build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7677787980 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #1541 Posted: 10-May-2011 at 19:44
http://www.euronews.net/2011/05/05/the-changing-face-of-skopje/?sms_ss=facebook&at_xt=4dc9150bc6bd835e%2C0

http://www.euronews.net/2011/05/09/macedonian-diary/

Edited by Superman - 10-May-2011 at 19:49
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #1542 Posted: 10-May-2011 at 19:48
Првото има и многу добро видео.

Edited by Superman - 10-May-2011 at 19:49
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #1543 Posted: 10-May-2011 at 20:18
Originally posted by N23

Originally posted by MGS

Скопје до пред овај проект беше обична паланка,немаше ни М од метропола.


А од вакви тривијални изјави дека Скопје после проектов ќе биде метропола ми се
Не реков дека после проектов Скопје ќе стане метропола,ама барем ќе заличи малку на главен град на една држава.Далеку е Скопје од метропола.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1544 Posted: 10-May-2011 at 20:32
so 4 objekti od koj eden kako so napisa Fichot (mislam bese)  corbadzicka kukja ke zalici da !! ..vo pravo si ! bravo za makedonija ... dosega ne se gradelo , taka od nebo padnale naselbite niz gradot
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #1545 Posted: 10-May-2011 at 20:47
Резиденцијата на градоначалникот на Скопје е во бараки,а министерствата на државата Македонија плаќаат кирија.Ептен се градело во минатото.Сега кога некој реши да гради објекти изградени од државата Македонија одма станува забеган и будала.Огромен дел од Скопје 2014 е потреба,не луксуз.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1546 Posted: 10-May-2011 at 20:52
Originally posted by MGS

Резиденцијата на градоначалникот на Скопје е во бараки,а министерствата на државата Македонија плаќаат кирија.Ептен се градело во минатото.Сега кога некој реши да гради објекти изградени од државата Македонија одма станува забеган и будала.Огромен дел од Скопје 2014 е потреба,не луксуз.


Богата држава што гради резиденции и за градоначалници...

Edited by krale - 10-May-2011 at 20:52
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #1547 Posted: 10-May-2011 at 21:04
Originally posted by Observer

Заклучок - спомениците требаше да ги правиме во Тирана а не во Венеција и Белград?


Колку за споредба споменикот на Скендербег кој беше изработен во Тирана чини 120 илјади евра со што денес истиот тој споменик изгледа како нов и да е поставен вчера,додека споменикот на Гоце Делчев кој е поставен до камениот мост и нема цела една година чини 425 илјади евра што е четири пати повеќе за разлика од споменикот на Скендербег.Иако се дадоа толку многу пари сепак ние граѓаните очекувавме дека ќе се постават квалитетни споменици.Но за жал сликата е друга и сведоци сме на неквалитетно или нестручно  изработување од нивна страна.Со надеж дека спомениците ќе се исчистат и новите да бидат поквалитетно изработени.Ако не подобро за помалце пари спомениците да се изработат на друго место а со тоа ќе добиеме поквалитет,наместо да се трошат толку многу пари а добиваме спротивност.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2511
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1548 Posted: 10-May-2011 at 21:33
Жално е што многумина мислат дека со еден куп сценографија ќе го претвориме Скопје во метропола.
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #1549 Posted: 10-May-2011 at 22:00
A sto treba da mislat ? Ne mi e jasno,nisto ne treba da pravime ,da si sedime i se ke ni padne od nebo!
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #1550 Posted: 10-May-2011 at 22:02
da se soglasuvam mozebi bi trebalo nekoj od tie zgradi da es pravat kako sudvite,filharmonijata,muzejot,ministerstvata NO nikako vo tolku mal prostor i site od razlicni periodi:barok,klasicizam i koj drugi ne

dodeka drugi zgradi kako triumfalnata????? kapija ,spomenicite NIKAKO ne bi trebalo da se gradat zosto makedonija ne e bogata zemja da si dozvoluva takvi luksuzi a i povtorno ne tolku koncentrirani po centralnoto gradsko podracje

a da i MNOGUUU poveke luge bi se soglasile so proektot ako bese po otvoren a ne prvin 80 milioni a seka poveke od 200!!!!???(a i da bse vo nekoj moderen stil i da bese raspodelen na sekade ne samo na plostat i i na vardar,i zgradite da ne bidat 2m siroki i 50 dolgi i da ne bidat 3 metri pred drugi ubavi zgradi i da gi zatskrivaat <SUDOOT > )
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9116
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1551 Posted: 10-May-2011 at 22:38
Пак отиде јабана работава....
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5256
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1552 Posted: 20-May-2011 at 18:40


By WILLIAM BOSTON | Special to the WSJ

SKOPJE, Macedonia—While the economic downturn has slowed new development in many European capitals, in Skopje, the capital of the Balkan Republic of Macedonia, a new grand design is unfolding along the banks of the Vardar River.

Dubbed Skopje 2014, the urban-renewal project aims to restore the city's broken-down buildings and bolster the country's national pride. But it also is stirring up cultural and political controversy.

