build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопска обиколница [A2/A4]

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 02-Sep-2015 at 19:06
Очигледно е непрофитабилна.Или нефреквентна.Во секој случај
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 04-Sep-2015 at 19:35
Од снимањето на филмот сигурно надлежните ќе добијат пари , па така може и нешто да се додади илии да се реновира некој дел од патов ....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 04-Sep-2015 at 19:55
На еден медиум велат дека ќе се добиеле 2 милиони евра, на друг 200.000 евра за снимањето на обиколницата. Поверојатен ми е вториот износ.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 04-Sep-2015 at 20:01
и 78 000 за користење на делницата кај катланово
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 04-Sep-2015 at 20:04
Originally posted by Џоле

На еден медиум велат дека ќе се добиеле 2 милиони евра, на друг 200.000 евра за снимањето на обиколницата. Поверојатен ми е вториот износ.


Според просечната дневна фреквенција на автомобили ќе добиваат пари.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 04-Sep-2015 at 21:36
Во текот на снимањето на оваа делница сообраќајот ќе се пренасочува преку регионалниот пат Велес - Градско, информира министерот Мисајловски.     
Тој рече дека согласно потпишаниот договор, француската продукциска куќа ќе издвои 4,8 милиони денари за реконструкција на стариот пат Велес - Градско преку кој ќе биде пренасочен сообраќајот, како и 12,7 милиони денари средства кои Македонија би ги инкасирала од патарините за користење на автопатот и обиколницата доколку би биле отворени.
- За средставта што продукцијата треба да ги исплати за користење на овие делници цената е пресметана врз основа на просекот на бројот на поминати возила на наплатните станици Петровец и Градско споредено со септември и октомври во 2014 година кои продукцијата ќе ги плати во целост. Дополнително е постигнат договор со продукцијата и „Македонија пат“ за санирање на регионалниот пат Велес - Градско и поставување нова сигнализација за безбедно одвивање на сообраќајот, рече Мисајловски.
Тој додаде дека санацијата на патот не била дел од преговорите, но продукцијата излегла во пресрет лично на негово барање. Како што реков погоре се испостави дека е точно тоа со парите што ќе се добиат од продуценската куќа ќе се реконструираат неколку патишта ...
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 08-Aug-2016 at 12:08
@Inna_E


Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 08-Aug-2016 at 12:27
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 08-Aug-2016 at 13:16
Овде ќе треба од темел да се работи. Прво да се исчисти горен и долен строј, па потоа да се стартува од почеток. Вакви деформации на патишта сме гледале на странски фотографии при земјотрес или поплави, па би било добро да добиеме од некој градежен експерт стручно објаснување за ова.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 08-Aug-2016 at 15:29
Министерот за транспорт и врски изјави дека обиколницата комплетно ќе се гради со сите пропратни елементи , одводни каналли , атмосферска канализација и т.н , но прво да биде расчистено се ова што моментално се наоџа ...Има повеќе фактори за тоа како патот се деформирал како да е од глина ,Нема атмосферски води од над обиколницита, за да не оди водата по патот , туку треба да има направено одвод кој што водата ќе ја води дирекно нај безбедно во вардар , мали дренажни канали , непланска градба , исто така тој дел нема планини значи е соголено место , а да ги имало колку толку дел од водата ќе запрела таму , исто така тоа место е рамно и се е ниви , а тоа е нај погодно место за водата рамно да си легне и да си најде правец .. така да и човечки фактор е виновен за ова а и сепак преголемата количина на вода си го направи своето кој што никој не би можел да предвиде такво нешто..


Edited by WolfLeader - 08-Aug-2016 at 15:40
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1712
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 08-Aug-2016 at 18:07
Непланската изградба на обиколницата му пресуди на Стајковци?!
   
Живко Велјановски е универзитетски професор на Градежен факултет на катедрата за водовод и канализација. Во изјава за „Фактор“ вели дека околу врнежите и околу количните со вода кои се настанаа со поплавите не може да зборувам, но може да зборува како се случувалo проектирањето на скопската обиколница.
„Знам дека ние, како Градежен факултет бевме ревизија на основниот проект за скопската обиколница.. Колку што се сеќавам ние професорите во нашата ревизија на основниот проект на обиколницата, баравме да се прифатат атмосферските води од над обиколницита, да не одат под патот и директно водите да се слеваат во Стајковци, туку инсистиравме да се обезбеди тие атмосферски води да не одат ниту над, ниту под патот, туку да се направи проект за да тие води се слеваат на безбедно, во Вардар.

Одговорот тогаш беше дека ќе се направи проект, но колку што се сеќавам таков проект кај нас не беше дојден на ревизија. Не знам и не можам да кажам дали сега поплавите во Стајковци се токму поради ова“, изјави Велјановски.

