build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7172737475 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1441 Posted: 15-Apr-2011 at 13:37
Темата е СК2014...
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1442 Posted: 15-Apr-2011 at 14:01
Генерално му е добар текстот, иако не се согласувам со мислењето дека треба да се врати се во првобитната состојба, односно дека треба да се руши. Од друга страна пак, изгледа помешал нешто со инфорциите, односно помешал со објектите, кој е за што. Но добро. Немам повеќе коментар, и така темава не ми е интересна.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1443 Posted: 15-Apr-2011 at 14:28
Tреба да се врател во првобитна положба и све да се срушело за да сме си го обелеле образот пред странците ... Оф мори мајко ... Ваква деструктивна идеа од универзитетски професор не очекував.

Edited by HugoGoulding - 15-Apr-2011 at 14:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1444 Posted: 04-May-2011 at 14:29
Ајде да се обидеме пак со темава.

Во прв момент кога ќе просмрди на политизација повторно ќе биде затворена, постовите избришани а може ќе има и некое банирање.

Е сега сакам да поставам едно прашање (навидум политичко, но целта ми е да дадете свое мислење исклучиво во контекст на реализација на СК2014).

СДСМ колку што читам најавиле дека доколку дојдат на власт во однос на СК2014 ќе ги направат следниве работи.

1. Ќе се довршат сите објекти кои се во напредна фаза
2. Ќе се стопираат сите објекти кои не се почнати или се во иницијална фаза (пример Мостот Око)
3. Ќе „дистрибуираат“ дел од спомениците низ други градови на Македонија.

Како противник на СК2014 се прашувам што е најдобро.

Според мене, штетата е веќе направена со двата најпроблематични (според мене) објекти, тоа се Археолошки Музеј и МНР... Тука би ги ставил и другите објекти во потегот меѓу АМ и МНР но тие се во апла иницијална фаза.

Мислам дека единствено полошо сценарио од СК2014 е повторно некое половично решение кое ќе остави комплетно апсурдни квартови со половична реализација за некој ден повторно некој генијалец да сака да се истакне и да остави свој печат и да се создаде уште поголем хаос.

Значи театарот и музејот е јасно дека мора да бидат доградени како и археолошкиот музеј и се надевам дека ни под разно нема да го остават плоштадот Карпошово востание ваков каков што е. Кога се дошло до тука, мора да се заврши со уредување на тој дел за да се дојде до финалната цел, да се елиминира дупката која со децении постои помеѓу ПЛоштад Македонија и старата чаршија.

Постоењето на објектот на МНР ме замислува дали има резон тој дел да остане така (да се стопираат другите 2 објекти кои неодамна почнаа со изградба) или да се комплетира целата линија. Овдека сум уште неодреден, треба да прошетам на терен и да видам како сето тоа изгледа.

Со маркиците на плоштад никогаш сум немал проблеми (освен со црквата) така да тука не би расправал многу.

Доколку мостовите се стопираат се надевам дека ќе се изгради мост на претходно планираната позиција (пола пат помеѓу холидеј ин и камени мост) кој што и те како ќе биде неопходен со новите објекти кои се изградија од другата страна на Вардар.

Доколку дојде до релокација на дел од спомениците се надевам дека тоа нема да биде направено „пазарски“ како што истите се поставија. Се надевам дека ќе убаво ќе се осмисли кој споменик каде и зошто треба да стои.

Кое е вашето мислење, независно дали сте за или против Ск2014, кое е според вас најдоброто можно сценарио доколку работата отиде во овој правец?


Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #1445 Posted: 04-May-2011 at 14:50
Redko pisuvam vo vo Skopje 2014,no bas pred malku ja procitav ponudava na opozicijava i mislam kako ideja e mnogu neracionalna i neprakticna.

Skopje 2014 dali nekoj go saka ili ne ima edna svoja koncepcija,obrazuvanje na edna celina.
Zapiranjeto na gradba na koi bilo objekt kako prvo ke donese problemi na drzavata vo plakanje na penali,sporovi i sl.Znaci mozeme da ocekuvame dolgo vreme na ostaveni dupki pomegu MNR i arhivot.A ako veke prodolzat da gi gradat vo drug stil novi tenderi novi proekti i mnogu pari.
Ova so spomenicive ne mi e jasno,ke se davale po drugi gradovi,sigurno Aleksandar Veliki nema da se postavi taka ke imame samo polovicna fontana so proekt za spomenik.
Ima nekoi smesni predlozi Muzejot za kumunizmot da se pretvorel vo nekakov muzej na uspesnosta.
Proektot sto mene najmnogu mi smeta Portata ke si ostane.

