build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 96979899100 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1941 Posted: 23-Sep-2011 at 22:54
С интерес я следим дебатата относно Скопие 2014 и сите мнениа ,, ЗА,, и ,, ПРОТИВ,, от архитектурен , уметнически и естетски аспект.
Една моя слика на оригиналната Триумфална порта в Рим само за споредба
 
 
 
 
Еднa пpовepка во Интepнет показа дека повеке от 100 години никаде не е сpтоена тpиумфална поpта.
Дали това  е от липса на паpи , патpиотизъм, национална гоpдост, или нещо дpуго?


Edited by Galileo - 23-Sep-2011 at 22:56
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1942 Posted: 23-Sep-2011 at 23:07

Проверката на Интернет не ти е нешто точна за информацијата дека Тримфална Порта не е сротена никаде 100 години веќе, изгледа лош пребарувач имаш, пробај со Google на пример.

Тримфалната во Букурешт, Романија е 1936, во Џенова, Италија е 1931, во Кина 1993, a во Америка има повеќе кои датираат од 2000та година. Не дека ова е оправдување за градење на тримфална порта, само колку да ти укажам дека информацијата ти е погрешна.

Инаку, нашата порта претставува една симболика на тие порти градени во минатото, притоа задржувајќи ја таа елементарна форма со што се означува симболичен влез кон плоштадот, се истакнуваат релјефи со настани од македонската историја, се користи како галерија и изложбен простор внатре, а симболично го претставува триумфот и победата на македонскиот народ за конечно свое осамостојување, независност и слобода. А сосема споредно, го разубавува и просторот околу. Јасно ти е сега ?

Edited by HugoGoulding - 23-Sep-2011 at 23:10
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1943 Posted: 23-Sep-2011 at 23:33
Америка гради и пирамиди , Айфелова кула и Канале Гранде во Лас Вегас ,но ова не е критерии ,нелиSmile
Кина е во Азиа и там имат друга философия , а и нека не забораваме дека все сто се праи там е продукт на комунистическата пропаганда.
За Румъния си прав -се гради од 1922 година , открита е 1936,колкото до Италия -триумфалните порти са техен патентYes
Ако македонскиот народ  и неговата борба заслужават триумфална порта  то би требвало да биде решение на целокупното општество и на сите граждани и да биде подложено на обществена дебата относно функциата и естетските критерий на обектот.
На мене како уметник и естетски човек триумфалната порта во Скопие е едно насилие над законите на архитектурата , естетиката и уметничеството.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #1944 Posted: 24-Sep-2011 at 19:35
galileo druze sega i ti si smesen, ova e isto ko da kazes nikade osven u makedonija ne se jade burek a nekoj da ti dade argument deka i vo amerika, avstralija itn. se jadelo i ti da kazes ama dobro sakale i oni da probaat sto ima veze oni sepak se druga kultura
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1945 Posted: 26-Sep-2011 at 13:40

Бетон склучи договор за изградба за колонадата со општина Центар

26.09.2011

Бетон склучи договор за изградба за колонадата со општина Центар

Согласно своите обрски како котирана компанија Бетон АД Скопје ја извести јавноста за следната ценовно чувствителна информација т.е за склучувањето договор за изградба за колонадата со општина Центар во вредност од 54.082.940,00 денари со вклучен ДДВ.

http://www.time.mk/read/NONE/7a254d4599/index.html
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1946 Posted: 28-Sep-2011 at 15:37
Њуз.нет сеир, 2 дел.

http://www.njuz.net/u-skoplju-pocela-izgradnja-najmladeg-staro-rimskog-arheoloskog-nalazista/Edited by fichot - 28-Sep-2011 at 15:38
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1947 Posted: 04-Oct-2011 at 09:28
CNN: Се претвора ли главниот град на Македонија во тематски парк?
04 октомври 2011   10:03 GMT Извор: CNN

Кога Македонија ја прослави 20-годишнината од независноста од поранешна Југославија минатиот месец, тоа го направи во главниот град што беше радикално променет во изминатите две години.


Вака CNN го започнува текстот под наслов „Се претвора ли главниот град на Македонија во тематски парк?", дел од поголемата репортажа „Eye On" посветена на земјата.


„Речиси 20 нови градби, сличен број на статуи, фонтани и споменици се градат во центарот на Скопје", се вели во текстот.


„Трансформацијата се прави како дел од проектот наречен Скопје 2014, чија цел е да го обнови градот и неговите знаменитости загубени во земјотресот во 1963 година. Централната точка, отворена на прославата на 8-ми септември, е 22-метарската статуа, наречена 'Воин на коњ'. Широко е прифатено дека потсетува на Александар Велики, но не беше официјално именуван така поради долгогодишниот спор со Грција, за кои античкиот крал е национален херој", пишува CNN.


