build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 249250251252253 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5001 Posted: 02-Mar-2015 at 20:18
Originally posted by beTon


мислам повторив 10тина пати дека е нарачка, која независно кој и да беше на власт ќе мораше да ја испорача, дефакто со тоа требаше и се дефокусира одродувањето, она имаше народ а што да се замара додека овие дургите пробуваа да спроведат своите агенди, ајде и мене ми е смешно како дошло до сето ова

Ск'14 ће биде сведок за многу работи, но најбитно за нашите недоносени амбиции,прво гледавме да му скубнеме на сталкерот,потем откако му скубнавме нему посакавме со скубнатото да почнеме нова страница а попат страницата да може да се свитка и во авионче, но на крај замирисува повторно на сталкер а авиончето почне пајажини да собира уште недопраено

но ајде ова, него тоа новата малџиска зграда во маџар маало така ја надополнува патинирава визура - со поглед од железничка кон центар - да на човек му доаѓа пред неа да застане да се слика, надреализам нема што, од се што можеа да промашат мислам не беа дуповите во мал ринг него оние во голе ринг


    
ако разберев барем една реченица од тоа што го пишуваш, ок ќе беше...
не мора вака шекспирски да дискутираме...
ај од ново... на прашањето „Зошто“, одговорот се почнува со „Затоа што...“ и се дава конкретен одговор
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5002 Posted: 02-Mar-2015 at 20:52

Забеган ај да речеме дека оваа реалност е смешка, што мислиш кој наслатко се смее на истата, забеганите или трезните, пливај и уживај пријателе ама сеуште си у трезните, белки кога еднаш кесе опиеш убаво ќе ја разбереш главната квака на проектов од кој патем и јас гледам даскубнам но сосем поинаку него рестото форумџии

на сите им пречи зошто постои сето ова, мене пак ми пречи зошто не пробуваат преку постојново да преживеат, враќање назад нема, но потреба и простор за терење натака и те како, што фајде да паѓаме у транс постојано тоа икако не ми влегува у глава, ко некој џанаци кои тагуваат и по така промашеното минато кое и ги довело до постојната ситуација

~

Бојан тротоарите од железничка преку олимписки и дрводекор до центар се ужас, оние кај жена парк ништо поарни, зеленилото дебакл, жардињерите поткршени а оградите до една искривени или дотраени, ништо подобро и кон градски ѕид итн. мислам дека се додека партерно и пејсажно не почне да се пегла цела околина џабе и монмарт да го имаме, абе општин аеродром бидна поуредена него центар ова навистина не ми е нит сега а нит порано не ми беше јасно како тоа
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5003 Posted: 03-Mar-2015 at 00:32

можеби треба да ги усогласат законски партерните елементи во цел центар, и од општината и од градот, исто какафонијата во уличното осветлување треба да ја средат, но најбитно да ги чистат милиметарски сите површини, на моменти се чуствувам ко да сум во некое село а не во центар, особено гнасна појава се тротоарите под нова железничка станица

него како би можело да се рзат етно-селото и жиарницата за центарот за проектов да добие на алтернатива, веројатно со почетна станица за жичницата кај старата железничка станица тоа е истата должина ко за кај капиштец само свртена кон исток место запад, во основа потребно и неопходно е жичницата да ја врзат за ул.МКД,а за тоа да се случи треба и една платформа со рампа од Градскиот музеј да се пушти преку бул.Свети Кирил и Методиј а потем паралелната ул. Даме Груев заедно со се тоа спојката кај Бристол да се денивелираат со подвожњак и тунел, со што би се споила ул.МКД со старата железничка станица

дури оваа малата уличка може скроз да ја избришат а само ул.Даме Груев во ширина со ул.МКД да се денивелира, веќе е говорено за ова и порано, а конечно вакватакомбинација би ја врзало ул.МКД за Крстот на Водно и ето тоа новата тв кула, на ваквите конекции ќе им недостасува само монореил од Чаршија до Кале односно покрај Кале до МСУ на некој начин музеите да бидат прва и последна точка на ваквата рута    
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5004 Posted: 03-Mar-2015 at 00:47
Originally posted by beTon

мислам повторив 10тина пати дека е нарачка, која независно кој и да беше на власт ќе мораше да ја испорачаНарачка нарачка, ама кој е нарачателот не кажа. Па што конспираси-теори ќе беше тоа да не го дознаеме ориџинот и поентата. Само без поезија, аргументирано ак моит.


