build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 134135136137138 323>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [54.26%]
82 [43.62%]
4 [2.13%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #2701 Posted: 29-Sep-2012 at 01:54
Originally posted by GoranНе можам да се изначудам со луѓе што плукаат по ова што се гради ова е преубаво Скопје никојпат не било олку убаво во центарот преубави фотографии.
Иако не се сложувам со приоритетот на градба истите пари трабаа да се потрошат на инфраструтирни инвестиции важни за државен развој.
Енергетика - Железница или Патишта.
Но кога ќе ги погледам сликите заборавам н а предходното навистина нешто фенемонално.
Луге стално ке најдват мани исто ако правиш куќа самиот ко ќе ја завршиш ке си најдиш некоја мана ако би го правел повторно би менал нешто
А луѓе стално ке си најдват мани.
Само вака да продолжи да се гради низ цела Македонија браво за владата.


Суицидални тенденции добивам кога вакво нешто ќе прочитам, сериозен сум.
Back to Top
mirko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Aug-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote mirko Quote  Post ReplyReply #2702 Posted: 29-Sep-2012 at 02:18
"Суицидални"
haha
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #2703 Posted: 29-Sep-2012 at 10:16
Originally posted by mirko

"Суицидални"
haha

Big%20smile
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1684
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2704 Posted: 29-Sep-2012 at 18:48
+1
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2705 Posted: 05-Oct-2012 at 19:22
mkd.mk
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2706 Posted: 08-Oct-2012 at 23:47
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2707 Posted: 09-Oct-2012 at 13:54
реков излишно е да коментирам веќе на темава, особено после триумфалкава и мостоите од ск'14, но неможам а да се воздржам на волку вонвременски кадри! колку нестварно изгледа композицијава ни во стрип чоек не би можел да ја исцрта ко вака во реалност, ова е досега најдобра theme park инсталација што ја имам видено особено начинот како е вплотена во постојното урбано ткиво, ќе биде весело на ова да остане почнувајќи од уличното островче, преку невозможните симетрии на капијава, потоа тука се бар-рељеф принтоите понеа - кулминација штампаријата македонија в среде, типографија ко за на плоштад нема што, и капак визурата во далечина со алексо и т-ком подопаш небаре си ја чисти илуминирано опашката букефал, уште фалат фенери, пуканки и шекерни вретена наоколу, таман цело е кога има се ко траен новогодшен лампион за скотската метропола, абе ацо гајле ти е што сликовница го напраи градов LOL    
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2708 Posted: 10-Oct-2012 at 20:32
во денечното(среда) печатено издание на Вест,има поширока рубрика за административните згради од Ск 2014,која колку кошта,кога ќе се отвори,пречки во радбата, како и бројот на вработени по институции.прилично е неутрален начинот на објаснување,па вреди да се прочита.

од побитното е за истакнување дека МНР е веќе вселена,а Арх.музеј е готов но за птварање ќе чека инсталациите(парно,струја,канализација) да дојдат до АЕК,па тогаш и музејот да се приклучи.

потенцирани се бројот на паркинг места на сите институции
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2709 Posted: 10-Oct-2012 at 22:11
Originally posted by gjoko

во денечното(среда) печатено издание на Вест,има поширока рубрика за административните згради од Ск 2014,која колку кошта,кога ќе се отвори,пречки во радбата, како и бројот на вработени по институции.прилично е неутрален начинот на објаснување,па вреди да се прочита.

од побитното е за истакнување дека МНР е веќе вселена,а Арх.музеј е готов но за птварање ќе чека инсталациите(парно,струја,канализација) да дојдат до АЕК,па тогаш и музејот да се приклучи.

потенцирани се бројот на паркинг места на сите институции
е да бе, сега кога све веќе се привршува, они ќе не почастат со информации кои не се потребни кога веќе е завршен еден објект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2710 Posted: 10-Oct-2012 at 22:30
@ gjoko

Ако имаш време те молам препиши ги овде барем основните бројки за секоја зграда.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2711 Posted: 10-Oct-2012 at 22:32
за жал Кловер тоа го читав во кафиќ,утре ќе поминам ако не е фрлен ќе го земам дома и ќе препишам све.ќе поминам во 2-3 кафиќи,валда во еден ќе најдам весник
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2712 Posted: 11-Oct-2012 at 12:23
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2713 Posted: 11-Oct-2012 at 18:00
купив еден Вест,растурачот на весникот ми е комшија,па зедов еден,да не прераскажувам ги сликав страните
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2714 Posted: 11-Oct-2012 at 18:10
Ѓоко секоја чест за трудот. Убав осфрт со релативно прецизни бројки и без политика, што е навистина раритет кога станува збор за Скопје 2014.
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #2715 Posted: 17-Oct-2012 at 23:18
Што мислите, дали е вистина тоа:

