build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 250251252253254 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5021 Posted: 03-Mar-2015 at 23:48

пардон форумот на Мич за оние кои не знаат тоа е вајарот на еднооки http://www.makstrip.com.mk/forum/

се прашувам што ќе беше неокласицизмот да им дадеа да го скицираат на форумов

сигурно Алексо и Букефал ќе го имаа и Перитас покрај себе, а наместо на една чинија ќе летаа на три чинии, до душа постојнава е појќе налик ајнцер ама симболиката е блиску
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5022 Posted: 04-Mar-2015 at 01:56
и што има врска "форумот на Мич" со теоријава ти, освен можеби дека тоа е форум за стрип, a стрипот е претежно фикција, па изгледа таму и припаѓа твојава бајка за непознати сили кои управуваат со урбанистичкиот развој на сите градови во светот.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5023 Posted: 04-Mar-2015 at 08:05

koj vika deka se nepoznati sili!?

samo spomnav deka posle muabetot so sluzbite bespotrebno e da se govori tuka za se ona shto e zad niv!

ajt terajte i ponatak zalopojki, mislam dovolno vi ispoprikazav, i taka osven Zal Po Despina nemate druga ploca u nishkava, eve vi ja nazad vrtete ja do bolka i koska, moze taka e polesno, nego da svrtite na neshto porazumno

DEPRESSION KILLS MY FRIENDS isto ko i cigari popoleka no sigurno nastrana shto radi toa imate mizeren kvalitet na zivot, bidejki shto verglash toa i stanuvash
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5024 Posted: 04-Mar-2015 at 08:08

ќе заборавев ајдете со време подмладок кој ќе продолжи да млати прана слама уште гоини потака откако ќе замине оваа власт, веројатно така ќе ви биде вам утре полесно бидејќи гледам сте се навлекле озбилно на излевање бес апропо иницијативава

Луѓе размислувајте проактивно гледајте како да ги поправата работите а не постојано како некои стрини да се расправате за кривите дрини

Толку од мене на темава
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5025 Posted: 04-Mar-2015 at 08:38

добра трака вртea на мтв1 во моментов made in the usa
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5026 Posted: 04-Mar-2015 at 10:05
Пак продолжуваме со истиот муабет. Неоснованите тврдења дека „народот го сака Скопје 2014“ не се потврдени на никаков референдум, или било кое друго изјаснување на граѓаните. Токму оваа тема владејачката партија ја турка под тепих кога ќе дојде изборната кампања. Јас досега не сум видел каква било анкета на национално ниво со која се поддржува целокупниот проект. И да не забегуваме од ова, ако има некој конкретни податоци против ова што го кажувам нека ги стави на форум.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5027 Posted: 04-Mar-2015 at 10:29

пак у круг за веќе завршена работа, ајде еве криви се тие што го кренаа проектов, иако истиот го ставија и во програма и народ им го изгласа индиректно, веројатно требаше да покренат референдум и за вагоните дали да ги купуваат бидејки нели и тоа е од национален интерес

конечно разбирливо ми е зошто власта не спроведе референдум за ова, но зошто опозицијата истото не го потикна тоа веројатно ни вам не ви е јасно, иако веќе посочив зошто е тоа така
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2648
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #5028 Posted: 04-Mar-2015 at 11:09
.

Edited by phenomenon - 04-Mar-2015 at 12:07
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5029 Posted: 04-Mar-2015 at 11:12

рејтинг на Ск'14 што бидна со анкетава на форумов точна ли е
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5030 Posted: 04-Mar-2015 at 11:36

забораваив смајли горе

всушност главната цел на Ск'14 покрај туристички мејкап мислам дека е вадење на луѓето надвор од својот мал зачмаен свет скоцкан пред телевизор или компјутер, та ако нема подобнаприрода за ова ето сега има подобен бетон

воедно здушувањето на скопскиот центар и скопската чаршија ќе почне да ги руши и мултиетничките предрасуди, иако ќе треба доста редари и камери наоколку за да се тимарат какви и да е хулигански тајфи или устабашии кои билдаат имиџ преку мачо излевања бес и фрустрации, со токмак бе го нападнаа Цар Душан
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5031 Posted: 04-Mar-2015 at 14:46