When the project was announced a few years ago, there was some skepticism as to how much of it would advance beyond the drawing board. It involved more than 40 buildings, monuments and public spaces.

And in a country with a population of about two million, controversy ensued over whether the government should spend so much on what seemed to some to be symbolic projects.

But new sculptures of lions in a classical style now adorn a bridge over the Vardar in downtown Skopje. A monumental museum is under construction on the river's banks, with Corinthian columns rising to the roof.

Work also is under way on a triumphal arch and other monuments and public buildings.

There is no denying Skopje could use a face-lift. The city still bears the scars of a devastating earthquake in 1963 that destroyed 80% of the city, killed more than 1,000 people and left more than 200,000 homeless.

But the project is about more than rejuvenating the city. "This project is more about creating a Macedonian national identity," says Xavier Pinchart, general manager of Forton International, the Macedonian affiliate of property consultants Cushman & Wakefield.

That is where the controversy begins. Since the breakup of Yugoslavia following the Cold War, Macedonia has been locked in a battle with neighboring Greece over its name. There is a part of Greece called Macedonia, and the Greek government doesn't want the nation of Macedonia to go by that name. Any visitor to Skopje, a crowded capital of 500,000 inhabitants that once belonged to Yugoslavia, can feel the cultural tug-of-war over the country's name.

In addition to the conflict over the name, Macedonia is struggling with an internal cultural conflict. A visit to Skopje a decade ago would have found a country on the verge of civil war between its Orthodox Macedonian and Muslim Albanian citizens. Just as the majority Orthodox community builds churches and asserts its identity, the ethnic Albanians are busy building new mosques. In the villages tucked into the green hillside leading from the airport into Skopje, minarets from the village mosques rise above the rooftops.

But a decade of trying to recast the country as the cradle of Hellenic culture is having an impact. The bland Skopje international airport is now the Skopje Alexander the Great Airport. The city's only four-star hotel is called Aleksander Palace. Archeologists are digging away at the city's foundations to find proof Alexander was Macedonian.

Skopje 2014, like much of the general nation-building politics in this country, is largely the brainchild of the populist Prime Minister Nikola Gruevski, who stands for re-election in June.

With the opposition Social Democrats in disarray, Mr. Gruevski looks set to win.

There have been some concerns among real-estate owners that the nationalist overtones embodied in the Skopje 2014 face-lift would drive away foreign investors. But these concerns may be overblown. Lately, a couple of new, modern office buildings have been built, and there is new investment in shopping centers and hotels.

Gazit-Globe Ltd., a large Israeli property company, is building a shopping center called G-Mall with 322,900 square feet of shopping area. Gazit also said it was considering building two office towers and a hotel in Macedonia.

Balfin Group, which describes itself as Albania's largest privately owned company, is investing about €68 million ($96.4 million) with partners to build a shopping center called Skopje City Mall, which will boast 409,000 square feet of retail space and is expected to open in 2012.

Hoping to fill the niche for affordable accommodation for business travelers, Marriott International Inc. is building its first Balkan hotel in Skopje. Planned is a 180-room hotel in the city center near the historic Stone Bridge. Marriott said the hotel is expected to open for business in 2013.

"Shopping centers and hotels are probably the most suitable property investments at the moment, because there aren't any malls or international hotels in Skopje," says Forton International's Mr. Pinchart.


http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704281504576329172049775138.html

Edited by Cloverstack - 20-May-2011 at 18:48
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5256
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1553 Posted: 20-May-2011 at 18:45


BTW текстот е полн булшит: единствениот хотел со четири ѕвезди Александар Палас и другите прикаски - дека Македонците се обидувале да докажат дека Македонија е лулка на хеленската историја... Лудост.

Еве, пишете му:

Write to William Boston at newseditors@wsj.com


Edited by гитардемон - 20-May-2011 at 18:45
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
GMFilon View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 30-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GMFilon Quote  Post ReplyReply #1554 Posted: 30-May-2011 at 00:41
Pocituvani

Jas sum Golemiot Magister Filon,
Posle opsezna studija na objektite i statuite od proektot Skopje 2014 dojdov do iznenaduvacki zaklucoci okolu potekloto na simbolite koi se sodrzat vo istite i nivnoto znacenje.
Poopsezni informacii na mojot blog  http://skopje2014.blogspot.com

eve eden od mnogubrojnite primeri
http://imageshack.us/photo/my-images/818/primer.jpg/

Pozdrav

GM Filonseek the truth behind all the facades
skopje2014.blogspot.com
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1555 Posted: 30-May-2011 at 01:52
ГМфилон добредошол како и сите тука, само ќе те замолам темава на муабет ти е сосема нов правец во дискусиите што сме ги имале тука околу проектот, а мене ми изгледаат како сосема легитимни теми на муабет поврзани со проектот и со тематиката за изградба на градот. Досега симболиката сме ја дискутирале нормално, но во домен на национални обележја и личности на кои им се посветени спомениците. Така подетално никој не отишол. Да не биде постов твој реклама за книга ако имаш што да презентираш слободно, ако не, односно ако е за маркетинг на книгата за жал ова не е просторот на кој ќе можеш да завршиш работа. Ова ти е нов аспект на проектот, мене стварно ме интересира што имаш да кажеш, ако си за тоа уште еднаш добредошол.