----------


Дека бљувотиниве потекнуваат од сдс то е јасно (театарот беше завршен проект спремен за лопата уште пред изборите 2006та), мада не сум сигурен дека баш волку мизерно ќе го истуркаа, многу срања околу кои се мотаме денес ги нема во планот на Г-К, а нема ни „варосување на фреските“, ама сега тоа останува во „шта би било кад би било“ рубриката.

-----------

По мене, туристички глеано, најдобро ќе беше Скопје да го исфура дистопискиот филм со брутализмот до крај и со тоа да стане уникат во светот, или барем Европа - наместо аматерска стиропор копија на европските метрополи.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5005 Posted: 03-Mar-2015 at 01:11

реков службите, а кој се стои зад нив не би тука, оти ќе замине муабетов за на форум кај Мич

а за тотал-брутал тоа ни прошол возот а за тоа и мене ми е криво, тиле и ко нели им требало камен за нов белгрд да го кренат а успат и 3та армиска област, такво нешто сега би чинело баснословно и невозможно и за на хартија а не па а изведба тек па со општонародни пари, макар се било од стиропор

та кој не би посакал да ја имавме заокружено визијата на Танге, иако и тој [1] и сличните на него (вториот клип) [2] потем велат терајте што подалеку од шизофренијата на сивилото, иако чинам и патинирањево ќе изгледаше екстра грдо да беше само натур бетон но со оглед овалноста ќе можеше некако и да се поднесе, иако сега со ова скулптурите не би можел да го амислам нит ко патриот нит ко предавник, особено сите овие по мостовите и од северната страна на Вардар


Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5006 Posted: 03-Mar-2015 at 14:52
добро, службите. Само да не се оние за дератизација и дезинсекција. :P

-----------------

Остај нови београд и сл. јасно е то, ама јас зборам за сегашни времиња, пошо еве пари за „чоколадо“ имало, наместо за преплатен гипс-картон (16милиони евра само за фасада на веќе направен објект, а другите ако ги додадеме ехухааа) парите да ојдеа за функционално „сивило“.
А шизофренијата ќе ја разбиевме со многу зеленило (малку да скубневме од „милионите“ садници за ден на дрвото (народот)) и современи сообраќајни решенија (вело-автопати, ЛРТ и сл.).   


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5007 Posted: 03-Mar-2015 at 15:41

абе се е у игра, само што муабетов има редослед на порачки, односно со следната гарнитура ќе штимаат поинакви проекти, битно ова е првата власт која постави технократски ритам и се нафати да работи концептуално по сите страни, што воедно и не мрдна од мртва точка, а за тоа секоја чест на дотичните, веројатно после нив тешко некој да фати исто темпо ако не е: ем научник - ем курназ - ем спортист

дека ќе добиевме и лрт и модернизам и што се не потака, тоа за малку мислам не се осигура, но очигледно некому тоа не му треба па пак ќе ја фрла земјава во лимбо состојба, но по се ми се чини дека од сопките и стапиците постојнава власта излегува само посилна, а доколку тоа пак и се случи што е на повидок, очигледно и економијата ќе продолжи да има раст а со тоа и да привлекува инвестиции, а доколку станеме офшор земја тука очекувај и повеќе од футуризам, комотно тоа стаклената проекција на Кале што беше не ни гине [1] прашање е дали за такво нешто ќе чекаме три или пет децении, но што имаат фајде граѓаните по светските метрополи од вакви грдосии, колку чифтијаните ќе им нараснат ако имаат кули а немаат чист воздух, да ќе си прават убаи лапсои [1]

битно народ да ја преживее оваа деценија, а потем веројатно ќе биде полесно


Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2459
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5008 Posted: 03-Mar-2015 at 17:02
Originally posted by beTon


абе се е у игра, само што муабетов има редослед на порачки, односно со следната гарнитура ќе штимаат поинакви проекти, битно ова е првата власт која постави технократски ритам...


