build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 281282283284285 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #5641 Posted: 30-Oct-2015 at 12:21
Истите идиоти што ги изградија и зградите околу.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #5642 Posted: 30-Oct-2015 at 12:33
dobro sho li ima u tikvata arhitektot da naprai prozor i tuka da gi stai skalite ne mi e jasno. ova go ima na skoro site zgradi. ocigledno e deka nekoj drug mu dava gotovi fasadi. kakvo dno.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #5643 Posted: 30-Oct-2015 at 12:53
Архитектот и е добро познат на широката јавност. Не знае да каже р.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5644 Posted: 31-Oct-2015 at 03:14
Originally posted by Petar Skopje

Архитектот и е добро познат на широката јавност. Не знае да каже р.
не мора да внесуваме пак политика во дискусијава, не сакам да ми пропадне тоа све што се изнапишав горе
главната поента на дискусијата беше тоа што архитектурата е комплицирана работа, а некој ја гледа како поле во кое објекти се облекуваат по лична желба... има милијарда работи кои одлучуваат каква перцепција ќе ствара одреден објект... уметничкиот стил на фасадата е последното нешто што одлучува за тоа, па да не речам и дека воопшто не учествува

а тоа кој ги нарачал објектите и дали стилот бил негова желба е најмалку битно, битно е тоа што за тоа требало да бидат одбрани компетентни архитеки кои ќе знаат да се справат со предизвикот... ама од друга страна пак, ниеден од тие компетентни архитекти, нема да се нафати на задачата, и тоа докажува колку е несериозен потегот
затоа и полесно било да се најми некој си анонимен новопечен дипломец, за кој ова е животна зделка и професијата ни си ја сфаќа сериозно и воопшто не ја почитува
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5645 Posted: 11-Nov-2015 at 10:36
Добро, дали ја прочитавте последната колумна на Ацо Станковски за Утрински весник? Дали дознавте дека вредноста на „Скопје 2014“ е поголема од онаа на античкиот град Палмира? И дали знаете дека членови на ИСИС коментираат на овој форум, вклучително и јас.

Некој ден, кога ќе се разбудам наутро, и јас сакам да пробам од нивната дрога.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15058
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5646 Posted: 11-Nov-2015 at 10:59
А ти губиш време да ги читаш неговите бладања?
               (Реторичко прашање)
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #5647 Posted: 11-Nov-2015 at 12:37
Originally posted by BOJAN

Добро, дали ја прочитавте последната колумна на Ацо Станковски за Утрински весник? Дали дознавте дека вредноста на „Скопје 2014“ е поголема од онаа на античкиот град Палмира? И дали знаете дека членови на ИСИС коментираат на овој форум, вклучително и јас.

Некој ден, кога ќе се разбудам наутро, и јас сакам да пробам од нивната дрога.

И, мене не ми е јасно на која дрога се тие “луѓе“ со розеви очила коишто секој ден го живеат својот мизерен живот. Додека Македонците пополека стихијно исчезнуваат од северно Скопје и Западна Македонија, а тие делови се претвараат во ориентални квартови со ориентална архитектура и џамии високи 50 метри( коишто јасно покажуваат чија е тоа територија) на некого најголем проблем му е “Скопје 2014“. Да ставеа споменици од српски или југословенски народни херои немаше збор да зуцнат. Тоа сме ние турбо-фолк нација. Едни Роми од Шутка имаат 10 пати поголема државотворност и припадност кон своето отколку едно недораснато комуњарско Фиромјанче.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5648 Posted: 11-Nov-2015 at 14:43
Originally posted by Kid_A

Originally posted by BOJAN

Добро, дали ја прочитавте последната колумна на Ацо Станковски за Утрински весник? Дали дознавте дека вредноста на „Скопје 2014“ е поголема од онаа на античкиот град Палмира? И дали знаете дека членови на ИСИС коментираат на овој форум, вклучително и јас.

Некој ден, кога ќе се разбудам наутро, и јас сакам да пробам од нивната дрога.

И, мене не ми е јасно на која дрога се тие “луѓе“ со розеви очила коишто секој ден го живеат својот мизерен живот. Додека Македонците пополека стихијно исчезнуваат од северно Скопје и Западна Македонија, а тие делови се претвараат во ориентални квартови со ориентална архитектура и џамии високи 50 метри( коишто јасно покажуваат чија е тоа територија) на некого најголем проблем му е “Скопје 2014“. Да ставеа споменици од српски или југословенски народни херои немаше збор да зуцнат. Тоа сме ние турбо-фолк нација. Едни Роми од Шутка имаат 10 пати поголема државотворност и припадност кон своето отколку едно недораснато комуњарско Фиромјанче.


