build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска обиколница

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11849
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 15-Dec-2014 at 12:10
Девет лица повредени во верижен судир на 19 возила кај Волково

http://www.telegraf.mk/foto/224919-golema-soobrakajka-na-obikolnica-kaj-volkovo-foto
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 15-Dec-2014 at 12:24
Аууу.. лошо.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 15-Dec-2014 at 13:10
Дорбо е што нема жртви. Инаку со оглед на тоа колку возила се оштетни може да се заклучи дека обиколинцата и не е така празна
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 15-Dec-2014 at 13:28
Originally posted by Џоле

Девет лица повредени во верижен судир на 19 возила кај Волково

http://www.telegraf.mk/foto/224919-golema-soobrakajka-na-obikolnica-kaj-volkovo-foto


Edited by Џоле - 15-Dec-2014 at 14:00
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4426
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 15-Dec-2014 at 14:43
Прва сообраќајка од ваков вид во Македонија?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11849
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 15-Dec-2014 at 14:48
Прва сигурно не е, но можеби е со досега најголем број возила кои учествувале во верижниот судар. Ќе видиме што ќе каже статистиката.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 15-Dec-2014 at 17:33
Законот е јасен-прилагодување на брзината према условите на патот.Ако се условите лоши-брзината треба да биде најмала можна.А не она што го кажуваше Орце `Милчо`-патот бил лизгав и немало сол на патот.Па уште небило обележано-требало овие кои први се удриле наместо во болница да одат да ставаат трокути.

Си треба повеќе пазење и готово.

Клучни места се мостовите каде од струењето на студен воздух под мостот,доаѓа до голомразица ,некогаш само на мостовите,а на другите места го нема
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 15-Dec-2014 at 18:04
Не знам зошто, но како има се' повеќе кампањи за безбедност во сообраќајот, толку повеќе сообраќајки има.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 15-Dec-2014 at 20:51
Според мое граѓанско мислење проблемот со сообраќајот е што во сообраќајот мора во континуитет значи цел живот да се обрнува внимание. Кога градите куќа веројатно еднаш се соочувате со предизвик и евентуални ризици и несакани последици. Во сообраќајот и да тргнете до продавничка и да тргнете на пат долг 1000км мора појасот да ви биде врзан да имате запалено светла да бидете трезен и што уште не. Кај нас проблемот е во тоа што луѓето несовесно во континуитет се однесуваат а додатно што и има и будали што постојано возат на нивни и туѓ ризик.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 15-Dec-2014 at 22:33
на ФБ од очевидци (кои оделе во другата насока) разбрав дека мало возило (Нисан Микра) застанала на сред пат откако била малку потфатена од товарно возило.

Тоа + магла + мраз + неприлагодена брзина + нерасонетост = катастрофа.

Среќа без жртви.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 21-Dec-2014 at 06:36

тоа микрата изгледа се укотвила за увид мислам законски возилото мора што поскоро да се тргне од автопатот дали!? него ако со нерегистрирано возило налета човек на сличен карамбол дали има право да тужи за претрпен стрес или ќе му биде доволно да му оќорат контото во банка

шала на страна, но дали има ЈПто интерветна служба која бро би изреагирала со одредена сигнализација доколку одјде до одредена фрка, мислам имаат мониторинг центар, им фалат уште паметни лантерни

Originally posted by MaxBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 21-Dec-2014 at 06:56

нешто неможам да го едитирам постот испуштив да додадам уште еден абер со ледоиве а и да го извадам тоа првото видео од цитатот

ваквиот светлосен систем ѕа тревожење би можел и хориѕонтално да се распостели дал по банкината па и по асфалтот иако во вториов случај тежок кабает ѕа подлогата

Originally posted by Max

http://www.rema.org.uk/ [1]
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1057
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 12-Jul-2015 at 14:19
Уште го чуваме осветлувањето за ново - можат да го сменат името во Автопат на темниците

Плус, налетување на животни како најнова појава.Ноќеска куче и зајак.Кучето беше легнато на сред лента, изгледа се навикнати на минимална фреквенција.

