build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje City Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 41424344>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [2.04%]
6 [12.24%]
9 [18.37%]
17 [34.69%]
9 [18.37%]
3 [6.12%]
3 [6.12%]
1 [2.04%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 49   Average: 6.92

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #841 Posted: 20-Dec-2012 at 19:30
На нивната веб страна, денес сепак пишале извинување до посетителите и ветување дека ќе внимаваат во иднина. Можеби прочитале на форумов Smile
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #842 Posted: 12-Jan-2013 at 11:40
Od mene 7, go posetiv mallot, no ništo fascinantno, narod bese prepolno, no 90% od prodavnicite bea prazni, bez kupuvači, site samo šetaat, cenite se prilično visoki, možam da kažam isti kako vo Slovenija. Mi se dopadna šo ima dovolno poznati modni marki i golem izbor na niv. Falat ušte nekolku kafiči, bidejki najdov samo eden i vo nego plativ 3 kafinja i 3 soka 700 Denari šo e poviše od 10 €. Go posetiv i kinoto kade go gledav 3 poluvreme, koj mi se mnugu dopadna i verovatno zatoa mi ostavi dobar vpečatok na centarot. 
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #843 Posted: 21-Jan-2013 at 20:34
Друже има 2 кафичи, а најверојатно завршиле божиќните попусти. Јас од еден бутик, да не го рекламирам, од шпанската групација, купив сако кое беше 10000, снижено на 4800 имаше големи попусти некаде и до 70%. Така да ако си бил скоро, нормално е да е празно, народов се истроши месецов и сеа се чека Јануарска плата
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #844 Posted: 23-Jan-2013 at 15:26
Има 5 кафичи инаку, а за 6 пијачки цената сигурно дека ќе биде накај 700, во Зебра и Рамстор на влезот макијато ти е 120 денари...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #845 Posted: 30-Apr-2013 at 02:05
Во текот на вчерашниот ден, понеделник, 29 април 2013, многу пријатно бев изненаден при мојата прва непланирана посета на Скопје Сити Мол со мојот автомобил, кога над влезот на гаражата ме пречека знакот БЕСПЛАТНО ПАРКИРАЊЕ. Објектов работи повеќе од 6 месеци, односно повеќе од половина година, и сеуште не наплаќа за паркирање.
 
Дали ова ќе остане долгорочна пракса на менаџментот на Скопје Сити Мол или привремена се додека не се изгради станбената зграда Скопје Сити Тауер, не знам, огромна е веројатноста да е ова второво, бидејќи има веќе поставени рампи на влезовите на гаражата кои се кренати и не се пуштени во функција, но знам дека е огромна предност пред трговските центри ГТЦ Скопје, Рамстор и Веро кои наплаќаат за паркирањето на нивните паркинзи.


Edited by Dexter26 - 30-Apr-2013 at 02:10
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #846 Posted: 30-Apr-2013 at 10:45
една фотка од нивниот гугл+ профил

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #847 Posted: 16-May-2013 at 18:13

Незнам дали ги има сликите но еве да се подсетиме како изгледа 

ФОТО: „Bo Bowling“ во Skopje City Mall 


http://a1on.mk/wordpress/archives/85362

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #848 Posted: 09-Aug-2014 at 21:22
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #849 Posted: 14-Aug-2014 at 11:47
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #850 Posted: 27-Jul-2015 at 09:37
Инсајдерски фотки од изградбата - октомври 2011.

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #851 Posted: 30-May-2016 at 00:31
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #852 Posted: 24-Oct-2016 at 21:32
http://fokus.mk/skopje-siti-mol-prodaden-za-92-milioni-evra/
 

Скопје Сити Мол продаден за 92 милиони евра

 
24/10/2016
 

 
Најголемата група на инвестиции во Албанија „Балфин Груп” ја објави продажбата на Скопје Сити Мол на „Hystead” во Велика Британија.
 
Продажбата е објавена денеска, а сумата изнесува 92 милиони евра.
 
