build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 235236237238239 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4721 Posted: 27-Sep-2014 at 10:13
Zabegan ,,ултиматумот,, кој сам го измислуваш е причината за твојата општествена пасивност?
Ќе се дрзнам да заклучам, оти всушност никогаш не си/сте ни биле заинтересиран/и за просторните релации и естетика на тоа што ве опкружува со децении. Веројатно, најголемата магија на овој град, треба да останат, кенан кожарот, коњите со стар отпад во зеленилото пред пошта и секако да не го заборавиме нашиот мекдоналдс - чичко стоилко. Руинирани стари фасади со бигор од железарскиот дожд и централно подрачје кое наликуваше(така спокојно и безгрижно политички и професионално игнориран) на Бејрут, тазе излезен од граѓанска војна.
...Преточи ги твоите идеи во акција заедно со Sifon, на пр.и престанете веќе еднаш да се жалите во стилот,,калимеро-нема правда,,..
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4722 Posted: 27-Sep-2014 at 10:22
Барем да кажеше дека си во струката туризам. Ќе запрев на почеток!

Во секој случај, информациите дадени во моите постови ги предлагам како базично четиво за сите форумџии. Особено оние со отворен ум и став.

Бидејќи знам многу малку за туризмот, а не се дрзнувам ,,да читнам,, малце на темата и да се ставам во сајбер офанзива, тука ја  завршувам дебатата со тебе Zabegan.

Инаку thumbs up за коментарот дека бројот на постови не го одразува ниту нивото, ниту зрелоста за дебата на одредена тема.



Edited by maks - 27-Sep-2014 at 10:23
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4723 Posted: 27-Sep-2014 at 16:33
Originally posted by maks

Zabegan ,,ултиматумот,, кој сам го измислуваш е причината за твојата општествена пасивност?
Ќе се дрзнам да заклучам, оти всушност никогаш не си/сте ни биле заинтересиран/и за просторните релации и естетика на тоа што ве опкружува со децении. Веројатно, најголемата магија на овој град, треба да останат, кенан кожарот, коњите со стар отпад во зеленилото пред пошта и секако да не го заборавиме нашиот мекдоналдс - чичко стоилко. Руинирани стари фасади со бигор од железарскиот дожд и централно подрачје кое наликуваше(така спокојно и безгрижно политички и професионално игнориран) на Бејрут, тазе излезен од граѓанска војна.
...Преточи ги твоите идеи во акција заедно со Sifon, на пр.и престанете веќе еднаш да се жалите во стилот,,калимеро-нема правда,,..
само имам изгубено надеж за човештвото на овие простори и негледам излез од ова болно општество во секој поглед (нели, детските болести кои други земји ги надминале), тоа е се... и сега остај барем да искажуваме ставови по форуми кои може барем да сменат мислење на одредени поединци, како што ми смениле на мене
тоа што сме „пасивни“ не го менува тоа дали сме во право или не... па затоа и не гледам поента во дискусија за тоа кој како став преточувал во акција
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4724 Posted: 28-Sep-2014 at 12:29
Originally posted by maks

Zabegan ,,ултиматумот,, кој сам го измислуваш е причината за твојата општествена пасивност?Ќе се дрзнам да заклучам, оти всушност никогаш не си/сте ни биле заинтересиран/и за просторните релации и естетика на тоа што ве опкружува со децении. Веројатно, најголемата магија на овој град, треба да останат, кенан кожарот, коњите со стар отпад во зеленилото пред пошта и секако да не го заборавиме нашиот мекдоналдс - чичко стоилко. Руинирани стари фасади со бигор од железарскиот дожд и централно подрачје кое наликуваше(така спокојно и безгрижно политички и професионално игнориран) на Бејрут, тазе излезен од граѓанска војна....Преточи ги твоите идеи во акција заедно со Sifon, на пр.и престанете веќе еднаш да се жалите во стилот,,калимеро-нема правда,,..