Анкета - Опаѓа поддршката за „Скопје 2014“
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2716 Posted: 17-Oct-2012 at 23:47
Originally posted by VirginAtlantic

Што мислите, дали е вистина тоа:<span id="ArticleTitle" ="WB_UTRINSKIVESNIK_Naslov">Анкета - Опаѓа поддршката за „Скопје 2014“</span>

никогаш не сме ни можеле да знаеме какво точно е јавното мислење околу проектот, поради манипулацијата со информации и медиуми кај нас, од овој и оној...
како и да е, според мое лично мислење, од самиот почеток, па се до денес постојат овие групи на луѓе
1. луѓе кои го поддржуваат проектот без оглед на се
2. луѓе кои го мразат проектот без оглед на се
3. луѓе кои делумно го поддржуваат проектот, водејќи се по посебни проекти од него
4. луѓе кои ја поддржуваа иницијативата, ама не изведбата
5. луѓе кои ги поддржувале првите проекти од интернет клипот Ск2014, ама се разочараа од замавот кој го зедоа властите оттогаш

и сите овие некако отсекогаш биле избалансирани
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1558
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2717 Posted: 17-Oct-2012 at 23:56
Ne veruvam na makedonskite anketi, no mozam da posvedocam deka na luge koi do koska go podrzuvaat SK2014 veke im e preku glava od spomenici i cesto komentiraat: "Ovie navistina preteraa so spomonicite"!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2718 Posted: 18-Oct-2012 at 01:11
Македонските анкети какви и да се, без разлика на анкетарите и начинот на кои се поставени прашањата, имаат можност за грешка од +- 2/3 %. Најчесто анкетите од Галуп (најкомпликувани, најобемни, и веројатно најреални) и останати македонски организации кои се слични или пак работат за Галуп, но без они на провладините и проопозициските, секогаш го погодуваат исходот на изборите. Најпрост пример, секогаш кога се прави анкета имате 2/3 од луѓето кои гордо ќе кажат за која партија се или пак што поддржуваат и што негираат, додека 1/3 најчесто се без одговор, или пак имаат мешано пола без одговор, пола негативно, така да од оваа анкета се гледа дека максимум 30 посто од народот го поддржува проектот, не повеќе од 60 се против него и некој максимум од 10 посто којшто стварно не се замара со истиот.
23ka.wordpress.com
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1684
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2719 Posted: 18-Oct-2012 at 07:45
Убеден сум и тоа од самиот старт дека 30% е максималната поддршка кога и да е, т.е. луѓе приврзани за партијата повеќе од своите деца...+ некои други секако има и такви и тоа е ок. Другите се од опозиција - стално против, и уште неколку категории (не навлагам).

НО луѓе кои навистина го сакаат градот, палат мозок и сериозно анализираат и размислуваат на многу теми кои истиот го засегаат, а воедно се доволно образовани и широкоумни не се повеќе од десетина проценти. Тоа е релевантна категорија кој треба да се праша.

И самата анкета колку и да е точна покажува дека треба да се запре со оваа барокна ера и владата да се ориентира кон нешто друго кое ќе наиде на поголема поддршка, што и да е, сем барок и споменици (кои не раздвојуваат со албанците).

А барокот...колку и да бил добар (доколку воопшто е) буквално смачи. Па и киндер да ти даваат секој ден без пари ќе ти смачи и ќе сакаш милка. Се со мерка

Edited by alexsend - 18-Oct-2012 at 07:46
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2720 Posted: 18-Oct-2012 at 08:44
Јас лично мислам дека граѓаните ниту не знаат баш точно кои проекти се од ск2014 а кој од нормални проекти. Пример неколку граѓани мислат дека се што се гради во центар е ск2014. Па властите си замислеле се добро, еве реконструкција на улици низ центар како реновирање на мостови и обнова на пешачки зони, овие проекти не се ск2014 а сепак сето тоа изгледа како ск2014. И така нашите граѓани прават муабети дека откако почна слк 2014 да се гради, центарот наликува на нешто. Тоа е, а пак другите (понекогаш и јас) ги гледаат зградите само 5секунди и веднаш се инспирирани а кога ќе гледаш два пати ќе си забележеш наеднаш кич
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 134135136137138 323>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.029 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.