build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 308309310311312 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #6181 Posted: 15-Oct-2016 at 11:42
Originally posted by zabegan

[QUOTE=Robbi-MKD]
[QUOTE=BOJAN]ДЕБАТА: „Скопје 2014“ е поврзано со демократската транзиција на Македонија
.....штета што за било која дискусија на тема урбанизам и архитектура во Скопје, се јавуваат врховните архитектонски поглавари-шлајмови, Грчев.....гола вода... барем во поглед на маркици, габарити и намена, плановите се во ред и викаш Грчев е фашизоиден и шири омраза меѓу населението, а овие земаат пример од него? дали тоа значи и дека се што е направено денес е националистичко, фашизоидно и шири омраза?


Конечно во едно нешто да се согласам со тебе Big%20smile,  а тоа е дека самото присуство на дискутанти на различни форуми, кои треба да се неутрални ,  од типот на неизживеаниот квази архитекат Грчев и мрачни ликови како Амон Сра т.е Сарачини (двајцата членови т.е активисти на СДС) ја прават целата дискусија непрофесионална, исполитизирана и необјективна...се наметнува прашањето дали на ваквите „објективни„  дискусии можеби и тоа им е целта, да вршат манипулација и политизација на истото!?
Во сплет на околностите, Јас би рекол дефинитивно ДА!

Со самото тоа и како е поставено уште и прашањето, е тендециозно и фашизоидно, и ме потсетува на една мрачна доба во Европа од почетокот 20 Век , парафразирам:
„Што да правиме со Евреите после 1933 кога ќе дојдиме на власт!?!?!?„

Сум имал прилика да ги слушнам  размислувањата на овие „интелекти„ и морам да кажам дека сум фрапиран од фашизоидните ставови и омразата што ја имаат овие суштества во себе, на кои и Третиот Реих може да им позавиди!!! Cheers


Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #6182 Posted: 15-Oct-2016 at 11:49
Најголемата омраза е во фашизоидната промена на фасади и имиња на улици во последниве 10тина години.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #6183 Posted: 15-Oct-2016 at 13:07
Originally posted by Staro Skopje

Најголемата омраза е во фашизоидната промена на фасади и имиња на улици во последниве 10тина години.


Нова светска-архитектонско/научна терминологија „фашизоидна промена„ на пропаднати, исполупени ружни фасади и нејзина рестраврација и изолација....хаахахааа и промена на неколку улици од комунистички имиња на странци  во имиња на Македонски дејци и личности... Big%20smileNuts

Прости за квалификацијата ама поглупа комуњарска логика и аргуменат, тешко! Drool





Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6184 Posted: 15-Oct-2016 at 13:26
Originally posted by Robbi-MKD


Originally posted by zabegan

[QUOTE=Robbi-MKD]
[QUOTE=BOJAN]ДЕБАТА: „Скопје 2014“ е поврзано со демократската транзиција на Македонија

.....штета што за било која дискусија на тема урбанизам и архитектура во Скопје, се јавуваат врховните архитектонски поглавари-шлајмови, Грчев.....гола вода... барем во поглед на маркици, габарити и намена, плановите се во ред
и викаш Грчев е фашизоиден и шири омраза меѓу населението, а овие земаат пример од него? дали тоа значи и дека се што е направено денес е националистичко, фашизоидно и шири омраза?

Конечно во едно нешто да се согласам со тебе Big%20smile,  а тоа е дека самото присуство на дискутанти на различни форуми, кои треба да се неутрални ,  од типот на неизживеаниот квази архитекат Грчев и мрачни ликови како Амон Сра т.е Сарачини (двајцата членови т.е активисти на СДС) ја прават целата дискусија непрофесионална, исполитизирана и необјективна...се наметнува прашањето дали на ваквите „објективни„  дискусии можеби и тоа им е целта, да вршат манипулација и политизација на истото!? Во сплет на околностите, Јас би рекол дефинитивно ДА!Со самото тоа и како е поставено уште и прашањето, е тендециозно и фашизоидно, и ме потсетува на една мрачна доба во Европа од почетокот 20 Век , парафразирам: „Што да правиме со Евреите после 1933 кога ќе дојдиме на власт!?!?!?„ Сум имал прилика да ги слушнам  размислувањата на овие „интелекти„ и морам да кажам дека сум фрапиран од фашизоидните ставови и омразата што ја имаат овие суштества во себе, на кои и Третиот Реих може да им позавиди!!! Cheers