Ох, секако. Власт со технократски ритам на која ѝ се поважни споменици и скулптури наместо ЛРТ и нови технологии кои може да се имплементираат во јавниот превоз како GPS следење на автобусите, зелен бран на семафорите, соларно улично осветлување и сл.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5009 Posted: 03-Mar-2015 at 17:15

не е е битно што неа и е важно, него за што ќе добие одврзани раце

у остало ако направат се одеднаш кое фајде од политика, просто во она време со оние средства ко ги имаат тераат како знаат и умејат, а притоа пазајки тоа да е дозирано ради кревање рејтинг, ако нив ги прашуваш лрт би стаиле и во Дебар доколку можат односно им се може ане па во Скопје, но факт е дека приоритет не им е само инфраструктурата ко што беше случај кај сдс кои освен ветувања за патна и железничка мрежа јасно и матка 2 напола ем со куршлус апропо Скопје ништо друго не предвиеа, на страна што економски не утепаа

веројатно Грујо е заслужен особено за фискалната дисциплина и даночната политика, заради тоа и им остана вишок пари со кои 2008 не знаеја што да прават, а за ништо од ифраструктура немаа нит проект нит пак разработена агенда, па свртија на инвестирање во згради за државни институции, јасно по некој споменик заради нарачка а и тоа местоположбата на ѕидот мостовите и неокласицизмот и беше нешто што мораа да си го одработат за да останат во игра, во спротивно сигурно ќе отидеа муфте односно ќе ги заменеа за оние кои ова ќе се нафатеја да го испорачаат


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14142
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5010 Posted: 03-Mar-2015 at 17:38
Богами, ептен вишок, па дури сто слики нарачал за археолошки музеј, додека градов, а и земјава мака мачат со основни потреби. Бегај таму! Премиерот го бива за економија, тоа е факт, а релативно безболната фискализација и фискалната дисциплина му се можеби најсветлите точки во црната кариера. Останатото е магаре и музика, во буквална смисла на изразот.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5011 Posted: 03-Mar-2015 at 18:12
Originally posted by beTon


Забеган ај да речеме дека оваа реалност е смешка, што мислиш кој наслатко се смее на истата, забеганите или трезните, пливај и уживај пријателе ама сеуште си у трезните, белки кога еднаш кесе опиеш убаво ќе ја разбереш главната квака на проектов од кој патем и јас гледам даскубнам но сосем поинаку него рестото форумџии

на сите им пречи зошто постои сето ова, мене пак ми пречи зошто не пробуваат преку постојново да преживеат, враќање назад нема, но потреба и простор за терење натака и те како, што фајде да паѓаме у транс постојано тоа икако не ми влегува у глава, ко некој џанаци кои тагуваат и по така промашеното минато кое и ги довело до постојната ситуација

~

Бојан тротоарите од железничка преку олимписки и дрводекор до центар се ужас, оние кај жена парк ништо поарни, зеленилото дебакл, жардињерите поткршени а оградите до една искривени или дотраени, ништо подобро и кон градски ѕид итн. мислам дека се додека партерно и пејсажно не почне да се пегла цела околина џабе и монмарт да го имаме, абе општин аеродром бидна поуредена него центар ова навистина не ми е нит сега а нит порано не ми беше јасно како тоа
епа сега, дојде тука да дискутираме за Ск2014, или да се потсмеваш со нас трезните, што се фрустрираат од оние опиените, кои мислат дека се најпаметни на цел свет само затоа што си ја продале душата за некој денар...
зошто да не паѓаме во транс за тоа што се прави? утре пак истото ќе се повтори... тогаш твојов менталитет ќе го збори истово, а за Ск2014 ќе се збори како што денес се збори за постземјотресно скопје... зошто мора постојано да правиме respawn на истата ситуација?
не сум идеалист, не сонувам за идеално, супериосно и светски познато Скопје, ниту пак ги обожавам неговите претходни состојби, само сакам барем малку здрав разум да почне да преовладува барем над најситните работи...
затоа и прашувам зошто мора да фукне објект кај што не му е местото, за да постои криминал и политика? може барем во една сфера работите да функционираат нормално?
или вечно ке се понашаме како земјава да е створена за да биде ментална институција за изгубени луѓе?

инаку, тротоарите на булеварите и кејот на вардар, се надлежност на град Скопје, зеленилото,зависи за што збориш

Edited by zabegan - 03-Mar-2015 at 18:45
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5012 Posted: 03-Mar-2015 at 18:37

она што на повеќето им изгледа дека е случајно и лесно решливо, или пак одговорност на овој или оној, се излажал дебело, но не е мое да ве учам дека ништо не е случајно а уште помалку дека е апла испреплетено и кармично и причинско последично, или пак да ве убедувам дека сите се пиони и мариони во сосем други раце

да знаете колку е саат, нема ни да праите муабет на темава, ами само ќе се смеевте, јас па од немукает па улетувам неповикан, иако и те како ми мерат по думиве

Џоле тоа за сликите незнам што да кажам - лоповлук, не сум јас крив што имаме ненаситен менталитет, макар што ненаситноста ја крпиме со ефтини закрпи, тој е тој пусти сон за монументалност а уствари на крај сонет недосоне изнедрува во најдобар случај кичерај а неретко и хорор сценарија - кој како ја набљудува и разбира ова реалност


