build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Огради

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 14-Feb-2014 at 08:13

Здраво,

Сакам да правам ограда од 20 метра долзни од ковано зелезо, со две врати и две клизни врати дупли. Во недоумица сум околу изведбата на сидот сто иде како основа.дали да одам класицно од бетон па да ставам некаква фасада или некои плоцки, бунја и слицно. Видов дека постојат и блокови бетонски во разни бои кои, на надворесната страна се декоративни и на слика ми изгледаат прилицно добро. Мислам дека урбан инвест ги има- како павер елементи, ако знаете некој друг пишете. Има ли некој искуство со ваков ѕид. Колку се стабилни во смисла да издрзат метална дупла клизеча врата на неа. Колку се постојани во боите. Дали после година дена ке имам шаренило од дождот сто течел по неа. Размислувам на варијантава бидејки побрзо се прави, поедноставно е , а и мислам поефтино. На 20 м должина практицно имам три секции од по 2,3-3 метра ѕидчиња со 60-80 см висина.

Поздрав 

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 15-Feb-2014 at 11:57

Ne e problem so sto i da odis dokolku majstorot si ja znae rabotata :-)

edinstveno treba da gi preispitas izborot i cenata pred da dades kamenot

koga veke spomnav izbor i ceni, ima li nekoj aber kade ima i kolku cini sigurnosna resetkasta kasa ko va www.ograde-srbija.com/kontrolaPristupa.htmlHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 23-Feb-2014 at 22:22

ste videle li shto gelenderi ima po novite zgradi vo centarot, sigurno inox ili aluminium voopsto metalni il drveni, pretpostavuvam teatarot drveni

ke bide festival da se mesingani iako ne me cudi da se i mermerni

na videovo ima kadar od spoj megju dorski stolb i alu-gelenderEdited by +Protagorist - 24-Feb-2014 at 00:08
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 22-Mar-2014 at 18:10

muabetot za MU [1]

Because nothing brightens up a grim industrial wasteland
like crocheted flowers clinging to a chain link fence!

www.curbly.com/users/diy-maven/posts/10347-6-decorated-chain-link-fencesEdited by +Protagorist - 23-Mar-2014 at 11:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 29-Mar-2014 at 23:05
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 30-Mar-2014 at 13:20
abakus baner od kapachinja vs printan baner od vinil
prednost kaj kapachinjata e shto bojata poteshko izbleduva
dodeka kaj vinilot ushte po prvata sezona veenje na sonce[/quote]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 03-Jun-2014 at 10:27
Interesni ogradi od aluminijum:od sajtot

Edited by nenad - 06-Jun-2014 at 14:46
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 06-Jun-2014 at 14:46


Uste sliki na sajtot na prozivoditelot

Edited by nenad - 06-Jun-2014 at 14:49
Back to Top
mviktor View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Sep-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mviktor Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 16-Sep-2020 at 20:01
Здраво,

Дали може некој член од форумов да сподели искуство како до "легална ограда" околу двор, бидејќи законите се доста конфузни.

Колку што разбрав од Законот за Градење Член 73, за ограда не треба Одобрение за Градба - звучи убаво се додека не го прочиташ Членот 74 каде што вели дека мора да имаш Решение за Градба од Градоначалникот на Општината. Конкретно за да добиеш решение за градба на ограда мора да ја доставиш следнава документација:


1) основен проект – фаза архитектура, а доколку е предвидено оградата да има електрични инсталации и фаза електрика;

2) извод од урбанистичко-планската документација (детален урбанистички план, урбанистички план за село, урбанистички план за вон населено место, државна урбанистичка планска документација или локална урбанистичка планска документација) за градежната парцела на која ќе се гради оградата;

3) геодетски елаборат за нумерички податоци изработен согласно изводот од урбанистичко-планската документација и

4) доказ за право на градење согласно Законот за градење.


Првото прашањето ми е, дали мора да имаш решение за било каква ограда (1.5m мрежа на пример), или пак ова важи само за ѕидани огради? Делува дека нема исклучок.

И второто прашање, дали основен проект смееш да спремиш сам, или пак мора да биде потпишан од лиценциран архитект/инженер? "Проектот" може да испадне неколку пати поскап од самата ограда

Другите правилници што ги има во првите коментари (висина на ограда) - не можам да ги најдам во последните верзии на правилниците за урбанистичко планирање.

Доколку некој има поминато низ процедуриве би било супер да даде коментар.

Поздрав
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 05-Oct-2020 at 10:23
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.