Se na se,mislam deka celiov predlog e neosmislen,onaka samo isfrlen za da se vidi kakvi ke bidat rekaciite.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1446 Posted: 04-May-2011 at 14:53
Originally posted by ovaj_stariov


Se na se,mislam deka celiov predlog e neosmislen,onaka samo isfrlen za da se vidi kakvi ke bidat rekaciite.


За тоа нема спор, прашањето беше да видиме какви се нашите размислувања во тоа сценарио.

Горе доле, се што кажа погоре држи вода.

Инаку промена на „стилот“ на објектите според мене би била дополнителна глупост, идентична на овие кои се прават сега.

Појасот кој мене лично највеќе ми пречи пред се е урбанистички погрешен а дури потоа архитектонски. Така да ниедна фасада нема да го скрпи.

Дополнително, принципиелно не се сложувам со такви пресвлекувања на објекти на кој како ќе му текне, макар се работело и за објекти од СК2014.

Значи објектите или треба да ги има, или да ги нема, средни решенија се најлоши.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1447 Posted: 04-May-2011 at 15:47
Денес поминував преку камени и застанав на средина некоја минута да ги разгледам целосно сите објекти. Има еден непобитен факт, а тој е дека двата дела ќе заживеат. Се формира некаков сплет, од една страна овие барокни зданија, од друга новата зграда на телеком, еуростандард, пошта, патеката кон парк, плоштад со низа споменици, од другиот дел кејот со музејов-суд и мнр, со што Скопје го менува својот тек. Некако густината почнува да дава мала позитивна слика. Иако сум против најголем дел од објектите, театарот и музејот некако имаат убава смисла како се доближува нивната доизградба. Не знам, можда ќе се противи некој, но мене тие два објекти ми се најприфатливи од целиот проект. Она што го размислувавме со девојка ми е дека ние никогаш нема да ја осетиме добивката или губитокот од овој проект. Идните генерации ќе можат да видат дали ова било прав потег. Ние сеа правиме нешто што другите ќе го користат. И токму затоа после пола изминат проект треба да се отворат јавни дебати. А Скопје добива нов лик. За странскиот турист секако интересен лик, за нас конфузен. Прашањето е дали сакаме проект кој барем малце би ги воодушевил туристите, или сакаме проект кој ќе помогне во брзото движење на овој град.
Што се однесува до опозицискиот предлог, само втората точка им е благо речено глупава. Не може нешто што веќе има темели да се сопре. И што после? Има некоја идеја? Они можат само да сопрат со планираните проекти, што е и реално, но ако некој објект добил 2 ката, ондак не ја гледам логиката од негово стопирање. За споменициве ми е сасвим ок, ќе се разретчи пренатрупаноста а и другиве градови ќе добијат репрезентен споменик. Но, друго е прашањето кој ќе одлучи што е во напредна фаза а што не, а можат да излезат проблеми и со именувањето на музејот и сл работи. Преосетлива тема во секој случај. Како и да е, она што денес го видов ми го менува мислењето и сликата за Скопје. Уште сето тоа добро да се среди, квалитетно, не фушерајски и мислат дека ќе го проголтаме проектов помалку болно од што се очекуваше.
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1448 Posted: 04-May-2011 at 16:48
Еве вака, доколку дојде до промена на власта (иако од тоа нема ништо) од сето ова најразумно би било да се довршат оние објекти кои се на самиот финиш, друга алтернатива нема колку и да боли, бидејќи други опции би предизвикале само непотребно додатни трошоци.

Второ, дефинитивно треба итно запирање на зацртаните и крајно непотребни објекти,(особено на триумфалната порта) изведба само на оние кои не би го задушувале просторот а би имале во првред практична сила и естетска димензија и по можност избор на нова локација за некои институционални објетки кои се од големо значење и има примарна потреба за нивно постоење, но дефинитивно не на постоечките зацртани локации!