Во текстот се пренесуваат и различни мислења околу потребата од проектот, но и околу неговото чинење, каде се споменуваат бројки од 80 до 500 милиони евра.


„Проектот ги дели луѓето, како што река дели брегови, некои од нив се за, други се против. Контроверзноста на проектот е најмногу поради тоа што Македонија припаѓа на група земји со висока стапка на невработеност", вели Горан Атанасовски од туристичкиот портал travel2macedonia.com.mk


„Скопје веќе има сосема нов изглед за разлика од пред две години и до 2014 година ќе има уште повеќе градби. Дури и во услови на глобална економска криза ние градиме не само згради, туку и инфраструктура, сместувачки капацитети, нови аеродроми, патишта и хотели", вели Зоран Николовски, од Секторот за туризам при владата.


Во текстот, според владините бројки, се наведува дека бројот на туристи во последните 10 години во Македонија е зголемен од 99.000 во 2001 година до 262.000 минатата година. Во голем дел, според соговорниците на CNN, тоа се должи и на промените во центарот на главниот град.

http://daily.mk/cluster3/dbf286b982306b30dca6b23954e10df9/928915
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #1948 Posted: 04-Oct-2011 at 10:30
http://edition.cnn.com/2011/10/04/world/europe/macedonia-skopje-2014/
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1949 Posted: 04-Oct-2011 at 22:45
Нови аеродроми?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1950 Posted: 05-Oct-2011 at 10:41
Previous
 
Да де, нови аеродроми.
 
Очигледно човекот користи информации од првите верзии на Google Earth, кога секоја праволиниска патека подолга од 1 километар, Google Earth ја класифицираше како аеродром, па така Македонија ги имаше нешто околу 800 и нешто аеродроми тоа време.
 
Изгледа овој баткава сеуште ја користи таа стара верзија на Google Earth, па затоа изјавил дека се градат нови аеродроми. Rollin
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1951 Posted: 15-Oct-2011 at 11:13
vcera bas bev na plostad i si razmisluvav koja razlika e od muzejot i teatarot do ustavniot sud. od levo imas objekti koi se smireni i skladni, imaat nekakva povrzanost so identitetot i istorijata na gradot, kako i postavenosta.. od desno imas ogromna zgradurina koja e ultra kopija na starogrcka arhitektura so rimski stolbovi i reljefi od anticka grcija koi nemaat nikakva vrska so skopje i so prostorot okolu... uste akropol da go iskopiraat na kale i super ke se sovpadne...
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1952 Posted: 15-Oct-2011 at 20:03


Како си дозволуваш да етикетираш нешто за копија и кражба кога стилот е интернационален и секој може да го употребува.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1953 Posted: 15-Oct-2011 at 22:30
tokmu taka, se slozuvam, bas sekoj moze.. nema nikakva vrska so lokacijata nitu so istorijata na skopje... 

Edited by xnx - 15-Oct-2011 at 22:31
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1954 Posted: 16-Oct-2011 at 10:34
Објектот може да се огледува на околината, да, но може и да си е засебен сам за себе, значи овие правила што ги измислувате за историја на град и околина немаат никаква врска со стилот во архитектурата на еден објект.

Ако е за тоа каква врска има чаршијата со тие амови, амами и џамија во Скопје? Тоа е изградено од ослманилиите во време на ропство, и нема никаква врска со населението и културата тука. Епа дај да ја срамниме со земја?

Edited by HugoGoulding - 16-Oct-2011 at 12:00
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #1955 Posted: 16-Oct-2011 at 15:23
Чаршијата со амамите не е новоградба. Уставниот суд/Археолошки музеј/Архивот е. И не само што е новоградба, не само што не се вклошива, туку е и „оптичка варка“, бидејќи има само фасада практично - назад е тесна и мала зградичка, кој не соодејствува со фронталниот дел. Според мене, заедно со Триумфалната порта и „реконструираната“ Народна банка, најлош дел од Скопје2014.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #1956 Posted: 16-Oct-2011 at 16:22
Originally posted by HugoGoulding

Објектот може да се огледува на околината, да, но може и да си е засебен сам за себе, значи овие правила што ги измислувате за историја на град и околина немаат никаква врска со стилот во архитектурата на еден објект.

