build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje City Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 44>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [2.00%]
6 [12.00%]
9 [18.00%]
17 [34.00%]
9 [18.00%]
3 [6.00%]
3 [6.00%]
1 [2.00%]
0 [0.00%]
1 [2.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 6.80

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 23-Oct-2012 at 17:43
Далеку од фасциниран сум од објектов, Мол е голем збор.
Но ме фасцинираат и коментарите од типот „Во Солун вака, во Солун така“. Ни е Солун единствен на мапата на светот, а ни врската помеѓу Скопје и Солун со отварање на ваков објект се прекина. Бананите во Карфур не биле зрели, тоалетната не била двослојна... тоа не сте го научиле исто во Солун кои производи се ефтини во ланец маркети како Карфуф? Уште еден глупав момент, „Само производите со логото на Карфур се поефтини“, а што се очекуваше? Карфур да диктира на Витаминка колку да е цената на Стоби Флипс, пример?

Трагикомично е што поради многу фактори, грото од народот нема и немал моќ да посети Мол во вистинското значење на зборот (Медитеранеан Космос, Солун е далеку од Мол, ни самиот си ја додал наставката Мол, како во случајов со СЦМ), токму тој грандиозен грандиозен објект полн конзумеристи. Трагично е што Бершка, Пул енд Беар, Страдивариус, наскоро и Пепе Џинс се сметаат за средна класа, а Зара ја сметаат за висока класа. Трагично е што Карфур е една од повредните инвестиции во објектов, а такви глупави, апсурдни коментари, новинарски критики се залепија на истиот. Комично е што, сето што го има во Скопје Сити Мол, требаше пред години да биде застапено на пазарот, а сега кога веќе е тука, голем број се разочарани зошто нема Старбакс, Фенди, Шанел... (а ваљда истите тие прават споредби на цените од Зара Скопје и зара Грција и таа разлика од 200 денари).

Се инспирирав од коментарите оставени на фан пејџ-от на Скопје Сити Мол на Фејсбук.

Мислам дека кога наставката Мол би се заменила со со центар, трговски центар, можеби тогаш нема населението да го гледа како нешто најдобро што можеле да добијат, како самиот врв од трговски центар. Искривени вредности

4/10, заради Карфур, Синеплекс, влезот на странските брендовите на Македонскиот пазар и терасите за кафе.



Edited by Danndy - 23-Oct-2012 at 17:46
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 23-Oct-2012 at 17:51
Originally posted by Danndy

Далеку од фасциниран сум од објектов, Мол е голем збор.
Но ме фасцинираат и коментарите од типот „Во Солун вака, во Солун така“. Ни е Солун единствен на мапата на светот, а ни врската помеѓу Скопје и Солун со отварање на ваков објект се прекина. Бананите во Карфур не биле зрели, тоалетната не била двослојна... тоа не сте го научиле исто во Солун кои производи се ефтини во ланец маркети како Карфуф? Уште еден глупав момент, „Само производите со логото на Карфур се поефтини“, а што се очекуваше? Карфур да диктира на Витаминка колку да е цената на Стоби Флипс, пример?

Трагикомично е што поради многу фактори, грото од народот нема и немал моќ да посети Мол во вистинското значење на зборот (Медитеранеан Космос, Солун е далеку од Мол, ни самиот си ја додал наставката Мол, како во случајов со СЦМ), токму тој грандиозен грандиозен објект полн конзумеристи. Трагично е што Бершка, Пул енд Беар, Страдивариус, наскоро и Пепе Џинс се сметаат за средна класа, а Зара ја сметаат за висока класа. Трагично е што Карфур е една од повредните инвестиции во објектов, а такви глупави, апсурдни коментари, новинарски критики се залепија на истиот. Комично е што, сето што го има во Скопје Сити Мол, требаше пред години да биде застапено на пазарот, а сега кога веќе е тука, голем број се разочарани зошто нема Старбакс, Фенди, Шанел... (а ваљда истите тие прават споредби на цените од Зара Скопје и зара Грција и таа разлика од 200 денари).

Се инспирирав од коментарите оставени на фан пејџ-от на Скопје Сити Мол на Фејсбук.

Мислам дека кога наставката Мол би се заменила со со центар, трговски центар, можеби тогаш нема населението да го гледа како нешто најдобро што можеле да добијат, како самиот врв од трговски центар. Искривени вредности

4/10, заради Карфур, Синеплекс, влезот на странските брендовите на Македонскиот пазар и терасите за кафе.