Само уште ако може да посочиш кон твојата критика кон „неутралноста“ на дебатерите од другата страна и коментарот можеби ќе има некоја тежина. Еве пример некоја од емисиите на козарот каде немало ни збор критика кон ткн проект СК014, или дебатите на ГОМН или како и да се викаше тоа здружението на ловци на фотелји.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6185 Posted: 15-Oct-2016 at 14:05
Originally posted by Robbi-MKD


Originally posted by zabegan

[QUOTE=Robbi-MKD]
[QUOTE=BOJAN]ДЕБАТА: „Скопје 2014“ е поврзано со демократската транзиција на Македонија

.....штета што за било која дискусија на тема урбанизам и архитектура во Скопје, се јавуваат врховните архитектонски поглавари-шлајмови, Грчев.....гола вода... барем во поглед на маркици, габарити и намена, плановите се во ред
и викаш Грчев е фашизоиден и шири омраза меѓу населението, а овие земаат пример од него? дали тоа значи и дека се што е направено денес е националистичко, фашизоидно и шири омраза?

Конечно во едно нешто да се согласам со тебе Big%20smile,  а тоа е дека самото присуство на дискутанти на различни форуми, кои треба да се неутрални ,  од типот на неизживеаниот квази архитекат Грчев и мрачни ликови како Амон Сра т.е Сарачини (двајцата членови т.е активисти на СДС) ја прават целата дискусија непрофесионална, исполитизирана и необјективна...се наметнува прашањето дали на ваквите „објективни„  дискусии можеби и тоа им е целта, да вршат манипулација и политизација на истото!? Во сплет на околностите, Јас би рекол дефинитивно ДА!Со самото тоа и како е поставено уште и прашањето, е тендециозно и фашизоидно, и ме потсетува на една мрачна доба во Европа од почетокот 20 Век , парафразирам: „Што да правиме со Евреите после 1933 кога ќе дојдиме на власт!?!?!?„ Сум имал прилика да ги слушнам  размислувањата на овие „интелекти„ и морам да кажам дека сум фрапиран од фашизоидните ставови и омразата што ја имаат овие суштества во себе, на кои и Третиот Реих може да им позавиди!!! Cheers
сепак далеку од тоа дека се согласуваме со оглед на тоа што од коментарот си ми го скратил Божиновски и со оглед на тоа дека зборам за цела една мала група на „стручни“ кадри кои се во функција на платеници и фаќаат политичка страна и уживаат во бенефиции

всушност, уште полошо е тоа што Вангел и Грчев не само што се платеници, туку и се уфилмани дека создаваат некаква супериорна уметност која никој не ја разбира и кога објаснуваат влегуваат во некој посебен свет... не за џабе се зезавме дека сакаме од дрогите што ги земаат они...

инаку, што сакаш коментирај, ама факт е дека Ск2014 е проект кој е базиран на омраза и комплекси... еве да те прашам зошто Ск2014 е добра работа и што точно е подобрено со него, на виделина ќе излезат токму такви ставови на омраза... инаку проектов немаше да се базира на уништување и запустување на се што е изградено пред „преродбеничкиот“ проект, пази зборам и за запустување, со оглед на тоа што културни споменици што се тука стотици и илјадници години се оставени да скапат во заборав, дури и да го изоставиме се она што е градено после втора светска војна... иронично дури и предвоени објекти на кои навиодно се палите како најдобро нешто што му се случило во градов, ги уништувате во акт на слепило со доградби и промени на фасади, ставајќи ги во групација каде што не припаѓаат во акт на слепило предизвикано од омраза
...а ти драг мој Роби, изгледа си бегал од часови по историја/социологија и појма немаш што е фашизам... и Хитлер ги спалил евреите со умисла дека ја разубавува и развива Германија, исто како што мислиш дека градов се разубавува и развива со форсирање на периоди од историјата и менување на се она што го знаеме како Скопје
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #6186 Posted: 15-Oct-2016 at 14:33
Цитирам:

Професорот Мирослав Грчев на панел-дискусијата посочи дека е за целосно рушење на сите објекти изградени од проектот „Скопје 2014“. Тој нагласи дека архитектонската јавност нема што да каже на еден државно-правен криминал од типот на „Скопје 2014“. Тоталитарниот систем доведе до извршување на културоцид врз централното градско подрачје. „Нашиот став е дека „Скопје 2014“ не е развојна визија за Скопје.