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5013 Posted: 03-Mar-2015 at 18:46
Originally posted by beTon


она што на повеќето им изгледа дека е случајно и лесно решливо, или пак одговорност на овој или оној, се излажал дебело, но не е мое да ве учам дека ништо не е случајно а уште помалку дека е апла испреплетено и кармично и причинско последично, или пак да ве убедувам дека сите се пиони и мариони во сосем други раце

да знаете колку е саат, нема ни да праите муабет на темава, ами само ќе се смеевте, јас па од немукает па улетувам неповикан, иако и те како ми мерат по думиве

Џоле тоа за сликите незнам што да кажам - лоповлук, не сум јас крив што имаме ненаситен менталитет, макар што ненаситноста ја крпиме со ефтини закрпи, тој е тој пусти сон за монументалност а уствари на крај сонет недосоне изнедрува во најдобар случај кичерај а неретко и хорор сценарија - кој како ја набљудува и разбира ова реалност


е аман де, просветли не веќе еднаш...

...уствари фак ит, не вреди више...

Edited by zabegan - 03-Mar-2015 at 19:19
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5014 Posted: 03-Mar-2015 at 19:00

хм, од што веќе свети и мене ми е мака, што појќе муабет да не сакаш и ти нешто да си порачаш инаетот знае да извади на маса навистина чудни работи

сепак бркајки вештерки секојдневието никогаш нема да се оправи, но кога човек ќе ги одмине со насмевка сите нелогичости во овој свет, просто ќе почне мозаикот сам по себе да се склопува макар не му било целосно јасно кое парче како и од каде си дошло на своето место

метафизичкиве думи би ги досолил и со малку поведра поента [1] колку да се помелозвучни, камо волку добри ремикси да знаевме да правиме и у архитектура макар нарачките биле невозможни, но и со постојниов резултат сметам дека изведувачите се надминале себе си   
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2459
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5015 Posted: 03-Mar-2015 at 20:24
Originally posted by beTon


она што на повеќето им изгледа дека е случајно и лесно решливо, или пак одговорност на овој или оној, се излажал дебело, но не е мое да ве учам дека ништо не е случајно а уште помалку дека е апла испреплетено и кармично и причинско последично, или пак да ве убедувам дека сите се пиони и мариони во сосем други раце.Да тргнеме од претпоставката дека си во право и дека денешнава влада е принудена или уценета да ги прави сите овие будалштини.

Па да почнеме со ред.

1. Како не беа пиони и марионети кога за себе си купија Мерцедеси и Аудија, а на скопјаните им купија Лазови и Јутонговци? Што не си купија за себе Џили, а на народот Ситаро?

2. Каква е таа марионета на која патниот трошок ѝ се пресметува според таксиметар, а не според автобуски билет?

3. Ако биле принудени да изградат мостови сосе скулптури, не мораа да натрупуваат неколку мостови во централното подрачје на секои 100 метри. Можеа да направат мост кој ќе ги спои Аеродром и Кисела Вода преку пругата, мост што ќе ги поврзе Горно Лисиче и Маџари и уште неколку надвозници преку опасните железнички премини, па на нив нека редеа скулптури колку што им е волја.

4. Ако биле уценети да ги изградат галиите, можеа да ги направат на Вардар кај Сарај или на езерото кај Глумово.

5. Ако биле уценети да стават месингани огради на мостовите, сигурно не беа уценети да ги преплатат, а на самите огради да има лоши и небрусени варови и пуцни.

6. Ако беа уценети да направат толку многу споменици и скулптури, не мораа сите да ги стават во Центар. Можеа да ги распоредат по цело Скопје, а и по градови и села кадешто се родени револуционерите.

7. Ако беа уценети да купат карусел и да направат панорамско тркало, не мораа да ги стават на плоштад како недоделкани. Има забавен парк во склоп на Градскиот парк, сосем природно опкружување за вакви скаламерии.

