build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 321322323
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [54.26%]
82 [43.62%]
4 [2.13%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 62
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #6441 Posted: 19-Feb-2018 at 15:09
Originally posted by BOJAN

Главниот проблем што го има „Скопје 2014“ е проблемот на недемократичноста во носењето на одлуките на сите нивоа од самите почетоци.

Оваа недемократичност ја создаде претходната власт уште од самиот почеток во 2006 година, кога самите тие одлучија дека е неопходно да се постави споменикот на Александар Македонски на плоштад. И никого не прашаа за тоа, односно ги прашаа единствено своите послушници. Таа тактика на овие простори прв ја започна Слободан Милошевиќ на крајот на 80-те години, кога на митинзи ја прашуваше насобраната толпа: „Не чујем вас добро, шта желите?“ А толпата го одговара она што го слушнала претходната вечер на централниот телевизиски дневник.

Ваквиот комплот на „недемократичност“ поаѓа од тезата: „Миле, ми текна“. Откога ќе му текне на некој лидер (да се разбереме, ваквиот начин на размислување како да ја зафаќа и новава влада), потоа се појавуваат новинарските трубадури и медиумски куќи кои прават теми на дневно ниво што треба да информираат и здобијат поддршка за глупоста на лидерот. Така беше и со проектот „Скопје 2014“. Што е битно мислењето на јавноста на самиот почеток од проектот, кога ние за неколку месеци/години ќе го промениме истото.

И потоа следи ракоплескање, тапкање по рамо, глорифицирање на лидерот. Оф ти лидеру, го донесе Берлин, Париз и Лондон во Скопје, како на никој друг претходно не му текна вакво нешто. Во оваа група има опасни лижачи на газ, воено-криминални профитери, националистички лудаци.

На тој начин, се разви тезата (која нели треба да е природна!), дека центарот на Скопје е градина на националистичкиот лидер, кој одлучува за изградба на објектите според своите дневни вкусови и расположение. На тој начин, ни се случи да го напуштиме концептот на континуитет со пост-земјотресната обнова на Скопје, па дури и на воспоставување историчност во простор следејќи ја историјата што навистина се случила на овие скопски простори.

Па така, Јосиф Михајловиќ, кој има удел во „европеизацијата“ на овој некогашен турски град, нема ниту една локација во центарот на Скопје со која граѓаните треба/можат да се поистоветат. А тоа е така, бидејќи не постои разговор што води кон донесување на одлука базирана на отстапки од личностите со спротивставени ставови, туку има „Миле ми текна“ и по него цела река на ракоплескачи на ваквите идеи.

Како последица на тоа, Скопје денес заличува на главен град од Централна Азија, а не на европски град. Град во кој Советите за прв пат ја имаат донесено државотворноста на дотогашните племиња Туркмени, Узбеци, Таџици, кои дотогаш се бореле за тоа кој ќе има владение на водата и на земјиштето. Е токму со таквите, ние како европска држава се поистоветивме. Па сега, ќе мериме кон ни го уништил „идентитетот“.

Главниот проблем за „Скопје 2014“ е што многу луѓе не разбираат дека е далеку од главен „проблем“ и има многу поважни работи за кои треба да се мисли за во градот (и другите градови) отколку за него.
Како сите да забораваат дека Железничката станица не личи на ништо, на пример.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7051
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6442 Posted: 20-Feb-2018 at 21:29

и нема ни да личи на ништо Железничката станица ако немаме развиен и современ железнички транспорт на патници и стока, како и ЛРТ систем кој би ја користел станицата и добра соработка и поврзаност меѓу сите сектори кои го сочинуваат транспортниот центар
да бидеме реални, се работи за пропаднат проект кој е правен за други времиња и стандарди, докрајчен од транзиција, и најголем проблем не е нејзиниот изглед, туку нејзината комплетна просторна дисфункционалност
ако се работи на железничката станица, треба да се почне од нула, во спротивно, ќе се работи за фрлање пари во вода ала Ск2014 чисто за изглед и разгледници

за што и да се размислува за подобрување на градов, ќе ти се запали мозок, со оглед на тоа во кој длабок вир на фекалии е навлезен... јас мислам дека и најпоштен и професионален кадар да стават да раководи со него, ќе се изгубат...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 321322323

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.746 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.