Не траскај глупости, никој нормален не очекуваше Шанел, Луис Витон и некои си фенси продавници. За тоа каква е државата наша ова е и многу. Баш толку е едноставно ова е и многу.
Мене на пример не ми се допаѓа што има премногу кафичи за чаламење и се загушува просторот. Се надевам дека наскоро ќе ги отворат двата ресторани на третиот кат. Заедно со забавните содржини, маркетот и продавниците ова е одлично место за забава, опуштање и понекогаш можеби на попуст да се купи некое парче облека. Понатаму самиот раст на ова ќе расте и конкуренција и тој што ќе инвестира во иднина ќе се очекува да го надмине овој проект. Затоа за овие услови ова е и многу што се изгради. Голем плус за фуд кортот имаат од мене.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 23-Oct-2012 at 18:25
Originally posted by Supervisor

Originally posted by Danndy

Далеку од фасциниран сум од објектов, Мол е голем збор.
Но ме фасцинираат и коментарите од типот „Во Солун вака, во Солун така“. Ни е Солун единствен на мапата на светот, а ни врската помеѓу Скопје и Солун со отварање на ваков објект се прекина. Бананите во Карфур не биле зрели, тоалетната не била двослојна... тоа не сте го научиле исто во Солун кои производи се ефтини во ланец маркети како Карфуф? Уште еден глупав момент, „Само производите со логото на Карфур се поефтини“, а што се очекуваше? Карфур да диктира на Витаминка колку да е цената на Стоби Флипс, пример?

Трагикомично е што поради многу фактори, грото од народот нема и немал моќ да посети Мол во вистинското значење на зборот (Медитеранеан Космос, Солун е далеку од Мол, ни самиот си ја додал наставката Мол, како во случајов со СЦМ), токму тој грандиозен грандиозен објект полн конзумеристи. Трагично е што Бершка, Пул енд Беар, Страдивариус, наскоро и Пепе Џинс се сметаат за средна класа, а Зара ја сметаат за висока класа. Трагично е што Карфур е една од повредните инвестиции во објектов, а такви глупави, апсурдни коментари, новинарски критики се залепија на истиот. Комично е што, сето што го има во Скопје Сити Мол, требаше пред години да биде застапено на пазарот, а сега кога веќе е тука, голем број се разочарани зошто нема Старбакс, Фенди, Шанел... (а ваљда истите тие прават споредби на цените од Зара Скопје и зара Грција и таа разлика од 200 денари).

Се инспирирав од коментарите оставени на фан пејџ-от на Скопје Сити Мол на Фејсбук.

Мислам дека кога наставката Мол би се заменила со со центар, трговски центар, можеби тогаш нема населението да го гледа како нешто најдобро што можеле да добијат, како самиот врв од трговски центар. Искривени вредности

4/10, заради Карфур, Синеплекс, влезот на странските брендовите на Македонскиот пазар и терасите за кафе.



Не траскај глупости, никој нормален не очекуваше Шанел, Луис Витон и некои си фенси продавници. За тоа каква е државата наша ова е и многу. Баш толку е едноставно ова е и многу.
Мене на пример не ми се допаѓа што има премногу кафичи за чаламење и се загушува просторот. Се надевам дека наскоро ќе ги отворат двата ресторани на третиот кат. Заедно со забавните содржини, маркетот и продавниците ова е одлично место за забава, опуштање и понекогаш можеби на попуст да се купи некое парче облека. Понатаму самиот раст на ова ќе расте и конкуренција и тој што ќе инвестира во иднина ќе се очекува да го надмине овој проект. Затоа за овие услови ова е и многу што се изгради. Голем плус за фуд кортот имаат од мене.


Очигледно очекувале, мака ми е да ги барам сите тие коментари на фан пејџ-от.
„Не траскај глупости“
Traveling.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 23-Oct-2012 at 21:57
Дефиниција на изразот мол на Википедија.
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Shopping_mall
 

Shopping mall

From Wikipedia, the free encyclopedia
 
A shopping mall, shopping centre, shopping arcade, shopping precinct or simply mall is one or more buildings forming a complex of shops representing merchandisers, with interconnecting walkways enabling visitors to easily walk from unit to unit, along with a parking area – a modern, indoor version of the traditional marketplace.



Edited by Dexter26 - 23-Oct-2012 at 21:58
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 28-Oct-2012 at 21:28
Japoncive, snemale potreba od stadion, pa stadionot go prenamenile vo trgovski, a nad trgovskiot ubava naselba.
Muabetot mi bese, so ubava naselba moze da se napravi nad SCMall-ot.



