build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на манастирот Св. Јован Бигорски

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 12-Aug-2014 at 01:35Ване Михајловски
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 13-Aug-2014 at 18:52
ФОТО: Побезбедна и побрза комуникација со манастирот „Св. Јован Бигорски“ со новиот пат
Среда, 13 Август 2014 12:53

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски и директорот на ЈП за државни патишта Љупчо Георгиевски денес го пуштија во употреба реконструираниот локален пат што го поврзува манастирот „Св. Јован Бигорски“ со регионалниот пат Маврово-Дебар.

Станува збор за рехабилитација на патот во должина од еден километар. Патот е асфалтиран, извршено е проширување на сите кривини и изведен е потпорен ѕид во должина до 60 метри, а просечната ширина на коловозот е околу 6 метри.

По реконструкцијата се овозможи безбедно одвивање на сообраќајот и побрза комуникација со манастирот „Св. Јован Бигорски“. Инвестицијата за градежните работи изнесува околу 9 милиони денари кои се обезбедени од заемот од Европската банка за обнова и развој.

Пешевски истакна дека Владата за подобрување на локалната патна мрежа во Македонија земала заем во износ од 34 милиони евра од Светска банка и 25 милиони евра од ЕБОР.

Вкупната должина на завршените локални патишта преку двете банки од 2010 година досега изнесува околу 641 километар односно 336 локални патишта со вредност од 50,5 милиони евра.

-Во тек е одобрување на тендерска документација од страна на СБ за 47 локални патишта со должина од околу 60 километри во вредност од 6,50 милиони евра чија реализација треба да биде во 2015 година, изјави Пешевски.

Георгиевски подвлече дека вкупната должина на локалните патишта кои се планира да се завршат во 2014 година е 125,6 километри или 72 локални патишта со вредност од 14 милиони евра.

http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/168464-FOTO-Pobezbedna-i-pobrza-komunikacija-so-manastirot-Sv-Jovan-Bigorski-so-noviot-pat
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 09-Dec-2014 at 11:19
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 22-Mar-2015 at 10:07
Новите конаци, ако не се лажамИ една фотка од влезот

За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 20-Apr-2015 at 23:13
18.04.2015Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 20-Apr-2015 at 23:40
Отецот што држи предавање е дипл.електро инженер и тоа отприлеп
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 26-Apr-2015 at 10:30
Од денешеното осветување на конаците на манастирот Св.Јован Бигорски


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 26-Apr-2015 at 14:13republika.mk
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 18-Jun-2015 at 18:04
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 07-Jul-2015 at 13:30
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 30-Jul-2015 at 21:39
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 04-Sep-2015 at 14:16


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 04-Sep-2015 at 14:17
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 04-Sep-2015 at 14:20
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 04-Sep-2015 at 14:28
Манастирот Свети Серафим Саровски во изградба, во близина на Бигорски манастир.

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 04-Sep-2015 at 14:30
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 23-Nov-2015 at 08:52


Стојан Стојановски Фото
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 27-Nov-2015 at 20:45
http://2sstudio.mk/2015/11/23/%D1%81%D0%B2-%D1%98%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D0%B1%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-google-street-view/

Еве кој е мераклија за една виртуелна прошетка во манастирот. Навистина прекрасно. Единствено негативно е узурпирањето на преубавиот поглед од страна на оној монструм од Џамија граден по Саудиско Арабиски стил не за молење туку за покажување на мускули.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 13-May-2016 at 08:22
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14154
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 25-Jul-2018 at 18:32
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.