И останатите експерти сметаат дека причините за поплавите се во соголеноста на падините на Скопска Црна Гора , малите дренажни канали, непланската градба.

Сите се согласни дека толку дожд во Скопје немало одамна но дека и човечкиот фактор е виновен за случувањата.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 03-Dec-2016 at 17:06
https://www.youtube.com/watch?v=1YMXM9vOfwk
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 16-Mar-2017 at 13:08
Кажете ми дали е во функција надвозникот кај Стајковци?
Дали може од Арачиново преку обиколницата да се стигне до Стајковци?
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 07-Aug-2017 at 12:53
Обиколницата не е поправена. Дали ја заборавивме страшната поплава од 2016?

Ланските поплави во скопско, однесоа 22 животи, оштетија 5000 домаќинства и 600 хектари земјоделско земјиште. По една година дел од штетите се санирани, но доцни реконструкцијата на обиколницата. Работите бавно се движат. ЈП за државни патишта без одговор за јавноста до каде е стигнато со поправките, бидејќи кобната ноќ на 6 август најмногу жртви имаше токму на оваа сообраќајница. Обновата на обиколницата почна на во октомври и според договорот кој ЈП за државни патишта го потпиша со „Трансмет ДОО Скопје“ на Сеад Кочан осомничен за проневера на 17 милиони евра во случајот “Труст“што го води СЈО.
Градежните работи требаше да завршат во февруари, годинава, но 6 месеци по истекот на рокот работата не е завршена. Од 27 јули затворена за сообраќај е насоката кон Тетово во делот каде што оштетувањата беа најголеми, па сообраќајот во двете насоки се одвива на правецот кон Куманово.
Водата која лани надојде од скопска Црна Гора го искрши асфалтот на обиколницата, а на насоката кон Тетово беше направена грпка повисока од еден метар. Екипи на Јавното претпријатие за државни патишта, заедно со екипи од „Македонија пат“ неколку дена по поплавата и оштетувањата, излегоа на терен и направија привремена санација.

Една година подоцна директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Александар Стојанов, не сака да одговори на прашањето на Дојче веле: колкав е степенот на реализација во реконструкцијата на скопската обиколница и кога таа ќе заврши. Од она што може да се види на терен, реконструкцијата на обиколницата, на која во кобната ноќ имаше најмногу жртви, се уште е далеку од завршница. Од ЈП беа многу „поажурни“ лани во март, кога решија да изберат компанија што ќе ја изврши реконструрање на 1.500 метри оштетување на патот. Со образложение „за итност“, без тендер, ЈП за таа цел склучи договор со градежната компанија „Трансмет“ во износ од 2,6 милиони евра. Во итна постапка беше избрана и фирмата „Евро консалтинг ДОО увоз-извоз Скопје“, да врши надзор врз работите за 32.000 евра. Според договорот, штетите требаше да бидат поправени до средината на февруари. Ни во изминатите месеци од ЈП не одговараа на новинарските прашања зошто доцни реконструкцијата и дали дали градежната компанија ќе добие казна за доцнењето. Градежни експерти кои имале увид во состојба на патот велат дека се работи за „срамна немарност“, која повторно може да ја доведе во прашање функционалноста на патот, но и безбедноста на околните села, ако каналите повторно не се во состојба да примаат вода по посилни дождови.

...

https://okno.mk/node/65840
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 04-Mar-2018 at 18:20
https://www.youtube.com/watch?v=RGJR9mchiWI Ова на видеото зарем не е Скопска обиколница делот кој што беше нај оштетен од поплавите ? се заврши ли ова делница со работа , никаде ништо нема ? Највероватно и цената за Кичево-Охрид дополнително ќе биде 240 милиони за довршување на автопатот.

Edited by WolfLeader - 04-Mar-2018 at 18:24
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 04-Mar-2018 at 20:14
Обиколницата е пуштена одамна, јас возев 2-3 пати по целата должина во последниве 2 месеци.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 04-Mar-2018 at 22:46
Никаде ништо немаше за тоа , за тоа прашав.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 08-Sep-2018 at 08:39
Дали некој знае дали имало некаква најава за реконструкција на средна лента на обиколница ? Вчера вечерта поминував, некаде кај што беа поплавите и натаму почната е реконструкцијата на средната лента во должина од околу 2 км.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5071
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 14-Sep-2018 at 07:12

Во право си.Еве и фотки од почетокот на реконструкцијата од клучка Стајковци до клучка Мирковци.(фотките се од фб профилот на Пелагонија Гостивар како изведувач)Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 15-Sep-2018 at 17:35
пред две недели поминав тука, ова е веке изгребано....можеби и веке асфалтирано
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.