B.T.W gleaj sekoja kukja parking, a ovdeka se gradat 10 katnici bez parking
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 29-Oct-2012 at 13:09
Ма ај, место Ролс Ројс ми ставиле Мерцедес А-класа у ходник. Мизерии.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 29-Oct-2012 at 17:42
Муабетиве како во осмо кога ќе купиш нова T39-ка (кој видел знае) и другар ти кој првпат гледа мобилен во живот ќе ти рече дека си се заебал
Сепак живееме во Скопје - град што се развива, трговскиов дојде супер, кога ќе има поголем и подобар во иднина ќе речеме дека овој нечинел, но не и сега. Ова е напредок.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 29-Oct-2012 at 21:23
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 30-Oct-2012 at 11:07
На довршување на одредени сегменти од трговскиов центар сеуште се работи од страна на ангажирани градежни компании после 22 часот.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 04-Nov-2012 at 05:35
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 04-Nov-2012 at 12:35
А што претставува отворениот дел над рекламата од Њујоркер?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 04-Nov-2012 at 19:30
Originally posted by fichot

А што претставува отворениот дел над рекламата од Њујоркер?
и јас тоа одамна се прашувам... многу руши симетрија човече
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 06-Nov-2012 at 19:11














Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 06-Nov-2012 at 21:45
Имате анкета.

Мислам дека веројатно ќе дадеме неправедни оценки со оглед на тоа што објектот и околината се недовршени како што треба (што повеќе што помалку). Но што е тука е.

Потсетник за поентата на гласањето и за критериумите на кои би било пожелно да ја засновате вашата оценка за да целово гласање има некаква смисла.

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=564
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 06-Nov-2012 at 21:55

6

Ќе речам пристоен, задоволува минимум за наш стандард, но далеку од тоа што можеше да биде и како изведба, но и воопшто како решение и содржина... 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 06-Nov-2012 at 22:31
8-ца ради тоа што ќе преставува основа, за понатаму да влезат други брендови во Македонија, и зашто е првиот класичен МОЛ.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 07-Nov-2012 at 00:44
7,пристоен објект со завидна големина за наши услови,добра прегледнст човек лесно може да се ориентира во просторот,голем број на нови брендови.
Малку досаден изглед,најголем проблем неможноста од секој спрат на катната гаража за влез во трговскиот.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 07-Nov-2012 at 00:58
од архитектонска и дизајнерска гледна точка, разочаран сум од објектот во многу погледи
од економска гледна точка, трговскиот е супер
од функционална гледна точка е ок, има добар пристап, паркинг кој ги задоволува потребите, а внатре не е голем лавиринт... замерка имам само за положбата на ескалаторите, тоа што нема мапи, и тоа што на брзање го отворија, па сеуште не е се добро организирано
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 08-Nov-2012 at 23:25
Можеше да биде помодерен и „позелен“, пример кровот толкав простор.. убаво ќе беше некако да го искористат.
Локацијата му е добра, го збогатува и раздвижува просторот.
Внатре повеќе одморишта, зеленило... исто фали.
Содржината мислам дека е променлива категорија.. незначи дека утре ако има побарувачка дека во него нема да видиме и некоја побогата понуда на разни брендови кои ете сега ги нема, не дека ми фалат, ама ете...

Се мислев, ама 7 ми се виде како пристојна оцена.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 10-Nov-2012 at 20:18
Синеплекс во Сити мол почнува на 22 ноември



Синеплекс киносалите во Сити мол во Скопје официјално ќе почнат со работа на 22-ри ноември со свечена премиера на филмот „Животот на Пи“ 3Д. Премиерата на филмот за авантурите на момчето од Индија, Пи, ќе биде истиот ден кога ќе биде и светската премиера.

Истиот ден синџирот на најпознатите кина во светот Синеплекс ќе се отвори и со новиот филм за Џејмс Бонд „Скајфол“.

Киносалите имаат најсовремена технологија, а покрај филмови ќе се прикажуваат и преноси од Бољшој театар, пренос на спортски настани како мастер сериите во тенис, од модерни танци од познат театар од Холандија…

„Сите светски премиери што ќе бидат надвор од Македонија ќе ги имаме во Синеплекс со истиот датум. Мислиме дека кино културата на Скопје ќе се смени драстично. Цените ќе бидат прилагодени според македонските стандарди”, вели Бојан Станишиќ од Синеплекс.

Киносалите се сместени на третиот кат во Сити мол, на површина од 2.630 квадратни метри. Трите големи сали имаат по 278 и 197 седишта. Шесте помали, пак, имаат по 100 седишта. Сите киносали се опремени за најнова технологија за прикажување со 3Д техника, а во две сали има опција и за прикажување на 35 мм филмови.

http://www.mkd.mk/74337/makedonija/sinepleks-vo-siti-mol-pocnuva-na-22-noemvri/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 44>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.