Секако! Особено кога ќе се качат на Панорамското тркало, ќе видат прекрасна естетика како што се Топана, Бувљак, Бит-Пазар, Крњево, Керамидница, Маџар-Маало итн.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4725 Posted: 28-Sep-2014 at 14:31
Сметав дека познавам доста добар дел од Скопје, но сепак поими како Бувљак и Крњево ми се доста нови. Ај да видам за какви ругла зборуваме, може линк од Google Maps?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4726 Posted: 28-Sep-2014 at 14:42
Значи повеќе надеж има на друго место за човештвото. Би сакал да ми/ни ги посочиш овие магично утописки места за да можеме соодветно и да се ориентираме.Само те молам исклучи ја Скандинавија(поради богатството со природно ресурси) Австралија (поради тоа што е континент со грб на Британската Империја(заедно со своите неолиберални колонии низ светот заедно со привезокот Нов Зеланд). Па дај посочи ни нешто конкретно и кажи ни дали сите тие архитектонски достигнувања  на земјите-примери кои ги спомнувате, ги прават со сопствен човечки потенцијал или се работи за дојденци странци-незадоволници од реалноста токму како ти/вие?
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4727 Posted: 28-Sep-2014 at 14:45
Phenomenon, еве ја линијата после која нема враќање. Панорамско тркало за туристички визури, кон Топлана Исток и Крњево. What u gonna do about it?
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4728 Posted: 28-Sep-2014 at 14:59
Originally posted by гитардемон

Сметав дека познавам доста добар дел од Скопје, но сепак поими како Бувљак и Крњево ми се доста нови. Ај да видам за какви ругла зборуваме, може линк од Google Maps?


Бувљак е пазарот за стари работи на левиот брег на Вардар, спроти Паркот на франкофонијата и Арената Филип II, a Kрњево е селото помеѓу Скопски Саем и Универзитетот Св. Кирил и Методиј.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4729 Posted: 28-Sep-2014 at 15:08
Originally posted by maks

Phenomenon, еве ја линијата после која нема враќање. Панорамско тркало за туристички визури, кон Топлана Исток и Крњево. What u gonna do about it?



What U think? What the government will make about it? Planning further built boats, carousels and another fair equipment?

Edited by phenomenon - 28-Sep-2014 at 15:10
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4730 Posted: 29-Sep-2014 at 11:06
Да не изигруваме Englezi, одговори на прашањето?
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4731 Posted: 29-Sep-2014 at 12:19
Originally posted by maks

Да не изигруваме Englezi, одговори на прашањето?



Me праша што ќе сторам во врска со тоа што од Панорамското тркало ќе се гледаат слемови и фавели?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4732 Posted: 29-Sep-2014 at 19:56
Originally posted by maks

Значи повеќе надеж има на друго место за човештвото. Би сакал да ми/ни ги посочиш овие магично утописки места за да можеме соодветно и да се ориентираме.Само те молам исклучи ја Скандинавија(поради богатството со природно ресурси) Австралија (поради тоа што е континент со грб на Британската Империја(заедно со своите неолиберални колонии низ светот заедно со привезокот Нов Зеланд). Па дај посочи ни нешто конкретно и кажи ни дали сите тие архитектонски достигнувања  на земјите-примери кои ги спомнувате, ги прават со сопствен човечки потенцијал или се работи за дојденци странци-незадоволници од реалноста токму како ти/вие?
не зборам за тоа колку утопистичка е една земја, туку за ниво на цивилизираност, култура, меѓусебно разбирање, осет за стварите, и барем малце сериозност и професионалност... тоа толку е тешко да се постигне кај нас?
тоа е таа детска болест која ја спомна ти пред малку, која другите си ја имаат надминато... се работи за широка тема на дискусија
и проектите во странство се иницирани од тамошното домашно население, стручен состав или политика, а се изведени од странци... никој не оди таму од кај нас да им соли памет и да измислува топла вода, туку да ги создава, презентира и реализира своите идеи во нормални услови, каде што правите луѓе се на правото место и за се си има ред и начин на вршење работа, за разлика од кај нас, каде се е наопаку



Edited by zabegan - 29-Sep-2014 at 23:51
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #4733 Posted: 30-Sep-2014 at 12:00
Па  Phenomenon, ако ти незнаеш дали ти се дилемата ,,скопските фавели,, (кои патем постојат со децении, ама изгледа не ни се во фокусот на просторен интерес) што ќе се гледаат од фамозното тркало или самиот проект, како јас да го дознаам тоа?Smile