Што не каже што треба да се прави со руралните области и зарастени тревишта и змијарници во Маџир Маало, Ново Маало, Крњево, околината кај Дирекцијата на Царина? Или за него тоа не е култороцид на централното градско подрачје. Или тоа ќе се реши само од себе со тоа што ќе го сруши целиот проект Скопје 2014 и овие фавели ќе се претворат во рајски градини?

Како архитект нека понуди решение за овие делови, а не да продава демагогија.

Edited by phenomenon - 15-Oct-2016 at 14:36
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #6187 Posted: 15-Oct-2016 at 14:35
Originally posted by zabegan

Originally posted by Robbi-MKD


Originally posted by zabegan

[QUOTE=Robbi-MKD]
[QUOTE=BOJAN]ДЕБАТА: „Скопје 2014“ е поврзано со демократската транзиција на Македонија

.....штета што за било која дискусија на тема урбанизам и архитектура во Скопје, се јавуваат врховните архитектонски поглавари-шлајмови, Грчев.....гола вода... барем во поглед на маркици, габарити и намена, плановите се во ред
и викаш Грчев е фашизоиден и шири омраза меѓу населението, а овие земаат пример од него? дали тоа значи и дека се што е направено денес е националистичко, фашизоидно и шири омраза?

Конечно во едно нешто да се согласам со тебе Big%20smile,  а тоа е дека самото присуство на дискутанти на различни форуми, кои треба да се неутрални ,  од типот на неизживеаниот квази архитекат Грчев и мрачни ликови како Амон Сра т.е Сарачини (двајцата членови т.е активисти на СДС) ја прават целата дискусија непрофесионална, исполитизирана и необјективна...се наметнува прашањето дали на ваквите „објективни„  дискусии можеби и тоа им е целта, да вршат манипулација и политизација на истото!? Во сплет на околностите, Јас би рекол дефинитивно ДА!Со самото тоа и како е поставено уште и прашањето, е тендециозно и фашизоидно, и ме потсетува на една мрачна доба во Европа од почетокот 20 Век , парафразирам: „Што да правиме со Евреите после 1933 кога ќе дојдиме на власт!?!?!?„ Сум имал прилика да ги слушнам  размислувањата на овие „интелекти„ и морам да кажам дека сум фрапиран од фашизоидните ставови и омразата што ја имаат овие суштества во себе, на кои и Третиот Реих може да им позавиди!!! Cheers
сепак далеку од тоа дека се согласуваме со оглед на тоа што од коментарот си ми го скратил Божиновски и со оглед на тоа дека зборам за цела една мала група на „стручни“ кадри кои се во функција на платеници и фаќаат политичка страна и уживаат во бенефиции

всушност, уште полошо е тоа што Вангел и Грчев не само што се платеници, туку и се уфилмани дека создаваат некаква супериорна уметност која никој не ја разбира и кога објаснуваат влегуваат во некој посебен свет... не за џабе се зезавме дека сакаме од дрогите што ги земаат они...

инаку, што сакаш коментирај, ама факт е дека Ск2014 е проект кој е базиран на омраза и комплекси... еве да те прашам зошто Ск2014 е добра работа и што точно е подобрено со него, на виделина ќе излезат токму такви ставови на омраза... инаку проектов немаше да се базира на уништување и запустување на се што е изградено пред „преродбеничкиот“ проект, пази зборам и за запустување, со оглед на тоа што културни споменици што се тука стотици и илјадници години се оставени да скапат во заборав, дури и да го изоставиме се она што е градено после втора светска војна... иронично дури и предвоени објекти на кои навиодно се палите како најдобро нешто што му се случило во градов, ги уништувате во акт на слепило со доградби и промени на фасади, ставајќи ги во групација каде што не припаѓаат во акт на слепило предизвикано од омраза
...а ти драг мој Роби, изгледа си бегал од часови по историја/социологија и појма немаш што е фашизам... и Хитлер ги спалил евреите со умисла дека ја разубавува и развива Германија, исто како што мислиш дека градов се разубавува и развива со форсирање на периоди од историјата и менување на се она што го знаеме како Скопје