Каква пропагандистичка реплика. Ако не можете да го спречите неконтролираното градење на верски објекти во некои делови од земјава, тоа не значи дека истото треба да се прошири и во центарот на Скопје. Во многу од тие општини, на пример: Бутел или Чучер Сандево, седат градоначалници од вмровската партија.

Јас државотворноста не ја поистоветувам со идолопоклонство кон премиерот и кон некоја партија. Тоа не е нормална земја. Ниту „Скопје 2014“ не е нормален проект. А ако ви сметаат џамиите, имате одлични бизнис врски со дел од исламското население, верувам дека можете да се усогласите и по ова прашање.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #5649 Posted: 11-Nov-2015 at 18:33
Originally posted by BOJAN

Добро, дали ја прочитавте последната колумна на Ацо Станковски за Утрински весник? Дали дознавте дека вредноста на „Скопје 2014“ е поголема од онаа на античкиот град Палмира? И дали знаете дека членови на ИСИС коментираат на овој форум, вклучително и јас.

Некој ден, кога ќе се разбудам наутро, и јас сакам да пробам од нивната дрога.


Abe Bojan kakov anticki grad. Da vidime od denesen aspekt i da sporedime. Vaka nie napravivme bukvalno nov grad so pari koi se na primer dvojno pomali od onie za filharmonijata vo Hamburg, edno 10 pati pomalku od aerodromot vo Berlin ili isto kolku i organizacija na eden G7 simpozium koj ovaa godina bese organiziran vo zamokot Elmau vo Bayern.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5650 Posted: 11-Nov-2015 at 18:44
Originally posted by Kid_A

Originally posted by BOJAN

Добро, дали ја прочитавте последната колумна на Ацо Станковски за Утрински весник? Дали дознавте дека вредноста на „Скопје 2014“ е поголема од онаа на античкиот град Палмира? И дали знаете дека членови на ИСИС коментираат на овој форум, вклучително и јас.

Некој ден, кога ќе се разбудам наутро, и јас сакам да пробам од нивната дрога.

И, мене не ми е јасно на која дрога се тие “луѓе“ со розеви очила коишто секој ден го живеат својот мизерен живот. Додека Македонците пополека стихијно исчезнуваат од северно Скопје и Западна Македонија, а тие делови се претвараат во ориентални квартови со ориентална архитектура и џамии високи 50 метри( коишто јасно покажуваат чија е тоа територија) на некого најголем проблем му е “Скопје 2014“. Да ставеа споменици од српски или југословенски народни херои немаше збор да зуцнат. Тоа сме ние турбо-фолк нација. Едни Роми од Шутка имаат 10 пати поголема државотворност и припадност кон своето отколку едно недораснато комуњарско Фиромјанче.
абе сам си се фаќаш кај што не треба... твоиве патриоти во политиката се тие што треба да ја средат ситуацијата со ориенталните квартови, не јас, не ти, туку тие... тие имаат свои закони, имаат свои органи и имаат своја полициска и воена сила, и ако сакал некој да го среди тоа, ќе го средел до сега милион пати, ама не бил таму интересот нели?
ама греотичка ти, што веруваш во тоа дека само поради тоа што налупала споменици во центар, македонската политичка сцена се води по патриотски мисли кои потекнуваат од срце, а не по зделки и бизниси со кои се полнат џебови... држава се ствара преку политичка сила и економија, а не преку изгледот на главниот град... као демек Споменикот на Гоце Делчев ќе оживее и ќе дојде да се бори за ориенталните маала

една дивоградба не можат да срушат или да откупат земјиште ако немаат личен интерес во тоа, а не па на тебе џамиите да ти ги рушат...

...и не, не ми прави разлика дали споменикот на плоштад бил на Александар или на Тито, проектот е глуп, а не особата што е на постаментот...

и убаво што ги спомна ориенталните маала, во контекст на тоа што кај УКИМ ќе се гради нова „барокна зграда“ опколена со такви маала... којзнае, можада во иднина ќе постои проект кај што на џамиите кои ги збориш ќе им ставаат антички столбови и ти ќе мислиш дека тоа е патриотски...

стварно ми е жал каде сум се родил и каде живеам, а не па патриот да бидам...

Edited by zabegan - 11-Nov-2015 at 18:58
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5651 Posted: 11-Nov-2015 at 18:49
Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Добро, дали ја прочитавте последната колумна на Ацо Станковски за Утрински весник? Дали дознавте дека вредноста на „Скопје 2014“ е поголема од онаа на античкиот град Палмира? И дали знаете дека членови на ИСИС коментираат на овој форум, вклучително и јас.

