build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Огради

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 30-Mar-2012 at 22:00

ЖИВА ОГРАДА - [1][2][3

http://www.hedgelink.org.uk/importance-hedges-and-hedgerows.htmEither bare root or container grown hedging plants will succeed at any time of year. The main difference is that bare root hedging plants are cheaper to dispatch, take longer to establish, and need much more watering if planted in summer... http://www.boxtrees.com/hedging.html#Selecting

For long term health and to ensure good growth, newly planted trees require supplemental water. Depending on the time of year of your install, newly planted evergreen trees may need to be watered up to 3 times per week... http://www.living-fences.com/living_fence_options.asp

Always water newly planted hedges thoroughly, and keep them well watered in dry periods for up to a year. Water in well, even if it is about to rain, as this initial moisture is crucial to the plant... http://www.bestgardening.com/bgc/howto/carehedges01.htm


Висока и ниска жива ограда   
Висока зимзелена жива ограда

Лејланди (Cupressocyparis leyladii) Еден од најбрзо растечките четинари, со убава зелена боја. Вирее на сонце и во полусенка, поднесува извесно аерозагадување. Меѓусебното растојание за садење треба да биде 70 до 100 см. За пет до шест години израснува до три метри.

Аризонски чемпрес (Cupressus arizoica) Овој вид е брзорастечки четинар со сина или синозелена боја. Успешно вирее во градска средина - на јужната страна од дворот. Се крои два до четири пати годишно. Растојанието за садење меѓу два чемпреса треба да биде 100 см.

Ловоровишна (Pruus laurocerasus)Карактеристични се крупните кожести листови, кои се слични како на лимонот. Одлично поднесува прав и загадување. По садењето се скројува за 1/3 до 1/2 за да се обезбеди поголема густина. Се сади на растојанието од 50 до 70 см.

Голема туја (Thuja plicata) Брзо растечка, отпорна на ветер и загадување. Издржлива е на екстремни климатски влијанија. Се сади на растојание од 80 до 120 сантиметри.Ако сакате цветна жива ограда, може да избирате меѓу следните три вида:Бел бран (Spiraea vahouttei) Овој вид грмушка обилно цвета во мај. По цветањето се крои и проретчува. Потребен и е поголем простор во широчина. Отпорна е на секакви климатски влијанија. Се сади на растојание од 70 до 120 сантиметри.

Пираканта (Pyracata cocciea) Бодликава, полузимзелена, расцветува напролет. Во почетокот цветовите се бели, а подоцна се формираат црвени бобинки (забавни за децата - вкусни за птиците). Декоративна е и издржлива. Се сади на 70 см.

Трендафил (Rosa) Изберете Rosa floribuda или Rosa rugosa за да имате неформална, живописна жива ограда. Растојание за садење е 60 до 80 см. Ниски живи огради: Лаванда, Сантолина, Зеленика, Розмарин и др.[1]
http://www.perennialresource.com/plants/general-perennial/38_amsonia-hubrichtii.aspx [1][2]
Edited by Max - 31-Oct-2016 at 21:22
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 03-Apr-2012 at 19:30


http://www.agroklub.com/hortikultura/rezidba-zivice/5897/

освен со жива ограда, истиот ефект на преградување може да се постигне и со дворни Прегради [1]  или со Одрина т.е. Шпалир, на кои покрај лоза може да се насочуваат и овошни дрва [2][3],  на следното видео шпалирот заради мал простор е до ограда, а се користат мали т.е. џуџести јаболкници     
Edited by Max - 03-Apr-2012 at 19:32
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 05-Apr-2012 at 03:04

јасно, ПЛОТ - http://en.wikipedia.org/wiki/Hurdle најчесто како ограда на трло или градина или [1]
Edited by Max - 05-Apr-2012 at 03:04
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 06-Apr-2012 at 21:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-Apr-2012 at 22:43


Machine Compressed Brush Fence - http://www.ausbrush.com/

How To Build A Brushwood Fence -   http://www.youtube.com/watch?v=LHWC9WxP6Wc

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 20-Apr-2012 at 02:30


Plants+Metal Fence (Privacy+Decorative

1. Choose an evergreen shrub to plant along the boarder on the outside or inside of your fence. Yews, boxwood or holly are good choices for privacy hedges as they provide interest year-round.

2. Plant vines along the inside or outside of your metal fence if it is chain link to increase your privacy. Trumpet vines, ivy and honeysuckle are all good climbers that will cover your fence quickly. You could also plant a fruit vine, such as raspberries, blackberries or grapes, along the chain link fence.