Па добро тогаш...СЕ СОГЛАСУВАМЕ дека НЕ СЕ СОГЛАСУВАМЕ... Big%20smile

1. Незнам кои се тиа ВИЕ??? Ниту сум планирал, нити градел, нити сум партиски член на било која партија!!! Big%20smile

Ако градењето и развитокот на еден запуштен град (Големо Село, како што милуваа да го нарекуваат мои другари/ки Скопје пред 10/15год) , од плоштади, згради, хотели, фасади, изолации, споменици, фонтани, институции, музеи, театри, мостови, до канделабри итн (кои пред тоа ги немавме) за тебе е фашизам (не навлегувајќи дали ни се допаѓа стилот или не),  си ги побркал некако лончињата или подобро речено ептен си ЗАБЕГАн(Л)...
Многу често ги употребувате тиа зборови, како фашизам, демократија, слобода...во кое верувам дека таквите луѓе немаат блага врска што им е значењето, туку само некои партииски тези повторуваат како папагали!!!
Нема слобода, демократија бла бла бла а деноноќно се напаѓа и критикува одредена пол. структура и се измислуваат афери и што уште не! Nuts Crazy 

п.с Хитлер палел и уништувал идеолошки се' што било еврејско, промовирајќи ја тезата дека се зли луѓе, ги користат германците,  претставувајќи се како „спасител„ од злото, исто како некои што сакаат да ни се претстават денеска со нивното доаѓање на власт и уништувањето на проектот Скопје 2014 и се што е поврзано со него,  АДОЛФ во руво на „демократи„ !!!  Cheers



Edited by Robbi-MKD - 15-Oct-2016 at 14:40
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6188 Posted: 15-Oct-2016 at 14:42
Originally posted by Robbi-MKD



Originally posted by zabegan

Originally posted by Robbi-MKD


Originally posted by zabegan

[QUOTE=Robbi-MKD]
[QUOTE=BOJAN]ДЕБАТА: „Скопје 2014“ е поврзано со демократската транзиција на Македонија

.....штета што за било која дискусија на тема урбанизам и архитектура во Скопје, се јавуваат врховните архитектонски поглавари-шлајмови, Грчев.....гола вода... барем во поглед на маркици, габарити и намена, плановите се во ред
и викаш Грчев е фашизоиден и шири омраза меѓу населението, а овие земаат пример од него? дали тоа значи и дека се што е направено денес е националистичко, фашизоидно и шири омраза?

Конечно во едно нешто да се согласам со тебе Big%20smile,  а тоа е дека самото присуство на дискутанти на различни форуми, кои треба да се неутрални ,  од типот на неизживеаниот квази архитекат Грчев и мрачни ликови како Амон Сра т.е Сарачини (двајцата членови т.е активисти на СДС) ја прават целата дискусија непрофесионална, исполитизирана и необјективна...се наметнува прашањето дали на ваквите „објективни„  дискусии можеби и тоа им е целта, да вршат манипулација и политизација на истото!? Во сплет на околностите, Јас би рекол дефинитивно ДА!Со самото тоа и како е поставено уште и прашањето, е тендециозно и фашизоидно, и ме потсетува на една мрачна доба во Европа од почетокот 20 Век , парафразирам: „Што да правиме со Евреите после 1933 кога ќе дојдиме на власт!?!?!?„ Сум имал прилика да ги слушнам  размислувањата на овие „интелекти„ и морам да кажам дека сум фрапиран од фашизоидните ставови и омразата што ја имаат овие суштества во себе, на кои и Третиот Реих може да им позавиди!!! Cheers
сепак далеку од тоа дека се согласуваме со оглед на тоа што од коментарот си ми го скратил Божиновски и со оглед на тоа дека зборам за цела една мала група на „стручни“ кадри кои се во функција на платеници и фаќаат политичка страна и уживаат во бенефиции

всушност, уште полошо е тоа што Вангел и Грчев не само што се платеници, туку и се уфилмани дека создаваат некаква супериорна уметност која никој не ја разбира и кога објаснуваат влегуваат во некој посебен свет... не за џабе се зезавме дека сакаме од дрогите што ги земаат они...