Некој ден, кога ќе се разбудам наутро, и јас сакам да пробам од нивната дрога.


Abe Bojan kakov anticki grad. Da vidime od denesen aspekt i da sporedime. Vaka nie napravivme bukvalno nov grad so pari koi se na primer dvojno pomali od onie za filharmonijata vo Hamburg, edno 10 pati pomalku od aerodromot vo Berlin ili isto kolku i organizacija na eden G7 simpozium koj ovaa godina bese organiziran vo zamokot Elmau vo Bayern.
колку слободно се користи терминот „град“ во рамките на дискусиите за Ск2014, небаре Скопје завршува во границите на мал ринг...
...размисли друг пат кога ќе кажеш „нов град“, затоа што градов жалосно не е променет уште од времето Тито кога бил жива а таму кај што можело, е дури и побетер... тоа што сите вие верувате дека Ск2014 е некаква промена на градот, тоа е друго...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5652 Posted: 11-Nov-2015 at 19:26
Originally posted by kultuzin

Originally posted by BOJAN

Добро, дали ја прочитавте последната колумна на Ацо Станковски за Утрински весник? Дали дознавте дека вредноста на „Скопје 2014“ е поголема од онаа на античкиот град Палмира? И дали знаете дека членови на ИСИС коментираат на овој форум, вклучително и јас.

Некој ден, кога ќе се разбудам наутро, и јас сакам да пробам од нивната дрога.


Abe Bojan kakov anticki grad. Da vidime od denesen aspekt i da sporedime. Vaka nie napravivme bukvalno nov grad so pari koi se na primer dvojno pomali od onie za filharmonijata vo Hamburg, edno 10 pati pomalku od aerodromot vo Berlin ili isto kolku i organizacija na eden G7 simpozium koj ovaa godina bese organiziran vo zamokot Elmau vo Bayern.


А да погледнаме поинаку на работите, може ли? Да не се направеше „Скопје 2014“ по мерка на вмровската елита, Скопје денеска ќе ги имаше сите предвидени линии од трамвајот, или како алтернатива градска железница. Па ќе останеа пари и за да се изгради пругата кон Бугарија, која се ветува во сите овие години додека се градеше владиниот проект.

Или да свртиме уште поинаку, со сите три 628 милиони евра можеше да се изгради нов административен дистрикт надвор од централното градско подрачје во Визбегово, во касарна Илинден или во Илинден, со што ќе се растеретеше центарот на Скопје и ќе се поттикнеа граѓаните да се населуваат во околината на градот, каде што ќе можат да стигнат до своите работни места.

А за тоа колку се евтини одредени градби од „Скопје 2014“, ајде да го споредиме новото основно училиште во Капиштец и било кој објект од проектот по цена и квадратура.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #5653 Posted: 11-Nov-2015 at 19:38
И по квалитет, како и соодносот помеѓу квалитетот и цената.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5654 Posted: 11-Nov-2015 at 20:12
Ова се ептен неполитички дискусии, со парите од ова можело да се направат онолку онакви работи, ебати аргументите, секој ден истите глупости ги слушаме на пресовите на СДСМ веќе 6 години, Бранко бранеше докторска десертација на СК2014. Да не зборам за несудениот градоначалник Макрадули, кој што плачејки го критикуваше проектот, или Жерновски, кој целата своја кампања ја базираше на четири збора *рушење на СК 2014*. Ме чуди дека за некои од вас е неприфатливо и несфатливо да повеќето граѓани го подржуваат овој проект, можеби не подржуваат делови од истиот, но генерално го подржуваат. На некои им се допаѓа стилски, други го гледаат како национално одбележје, на трети им се допаѓаат зградите но не им се допаѓаат спомениците... секојдневно сум со луѓе од различни генерации, кај Македонците преовладува подршката на проектот. Дали некој збори р, или Станковски е кретен, или ова е лудило се атрибути на луѓе кои комуницираат на едно многу долно и примитивно ниво, а во недостаток на аргументи се користат тешки зборови во одбрана на своите тези по секоја цена.
Скопје е наш Македонски, Наш главен град, наше минато и наша иднина, сега изгледа поинаку од порано, сега изгледа помоќно од порано, сега изгледа повеќе Европски од порано, сега е град со кој јас се гордеам.
п.с. Очекувам после мојата последна реченица неколкумина да се самоубијат, ве молам немојте, животот е нешто најсвето.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5655 Posted: 11-Nov-2015 at 20:58
Originally posted by King