Edited by Тркало - 12-Jul-2015 at 14:20
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 29-Jul-2015 at 16:33
Клучката кај Смилковци речиси готова

Изградбата на клучката кај Смилковци ќе биде завршена пред март. Од Јавното претпријатие за државни патишта соопштија дека веќе се завршени 60 проценти од градежните работи.Директорот на ЈП за државни патишта, Александар Стојанов, денеска направи увид во текот на градежните активности за изградба на клучката кај месноста Смилковци.
Изградбата на оваа клучка почна во март годинава и според активностите на терен, завршени се повеќе од 60 проценти од градежните работи.

Иако предвидениот рок за изградба на клучката е 12 месеци, односно до март наредната година, според активностите на терен истата ќе биде завршена пред предвидениот рок.

„Со завршувањето на оваа клучка, за околу 10 километри ќе се скрати патувањето до центарот на градот, а со тоа ќе се овозможи побрз и побезбеден транспорт на околу 8.000 жители од пет населени места“, велат од ЈП за државни патишта.

Инвестицијата е во вредност од околу 40 милиони денари.


http://www.telegraf.mk/aktuelno/makedonija/293881-kluckata-kaj-smilkovci-recisi-gotova-foto
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 30-Jul-2015 at 08:59

Ќе има поврзување на клучкава со Железара или Ченто, или се прави само северна половина кон Смилковци?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 30-Jul-2015 at 15:57
Според планот има предвидено крак и кон југ, колку што знам и тој се изведува, но не сум оптимист дека предвидените сообраќајници накај Ченто и Скопје север ќе ги видиме во догледно време.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 31-Jul-2015 at 08:41

Веројатно продолжувањето на Христијан Тодоровски Карпош ќе го видиме прво. Само не ми е јасно дали Карпош ќе се поврзе на постоечката клучка преку Андре Мазон или ќе излезе на нова клучка поисточно?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 01-Aug-2015 at 01:21
Originally posted by <Fresno>


Веројатно продолжувањето на Христијан Тодоровски Карпош ќе го видиме прво.

Прво да, кога којзнае

Originally posted by <Fresno>

Само не ми е јасно дали Карпош ќе се поврзе на постоечката клучка преку Андре Мазон или ќе излезе на нова клучка поисточно?
Ќе се поврзе кај постоечката клучка кај Бутел  42° 2'24.67"N  21°27'17.00"E.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11849
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 02-Sep-2015 at 09:35
Дали е можно поради снимање филм скопската обиколница да биде затворена во поголемиот дел од денот, речиси еден месец?

Обиколницата ќе биде затворена речиси еден месец поради снимање филм

02 септември 2015

Скопската обиколница ќе биде затворена за сообраќај од утре до 28 септември секој работен ден од 07 до 19 часот од клучката Хиподром до клучката Сарај, поради снимање на францускиот игран филм „2015 A Fond“.

Мануфактура Продукција од Скопје, во периодот од 03 септември до 25 октомври ќе го снима филмот на обиколницата околу Скопје, на одредени секции на автопатот Е-75, како и на патарината Петровец.

Од тие причини, обиколницата ќе биде затворена од 03 до 28 септември секој работен ден од 07 до 19 часот (12 часа). Режимот на работа на патарината Петровец ќе биде редуциран на 22 септември, додека секциите на автопатот околу Градско ќе бидат затворени во периодот од 28 септември до 25 октомври и сообраќајот ќе биде пренасочуван.

http://plusinfo.mk/vest/38494/obikolnicata-kje-bide-zatvorena-recisi-eden-mesec-poradi-snimanje-film
За сè има вторпат
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 336
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 02-Sep-2015 at 10:37
Не знам што да кажам за ова со филмот. Не знам дали е тоа пракса и во други земји (Америка на пр.) но не ми се допаѓа.
ಠ_ಠ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.180 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.