И третото, можеби најпаметното решение. Дури 2/3ини од сегашните ако не и повеќе се оптоварување за централното градско подрачје, освен Гоце и Даме кои според мене се одлични исто така ми се допаѓа фонтаната но не со тие димензии, и не би го поставил Александар Македонски, лично чувствувајќи дека на крајно вештачки начин ни се сервира и доминира само еден сегмент од нашето ДАЛЕЧНО минато и нашите врски со тоа време и ми смета оваа антиквизација бидејќи сметам дека се прави непотребено форсирање на сегмент од нашиот богат културен идентитет. Значи сум за некое спомен обележје на Александар но не сум тој да доминира особено не со димензиите од визуелизацијата и да се презентира како водечки елемент од нашиот идентитет. (без плукање го кажав само мојот личен став)
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1449 Posted: 04-May-2011 at 16:59
Сите три точки се смешни, прво ова не е пазарче па сеа ќе се раздаваме со споменици со другите градови ( се мењаме? Јас го имам Гоце ти дај ми го Шатев), другите градови си имаат свои градоначалници и управи и треба да размислуваат за спомениците во нивниот град. Така да 3та точка е само "лижење задници" на гласачкото тело што е надвор од Скопје. Плус и идеата на проектот ск2014 беше тоа, да се сконцентрира историјата во една референтна точка во метрополата на државата, која ќе биде препознатлива за сите нејзини граѓаните а и за странските туристи, а со ваквото раздавање би се изгубила таа идеа.

Првата точка е исто така "лижење задници" но овој пат на Скопјаните, бидејќи ако кажат дека ќе стопираат све ( а јас мислам дека и толку им "чука" ) никој нема да гласа за нив (бар тие што се неопределени уште).

Вторава точка е уште поголема глупост, јасно ни е на сите на форумов дека мостот Око е направен најповеќе поради Археолошкиот музеј, тоа за мене се два проекта во еден, кој не можат да се реализираат еден без друг. A други проекти што ќе ги стопираат не ми се јасни кој се ? Поставувањето на оградата на Холидеј Ин ? Мостот на уметноста ? (што за мене е фантастична идеа). Се е почнато и е во фаза.


Edited by pbanks - 04-May-2011 at 17:17
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1450 Posted: 04-May-2011 at 17:01
Мое мислење за СК2014.
Утките што не требаше да се направат, се веќе во финална фаза, а страната која што со децении гувееше, наеднаш предизборно се пробуди, па поради тоа и не очекувам да донесат нешто асално и со визија ако победат, во поглед на градба.
Ги оправдувам сите фасади и стилови коишто се користат во СК2014, ставовите ми се веќе изнесени во претходни постови. Утките, се сложивме се на урбанистичко ниво.
 
Дефинитивно кој и да победи и да ја има честа да го доврши СК2014, ќе го чекам на финишот и деталите во партер, осветлување, порабување, хортикултура. Ако киксне од мене ќе има „благослов“ на сите можни медиуми, електронски и пишани, па и на наредни избори. Јас тука, во финишот на градба,  ќе го чекам новиот квалитет во Македонија.
 
Театарот дефинитивно требаше да има поотворена влезна фасада, АЕК ми мути вода, за триумфалната ќе видиме, мостови не ни требаат два на тој потег.
 
Кој и да победи нека направи услови во наредните мандати да има услови за уште 5 плоштади во Скопје и уште по еден во секој град во Македонија, горе, долу.
 
.....   .......
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1451 Posted: 04-May-2011 at 17:07
Хуго мислам дека убаво предочив (зборувам за делот кој ти го избришав)...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1452 Posted: 04-May-2011 at 17:53
Како за почеток на постов да констатирам дека зборуваме за хипотетичка ситуација, доколку евентуално некако се случи промена. Нромално вака цивилизирано како што е до сега е прифатливо да ги дискутираме и изборните понуди да знаеме што ќе имаме наредно на буилд да дискутираме.

Пристапот во изборната програма на сдсм кон скопје 2014, има некоја жичка како кон плен. Ако победиме на избори да видиме како ќе го распараме. Кој ќе земе рака нога, крзно. Може звучи малку оштро но вака е сликовито. Барем во таа насока ми изгледа ова делење споменици. Некако воопшто и ставките се во насока на конзеравација.

Скопје 2014 е проект којшто каков таков заслужува да доврши. После тоа ќе го цените. Се работи за далеку отидена напредна фаза во која останаа да се почнат објекти кои и предходно постоеја во урбаниситчките планови. Земјиштата се продадени така да дури и евентуална промена на власта нема да биде крај за мериот, за хотел со офицерски, за хотели кај кале, за водовод и слични обејкти, и тоа се за овие неспорни маркици. Така да излишно е воопшто да бараме начин како да го сместиме во заборав проектот колку што можеме, туку наместо тоа мора и било каква евентуална власт да се фокусира на довршување. Дали истите фирми ќе идат, дали исти цени тоа се прашање на веќе добра традиција во Македонија секој да си има свои и н го спорам овој дел, но мора тематски да се заокружи.