инаку, што сакаш коментирај, ама факт е дека Ск2014 е проект кој е базиран на омраза и комплекси... еве да те прашам зошто Ск2014 е добра работа и што точно е подобрено со него, на виделина ќе излезат токму такви ставови на омраза... инаку проектов немаше да се базира на уништување и запустување на се што е изградено пред „преродбеничкиот“ проект, пази зборам и за запустување, со оглед на тоа што културни споменици што се тука стотици и илјадници години се оставени да скапат во заборав, дури и да го изоставиме се она што е градено после втора светска војна... иронично дури и предвоени објекти на кои навиодно се палите како најдобро нешто што му се случило во градов, ги уништувате во акт на слепило со доградби и промени на фасади, ставајќи ги во групација каде што не припаѓаат во акт на слепило предизвикано од омраза
...а ти драг мој Роби, изгледа си бегал од часови по историја/социологија и појма немаш што е фашизам... и Хитлер ги спалил евреите со умисла дека ја разубавува и развива Германија, исто како што мислиш дека градов се разубавува и развива со форсирање на периоди од историјата и менување на се она што го знаеме како Скопје
Па добро тогаш...СЕ СОГЛАСУВАМЕ дека НЕ СЕ СОГЛАСУВАМЕ... Big%20smile1. Незнам кои се тиа ВИЕ??? Ниту сум планирал, нити градел, нити сум партиски член на било која партија!!! Big%20smileАко градењето и развитокот на еден запуштен град (Големо Село, како што милуваа да го нарекуваат мои другари/ки Скопје пред 10/15год) , од плоштади, згради, хотели, фасади, изолации, споменици, фонтани, институции, музеи, театри, мостови, до канделабри итн (кои пред тоа ги немавме) за тебе е фашизам (не навлегувајќи дали ни се допаѓа стилот или не),  си ги побркал некако лончињата или подобро речено ептен си ЗАБЕГАн(Л)... Многу често ги употребувате тиа зборови, како фашизам, демократија, слобода...во кое верувам дека таквите луѓе немаат блага врска што им е значењето, туку само некои партииски тези повторуваат како папагали!!! Нема слобода, демократија бла бла бла а деноноќно се напаѓа и критикува одредена пол. структура и се измислуваат афери и што уште не! Nuts Crazy  п.с Хитлер палел и уништувал идеолошки се' што било еврејско, промовирајќи ја тезата дека се зли луѓе, ги користат германците,  претставувајќи се како „спасител„ од злото, исто како некои што сакаат да ни се претстават денеска со нивното доаѓање на власт и уништувањето на проектот Скопје 2014 и се што е поврзано со него,  АДОЛФ во руво на „демократи„ !!!  Cheers
ти нема спас човече...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Macedunicus View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 02-Nov-2014
Location: Неготино МАК
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote Macedunicus Quote  Post ReplyReply #6189 Posted: 15-Oct-2016 at 18:46
...Адолф Х. во „демократско руво„
Robbi-MKD и јас не би можел подобро да го напишам, со овие зборови кажа сЕ  Applause
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6190 Posted: 17-Oct-2016 at 09:16
Изборите како референдум за „Скопје 2014“

Автор: Даница Павловска - Циги

Граѓанскиот фронт во Македонија е едно големо промислувачко мнозинство кое тешко се приклонува кон која било од политичките партии. Тоа се умни луѓе кои секогаш внимателно градат став и мислење, индивидуално се изразуваат и делуваат коректно, а обично се држат до критериумите за основното човечко воспитание и однесување.

Демократската јавност и разбудените граѓани покажаа капацитет и ќе учествуваат и во предизборните активности и во изборите, очекувајки ресетирање на системот со внесување на поинакви граѓански идеи и концепти понудени од моќните индивидуи-поединци. Заради тоа сега е време да се експонират оние што можат и знаат, укоста на оние кои се подготвени да ѝ понудат поинаква, вистински граѓанска, социјална, демократска, праведна, секуларна и економски силна иднина на државава. Тие се тука меѓу нас, со нас. Нивното време доаѓа.