8. Како не беа уценети да ги дислоцираат шталите и кокошарниците од неколкуте селски населби во централното градско подрачје како што се Маџир Маало, Ново Маало, Крњево, Керамидница, чергарската населба во Острово, да ги очистат некосените ливади и да ги потсредат калливите улички околу Царината под Кале и кај старата автобуска станица?Edited by phenomenon - 03-Mar-2015 at 20:25
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5016 Posted: 03-Mar-2015 at 21:33

за се си во право, но ко што реков кој и да беше ќе го примораа да ја испорача визијава, може само во нијансите да се разликуваше : bash: влогот е поголем него што ние си замислуваме, бреј и мене не м се верува ама ај трај си и смеј се,пошто многу веруваат дека со ситни инвестиции можт а го промент токот на времето и настаните во овој свет во кој душите најчесто ги фрламе на рециклирање пред буништата на заборавот ко што е телевизијата или интернетот

тематскиот парк ко што сакаат да го спакуваат, а како би ја оправдале нарачката, веројатно ќе беше атракција доколку го беа правеа префинето наместо на јуриш, но истиот им е само оправдување за испорачаното да бидне колку толку логично за масите

пак ќе повторам Пливајте и Уживајте оти сосем десетто е посреди, искрено јас би гледал во постојнава ситуација само како сето ова да се испегла понормално, а ко такво инфраструктурно да се дозаокружи со тоа трамвајот (лрт нели е надвор од ценовникот) нормално и тунелот под плоштад ем затворена ул. Димитрија Чуповски ко пешачка зона   
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5017 Posted: 03-Mar-2015 at 21:50

да беа попаметни ќе направеја, многу што подостоинствено, пр. мозаик од скулптури на светители околу Црквата наместо да шибаат карикатури околу кинескиот ѕид, нормално исто во центар, бреј скулптури на душмани на Макеонија им кренале ко што е черчил што потака, но ајде сите грешат нели нема чоек без мана, само ова се мани со општонародни пари, иако и ова може да им се прости ако се има предвид што е се посреди, Бога ми не е лесно да си македонски политичар
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5018 Posted: 03-Mar-2015 at 22:53

упорно ја заобиколуваш главната поента, дека сето ова можеше да биде направено на многу поинаков и поцивилизиран начин, а сепак да се истераат сите цели кои биле зацртани од нивна страна, какви и да биле, дали е тоа политика, економија, криминал, меѓусебни односи, лични хирови и фрустрации или слично, сеедно...
не филозофирај за значењето на животот, за конкретни работи те прашуваме...

и уште една работа, зошто се се прави во тајност, за да не може и ние да учествуваме и да не ги фрламе душите на буништево?
сигурен сум дури и мене, како прост лаик да ме пратеа, ќе им дадев подобри решенија, за нивните барања, кои ете, морале да се исполнат поради некоја неверојатна небесна сила...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5019 Posted: 03-Mar-2015 at 23:27
Морам да пишам (уценет сум) дека се што пиша беТон е точно (и на него му беше нарачано од „службите“).


(и ова е по нарачка на „службите“[и ова исто])
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5020 Posted: 03-Mar-2015 at 23:45
време е муабетов да сврти кај Мил на форум

~

Избеган ако не беше во тајност киескиот ѕид никогаш немаше да види бел ден, најискрено немаше да можат да испорачаат да беше поинаку, а те уверувам имале само најдобри намери, нормално со се сите свои проекции и позиции, дури и најнаивно гледано демек најслучајно ова се биднало пак ќе им требаше половична транспаретност, половична со оглед дека маркиците јавно ги вметнаа по дупови само што неокласицизмот потем беше изненадување, што вели Кло на првата страна од нишкава а го цитирам погоре - луѓе ова во 90 % ни беше јасно уште пред и да почне

дури се си мислам дека и сдс знаеја (Бране знаеше) што ќе стои зад идејава а заради што и не покренеа никаква замерка, бреј и за маркицата на Црквата срипаа самоиницијативно распеаните скопјани а овие чисто заради ситнопаланечки поени дотрчаа од зади давајки подршка од сенка, иако мене ми личеше тогаш дека бунтот е нивно масло, капак од се што е нормално во оваа изнудена иницијатива Црквата најдоа да ја исмејат

идиотски ми е да кршам и понатака клечки во овојправец, кој разбра разбра, верувам оние кои сакаат проектов да излезе од рупа во која паднал е заради нарачката ами ради изнудената брзоплетост, просто ќе почнат а даваат идеи и предлози како нештата да се оправаат и пеглаат оние кои можат наместо постојано да припаѓаат во трансои и дневно-политички да се вртат во круг филозофирајки за сламата наместо за житото, видете како се и може да се замеси и испече некој меалак за скопјани и нивните гости од сето ова, конечно прашајте се што ако не бидеше ова и оние кои знаат зошто е а и оние кои ама апла немаат појма


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 249250251252253 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.687 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.