Инаку, Скопје Сити Мол е најголем трговски центар во Македонија. Тој беше отворен во 2012, а управуван и изграден од Балфин Груп.

 
http://portalb.mk/329972-balfin-group-njofton-shitjen-e-skopje-city-mall-ne-shkup/
 
https://translate.google.com/translate?sl=sq&tl=en&js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fportalb.mk%2F329972-balfin-group-njofton-shitjen-e-skopje-city-mall-ne-shkup%2F&edit-text=
 

Balfin Group announces sale of "Skopje City Mall" in Skopje

 
Skopje 10/24/2016 15:16
 
S. B.
 

Skopje City Mall 
 
Balfin Group, the largest group of investments in Albania, announced the sale of Skopje City Mall to Hystead Limited in the UK for 92 million euro.
 
Skopje City Mall is designed, built and managed by MK Balfin part of Balfin Group, and is operational since 2012.
Located in the urban area of ​​the Macedonian capital, Skopje, Skopje City Mall is the first modern center in Macedonia with a completely new concept that brings together shopping, entertainment and society.
 
As the largest center of its kind in the region, Skopje City Mall takes to be a landmark of modern Skopje and the first destination of global brands like Inditex Group (Zara, Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear and Stradivarius), Tom Tailor, Nike, Cinneplex, Nine West and many others in its 130 stores, announces Noa.al .
 
With over 7 million visitors a year, Skopje City Mall is the most visited shopping centers and the most successful in Macedonia.
 
Hystead Limited (Hystead), a British company, is a venture between Hyprop Investments Limited (Hyprop) 60%, and PDI Investments Holdings Limited 40%.
 
Hyprop Public Trust is a Real Estate Investment is focusing on shopping centers in South Africa with a market value of more than 2 billion euro.
 
 
 
Buying Skopje City Mall is the last row of shopping centers other trading Hystead realized in the region of the beginning of this year, which is part of the strategy of Hystead in creating a European fund in shopping centers increased.
 
Balkan Finance Investment Group is a private investment groups among the largest in Albania and the region. Group's investment portfolio can be categorized into activities for development of real estate, retail, management of commercial or industrial facilities, services, telecommunications, consumer finance, industry, mining, tourism, energy and agriculture.
 
Balfin Group is a major player in the Albanian and international markets operating in 10 countries.

Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #853 Posted: 25-Oct-2016 at 11:35
Со фирма што што постои 10 месеци... Ај да не збоорам Имам чуство дека наскоро молот ќе се распадне
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #854 Posted: 25-Oct-2016 at 13:59
Originally posted by avijacijamk

Со фирма што што постои 10 месеци... Ај да не збоорам Имам чуство дека наскоро молот ќе се распадне
И подобро да не збориш зашто смешно звучиш. Да прочепкаше 2 минути и да не го формираше мислењето исклучиво од македонски портали, ќе разбереше дека се работи за компанија формирана од британска инвестициска компанија, релативно добро позната во retail property management светот. Новата компанија им конкретна регионална стратегија и фокус на работа во овој дел од Европа. Расфрлувањето со непоткрепени скепси и прогнози е одлика на неинформираните и неучените. Во твојот случај, сакам да верувам дека е првото.
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #855 Posted: 25-Oct-2016 at 15:45
Originally posted by Navigator

Originally posted by avijacijamk

Со фирма што што постои 10 месеци... Ај да не збоорам Имам чуство дека наскоро молот ќе се распадне
И подобро да не збориш зашто смешно звучиш. Да прочепкаше 2 минути и да не го формираше мислењето исклучиво од македонски портали, ќе разбереше дека се работи за компанија формирана од британска инвестициска компанија, релативно добро позната во retail property management светот. Новата компанија им конкретна регионална стратегија и фокус на работа во овој дел од Европа. Расфрлувањето со непоткрепени скепси и прогнози е одлика на неинформираните и неучените. Во твојот случај, сакам да верувам дека е првото.


