build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Репортажа од железница - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Репортажа од железница - Битола
    Posted: 03-Feb-2010 at 21:42
Овде ќе ви ја претставам катастрофалната состојба во која моментално се наоѓа железницата во Битола. Нема никој вложенo ниту инвестирано никогаш. Зошто е се оставена само на себе, иако се вложиле многу пари и труд за сето ова да се изгради...?!
од високо...

пак од високо...

Во близина на ж. станица, до ''жито битола''

Резил...

Пругата кон Лерин која чека обновување, а не е во функција мнооOоогу години

Кон железничка од страна на лерин...

Станицата....
Товарен вагон...


жалосна слика... запустено


WTF ???И за крај... од Далеку, поглед од новиот пат

Edited by Danielbtmk - 06-Feb-2010 at 21:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 03-Feb-2010 at 21:51
Одлична репортажа Даниел Thumbs%20Up

За жал, жалосна слика Ohno
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Feb-2010 at 23:16
Ташна приказна за едно прекрасно место и станица, има уште многу агли што не си ги усликал но можда е и подобро така.

За среќа како така станицата сеуште се држи, не е потполно распадната.

И нешто од архивата, станицата Битола од 1931 година.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Feb-2010 at 00:19
Хмммм прехрана... Што поточно се превезува во овие цистерни?

Originally posted by Danielbtmk


Улица Железничка?

Originally posted by Danielbtmk

И за крај... од Далеку, поглед од новиот пат

Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Feb-2010 at 00:37

Во тие вагоните за прехрана незнам што превезуваат, само знам дека се Германско производство ...  а иначе таа е улица железничка на сликата

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Feb-2010 at 11:23
Прекрасна репортажа, морам да признаам.
Железничката станица во Битола без пругата кон Лерин нема розова иднина. Доколку се обнови пругата кон Грција, сигурно дека ќе заживее товарниот и патничкиот сообраќај, а можеби тогаш и Битола би добила сопствено депо како Скопје. Би се распоредиле локомотиви и патнички вагони, а со тоа и возниот ред кон Скопје би се подобрил.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Feb-2010 at 14:02

Во право си... но, Одсекогаш има најави за обновување на пругата кон Лерин, но никако да започнат...

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Feb-2010 at 01:57
Турскиот султан Мехмед V Решад во посета на Битола пристигнувајќи со воз од Лерин во далечната 1911 година.

Дали треба коментар ...

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Feb-2010 at 20:14

Нов ден - нови слики

На овие слики е пругата кон Грција која не е во функција

Изгледа дека се од 1966

И следен е мостот... по кој едвај поминав со страв да не се сруши

Дотука  беа дрвени а сега се железни....

no comment

И сега мостот одстрана...

И пак мостот ама од подалеку од патот...

НЕ ПРОДОЛЖИВ ПОНАТАМУ ПО ИЗМИНАТИТЕ 5km БИДЕЈЌИ ОВАА ПРУГА ЦЕЛА Е ПРАВА, НЕМА НИ ЕДНА КРИВИНА И МИСЛАМ ДЕКА НАТАМУ СЕ Е ИСТО ДУРИ И ПОЛОШО....


Edited by Danielbtmk - 06-Feb-2010 at 21:30
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Feb-2010 at 20:56
Daniel, ненормално ми е мерак што конечно имаме еден поактивен член од Битола на кој не му е тешко да прошета околу со фотоапаратот Thumbs%20Up

Повторно, интересно продолжение на репортажата, би било згодно доколку не ти е тешко да поставиш една Google Earth скица од трасата која ја имаш изодено и покриено со репортажаа.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Feb-2010 at 21:13
Originally posted by pbanks

Daniel, ненормално ми е мерак што конечно имаме еден поактивен член од Битола на кој не му е тешко да прошета околу со фотоапаратот Thumbs%20Up


Се гибаш, а?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Feb-2010 at 21:31
Ставив и мапа, да се знае од кои места се сликите а наскоро ќе има и други од другата страна на битола...
 
 
(п.с. гитардемон неможам да ти вратам ПП излегува некој проблем)


Edited by Danielbtmk - 06-Feb-2010 at 21:33
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Feb-2010 at 21:41
Originally posted by гитардемон

Originally posted by pbanks

Daniel, ненормално ми е мерак што конечно имаме еден поактивен член од Битола на кој не му е тешко да прошета околу со фотоапаратот Thumbs%20Up


Се гибаш, а?


те чекав

Абе ти си од Солун, што сега, така и ти пишува на профилот
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Feb-2010 at 21:58
Па ако ги прашаш страстните членови ќе ти кажат дека сепак сум во Македонија, па ако не да ви пуштам слики и оттука?

Инаку не ми е мака, едноставно немам толку време специјално да одам да сликам, а патот па не ме носи никогаш натаму на поминување да сликам нешто. Па не малце сум сликал, дај не зафркавај, само последната година сум понеактивен

Инаку, ПП за Даниел беше да оди да слика малку накај другиот дел од градот кај што се гради, а мислам дека со тоа ќе заслужи едно солунско пиво од мене

Туку да е жив Даниел што ни се приклучи, Битола се чука во гради дека има 100.000 жители и била главен град на Македонија, а кај не се најде еден јунак да слика место да кисни цел ден на Широк Сокак Браво Даниел.

P.S. Дека сум пицајзла, ова е подобро да оди во фото нишката за МЖ.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Feb-2010 at 22:13
Originally posted by гитардемон


Туку да е жив Даниел што ни се приклучи, Битола се чука во гради дека има 100.000 жители и била главен град на Македонија, а кај не се најде еден јунак да слика место да кисни цел ден на Широк Сокак Браво Даниел. 
 
Има време и за широк сокак, ама не е ништо еднаш во денот ако одвоиш полoвина час, да прошеташ, да сликаш, да видиш....


Edited by Danielbtmk - 06-Feb-2010 at 22:15
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Feb-2010 at 23:34
Мала е Битола, за пола саат цел град ќе го обиколиш! Wink Дојди у Скопје малце ти е цел ден! LOL

А што е со железните прагови, прв пат гледам вакви воопшто, а не па кај нас.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Feb-2010 at 00:56
Danielbtmk, Прекрасна репортажа но за жал тажна.

Прашање
- последната слика од мостот е во Кравари или пред тоа?
- дали можеш да претпоставиш колку има отприлике пеш до Меџитлија а ме интересира и делот Кременица-Живојно со некој рудник за лигнитен јаглен ???

lslcrew, такви прагови одавна се употребувале, само незнам како стигнале таму сега!

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 692
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Feb-2010 at 02:32

До меџитлија пеш (зависи брзината) 2 до 2 и пол часа. Имам одено неколку пати.

А последната слика е од мостот пред кравари на враќање од патот го сликав...

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Feb-2010 at 02:40
Нека пукне пролет, евеме мене кај вас
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Feb-2010 at 02:49
Владо не оставаш ни еден праг да ти промакне!  
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.