Edited by lslcrew - 30-May-2011 at 01:54
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #1556 Posted: 30-May-2011 at 02:57
Какви ли епитети не доби овој проект. Сега преку теорија на заговор е наречен уште и окултен, нео-пагански и идолопоклонски.

Блогот е крајно аматерски. На корицата од книгата стои сатански пентаграм. Нема информација за тоа колку страници има книгата. На блогот, тврдењата на авторот не се поткрепени ниту со еден пример. Има неколку страници како „увид во книгата“ кои ниту можат да се прочитаат ниту пак може да се изведе било каков заклучок преку сликите. Нејасно е ниту што треба да видиме во примерот поставен на форумов. Прикажан е Коптски крст (христијанско-гностички симбол) и нејасно е со кој крст од Скопје 2014 се споредува. Мостот око е спореден со Окото на Хорус (познато и како Окото на Ра или Удјат), повторно нејасно на која основа.

Е сега доколку мислите дека архитектите на проектот Скопје 2014 се окултисти кои се поклонуваат на комбинација од христијански, сатански и египетски божества повелете нарачајте ја книгата. Само побрзајте затоа што светот ќе го снема или овој октомври или најкасно во 2012.
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #1557 Posted: 30-May-2011 at 03:36
Хммм , Знаци не ме изненадува ова мене иако тоа јас го увидов усте од стартот на овој проект, со оглед на тоа што имам некој познавање на окултизмот , сатанизмот или масонските симболи. Кои ги има насекаде во светот. И јас дојдов до заклучок дека нешто тука мириса .!? Кој стои зад овој проект. Очигледно е дека сето ова не е масло на Владата и желбите на Груевски и компанија. Очигледно има некој поголем кој стои зад ова, Темпларите - Архитектите на светот (масоните) ?! Немозе да сето тоа е случајно како обеликсот карси собрание (споменикот на паднати борци ) како сто се претставува, мостот око , Архелошкиот музеј со неговата геометрија- и се разбира КУПОЛИТЕ, Оние кој знаат за што служат а тоа е да ја насочуваат енергијата од земјата во самите објекти и хармонизираат и хранат оние кои се во нив. ?! Има многу прашања и одговори кој му збунуваа, замислуваа. Иако не сум ги споделувал до сеа на форумов, чисто во затворен круг на пријатели биле коментирани.

Заентерисиран за за книгата да ја прочитам затоа што мислам дека навистина држи вода сето тоа што го напишал @magiser@

Обичниот смртник очигледно не е доволно информиран да ги перцепира овие работи. Но дефинитивно стојат Одредени фаци зад овој проект а не е тоа Грујо и компанија, Нивната добивка е популитет и рејтинг од сето ова а какв сили ке се вгнездат во нашата метропола ?! Допрва ке видиме.

Во секој случај интересно и занимливо и милио ми е што воопшто некој ова го напомена , па дури излези и со поопширна анализа во вид на книга .!Back to Top
GMFilon View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 30-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GMFilon Quote  Post ReplyReply #1558 Posted: 30-May-2011 at 10:35
Najprvin blagodaram za pokanata za diskusija sekako deka ke se priklucam so uste nekoj interesni detali i primeri, sodrzinata na knigata odi nad nacionalizmot i istoriskite likovi postaveni na skulpturite.

Golem pozdrav
GM Filon od redot na Vistinata
seek the truth behind all the facades
skopje2014.blogspot.com
Back to Top
GMFilon View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 30-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GMFilon Quote  Post ReplyReply #1559 Posted: 30-May-2011 at 10:41
Za obicnoto oko ovie komparacii se nejasni, zatoa e tuka i knigata vo koja site ovie sporedbi se detalno objasneti so nivnoto poteklo znacenje i posledici

Pozdrav

Originally posted by OCB

Нејасно е ниту што треба да видиме во примерот поставен на форумов. Прикажан е Коптски крст (христијанско-гностички симбол) и нејасно е со кој крст од Скопје 2014 се споредува. Мостот око е спореден со Окото на Хорус (познато и како Окото на Ра или Удјат), повторно нејасно на која основа.Edited by GMFilon - 30-May-2011 at 10:42
seek the truth behind all the facades
skopje2014.blogspot.com
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #1560 Posted: 30-May-2011 at 11:04
Теоријата на книгата е чиста глупост, па каква е самата книга може да се претпостави.

Никаква корист нема никој да ги вметне тие симболи во Ск2014, па дури и да ги вметнале, што е толкуууууу бууууу страшното во тоа. Симболите низ вековите се слични во различни цивилизации. Така на пример на Плаошник во крстилниците има кукасти крстови. Па тоа не значи дека нацизмот од Охрид влече корени.

Се на се, мојот коментар е дека ова е безврска, ама добро ќе се продаде кај лековерните луѓе.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7677787980 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.406 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.