build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на манастирот Св. Јован Бигорски

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 20-Feb-2019 at 20:58
Благодатта излеана од молитвите на св. Партениј ги освети темелите за новите конаци

Соборната молитва кон светиот Партениј Лампсакиски, го привлече неговиот благослов и следниот ден, кога торжеството беше крунисано со празнична Божествена Литургија, со која чиноначалствуваше митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски Јосиф и многубројното духовенство. На ова големо литургиско собитие присуствуваше и Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, г. Даријан Сотировски, кој од сѐ срце му посака на нашиот Старец уште долги години да преуспева во духовниот подвиг и во својата мисија за спасение на човечките души.

На усрдните молитви на присутното мноштво, се придружи и нашиот надлежен владика, г. Тимотеј, кој во чест на Светиот Лампсакиски чудотворец, изрече и пригодно празнично слово.

Радоста, пак, го достигна својот врв кога нашите возљубени духовни началници ги осветија темелите за новиот велелепен комплекс, што ќе биде подигнат на манастирскиот паркинг, од страна на фирмата „Агноандика“ и изведувачот Рединг ДООЕЛ Скопје, кои всушност, ќе го изградат проектот на Виадукт Скопје. Со своето присуство, настанот го збогатија и членови на локалната самоуправа, локалната полиција и Националниот парк „Маврово“.


https://bigorski.org.mk/vesti/bogosluzhbi/blagodatta-izleana-od-molitvite-na-sv-partenij-gi-osveti-temelite-za-novite-konaci/


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 21-Feb-2019 at 10:04
Каде поточно ќе се градат новите конаци? Инаку, убаво изгледа на рендерот, со оглед на тоа како изгледаат веќе изградените/возобновени конаци, не се сомневам дека и овој ќе испадне одличен.
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 21-Feb-2019 at 15:58
Originally posted by Џоле

Каде поточно ќе се градат новите конаци?


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 21-Feb-2019 at 18:12
Благодарам!
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 30-May-2019 at 00:39

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 06-Aug-2019 at 20:40
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 07-Sep-2019 at 21:50

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 26-Oct-2019 at 19:10


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 20-Jan-2020 at 19:39
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 24-Apr-2020 at 15:49

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 06-Jun-2020 at 20:45


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 09-Aug-2020 at 02:23
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14971
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 15-Aug-2020 at 11:07


https://www.facebook.com/drzavnipatista
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 08-Sep-2020 at 22:49
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 12-Oct-2020 at 19:40
Од пред два дена, мои фотки:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14971
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 25-Oct-2020 at 13:46
Рендери од новите конаци

https://www.facebook.com/Studio-lelelele
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 750
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 08-Mar-2021 at 06:13
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.