3. Select tall flowers, such as sunflowers, hollyhocks or dahlias, to plant along the inside or outside of your metal fence. Plant the flowers close together to create a screen. You will have privacy and a lovely garden.

4. Install bamboo along the inside or outside of the fence to create a natural screen. Be sure to choose a clumping variety of bamboo and not a running variety to help contain the plant to the fence area.
http://www.ehow.co.uk/how_7444334_increase-privacy-metal-fence-plants.html
Edited by Max - 20-Apr-2012 at 02:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 12-May-2012 at 17:31за оние кои немаат време та ни средства а имаат мерак - [1]http://www.silkplantsdirect.com/artificial-topiary/view-all-products.html

Edited by Max - 31-Oct-2016 at 21:46
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 12-May-2012 at 22:55

   

Комарник - [1][2][3][4][5]Agro Mesh - [1][2][3][4][5]

Photonic Fence - [1][2]Edited by Max - 12-May-2012 at 22:55
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-May-2012 at 19:21
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 23-May-2012 at 12:04

освен за комарници горниве полиетиленски мрежи се користат и како сеници внатре или надвор, највпечатлива комбинација во твор или пред трем со зелено платно горе и жолта трска бочно, држ-недај полувештачка комбинација - ем сонце не те пече ем од комшилук немаш кабает, а и очи одмараш! иако кинеските погоре наведени како опција за земјоделците се попристапни, овие за резиденцијален простор се поскапи најверојатно заради поголема еластичност а и поголема ув-заштита на пластиката од избледување, поздрави хемикалии итн. [1][2][3] сепак за градина и заштита на растенија кинеските се повеќе од добри


Edited by Max - 31-Oct-2016 at 21:52
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 25-May-2012 at 19:50
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 31-Aug-2012 at 15:46
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 10-Sep-2012 at 18:04

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Sep-2012 at 22:14
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 23-Sep-2012 at 20:16
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 23-Sep-2012 at 20:51
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 24-Sep-2012 at 13:16
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 12-Feb-2014 at 01:51


dali bi bilo ubitacno po divi svinji da stavam ziva struja na ograda, so ogled deka ke ja probijat onaa impulsnata plus kolku kako ke odi potrosnja na toa

odnosno bi stavil prv red obicna elektricna za predupreduvanje lugje dodeka vtoriot za dinosaurusi so ogled deka krdo divi svinji nema podobar nacin da se zaprat za da ne mi vlezat vo niva

se raboti za cvetna niva, so plastenici egzoticni i zivopisni bilki
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 12-Feb-2014 at 11:10

da ne se cudi narod sto me spopadnalo eve i tro potkrepa od tade barata thisbluemarble.com/archive/index.php/t-2347.html

na linkov veli ubavo deka elektricna ograda minuvaat ko od sala, em od lugje ne se plasat, a nesakam ni da gi trebam, zatoa pretpostavuvam najverojatno pametno e da stavam ziva struja a so toa i sami da naucat kade ne im mesto

inaku divite svinji znaat da bidat osoben problem a osobeno dokolku mestoto e slabo naseleno ili blizu aktivno loviste so ogled deka istite tamu i se prihranuvaat, no problemot e sto brzo se kotat i odat vo golemi krda pa na toa ako se natovari i glad i eto ga pustosh

druga alternativa e vesicki i saksisko odgleduvanje kulturi, odnosno saksii na sajla, a taka i podosta bolesti i paraziti se izbegnuvaat, plus miren son deka coek moze da nastrada a i divecot neka si shetka slobodno, samo treba zdravi metalni ili drveni direci i toa e toa

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 12-Feb-2014 at 19:55

znae li nekoj kakvi bea ona elektricninte ogradi porano pred da izlezat na pazar ova pulsirackite www.pasturepro.com/blog/2011/06/stray-voltage-and-electric-fencing/

edit: cuv deka od neisprana osisana volna imale zort divite svinji, haha prirodna elektricna ograda, no siguren mamec za volci, plus prasanje e kakvi se ne bolesti ima nanea so ogled deka ovcite se najotporni na razni bolesti pr. vo odnos na kozite i kravite, sto pak e rizik po coveka dokolku takvata volna ne se ispere ili zapali imajki predvid deka na volnata i treba 100 godini za da se raspadne, sto pak ja pravi izvondreden priroden izolaciski materijal

Edited by +Protagorist - 14-Feb-2014 at 11:24
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.