијали и продавници и во Македонија. „Балфин“ вработува околу 1.000 лица, од кои 600 во Албанија и 400 во други земји.[/quotе]

www.spic.com.mk

Инаку и јаа се согласувам дека е прекрасно чудовиште за наши услови. А и името на нишкава изгледа е време да се менува


Edited by toasumjas - 14-Dec-2010 at 01:09
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4418
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 14-Dec-2010 at 01:07
Originally posted by Cloverstack


Инаку според рендериве црквата веќе ја нема на старата предвидена локација и добро ќе биде доколку има таква измена, бидејќи сето тоа изгледаше многу невкусно - црква во дворот на трговски центар, буквално залепена до трговскиот.


Remind you of anything?

http://www.panoramio.com/photo/35888118

И мене не ми се допаѓаше идејата воопшто.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 14-Dec-2010 at 01:09
Црквата добро било што се избришала, александрија било демоде, алооо бре.

Штета што ги маткаат верниците во Карпош со години што немаат црква. Веќе некако треба и крајно време е да се заокружи ова прашње, да не идам офтопик добар е предлоов на Алекс со ќошот, макар што се сомневам дека од другу причини е избришана, сосема трети причини да не шпекулирам сега и офтопик е.

Трговскиов е супер, а паузата што е во изградбата е сомнителна и ме чуди што релативно близу се предвидени и г-малл и овој. Така сега излезе но да не влегло и ова во рачуниците на двете компании?
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 14-Dec-2010 at 01:13
Според мене доколку имаат добра содржина не би претставувал никаков проблем близинат на г-малл и скопје сити малл. Напротив може да биде и позитивно за двата малл-а. Во контекст на тоа и најновите проценки дака скопје е милионски град, а сепак нема ни еден асален малл.

Edited by toasumjas - 14-Dec-2010 at 01:20
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 14-Dec-2010 at 01:22
Originally posted by alexgizh

а што се однесува до црквата, имам предлог да се помести малку поисточно, т.е. до високата зграда Горење. Тој ќош е прилично празен и попогоден за црква отколку во дворот на овој мол.
Се слагам, локацијата е таман.Originally posted by toasumjas

А и името на нишкава изгледа е време да се менува
Да почекаме, да видиме што ќе испадне. Сепак проектот почна како една целина со останатите содржини и под името „Александрија“, па пред да преуредуваме, барем да имаме чиста ситуација. Сега засега нека стои вака.Originally posted by lslcrew

Црквата добро било што се избришала, александрија било демоде, алооо бре.
Не знам каде ги прочита тие работи во таков контекст, причина за хистерични реакции навистина нема Edited by Cloverstack - 14-Dec-2010 at 01:25
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 14-Dec-2010 at 01:26
Originally posted by toasumjas

Според мене доколку имаат добра содржина не би претставувал никаков проблем близинат на г-малл и скопје сити малл. Напротив може да биде и позитивно за двата малл-а. Во контекст на тоа и најновите проценки дака скопје е милионски град, а сепак нема ни еден асален малл.


Па баш тоа гледав... испаѓа дека Сити Мол од Г-Мол се околу 1км далеку, со возење, отприлика исто колку што се и Рамстор и Веро Центар... не верувам дека ќе смета, напротив, мислам дека и овие 4 би биле малце. Јас би гласал уште еден голем да се лупне некаде околу Аеродром/Лисиче, и еден на север во Бутел за да ми биде до г`с (простете на израз)
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 700
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 14-Dec-2010 at 01:41
Very nice visions of the new mall, congratulations to Skopje. When this mall is completed, will it be the largest in the city?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12010
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 14-Dec-2010 at 01:45
Originally posted by macedonia

When this mall is completed, will it be the largest in the city?

Depends if we count GTC or not 
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 14-Dec-2010 at 02:15
Ја споредив сликата на терен и последниот рендер и ми изгледа дека тоа е тоа според формата на дупката


Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 14-Dec-2010 at 02:18
e da bese ova na mestoto na Vero ova zaedno so G-Mall ako se izgradat ke bidat najubavite kaj nas.
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 14-Dec-2010 at 02:27
Originally posted by Raisinloaf

e da bese ova na mestoto na Vero ova zaedno so G-Mall ako se izgradat ke bidat najubavite kaj nas.
И ова е повеќе од одлична локација, на Партизанска.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 18-Dec-2010 at 10:31
I like it. Тоа во средина ме потсеќа на оние нови бродови.


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 18-Dec-2010 at 10:39
Super e a za crkvata, me raduva sto ja nema posto toa nema logika, mal, a vednas do nea crkva, toa kje bese za nikade!(zalam za vernicite  )
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 18-Dec-2010 at 10:58
Не паѓам во несвест од „молови“ (веќе и наш збор стана), ама се' е подобро од селото што беше таму до вчера. Се надевам дека ќе се изгради на време, без оддолжување и ќе се искористат поквалитетни материјали (од алукобонд и сл. ефтини лимови и облоги).
Рендериве се од идејниот проект кој е работен во странство (USA, како што слушнав), па ќе видиме разработката што ќе даде. Вака изгледа коректно, на прва.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4687
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 18-Dec-2010 at 11:18
City Mall Skopje

Currently under construction, City Mall Skopje will be a multifunctional center located 3km from the Skopje city center, Republic of Macedonia.

It will consist of a basement level which provides parking space, a groundfloor and two aboveground floors, with more than 150 retail units, restaurants, bars and the entertainment area.

CRE International is Investor’s consultant for design, construction, budget & cost control.

Project Type

Regional Shopping Mall

Location

Skopje, Macedonia

GBA

approx. 90,000 sqm

Value

approx. € 80M

Date of Completion

In Progress

Architect

Laguarda.Low Architects & DSC Design

Client

Balfin MK

CRE International Role

Project Mgmt, Contract Mgmt, Cost Mgmt, Construction Consulting & Site Supervision

http://www.creinternational.com/projects/city-mall-skopje.php
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
M@RKO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Dec-2010
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote M@RKO Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 19-Dec-2010 at 01:17
на рендеров изгледа многу убаво,повеќе ми заличи на хотел со базен отколку на трговски
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 44>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.