Но, Македонија ја чека долг мачен процес на оправање, а треба да си ја направиме граѓанска мултикултурна рамноправна заедница од сите и за сите. Ако „демократијaта е пред сѐ состојба на умот” (проф. Д. Малевски), заедно свесно да го досегнеме тоа ниво, да го изодиме тој пат. Незнаењето, мрзливоста, самобендисаноста, ароганцијата, комформизмот, лицемерието, демагогијата, недоследноста, отсуството на визија, политичката наивност и многу други слабости, се чини, се пречки на тој пат.

Корисно е, потребно е, неопходно е потсетување на многуте сторени непромислености од кои највпечатлива е проектот „Скопје 2014“. Ова што се случува и што сѐ уште трае, го сквернави достоинството на граѓанинот, навредливо го игнорира ставот на професионалците и преминува во вулгарна злоупотреба на довереното владеење, на сомнително стекнатата власт.

„Скопје 2014“ мора да има свое место во програмите на оние кои претендираат да добијат доверба на гласачите на скорашниве избори, а особено на партиски неопределените.
Се затвораат очите пред сите јасни манифестни заеднички искази (многубројни петиции, протести, дебати, писанија,..) и пред сите меѓународни погледи и проценки на оваа чудна материја. Така што денес, по седум години стихијно реализирање и проширување на „груевистичкиот мега проект“ и практикување на еден инфантилен инает, сите ги опфаќа чувство на лутина, бес, заситеност и полека, од немоќ, се преминува во рамнодушност (што е најстрашно!).

Тој проект мора да има свое место во програмите на оние кои претендираат да добијат доверба на гласачите на скорашниве избори, а особено на партиски неопределените. Партиите не мора да го именуваат проектот како производ на нездрава логика и помрачен ум, само нека се изјаснат што со таа даденост, со таа новосоздадена реалност. Без јасен став на оваа тема изнесен на аргументиран начин, која било и чија било предизборна програма нема да биде прифатена и поддржана, ни од архитектите, ни од кој било разумен субјект.

Во просторот на „Кино Култура“ имавме вечерно дружење на тема „Скопје 2014“ со промоција на филм изработен во соработка со Heinrich-Böll-Stiftung насловен „Како Скопје 2014 ги изеде урбаните заеднички добра“ и панел дискусија со двајца врвни претставници на професијата архитект: Ана Ивановска и Мирослав Грчев, а со свој став беа присутни и Мери Јордановска, Петрит Сарачини, Валентина Поцеска, Славчо Димитров, Ивана Драгшиќ, Никола Наумоски и многу други.

Останува огромна одговорност на идните одлучувачи за судбината на создаденото од проектот „Скопје 2014“
Дискусијата беше фокусирана на справувањето со „Скопје 2014“ по некое потенцијално нормализирање на правниот поредок во земјава, односно што тоа мислат архитектите, урбанистите, граѓаните …Што треба да се направи, што и дали да се урива и што потоа, доколку сето тоа остане вака како што е? Започнаа сериозните муабети за „што потоа“ и тоа ќе биде серија на собири отворени за секој што има идеја, предлог, замисла…

Останува огромна одговорност на идните одлучувачи за судбината на создаденото од проектот „Скопје 2014“. Претстои продлабочена анализа на резултатите од овој налудничав перфоманс што толку силно ја одбележа последната деценија. Поточно, се очекува детектирање на „што сѐ е Ск 2014“, па потоа сегментирана, тематска и етапна сериозна ревалоризација – просторна, културна, финансиска…

Одредени делови од овој проект, како узурпација на просторот, се непоправливи, а некои со соодветна студија, доста време и многу пари, можат да добијат реинтерпретација, редизајн или алокација, но со сигурност може да се каже дека „лузните“ ќе останат и во визуелниот хоризонт и во колективната меморија.

