build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #2201 Posted: 23-Jan-2012 at 02:59

 

Originally posted by gjoko

едноставно имам позитивен пристап кон некој што сака да прави и гради нешто,и тоа што не ми се допаѓа ќе го критикувам

Така размислуваат и критичарите. На нив овој проект 100% не им се допаѓа.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2202 Posted: 23-Jan-2012 at 03:06
Originally posted by gjoko

мене ни на крај на памет не ми е да смислувам идеи зошто би го поржал проектот.едноставно имам позитивен пристап кон некој што сака да прави и гради нешто,и тоа што не ми се допаѓа ќе го критикувам,за останатото преодна оцена(можи да е и 2 а можи и 5).противник сум на екстремни варијанти како предлог бр.1 за фасада на влада за што мислам дека е кич.не гледам нешто многу лошо во театарот,музејот,МНР,портата,па и уставен кој ми е најсимпатичен,но со стил не баш македонски.

ПС.кога можат данците,швеѓаните,норвежаните,финците и исланѓаните да носат рогови од виконзи и да ги промовираат,а докажано е дека се измислица,зошто и ние да не земиме нешто што не е наше.па луѓе бре,пола пацифик им припаѓа на држави кои ни бараат да го смениме името,а тие зазеле и користат туѓа територија.ХИПОКРИЗИЈА
прво, која е поентата во тоа да изградиш фабрика за масовно производство, а да не ги продаваш производите??? така е и со Ск2014... што ако се гради, кога нема барем 1% од проектот што може да се нарече логично и промислено
остатокот од коментарот, извини ако те навредам, ама не можам поинаку да го разберам, базиран ти е врз општествени и политички ставови и комплекси од туѓи култури кои не треба ни да не интересираат воопшто кога градиме нешто за нас, на наше тло
финците носеле рогови на глава? тоа треба да е оправданието за ск2014???

ако нешто одсекогаш не ми се допаѓаше кај поддржувачите на поектов, тоа е баш ваквата аргументација
и ќе речеш дека погрешно сум те разбрал, ама како и да го свртиш коментарот, пак исто ќе те разберам како и да е


Edited by zabegan - 23-Jan-2012 at 03:07
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2203 Posted: 23-Jan-2012 at 03:08
Originally posted by kenzo_fan

 

Originally posted by gjoko

едноставно имам позитивен пристап кон некој што сака да прави и гради нешто,и тоа што не ми се допаѓа ќе го критикувам

Така размислуваат и критичарите. На нив овој проект 100% не им се допаѓа.

мене пак, воопшто не ми се допаѓа тоа што воопшто се збори на кого колку му се допаѓал проектот Big%20smile


Edited by zabegan - 23-Jan-2012 at 03:08
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2204 Posted: 23-Jan-2012 at 16:43
Ova e od Srdjan Adamovic na SkyScraper
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2205 Posted: 23-Jan-2012 at 16:46
Uste dve,tri dobri:
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2206 Posted: 23-Jan-2012 at 17:02
Срџан Адамович треба да се прогласи за почестен граѓанин на Скопје.
Кој е за иницијатива?
Најдобрите фотки од Скопје се негови.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 480
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #2207 Posted: 23-Jan-2012 at 17:06
E со вакви слики и на Дејв Гахан и на забеган би им се допаднал Скопје 2014.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2208 Posted: 23-Jan-2012 at 17:10
Originally posted by kultuzin

Срџан Адамович треба да се прогласи за почестен граѓанин на Скопје.
Кој е за иницијатива?
Најдобрите фотки од Скопје се негови.


Jas sum za
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #2209 Posted: 25-Jan-2012 at 01:35
најголемите поджувачи на Скопје 2014 доаѓаат од другите градови,нели е малку иронично?

Edited by Cloverstack - 25-Jan-2012 at 12:05
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2210 Posted: 25-Jan-2012 at 12:02
mi se dopaga sto barem na tolku frleni pari, izvedbata na objektive i spomenicive e sovrsena spored mene... proporcii, osvetluvanje, materijali, kvalitet(za ova ke vidime vremeto ke pokaze) 
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2211 Posted: 25-Jan-2012 at 15:45
Originally posted by Block


најголемите поджувачи на Скопје 2014 доаѓаат од другите градови,нели е малку иронично?


Neli e ironicno sto lugjeto sto se "za" i "protiv" Skopje 2014 se delat samite megju sebe na predavnici/intelektualci i patrioti/provincijalci?

Edited by BOJAN - 25-Jan-2012 at 18:37
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2212 Posted: 29-Jan-2012 at 12:41
Nekoj od forumasite rece deka kje napravi edna dobra tura niz maliot ring za da slika se podetalno, skoro fevruari e Big%20smile
Back to Top
Čento View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05-Jan-2012
Location: Dortmund | GER
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Čento Quote  Post ReplyReply #2213 Posted: 29-Jan-2012 at 22:00
Originally posted by my Macedonia

Nekoj od forumasite rece deka kje napravi edna dobra tura niz maliot ring za da slika se podetalno, skoro fevruari e Big%20smile


I jas veke cekam. Big%20smile


Edited by Čento - 29-Jan-2012 at 22:01
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #2214 Posted: 29-Jan-2012 at 22:10
Чекачи колку сакаш. Дали има „МАЖ„ шо ќе стисне заби на минус 10 да го прошета центарот со фотоапарат.
Back to Top
Čento View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05-Jan-2012
Location: Dortmund | GER
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Čento Quote  Post ReplyReply #2215 Posted: 29-Jan-2012 at 22:52
Originally posted by kultuzin

Чекачи колку сакаш. Дали има „МАЖ„ шо ќе стисне заби на минус 10 да го прошета центарот со фотоапарат.


Vo Germanija e poladno, ipak odam sekoj den nadvor. Ne e tolku tesko taa rabota.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2216 Posted: 29-Jan-2012 at 23:48
јас за брзо ќе идам во Скопје службено и сигурно нешто ќе сликам
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #2217 Posted: 01-Feb-2012 at 05:13


Now this is marvelous, the most horrible conglomeration of antique architecture I've ever seen.

- Dr. McCoy, Star TrekEdited by OCB - 01-Feb-2012 at 05:24
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2218 Posted: 09-Feb-2012 at 11:41
Ќе ми објасни ли некој како е можно во Куманово да бидат исчистени улиците и тротоарите, дури и во приградските населби, а во Скопје да не е исчистена ни улицата Македонија. Или и за тоа се чека 2014?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #2219 Posted: 09-Feb-2012 at 18:44
Не, се чека само април и сонцето да го истопи снегот ))

А слушнав и една теоrија дека белиот снег многу добро си одговарал со новите нео-класични и барокни фасади, па бил дури и добредојден
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2220 Posted: 10-Feb-2012 at 02:36
Originally posted by phenomenon

Ќе ми објасни ли некој како е можно во Куманово да бидат исчистени улиците и тротоарите, дури и во приградските населби, а во Скопје да не е исчистена ни улицата Македонија. Или и за тоа се чека 2014?


Кој ти е крив кога гледаш по улици - надоле, кога сега трендот е да се гледа угоре.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 109110111112113 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.813 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.