ова со главната цел е од аспект на ефектот, додека од аспект на проектот, ова е најголемата и најдобрата инвестиција што нашите можеа да ја испорачаат апропо глобалното затоплување, односно нашиот максимален допринос за протоколот од Кјото, нека не се лути Мичо оти кај него несака да замине муабетов

верувале или не, колку и да звучи сето ова ко лудост, тоа е целата приказна, иако полудо звучи од овој аспект кога некој се пенае (иако оправдано) апропо истата

не е ни лесно да живееш со ова сознание а никому да неможеш да му го споделиш, односно неговото споделување да не излезе налудничано, иако после се што се испиша по нишкава ова сега можеби е и најтрезната анамнеза за проектов, сега се чека само на подобна терапија, прашање е кој ќе ја испорача можеби стопаните на новиот финансиски центар



Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #5032 Posted: 04-Mar-2015 at 15:33
Originally posted by phenomenon

.


Предупредување: Едитирање на постови со цел бришење е недозволено!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5033 Posted: 04-Mar-2015 at 21:46
Originally posted by beTon


рејтинг на Ск'14 што бидна со анкетава на форумов точна ли е



Анкетата на овој топик е од ~2010-2011та.

Во друг топик има потазе анкета од пред скоро 2 години (пролет 2013та).

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5034 Posted: 04-Mar-2015 at 23:26
Originally posted by beTon


не е е битно што неа и е важно, него за што ќе добие одврзани раце

у остало ако направат се одеднаш кое фајде од политика, просто во она време со оние средства ко ги имаат тераат како знаат и умејат, а притоа пазајки тоа да е дозирано ради кревање рејтинг, ако нив ги прашуваш лрт би стаиле и во Дебар доколку можат односно им се може ане па во Скопје, но факт е дека приоритет не им е само инфраструктурата ко што беше случај кај сдс кои освен ветувања за патна и железничка мрежа јасно и матка 2 напола ем со куршлус апропо Скопје ништо друго не предвиеа, на страна што економски не утепаа

веројатно Грујо е заслужен особено за фискалната дисциплина и даночната политика, заради тоа и им остана вишок пари со кои 2008 не знаеја што да прават, а за ништо од ифраструктура немаа нит проект нит пак разработена агенда, па свртија на инвестирање во згради за државни институции, јасно по некој споменик заради нарачка а и тоа местоположбата на ѕидот мостовите и неокласицизмот и беше нешто што мораа да си го одработат за да останат во игра, во спротивно сигурно ќе отидеа муфте односно ќе ги заменеа за оние кои ова ќе се нафатеја да го испорачаат


баш нешто се навраќав во темата за ЛРТ систем, да побарам некои од идеите на постари членови за разни можности... и погоди што... таму имаш пишано   (додека сеуште Трифка беше градоначалник на Скопје), дека доколку ВМРО би дошле на сила со свој градоначалник, дека прво нешто што ќе се направи, е да ја пицнат инфраструктурата во градов, меѓу што и ЛРТ лининиите за кои се зборува во темата...
а еве тука ни пееш нешто шекспирски песни за обратното... дека тоа е последно нешто што би направиле

ако до сега сум те читал барем малце и сум те обидувал да дешифрирам што збориш како некој што се разбира во нешто, сега па ич... а муабетиве за Жерновски, и за тоа како не извршува нешто што е обврска на Трајановски, се врв...
...а и ако збориме за централни подрачја, Трајановски беше градоначалник и на Гази Баба, една од најголемите дупки во централното подрачје на градот...

и да, признавам, ја на форумов сум дојден за жалење и плачки, затоа што само тоа ми е дозволено во моменталнава лична и општествена состојба... ама ја не можам да размозгам за што си ти дојден овде... не алдудирам на ништо, само не ми е јасно
или фаќај страна на дебата, или дај конкретна критика над работите...