Неприкосновена вистина е дека просторот се менува со сите специфики на времето што го живее, па да се надеваме дека ќе преовладее мудра и рационална политика во неговото преобликување во иднината што надоаѓа, во битките што нѐ чекаат.

http://prizma.mk/blog/izborite-kako-referendum-za-skopje-2014/
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6191 Posted: 17-Oct-2016 at 10:24
Ajdeeee ucenikot na Frckovski i Najcevska pocna so otvorena kampanja na forumot.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #6192 Posted: 17-Oct-2016 at 15:58
Originally posted by BOJAN


Во просторот на „Кино Култура“ имавме вечерно дружење на тема „Скопје 2014“ со промоција на филм изработен во соработка со Heinrich-Böll-Stiftung насловен „Како Скопје 2014 ги изеде урбаните заеднички добра“ и панел дискусија со двајца врвни претставници на професијата архитект: Ана Ивановска и Мирослав Грчев, а со свој став беа присутни и Мери Јордановска, Петрит Сарачини, Валентина Поцеска, Славчо Димитров, Ивана Драгшиќ, Никола Наумоски и многу други.

Останува огромна одговорност на идните одлучувачи за судбината на создаденото од проектот „Скопје 2014“
Дискусијата беше фокусирана на справувањето со „Скопје 2014“ по некое потенцијално нормализирање на правниот поредок во земјава, односно што тоа мислат архитектите, урбанистите, граѓаните …Што треба да се направи, што и дали да се урива и што потоа, доколку сето тоа остане вака како што е? Започнаа сериозните муабети за „што потоа“ и тоа ќе биде серија на собири отворени за секој што има идеја, предлог, замисла…


Kaко што потоа? Потоа како во Куманово, град во кој требаше да дојде турскиот државјанин Ѓоксел Ѓумушдаг чија единствена поврзаност со градов беше што неговите родители детството го поминале во Куманово, за да ви (ни) изгради чешма како на последни слепци.

http://a1on.mk/wordpress/archives/236146

Потоа како во Куманово, град во кој требаше да дојде Руле-Турс за да ви (ни) постави светилки на Автобуската станица, која пред тоа беше помрачна од каубојски салун.

Куманово, град во кој архитектурата започнува и завршува со изградба на згради во секое сокаче и ќоше.

Куманово, град каде штом ќе се ослободи некој плац од 500 квадратни метри во централното градско подрачје или во непосредната околина, тој простор не се размислува да се искористи ни за тревник, ни за фонтана, ни за такси постојка, за паркиралиште да не правиме муабет (побргу ќе удри метеор отколку што ќе дозволат градските татковци и „архитекти“ на тој простор да се искористи за паркирање), туку тука веднаш се гради зграда (и тоа зградетини од по осум и повеќе ката).

Нема врска ако е тој плац забутан во сокаци или е на раскрсница. Нема врска што нема пред зградата да има место за паркирање, нема врска што зградата нема да има гаражи, нема врска што противпожарна кола нема да има пристап до зградата (за специјализираните возила-платформи со скали за спасување за висококатници не смее ни да се помисли), нема врска што таа зграда ќе биде приклучена на мало цевче за водовод и мало цевче за канализација бидејќи е во сокаче.

Ништо од сето горенаведено нема врска. Само дај им плац и ќе ти изградат не зграда, туку зградетина. За таква работа Кинези не им се рамни.

Веројатно по тој терк ќе се справат и со „Скопје 2014“.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #6193 Posted: 17-Oct-2016 at 16:03
Originally posted by kultuzin

Ajdeeee ucenikot na Frckovski i Najcevska pocna so otvorena kampanja na forumot.


Kultuziiiiin, кога ќе организираме форумска средба ќе мора да дојдеш да се запознаеме. Те обожавам!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6194 Posted: 17-Oct-2016 at 22:13
Originally posted by BOJAN

Originally posted by kultuzin

Ajdeeee ucenikot na Frckovski i Najcevska pocna so otvorena kampanja na forumot.


Kultuziiiiin, кога ќе организираме форумска средба ќе мора да дојдеш да се запознаеме. Те обожавам!


Боки ова со обожавањето ми е сомнително, некако ептен е двосмислено. А за средбите и мене ми се прави ептен мерак.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6195 Posted: 18-Oct-2016 at 02:35
Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Originally posted by kultuzin

Ajdeeee ucenikot na Frckovski i Najcevska pocna so otvorena kampanja na forumot.


Kultuziiiiin, кога ќе организираме форумска средба ќе мора да дојдеш да се запознаеме. Те обожавам!


