build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Преображение - Крушево (Тошев манастир)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Преображение - Крушево (Тошев манастир)
    Posted: 17-Apr-2009 at 16:34
Иконстас во мансатирот Св. Преображение во Крушево....

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Apr-2009 at 17:47
Манастирот преображение во Крушево....

01.


02.


Конаците....
03.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Aug-2009 at 06:05

Желбите на Тоше за манастирот почнуваат да се остваруваат


Го чекаа два часа го пушти патот во употреба: премиерот Груевски

Свечено пуштен во употреба локалниот пат до манастирот „Св. Преображение“ во должина од 807,49 метри

КРУШЕВО - Желбата на македонската мегаѕвезда Тоше Проески се остварува дел по дел. Вчера во Крушево беше осветен и свечено пуштен во употреба локалниот пат до манастирот „Св. Преображение“, во должина од 807,49 метри, чиј инвеститор е Министерството за транспорт и врски. Патот во употреба го пушти премиерот Никола Груевски, по два часа чекање на верниците што дојдоа во манастирот по повод верскиот празник, а на овој свечен чин присуствуваа и обожаватели на Тоше од Балканот.

„Следејќи го неговиот аманет, пред неколку месеци почнавме со изградба и на овој дел од патот до манастирот ’Св. Преображение‘, во местото наречено Вршник, на кое тој имаше желба да се постави свет крст во висина од 33 метри т.е. годините на нашиот Бог, Исус Христос. Денес можеме да констатираме дека сите активности завршија и патот е пуштен во употреба“, рече премиерот Груевски пред верниците. Меѓу присутните беа и претставници на семејството на Тоше. Неговиот чичко Анастас Проески се сеќава на моментите кога Тоше доаѓал во посета на манастирот, со желба да се изгради и да се постави светиот крст. „Се шетавме по ридовите, ќе дојдевме овде, ќе ги раширеше рацете и ќе речеше: ’Чале, овде ќе правиме крст од 33 метри’“, истакна Проески и додаде дека скопски бизнисмен, кој инсистира да остане анонимен, е донатор на крстот што треба да биде ставен на манастирот следната година, како што рече има готови неколку проекти, но се' уште размислува кој да се избере иако намерите се на манастирот да биде поставен метален крст во височина од 30,5 метри во форма на иконата Свето преображение.

Според претседателот на Иницијативниот одбор на манастирот, Миле Талевски, при крај е изградбата на објектот на манастирот. „Останува да се направат уште иконостасот, иконите и фреските. За изработка на фреските ќе биде ангажиран врвен уметник“, најави Талевски. Меѓу присутните имаше група млади девојки од Скопје. „Како обожаватели на Тоше, но и како христијани македонски верници, денеска дојдовме овде да го празнуваме овој верски празник“, изјави Марија Михајловска, една од членовите на групата.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=86E8A2FACF7EB84AAB34B387F7C00069
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Jan-2010 at 21:19
Не сум баш сигурен но мислам дека овоа е испуштено на форумот, ако сум погрешил нека се избрише, најдов бааги материал по нет, па викам и тука да го има.

Овие се од фејсбук....
ПС, тај кранот пак....

 

Edited by Makedonij - 25-Jan-2010 at 21:23
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Apr-2010 at 14:29
За овој проект насекаде се имаме расфрлано со матерјали. Ни ова не е баш за тука, ама поврзано е со манастирот.
Почна електрификацијата на манастирот “Св. Преображение“ во Крушево

Со поставување на камен темелник во близина на спомен куќата на Тоше Проески започна изградбата на на мрежата за обезбедување на електрична енергија за манастирот “Св. Преображение“ во Крушево. Со ова ќе се исполни најголема желба на македонски поп икона Тоше за електрификација на манастирот.

На поставувањето на камен темелникот, покрај првите луѓе на ЕВН Македонија кои ги обезбедија парите за електрификацијата, присуствуваше и премиерот Никола Груевски.

“Голема чест и привилегија е за ЕВН Македонија да работи на остварување на желбата на Тоше Проески. Убеден сум дека овој проект ќе отвори нови можности за разбој на Крушево, особено во туризмот“, рече на свеченоста Вернер Хенгст, претседател на Управниот одбор на ЕВН Македонија.

Вредноста на проектот, при што треба да биде изграден кабелски вод долг 7,6 метри, е над 300 илјади евра и е донација на ЕВН македонија за меѓународната фондација “Тоше Проески“.

Премиерот Груевски во своето обраќање , рече дека манастирот ќе засвети за околу педесетина дена време потребно за реализација на проектот.

Од фондација најавија дека во најскоро време ќе почне изградбата на 33- метрскиот крст.

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=71241&kategorija=1
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Jun-2010 at 14:19


Желбата
на поп-иконата Тоше Проески манастирот “Св. Преображение“ во Крушево да
добие електрична енергија и да блесне светлина, вечер ќе му биде
исполнета. ЕВН Македонија ги заврши неопходните работи за да донесе
струја до манастирот и целосно да го осветли.

Вечер во 20 часот манастирот свечено ќе биде осветлен во присуство на
гости и обожаватели на Тоше, кои и по неговата трагична смрт ги
почитуваат неговите желби.

http://www.radiomk.com/index.php?categoryid=1&p2_articleid=2182

Edited by Makedonij - 27-Jan-2013 at 16:51
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Jun-2010 at 14:39
Osvetluvanjeto....ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Jun-2010 at 14:50
Осветлен манастирот Св. Преображение во Крушево
                     
Дарко Штаргоски

Вечерва се оствари уште една голема желба на Тоше. Со
донацијата од 300 илјади евра на ЕВН Македонија. Се осветли манастирот
Св. Преображение над Крушево кој што го градеше Тоше.