Edited by zabegan - 04-Mar-2015 at 23:26
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5035 Posted: 04-Mar-2015 at 23:54
Originally posted by beTon


пак у круг за веќе завршена работа, ајде еве криви се тие што го кренаа проектов, иако истиот го ставија и во програма и народ им го изгласа индиректно, веројатно требаше да покренат референдум и за вагоните дали да ги купуваат бидејки нели и тоа е од национален интерес

конечно разбирливо ми е зошто власта не спроведе референдум за ова, но зошто опозицијата истото не го потикна тоа веројатно ни вам не ви е јасно, иако веќе посочив зошто е тоа така
а тоа што во еден мандат 1000 пати се менува урбанистички план? тоа го немаат во предизборната тоалетна хартија што се раздава наоколу... или е спикано таму некаде во ќоше со ситни букви испод огромниот наслов за тоа како ќе купат вагони...
ако некој изгласал да се направи споменик на плоштад, сигурно никој не изгласал да се прават уште милијарда пропратни глупости
плус, на избори немаш конкретни проекти... „изградба на објект на МНР“ не кажува апсолутно ништо
затоа, проект се презентира ЈАВНО, не мора да е на референдум, ама мора да се има на увид јавното мислење за конкретниот проект, а не да се зема како репер програмата од избори каде е напикано се, од проект за ЛРТ линии, до проклетите бродови во Вардар...
и тоа пази, ова се владини проекти, ВЛАДИНИ... сакаш да кажеш дека некој од Крива Паланка го обожава проектов???
ама кога може закони да се менуваат и комисии да се менуваат за да се пробута секоја идиотска идеја, тогаш не е проблем се друго... така? на се ќе правиме клизачи... се е скоцкано за да личи како се да се прави по пропис, за после да те убедуваат дека ова е најобожаваниот, најпотребниот, најпоштениот, и пази, најприоритетниот и оној што екстремно морал да се направи, проект...

зато, не ме убедувај ја дека сум изгласал нешто, затоа што знам дека и ти од дното на душата го мразиш Ск2014, ама ти и сам си кажа дека си се научил да си играш по орото...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5036 Posted: 05-Mar-2015 at 00:10

бреј бреј вртење тези, глеј да не се изврти и некоја теорија успат, уживај бе Забеган вмро сдс страна понастрана тоа ти е Судбина, и ти да верглаш до сто и една и назад бадијала, ако ни било така пишано така и ќе биде, иако може многу што да промениме во пишаното доколку тоа искрено го сакаме, но за такво нешто ни фали пред се чисти срца а кои ради ова материјализмов и те како се поцрнети или пак лесно биваат корумпирани макар најнаивен чоек влетал посреди

инку јас што правам тука и сам се прашувам - сеуште, иако ми е јасно, се навлеков бе пријтеле да канализирам преку билд вишок енергија и толку, џаначка работа што да кажам, но подобро да тепам време тука него некого другде да утепам, знаеш транзицијава наша произведе многу психопати и пациенти кои меѓу другото си лечат гурабии креативно и преку форуми

уште една кроце исповед - едно време мислев дека билд ќе прерасне во нешто повеќе од место за трачање, а и тоа до некаде бидна со порталот, но мене ми замириса за момент на општествоно агилна тајфа која официјално и би се институцијализирала преку некое НВО кое ето ќе расфрлаше Јавни Дебати, Референдуми, Работилници та зошто не и Нацрт Проекти,   дури едно време понудив да им сервирам на билдерите и готово нво и неопходна логистика ко простории и техничка опрема, арно ама уште одма на еден од состаноците тајфата ретерираше наводно ќе сме се исполитизирале, нејсе може некогаш некој и ќе ја стркала повторно ваквата идеја, но кај мене жарот изветреја а сега само би кршел клечки од разонода макар ова и некогаш бидне организирана тајфа


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5037 Posted: 05-Mar-2015 at 12:01
Да се вратиме на темата - најнов напис за нашите „дострели“ во архитектурата

Skopje, Kitsch and Mother Teresa

by BINOY KAMPMARK

http://www.counterpunch.org/2015/02/26/skopje-kitsch-and-mother-teresa/

Ќе издвојам неколку цитати, ако немате против:

The archaeological museum, one in a series of modern wonderland structures situated on the Vardar river front...