Боки ова со обожавањето ми е сомнително, некако ептен е двосмислено. А за средбите и мене ми се прави ептен мерак.
не се секирај, добар е човекот, не гризе
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6196 Posted: 19-Oct-2016 at 18:09
Originally posted by phenomenon

Originally posted by BOJAN


Во просторот на „Кино Култура“ имавме вечерно дружење на тема „Скопје 2014“ со промоција на филм изработен во соработка со Heinrich-Böll-Stiftung насловен „Како Скопје 2014 ги изеде урбаните заеднички добра“ и панел дискусија со двајца врвни претставници на професијата архитект: Ана Ивановска и Мирослав Грчев, а со свој став беа присутни и Мери Јордановска, Петрит Сарачини, Валентина Поцеска, Славчо Димитров, Ивана Драгшиќ, Никола Наумоски и многу други.

Останува огромна одговорност на идните одлучувачи за судбината на создаденото од проектот „Скопје 2014“
Дискусијата беше фокусирана на справувањето со „Скопје 2014“ по некое потенцијално нормализирање на правниот поредок во земјава, односно што тоа мислат архитектите, урбанистите, граѓаните …Што треба да се направи, што и дали да се урива и што потоа, доколку сето тоа остане вака како што е? Започнаа сериозните муабети за „што потоа“ и тоа ќе биде серија на собири отворени за секој што има идеја, предлог, замисла…


Kaко што потоа? Потоа како во Куманово, град во кој требаше да дојде турскиот државјанин Ѓоксел Ѓумушдаг чија единствена поврзаност со градов беше што неговите родители детството го поминале во Куманово, за да ви (ни) изгради чешма како на последни слепци.

http://a1on.mk/wordpress/archives/236146

Потоа како во Куманово, град во кој требаше да дојде Руле-Турс за да ви (ни) постави светилки на Автобуската станица, која пред тоа беше помрачна од каубојски салун.

Куманово, град во кој архитектурата започнува и завршува со изградба на згради во секое сокаче и ќоше.

Куманово, град каде штом ќе се ослободи некој плац од 500 квадратни метри во централното градско подрачје или во непосредната околина, тој простор не се размислува да се искористи ни за тревник, ни за фонтана, ни за такси постојка, за паркиралиште да не правиме муабет (побргу ќе удри метеор отколку што ќе дозволат градските татковци и „архитекти“ на тој простор да се искористи за паркирање), туку тука веднаш се гради зграда (и тоа зградетини од по осум и повеќе ката).

Нема врска ако е тој плац забутан во сокаци или е на раскрсница. Нема врска што нема пред зградата да има место за паркирање, нема врска што зградата нема да има гаражи, нема врска што противпожарна кола нема да има пристап до зградата (за специјализираните возила-платформи со скали за спасување за висококатници не смее ни да се помисли), нема врска што таа зграда ќе биде приклучена на мало цевче за водовод и мало цевче за канализација бидејќи е во сокаче.

Ништо од сето горенаведено нема врска. Само дај им плац и ќе ти изградат не зграда, туку зградетина. За таква работа Кинези не им се рамни.

Веројатно по тој терк ќе се справат и со „Скопје 2014“.



Немаше некоја тема за Куманово некаде? Успут, да не пишеше кој град, сеедно можеше да биде Карпош, Аеродром, КиселаВода, Чаир итн.

Edited by fichot - 19-Oct-2016 at 18:09
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15040
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6197 Posted: 22-Oct-2016 at 18:08
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6198 Posted: 22-Oct-2016 at 18:44
е како тогаш Бурж Калифа - 1.5B$, Осло опера - 700M$ итн.. Ако горнине податоци се точни, тогаш и овие би требало да скратат барем една нула одзади.
Изгледа не само кај нас се пика по џебови.

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6199 Posted: 22-Oct-2016 at 21:54
На ниеден од факултетите во Македонија не се учи ова што го гледаме во „Скопје 2014“

интервју со архитект Мартин Пановски, новиот претседател на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ).
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #6200 Posted: 24-Oct-2016 at 13:40
A sto se uci na falktutetite?
Ni ednas ne vidov eden plan, toes zamisla za toa kako treba da se oformi centralnoto podracje vo Skopje.

Ne cini ova, ne cini ona... a sto cini?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 308309310311312 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.512 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.