Јас повеќе би сакал да видам некој предлог на уредување на некој нов кварт од градот со некои други институции или па проекти за другите градови каде фалат многу инфраструктурни капацитети како училиште, амбуланта, станица полициска, некоја подрачна единица на министерства и фино може да се заокружат кавртови во другите градови со по некои 4-5 објекта со некоја споменична тема, шеталиште и тоа да биде сосема добра понуда, ако треба модернистичка или барок, во зависност од партиите. А скопје 2014 да го оставиме да се заврши нема потреба сеуште да му го ставаат да му виси мечот, почнат проект е нека се доврши.


Edited by lslcrew - 04-May-2011 at 17:53
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1453 Posted: 04-May-2011 at 18:11


Јас искрено воопшто не сакам да ги видам тие програми за 20 игралишта, 30 школи и 50 болници во новата изборна програма на било која партија.

Сакам да видам доколку инвестираат во нови школи, болници или игралишта зошто тие објекти ќе се градат, што ќе добие нивната непосредна околина и како ќе ги опслужуваат граѓаните кои ќе ги опслужуваат итн итн... И сето тоа да биде дел од еден поширок план каде секој денар кој се вложува си има своја улога а не се расфрлаат пари како муви без глави.

Како и да е, највеќе би ценел доколку се инвестира во инфраструктура од било кој тип. Но да го оставиме тоа за друга нишка, да продолжиме овдека со муабетов за СК2014.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1454 Posted: 04-May-2011 at 18:25
Тие такви ѓутуре програми 50 игралишта 30 терени и мене ме багираат. Зашто не се 73, ако имаме точно потреба од 73, рабоптата е што никој не ја проверил реалната потреба затоа ме нервираат, но од друга страна во голем дек тие ѓутуре 100 терени ги покриваат реалните потрени од 97 па затоа и на некој начин не им се противам на таквите ставки во кампањите. За скопје 2014 мислев дека сега клучот е да се понуди спремност за уредување и стартување и државна пара за уредување на центрите на сите градови низ Македонија и да се повикаат општините да спроведат конкурси проценки колку би чинело од што имаат потреба кои објекти и да се склопи под држава капа како Македонија 2014 и така всушност и го викаа. Таман работа не ми беше муабетот за 50 триумфални, 30 фасади и 20 барокни објекта. Таква понуда да се нуди, а не како овој едниот што се гради да го сместиме некаде во архиваи да не се повтори. Крај краева мислам дека во согласност со нивните политика досега би било подостоинствено да се понуди фасаднои решение за цел проект Скопје 2014 одколку да се нуди конзервација на стадиумот до кај што е и статус кво како решение.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #1455 Posted: 04-May-2011 at 18:27
Нема политика, но всушност има и тоа многу. Ова е исто ко одговорот на Ѓунер Исмаил на прашањето: Како би го решиле спорот со името?- "Прво би ги стопил сите споменици кои се направија".
Е сеа го делам истото мислење со Хуго за спомениците. Не може тоа така несеризно да биде, ќе праиме Црвен Крст за споменици ако не, не се дели леб тука. Факт е дека некои споменици како шмизли, фраери, човек-дрво не заслужуваат да се најдат во Центарот но може да се распоредат во парк и сл. Што е ова Скопје град на солидарноста работава.
Второ секое недовршување на објектите би значело или потрупување на дупките со земја или изведување во некој друг стил. А тоа се ништо друго освен импровизации што не носат ништо добро. Плус кога ќе се додаде суетата во атмосферата, ќе биде бучкуруш, во стил видете јас што можам и како треба. СК2014 претставува некоја си целина која на некои не им се свиѓа, на некои им се свиѓа и тоа е сосема во ред, но импровизации би значеле утопија според мене.
Пак има некој одмазнички амбиент, а ако нема ќе има. Народов од тоа нема да види ништо добро. Кога сите би истурале фрустрации и би се докажувале со проекти во инфраструктурата ќе бевме на коњ оддамна. Нови компликации и пропаднати 4 години од тапкање во место и вртење во круг не ни требаат. Дај нека се насочат на решавање на вистинските потреби и проблеми, аман, трубиме секој ден за тоа тука. Ова важи за сите партии.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #1456 Posted: 04-May-2011 at 18:48
Скопје 2014 контра Тетово 2014 све кладилници Big%20smileBig%20smile шала настрана, која демократска земја својот плоштад го фура со споменици и разни градби, ај некои градби можат да поминат ај и некој споменици. Ама еве Србија осудена за секаков хегемонизам не ставии толкави споменици на плоштадот, Хрватска ајде морам така да ја наречам ''усташка"' политика па не стави споменици на плоштадот како од типот на александар на филип на ченто, единствено што го има е Бан Јелачиќ. Поентата ми е дека ова време на глобализација ја намалува зависноста на државата но таа пак останува фундаментална политичка единица во светот, ама не треба толку претерано да ги одразува националните емоци, ако се гради споменик се гради во мера 2-3-4 метра а не 25 метри и се градат најчесто во пракови а не многу споменици на радиус од 1 км
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1457 Posted: 04-May-2011 at 18:54


Драган ова се апсолвирани тези, и разни луѓе различно размислуваат нема да се сложиме.