What the earthquake did not do, bad taste has in the form of the project “Skopje 2014”. Pompous buildings disgrace the new bridges crossing the river Vardar – they seem like vain efforts to create a Las Vegas front of cultural entertainment, ostensibly to add a spring into the city’s aesthetic.


The bridge figures themselves, all acting as crowding irritations, have no simulated inner life, resembling the poorest copies of the worst workshop.
За сè има вторпат
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5038 Posted: 06-Mar-2015 at 14:07



Кич од Инает односно произлезен од инает, единствено ме чуди зошто преку инаетот не земаа да штанцаат домашен профилиран стиропор, односно да побараа од Микросам да и склепа цнц за профилирање стиропор [1][2][3] капак така од време на време ќе можеа и да ги освежуваат фасадите со нови елементи

но се можеше да се протне и да се испегла но патинирањето на владата мислам нема логика, макар јасно е кој им е филмот, односно потребата а се направи конекција со неокласицизмот кај дебар маало [1] капак и закачија еден преден филмски пандатив и толку, бр да ставеја коси кровови на сите блокови, додека вака ко пишман аџија излезе работава, ајде може привремено ќе тераат вака


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5039 Posted: 06-Mar-2015 at 18:11
Originally posted by beTon


бреј бреј вртење тези, глеј да не се изврти и некоја теорија успат, уживај бе Забеган вмро сдс страна понастрана тоа ти е Судбина, и ти да верглаш до сто и една и назад бадијала, ако ни било така пишано така и ќе биде, иако може многу што да промениме во пишаното доколку тоа искрено го сакаме, но за такво нешто ни фали пред се чисти срца а кои ради ова материјализмов и те како се поцрнети или пак лесно биваат корумпирани макар најнаивен чоек влетал посреди

инку јас што правам тука и сам се прашувам - сеуште, иако ми е јасно, се навлеков бе пријтеле да канализирам преку билд вишок енергија и толку, џаначка работа што да кажам, но подобро да тепам време тука него некого другде да утепам, знаеш транзицијава наша произведе многу психопати и пациенти кои меѓу другото си лечат гурабии креативно и преку форуми

уште една кроце исповед - едно време мислев дека билд ќе прерасне во нешто повеќе од место за трачање, а и тоа до некаде бидна со порталот, но мене ми замириса за момент на општествоно агилна тајфа која официјално и би се институцијализирала преку некое НВО кое ето ќе расфрлаше Јавни Дебати, Референдуми, Работилници та зошто не и Нацрт Проекти,   дури едно време понудив да им сервирам на билдерите и готово нво и неопходна логистика ко простории и техничка опрема, арно ама уште одма на еден од состаноците тајфата ретерираше наводно ќе сме се исполитизирале, нејсе може некогаш некој и ќе ја стркала повторно ваквата идеја, но кај мене жарот изветреја а сега само би кршел клечки од разонода макар ова и некогаш бидне организирана тајфа


околу невладинава... не е проблем само политизирањето, туку многу е покомплицирано
еве јас сум прв песимист за создавање на организации, за кои треба труд, време и средства, а ефектот или е минимален, или го нема
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #5040 Posted: 06-Mar-2015 at 19:43

хм и така тепаме време тука, кој ќе беше зортот ако имаше и каде да се напиеме кафе успат, а тоа да беа простории на билд, а каде штом се собере доволно волја и абер за некоја инцијатива и да се протурка ко кампања дали во форма на презентација, јавна дебата или официјален медиумски став - просто чим имаш печат сите думи кои тука се истураат индивидуално таму би се истуриле ем медиумски ем колективно

што викаше лсл порано да одиме да се расфрламе јајца за некој вишок, но само јајце со печат остава подолгорочна флека, во спротивно не се ни одважува некој лесно за протест, а во овој правец интересно би било дека преку консезус би се протестирало или вршело притисок за нешто, што значи најнапред би имало внатрешна дебата, исто притисокот може да биде и креативен ко тоа обележувањето маркици, или лепење плакати, па и расфрлање на лесно чистливи графити

но лично веќе не сум тука, во моментов само привремено, а и сам изгубив волја да терам градски активизам, рурален да, но каде и кога и сам незнам


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 250251252253254 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.918 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.