Компанија што нема ни сајт кај што ја презентира својата развојна стратегија. Важи
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #856 Posted: 25-Oct-2016 at 16:25
Од страницата на Bloomberg за Hystead Limited:

Hystead Limited owns and operates shopping malls. The company was founded in 2015 and is based in London, United Kingdom.


http://www.bloomberg.com/research/stocks/private/snapshot.asp?privcapId=325159172
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #857 Posted: 25-Oct-2016 at 17:11
Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Navigator

Originally posted by avijacijamk

Со фирма што што постои 10 месеци... Ај да не збоорам Имам чуство дека наскоро молот ќе се распадне
И подобро да не збориш зашто смешно звучиш. Да прочепкаше 2 минути и да не го формираше мислењето исклучиво од македонски портали, ќе разбереше дека се работи за компанија формирана од британска инвестициска компанија, релативно добро позната во retail property management светот. Новата компанија им конкретна регионална стратегија и фокус на работа во овој дел од Европа. Расфрлувањето со непоткрепени скепси и прогнози е одлика на неинформираните и неучените. Во твојот случај, сакам да верувам дека е првото.


Компанија што нема ни сајт кај што ја презентира својата развојна стратегија. Важи
Не читаш, не пребаруваш другар и пак брзаш со заклучоци.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7258
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #858 Posted: 25-Oct-2016 at 19:20
Originally posted by Navigator

Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Navigator

Originally posted by avijacijamk

Со фирма што што постои 10 месеци... Ај да не збоорам Имам чуство дека наскоро молот ќе се распадне
И подобро да не збориш зашто смешно звучиш. Да прочепкаше 2 минути и да не го формираше мислењето исклучиво од македонски портали, ќе разбереше дека се работи за компанија формирана од британска инвестициска компанија, релативно добро позната во retail property management светот. Новата компанија им конкретна регионална стратегија и фокус на работа во овој дел од Европа. Расфрлувањето со непоткрепени скепси и прогнози е одлика на неинформираните и неучените. Во твојот случај, сакам да верувам дека е првото.


Компанија што нема ни сајт кај што ја презентира својата развојна стратегија. Важи
Не читаш, не пребаруваш другар и пак брзаш со заклучоци.
link please
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 113
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #859 Posted: 26-Oct-2016 at 12:46
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #860 Posted: 26-Oct-2016 at 14:24
Originally posted by zabegan

Originally posted by Navigator

Originally posted by avijacijamk

Originally posted by Navigator

Originally posted by avijacijamk

Со фирма што што постои 10 месеци... Ај да не збоорам Имам чуство дека наскоро молот ќе се распадне
И подобро да не збориш зашто смешно звучиш. Да прочепкаше 2 минути и да не го формираше мислењето исклучиво од македонски портали, ќе разбереше дека се работи за компанија формирана од британска инвестициска компанија, релативно добро позната во retail property management светот. Новата компанија им конкретна регионална стратегија и фокус на работа во овој дел од Европа. Расфрлувањето со непоткрепени скепси и прогнози е одлика на неинформираните и неучените. Во твојот случај, сакам да верувам дека е првото.


Компанија што нема ни сајт кај што ја презентира својата развојна стратегија. Важи
Не читаш, не пребаруваш другар и пак брзаш со заклучоци.
link please
За тебе верувам дека знаеш убаво да прочепкаш и да најдеш кога сакаш да докажеш некоја поента. Ама еве уште еднаш: две компании PDI Investments Ltd со седиште во Британија (http://pdicompanies.com/#) и Hyprop Investment Ltd со седиште во ЈАР (http://www.hyprop.co.za/index.php) ја формираат компанијата Hystead Ltd со седиште во Британија. Оваа фирма, формира сопствена компанија/дивизија, регионално насочена, со главен фокус на properties во ЈИЕ, вклучително и Македонија. Таргетот се доминантните трговски центри според пазарен удел. Така, доаѓаат до Balfin Group и го купуваат SCM за не знам колку милиони долари. Нема ништо спорно, регуларна business driven трансакција, се сложуваме?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 41424344>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.