Edited by maks - 30-Sep-2014 at 12:01
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2599
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #4734 Posted: 30-Sep-2014 at 12:12
Значи тркалото би било на место доколку не беа „фавелите“?
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #4735 Posted: 30-Sep-2014 at 13:49
Maks brat, ke go ubiesh forumov so svoite diskusii. Olabavi malku, go kaza svoeto mislenje, site te razbravme.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #4736 Posted: 30-Sep-2014 at 14:48
Не ве сфакам зошто му се ставате на членот ако има различно мислење од вас? И јас за многу нешта не се сложувам со maks, но не сметам дека на било кој начин го уништува форумот. Напротив тој воведе ново гледиште со кој ја збогати нашата дискусија ! Остајте го членот на раат ...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #4737 Posted: 30-Sep-2014 at 15:12
Originally posted by maks


Па  Phenomenon, ако ти незнаеш дали ти се дилемата ,,скопските фавели,, (кои патем постојат со децении, ама изгледа не ни се во фокусот на просторен интерес) што ќе се гледаат од фамозното тркало или самиот проект, како јас да го дознаам тоа?Smile


Грешка. Не поминуваат тие итроштини кај мене.Ме праша што ќе сторам во врска со фавелите, а не дали знам дали ми се дилема скопските фавели, па уште и си ги ставил во наводници, како божем да не се.

Originally posted by maks

Phenomenon, еве ја линијата после која нема враќање. Панорамско тркало за туристички визури, кон Топлана Исток и Крњево. What u gonna do about it?



Или кога со сила се правиш невешт, еве ти директно прашање. Дали наместо Панорамското тркало и останатите панаѓурски тракатанци ќе беше подобро да се изгради надвозник над пругата кој ќе ги поврзе директно населбите Кисела Вода и Аеродром? Со тоа ем ќе се спасат граѓаните од непотребно кружење или откај Транспортен центар или откај Булевар Србија, ем немаше повеќе да има потреба да се изложуваат на опасност поминувајќи ја пругата на диви премини.

Кажи ни @maks искрено, дали имаш капацитет да го разбереш ова?

Edited by phenomenon - 30-Sep-2014 at 15:25
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #4738 Posted: 30-Sep-2014 at 15:24
Originally posted by Z|evzek

Не ве сфакам зошто му се ставате на членот ако има различно мислење од вас? И јас за многу нешта не се сложувам со maks, но не сметам дека на било кој начин го уништува форумот. Напротив тој воведе ново гледиште со кој ја збогати нашата дискусија ! Остајте го членот на раат ...


Многу напишано малку кажано не ми е баш поим за конструктивна дискусија. Воедно, по 100-ти пат, форумов не е „бастион на демократијата“. Си има правила, кој не ги почитува, нека си оди на Кајгана.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4739 Posted: 30-Sep-2014 at 17:01
од денес

Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #4740 Posted: 30-Sep-2014 at 17:18
Originally posted by гитардемон

Originally posted by Z|evzek

Не ве сфакам зошто му се ставате на членот ако има различно мислење од вас? И јас за многу нешта не се сложувам со maks, но не сметам дека на било кој начин го уништува форумот. Напротив тој воведе ново гледиште со кој ја збогати нашата дискусија ! Остајте го членот на раат ...


Многу напишано малку кажано не ми е баш поим за конструктивна дискусија. Воедно, по 100-ти пат, форумов не е „бастион на демократијата“. Си има правила, кој не ги почитува, нека си оди на Кајгана.
Чим според тебе на форумов нема место за демократија, тогаш важи само едно правило [кој нема мислење како твоето, му лета глава (block) ] ?! Барем јас не сум приметил maks да ги нарушува правилата на форумот. За навреди, пцовки и провокации не дискутираме, затоа што произлегубваат и од двете гледишта("страни'') па на никому ништо. Гледам дека сте му се ставиле за тркалото и бродовите. Ако на човек му се допаѓа новото министерство за финансии па и другите објекти од Скопје 2014, немора да значи дека подржува баш се од истиот!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 235236237238239 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.794 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.