Од ЕВН
истакнаа дека работите за далеководот долг седум километри завршиле за
пет недели, се надеваат дека осветлувањето ќе привлече уште повеќе
туристи кои тука доаѓаат за спомен на Тоше.

„Почитувани посетители
и фанови од целиот регион вие ќе сведочите за единственост на
надвремениот Тоше Проески“, изјави Гинтер Офнер, директор на холдинг
ЕВН-Македонија.

Од фамилијата Проески задоволни што конечно се
осветли местото кое Тоше многу го сакаше и каде го наоѓаше својот
духовен мир.

Велат дека останува уште фрескоживописување на
црквата.

„Ќе се интервенира со покривот за да ја подготвиме за да
почне да се работи фрескоживописот“, вели Иван Андрески, член на управен
одбор на манастирот.

„За манастирот да биде осветлен и околината и
да биде што попосетен од граѓаните на Крушево, на Македонија“, рече
Анастас Проески, чичко на Тоше.

Беше најавено дека исто така по
желбата на Тоше наскоро ќе започе изградбата на крстот висок 33 метри
над манастирот, а каде во иднина било планирано да се изгради и викенд
населба.

http://www.a1.com.mk

Edited by Makedonij - 27-Jan-2013 at 16:52
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Jul-2010 at 09:32
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Jul-2010 at 09:33


Edited by Makedonij - 05-Jul-2010 at 09:34
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Aug-2010 at 04:49
41°24'8.69"N 21°13'23.72"E
МИА НАЈАВИ - МАКЕДОНИЈА

25 август 2010

Крушево - Поставување камен-темелник на 33 метарскиот челичен крст на манастирот „Свето Преображение“ во организација на меѓународната фондација „Тоше Проески“. (Месност Вршник/11:00)Edited by lslcrew - 25-Aug-2010 at 05:22
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Aug-2010 at 18:55

Поставен камен темелникот на крстот на Тоше

Дарко Штаргоски Коментари (1)   
25.08.2010 16:43
Крстот ќе биде поставен кај манастирот Св. Преображение

 

Се исполни уште еден сон на Тоше. Денеска во Крушево, кај месноста Вршник, во близина на манастирот „Свето Преображение“ беше поставен камен темелникот за крстот што ќе биде висок 33 метри.

Донатор за неговата изградба е Минчо Јорданов. Крстот по желбата на Тоше ќе биде висок онолку колку што години имал Исус Христос кога бил распнат, ќе биде изграден од челик и ќе тежи 24 тони.

„Еве конечно дојде и денот да се постави камен темелникот на крстот кој беше огромна желба на Тоше и еве денеска го остваруваме неговиот сон“, изјави Анастас Проески, чичко на Тоше.

Крстот се планира да биде направен и осветен до 16 октомври, на денот кога се навршуваат 3 години од смртта на нашата најголема музичка ѕвезда.

На ова место каде што ќе биде изграден крстот Тоше го наоѓал својот духовен мир и често пати раскажувал за оваа своја голема желба.

„Да го паметиме Тоше по сето она што тој го направи за Крушевчани, за цела Македонија и сите народи од поранешните Југословенски простори да дознаат дека и на ова мало парче земја има вакви прекрасни души кои им помагаа на сите“, вели Минчо Јорданов, донатор.

Инаку во тек се интензивни градежни активности за препокривање на црквата во манастирот „Свето Преображение“ кој го градеше Тоше, за да може потоа таа да се подготви за фрескоживописување.

До крајот на годината се очекува да финишира и изградбата на Спомен куќата на Гумење.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126707
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Aug-2010 at 18:44
Previous
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs375.snc4/45857_1534159510591_1132903721_1593361_6799636_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs388.snc4/45141_1534202631669_1132903721_1593503_6976506_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs394.snc4/45680_1534216632019_1132903721_1593527_7989426_n.jpg
http://www.facebook.com


Edited by Makedonij - 29-Aug-2010 at 19:06
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Aug-2010 at 19:15
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Aug-2010 at 19:27
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs194.ash2/45680_1534216752022_1132903721_1593530_4396115_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs374.snc4/45680_1534216712021_1132903721_1593529_4696675_n.jpg

ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Aug-2010 at 23:27
Ова е всушност исти како оној на Водно, само што во висина е половина. Ќе може ли да се шета внатре, скали ќе има ли, или само така ќе биде. Ќе треба сепак некои скали за менување сијалици и слично.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 26-Sep-2010 at 11:24
Авалтирно двориштето...
http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/24925282.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Sep-2010 at 14:21

„Факом“ го постави крстот на Тоше на Вршник


Во месноста Вршник, Крушево, деновиве е поставен 33-метарскиот челичен крст, тежок 24 тони, со кој се исполнува аманетот на најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше ПроескиКрстот, донација на бизнисменот Минчо Јорданов, АД ,,Факом“ и АД ,,Бетон“ е поставен на височина од 1.650 метри, на местото каде што Тоше често доаѓал, барајќи мир и од каде што поголемиот дел од Македонија се гледа како на дланка.

Осветувањето на крстот е закажано на 16 октомври.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=92910101577&id=9&prilog=0&setIzdanie=22095
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Sep-2010 at 21:33Edited by Makedonij - 27-Jan-2013 at 16:54
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2155
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Oct-2010 at 15:18
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.