Ајде да разговараме практично за ова хипотетичко сценарио, а не повторно низ едната иста призма 100 пати преџвакана во нишкава.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1458 Posted: 04-May-2011 at 19:11
Јас имам предлог до администраторите да се бришрат постовите кои го споредуваат Скопје со другите градови во Македонија, затоа што тоа не е поентата, и плус само ќе се разјадеме на граѓанска основа а очигледно тоа и го сака некој според "пазарските" точки.

Треба да се земе в предвид фактот дека Скопје беше погоден од катастрофален земјотрес во 1963та и дека беше морално најголемата интервенција да биде врз градот Скопје, главен град е и сите треба да сме горди на главниот град на сопствентата држава без разлика од каде сме.

И уште нешто околу спомениците, сите спомениците се во надлежност на општина Центар, а не во надлежност на градот Скопје, што никој не го зема в предвид.

п.с. Да не ме разбере некој погрешно, јас сакам сите градови да се еднакво убави како и Скопје, но ме плаши помислата дека повеќето од луѓето овој проект ск2014 го сфаќаат како нешто финално, во стилот, се завршува ск2014 со изградба и наеднаш се престанува да се гради и во Скопје а и низ другите градови, тоа е тоа, толку беше од градењето. Тек треба да се гради, за мене ова е мал потфат што требаше одамна да биде реализиран.

Edited by HugoGoulding - 04-May-2011 at 19:24
Back to Top
Stefano View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Stefano Quote  Post ReplyReply #1459 Posted: 04-May-2011 at 19:11
Kompletno se slozuvam so lsl...znaci navistina ovoj proekt e vo napredna faza i ne se raboti samo za delovi (spomenici, fontani, barokni fasadi) tuk za cel eden proekt za centarot na SK koj e ponuden za prv pat po Kenzo Tange. Iako mnogu raboti od nego ne mi se dopagjaat, ne mi se dopagjaat ni sega mnogu raboti od Skopje, no ovoj proekt i idnata vlast (koja i da e) mora da go zavrsi i toa ne samo da go zavrsi tuku i da go ubrza...so cel ureduvanje na celiot toj prostor..a kako sto odiminuva vremeto ke doagjaat i novi idei (povrzuvanjeto na plostadot so starata carsija e fina ideja, pa i noviot plostad Skender beg) ke se izmeni likot na centarot vo globala pozitivno (site moi prijateli od stranstvo vo tekot na minatata godina bea vooduseveni od nekoi od promenite, posebni tie sto i prethodno doagjale vo SK). Kako i da e cista improvizacija bi bila stopiranje na nekoi od proektite makar i dupka samo da e napravena za toj proekt, a dislociranje na spomenici e naucna fantastika, kako sto spomna nekoj prethodno treba da se raboti na Proekt Makedonija 2014, sekade da se investira pa i vo novi plostadi vo drugi gradovi, Makedonija porano, podocna i od sekogas e del od Evropa i nie imame i ke imame so sto da bideme gordi, makedonskite gradovi ke bidat pocisti i poubavo i Praga i Malme ne bile tolku cisti pred 100 godini.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1460 Posted: 04-May-2011 at 19:23
Skopje 2014 e vekje 50% realiziran, a za da se spasi nesto, tesko kje bide.
Eve objekti sto ne mozat povekje da se rusat, sto znaci koj i da dojde na vlast, morat da gi finisiraat gradbite!
-Star Teater
-Kompleksot mkd borba
-Sudot
-MNR
- Mostot Oko
-(spomenicite)
- Narodna Banka
-(fontanite)
- Triumfalna Porta
Sto moze da se spasi:
-Zgradata na finansiskata policija
- Mostot do mostot oko
- Agencija za elek.komunikacii

Ako ovie 3 objekti ne se gradat togas kje se spasi barem malku, toj prostor!
Jas sum za doversuvanje na proektot na istiot stil(klasicen,anticki) !Ne bi mesal nesto moderno posto moze da izleze poloso odkako sto e.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7172737475 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.879 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.