Ако е за тоа каква врска има чаршијата со тие амови, амами и џамија во Скопје? Тоа е изградено од ослманилиите во време на ропство, и нема никаква врска со населението и културата тука. Епа дај да ја срамниме со земја?


tocno, ima objekti vo skopje koi se zasebni i koi ne se inspirirani od okolinata... megutoa ova e kopija na istoriski objekt, ne e olicetvorenie na sovremenata arhitektura, i ima povrzanost so istorijata na skopje kolku sto bi imal eden budisticki hram...

carsijata e gradena vo duhot (dizajn, materijali, tehnologija, potrebi) na toa vreme i e ogledalo na narodot koj sto ziveel vo toa vreme vo toa mesto. zatoa e i del od identitetot na gradot i e spomenik na toa vreme...

ustavniot sud e olicetvorenie ne na narodot koj sto zivee sega i tuka, tuku e nametnato od nekoi odredeni umovi (ne bi sakal da navleguvam vo politika zatoa i ke zapram tuka) a toa dali e impozanten i dali im se dopaga na lugeto e drugo. vrednosta na edno delo ne zavisi samo od toa kako izgleda tuku i koga e napraveno...

se nadevam deka mozes da napravis razlika pomegu vrednosta na stara carsija, rekonstrukcija na stariot teatar i ustavniot sud


Edited by xnx - 16-Oct-2011 at 16:31
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1957 Posted: 17-Oct-2011 at 18:46
Originally posted by xnx

Originally posted by HugoGoulding

Објектот може да се огледува на околината, да, но може и да си е засебен сам за себе, значи овие правила што ги измислувате за историја на град и околина немаат никаква врска со стилот во архитектурата на еден објект.

Ако е за тоа каква врска има чаршијата со тие амови, амами и џамија во Скопје? Тоа е изградено од ослманилиите во време на ропство, и нема никаква врска со населението и културата тука. Епа дај да ја срамниме со земја?


tocno, ima objekti vo skopje koi se zasebni i koi ne se inspirirani od okolinata... megutoa ova e kopija na istoriski objekt, ne e olicetvorenie na sovremenata arhitektura, i ima povrzanost so istorijata na skopje kolku sto bi imal eden budisticki hram...

carsijata e gradena vo duhot (dizajn, materijali, tehnologija, potrebi) na toa vreme i e ogledalo na narodot koj sto ziveel vo toa vreme vo toa mesto. zatoa e i del od identitetot na gradot i e spomenik na toa vreme...

ustavniot sud e olicetvorenie ne na narodot koj sto zivee sega i tuka, tuku e nametnato od nekoi odredeni umovi (ne bi sakal da navleguvam vo politika zatoa i ke zapram tuka) a toa dali e impozanten i dali im se dopaga na lugeto e drugo. vrednosta na edno delo ne zavisi samo od toa kako izgleda tuku i koga e napraveno...

se nadevam deka mozes da napravis razlika pomegu vrednosta na stara carsija, rekonstrukcija na stariot teatar i ustavniot sud
не знам зошто голем дел од народов сеуште си ги нема разјаснето овие работи околу архитектурата и сеуште се натегаме околу стиловите
и очекувам како одговор на ова да се даде како се градело по другиве држави, ама никој не размислува за тоа дека баш обележјата и измислиците на западната култура, нивниот изглед не е она што треба да го следиме, туку нивните системи на функционирање и иновациите и технологиите на системите
затоа мене всушност, што се однесува до стилот на објективе, уште од почеток не ми смета самиот изглед на објектот, туку идеите од кои е инспириран тој изглед кои немаат врска со урбанизам, архитектура и уметност... затоа можеби објектите од прва немаат никаква допирна точка со функционалност и просторно планирање
во Скопје можеше секако да има и вакви објекти со ваков изглед, но без сето тоа безредие и бесмислица во форма на мегаломанија, произлезена од утнати идеали


Edited by zabegan - 17-Oct-2011 at 18:47
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #1958 Posted: 20-Oct-2011 at 18:49
Google Earth


Edited by HugoGoulding - 20-Oct-2011 at 18:49
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1959 Posted: 26-Oct-2011 at 22:39
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=42031
 

Три врби во Вардар за четврт милион евра

 
 Живи врби ќе се издигнат среде Вардар за четврт милион евра. Градежната фирма „Еуро Проект“ е изведувач на скулптурата „Три врби во реката Вардар“. Тоа значи дека секоја врба од проектот наречен „разубавување на Скопје“ на Министерството за култура чини околу 82 илјади евра. Од фирмата изведувач велат дека договорот со Култура го потпишале вчера.

Сега проектот Скопје 2014 освен палми, фонтани и два моста,ќе го красат и три живи врби поставени во средината на Вардар.

За десетина дена, спроти трите кули кај ГТЦ треба да почне изградба на врбите. Рокот скулптурата–дрвја да се издигне над реката Вардар, според проектот, е три месеци.
Врбите се од видот „салиџ алба“ и можат да пораснат и до триесет метри. Ќе бидат засадени во бетонски саксии обложени со нерѓосувачки челик. Саксиите се замислени да бидат во форма на коцка со широчина од два метра. Според Министерството за култура скулптурата Врби ќе и оддава почит на вегетацијата на главниот град.

Пандорче Димитриоска

 
Wallbash
 
Лавови, палми, врби, што е следно ?
 
Зошто не увезат цела џунгла, па да одиме на сафари ?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1960 Posted: 26-Oct-2011 at 23:23

.
.
.
.
.
.
.
.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 96979899100 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.