Ова се ептен неполитички дискусии, со парите од ова можело да се направат онолку онакви работи, ебати аргументите, секој ден истите глупости ги слушаме на пресовите на СДСМ веќе 6 години, Бранко бранеше докторска десертација на СК2014. Да не зборам за несудениот градоначалник Макрадули, кој што плачејки го критикуваше проектот, или Жерновски, кој целата своја кампања ја базираше на четири збора *рушење на СК 2014*. Ме чуди дека за некои од вас е неприфатливо и несфатливо да повеќето граѓани го подржуваат овој проект, можеби не подржуваат делови од истиот, но генерално го подржуваат. На некои им се допаѓа стилски, други го гледаат како национално одбележје, на трети им се допаѓаат зградите но не им се допаѓаат спомениците... секојдневно сум со луѓе од различни генерации, кај Македонците преовладува подршката на проектот. Дали некој збори р, или Станковски е кретен, или ова е лудило се атрибути на луѓе кои комуницираат на едно многу долно и примитивно ниво, а во недостаток на аргументи се користат тешки зборови во одбрана на своите тези по секоја цена.
Скопје е наш Македонски, Наш главен град, наше минато и наша иднина, сега изгледа поинаку од порано, сега изгледа помоќно од порано, сега изгледа повеќе Европски од порано, сега е град со кој јас се гордеам.
п.с. Очекувам после мојата последна реченица неколкумина да се самоубијат, ве молам немојте, животот е нешто најсвето.


Сакаш ли да кажеш дека гипскартонскиот барок на зградите во малиот Ринг е подобро решение за Скопје од фасадите со вертикални градини?



Edited by phenomenon - 11-Nov-2015 at 21:00
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5656 Posted: 11-Nov-2015 at 22:23
Не, он сака да каже дека турбофолкот е врвен дострел во музиката.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #5657 Posted: 11-Nov-2015 at 23:28
Јас немам ништо против стилот, имам против квалитетот и арамилакот, имам против тоа што зградите изгледаат кичесто, бедно.
А не дека не можеше некои згради да се направат и во некој современ архитектонски стил.

Проектов е ко да споредуваш Адидас и Абидас.

Ама сепак е боље него што беше, претходно центарот беше некако бос, празен, сега не е толку досадно, пошарено е, и некои институции се сместија во државни објекти. Не дека мора да се во државни објекти, се збори дека одржувањето на некои објекти носи повеќе пари отколку што се плаќало кирија.

Минус:
-арамилак
-неквалитет
-кич
-неплански направено (непочитувани основни урбанистички принципи)
-неконсултирани странски архитекти (ова е клучно според мене, јас шупа не би им дал на нашите архитекти да ми проектираат, тоа е заклучок и од нивните дела во минанатото не само денес)
-лошо искористена можност за квалитетно уредување на мал ринг.
-се градат милионски згради за административци, се крева цената на работното место што го држи партијата на власт, лош пример му се дава на наородот. Некоја курвештија ќе работи у климатизирана просторија со мебел од иљадници евра, а некоја жена од село цел ден ќе напасува крави и 17ден литар млеко, нејзините деца душата ќе ја продадат да се набутаат во такви згради, или ќе рибаат садови и вц школки во Америка.
-шизофрена листа на приоритети
-промена на фасади, иако глупава идеја, повторно лоша реализација
-задолжување на цел народ за непродуктивни цели, а дека задолжувањето не е играчка, времето ќе покаже.
-мостови кои водат од кеј до влез на зграда, бродови кои не проват никаде итд.

Плус е тоа тоа што простор добија:
+Театарот
+Историски музеј (вмро)
+Археолошки музеј
+Стадион
+Не е толку досадно празен центарот, а народот и така нема изострено око.


Народот секогаш добива тоа што заслужува.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #5658 Posted: 12-Nov-2015 at 07:54
Originally posted by fichot

Не, он сака да каже дека турбофолкот е врвен дострел во музиката.

Што е тоа?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15058
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5659 Posted: 12-Nov-2015 at 09:48
Музиката со која растеа денешните градоначалници кои организираат разни питијади, пивофести и ракијади, и тие настани се највоздубливото нешто што се случува во нивните зачмаени градови, села и општини.
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5660 Posted: 12-Nov-2015 at 13:01
Originally posted by King

Originally posted by fichot

Не, он сака да каже дека турбофолкот е врвен дострел во музиката.

Што е тоа?


Oва:



Edited by phenomenon - 12-Nov-2015 at 13:03
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 281282283284285 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 1.035 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.