build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска обиколница [A2/A4]

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5071
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #461 Posted: 19-Sep-2018 at 16:25

Од асфалтирањето(превземено од фб)

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #462 Posted: 25-Jan-2020 at 01:40
Убаво што ја реконструирале. Ама за жал нема многу возила низ обиколницата и често се користи за нелегални улични трки и за лудаци кои обожаваат да возат повеќе од дозволеното.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4668
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #463 Posted: 25-Jan-2020 at 09:29
Гледајќи ја мапата на Скопје, заклучив дека обиколницата е многу корисна за жителите на Бутел и Ѓорче Петров доколку патуваат кон Куманово, до аеродромот или пак до Велес. Но за погусто населените населби како Аеродром и Кисела Вода таа е сосем бескорисна (што е и логично, бидејќи е северна обиколница). Штета што јужната обиколница нема да стане реалност.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 904
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #464 Posted: 25-Jan-2020 at 21:35
Сепак, Обиколницата од една запуштена сообраќајница, конечно стана автопатска делница со вистински сообраќај и можам да кажам дека значително повеќе е искористена.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #465 Posted: 25-Jan-2020 at 23:06
Обиколницата ќе почне вистински да ја добива својата функционалност кога ќе се изгради целосно Коридорот 8 на ниво на автопат.

Edited by skopskodete - 25-Jan-2020 at 23:06
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #466 Posted: 26-Jan-2020 at 20:11
еве да ви кажам, како човек од јужна македонија, секоаш кога одам на шапка или маврово ја користам обиколницата, во ѓорче кога одам кај пријател истотака, дури во работен ден и кога сакам да свртам во карпош 4 или 3 иако ми е поблиску од пластичарска јас одам околу. Корисна е многу, посебно ако се полиција поивеке контролира за камионите што носат роба кои не свесно одат преку скопјето. Обиколницата е права ствар, дури луѓето од волково и даме груев ја користат кога излегуваат надвор од скопје накај србија или грција
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #467 Posted: 09-Jun-2020 at 22:57
Ајде нешто и јас да кажам.
При враќање од Радовиш, свртевме низ обиколницата, оти требаше нешто до качанички пат да појдеме, и поминавме низ обиколницата како најбрза алтернатива. Да не се пикаме низ град, оти семафори, метеж итн итн...
Тоа што го имаат реконструирано се приметува, само десната лента е, а на почетокот кај клучката Хиподром, патот имаше малку дупки, испукнатени. Мали но доволни да ја затресат колата. Не се осеќаше како да се вози на автопат правен 2005 - 2008,туку како постар автопат. Сепак, на повеќето места си беше релативно океј.
Кога целосно ќе се комплетира автопатот од Скопје до Охрид, ќе треба доста убаво да се среди обиколницата, оти вака не оди на арно.
И која глупост им е со клучката Хиподром.
Еве јас, како и повеќето овде излегувам од Скопје Исток. Зошто да морам да одам низ град по гужва, семафори, или низ тоа Албанските села, за да стигнам до Обиколница, еве на пример ако сакам да одам до Охрид. Треба оваа клучка да се среди што е можно побрзо, и да се дозволи пристап на Скопје - Исток кон обиколницата. После ќе се чудат зошто немало многу коли кон обиколницата. Е ќе нема.
Нема сигурно јас од Аеродром да одам преку Чаир, Бутел, или Стајковци, Арачиново, итн...
За истиот проблем мислам дека и Cloverstack збореше, имаат голем пропуст направено, но се надевам дека кога ќе ја комплетират целосно автопатската врска Скопје - Охрид, дека ќе ја изменат клучката Хиподром, оти стварно нема смисла ова.

За ова со клучката што го зборев, Cloverstack има поточно објаснето во постот #383

Edited by The Wild Boy - 09-Jun-2020 at 23:09
Back to Top
MileX View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: Strumica
Online Status: Offline
Posts: 6
  Quote MileX Quote  Post ReplyReply #468 Posted: 10-Jun-2020 at 02:34
Само продужи право до Макпетрол бензинската у Илинден и заврти полукружно, прв излез ти е обиколница
[url=http://www.userbars.be][img]http://img689.imageshack.us/img689/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4668
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #469 Posted: 10-Jun-2020 at 07:31
После изградбата на новиот мост на бул. „АСНОМ“, може да испадне поблиску преку новиот булевар „Х.Т. Карпош“ во Бутел за излез кон Охрид.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #470 Posted: 10-Jun-2020 at 09:42
Originally posted by гитардемон

После изградбата на новиот мост на бул. „АСНОМ“, може да испадне поблиску преку новиот булевар „Х.Т. Карпош“ во Бутел за излез кон Охрид.

Да ама пак, ако не се грешам се оди преку чаир.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2000
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #471 Posted: 10-Jun-2020 at 11:51
Не се плаќа 500 денари патарина за влез во Чаир
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Online
Posts: 176
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #472 Posted: 10-Jun-2020 at 14:27
Имам тетка во Чаир, и уште како мал имам доста одено. Она мислам на џон кенеди живее во една од зградите.
Како мал, памтам имало и доста пукања, а и знам многу пати кога одев накај чаир, се ти излегуваа автомобили без застанување. Едноставно дива лига. Немам ништо против албанците, ама таму треба да се помолиш на бога пред да поминеш низ чаир.
Дека се стига сега поблиску да. Ама сепак, барем за мене по логично ми е да се среди клучката хиподром за да има соодветен пристап кон обиколницата, а плус и ако во иднина се направи тој јужен булевар, и те како ќе треба да се надгради / среди клучката хиподром. Еве некој од маџари што сака да отиде на обиколница, нема сигурно до Илинден да оди.
Нели целава поента на обиколницата беше да се намали возењето низ град, а да се зголеми возењето низ обиколницата?

Edited by The Wild Boy - 10-Jun-2020 at 14:28
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 222324

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.