build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 111112113114115 327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2241 Posted: 22-Feb-2012 at 22:49
Абе Забеган се обидов само да ги негирам властите кога спинуваат со тоа западноевропска метропола и каде е Скопје сеа. И ако кај тебе на факултет такво нешто не постои, у сите останати општествени науки што се бават со тоа ќе најдеш таква категоризација. И било кој прашај ќе ти каже дека главен град на ЕУ е Брисел иако и тоа не постои. Ја зборам што е навлезено во говорот на било кои луѓе, сем на тебе. И да, нема западноевропски метрополи, како што нема западноевропски држави.
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #2242 Posted: 23-Feb-2012 at 00:56
Скопје секогаш изгледало така во овој период од годината...
ќе треба уште доста средства да се одвојат после завршување на проектов Скопје 2014.
се на се,ако заокружиме на милијарда евра,мислам дека барем центарот ќе заличи на нешто.

но кога ќе се замислам,не да ова што го направија сега во однос на инфраструктура и чистота е нешто невидено,но се чудам како седевме во град како Скопје пред 2008 година...замислите само ако продолжеше истиот однос кон градот до сега...

мислам и Уагадугу ќе беше поспастрен град од Скопје.

загадувањето за жал ќе се зголемува уште повеќе...тесни улици,зголемување на населението,збивање на 50 нови објекти во центарот,нема бегање од загадување.Edited by Block - 23-Feb-2012 at 01:07
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #2243 Posted: 23-Feb-2012 at 22:55

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=337484649623491&set=a.270312253007398.63830.268242729881017&type=3&theater
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2244 Posted: 24-Feb-2012 at 01:02


Originally posted by phenomenon

Би сакал да знам дали постои некоја регулатива во нашата држава која наложува две повеќекатници колку треба да се оддалечени една од друга, во поглед на минималното растојание измеѓу нив. Или е препорачливо по една од страните на две соседни згради да има "слепи" прозорци, како што е случајот со новата зграда од мега-проектот Скопје 2014 што се наоѓа јужно од дирекцијата на Комерцијална Банка. Истиот случај и со зградата меѓу ГТЦ и Вардар, од другата страна. На сето ова кога ќе се изгради зградата на Главниот Плоштад, помеѓу Воинот на коњ и Камени Мост, што да кажам друго освен "милина". А дали е доволно за да проектираш вакви недоделкани проекти да си комплетен аналфабет. Или сепак за такво нешто треба да си морон со тапија?!


Сум слушнал за некаков стандард дека е препорачливо дистанцата помеѓу објектите да биде најмалку една и пол висина (веројатно на повисокиот објект), но не знам колку е ова точно, уште помалку дали некогаш било обврзувачка норма. Јасно е дека во пракса е сосема поинаку. Како и да е, доколку некогаш некако било регулирано прашањето на минимално растојание на повеќекатни објекти, тоа е минато свршено време.
Патем, еве уште еден бисер кој може да се вметне во листата, според мене овој беше нај-хардкор. Ова можеше да конкурира за најдобар поглед од хотелска соба. За среќа го мавнаа од претпоследната верзија на Мал Ринг, не знам дали тоа да го препишам на необјаснив наплив на разум, или се работело за маркичка со која некому му се вршело притисок за нешто:

Катна гаража (маркица 1.1.1) со висина од 29 метри, на растојание од 2-3 метри од хотелот Холидеј Ин (Гранд Хотел во планот).
Дали всушност треба да бидеме зачудени после сите планерски достигнувања со ДУП-ов? Лично, веќе тешко дека со нешто ќе ме изненадат, свесен сум за што све се (не)способни.


Edited by Cloverstack - 24-Feb-2012 at 01:03
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2245 Posted: 24-Feb-2012 at 09:59
a na kade ke gledaat sobite mnogu me interesira? hotel vo sredina kojsto e opkolen so katna garaza.. poglupo nesto ne sum videl
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #2246 Posted: 24-Feb-2012 at 10:43
Originally posted by CloverstackOriginally posted by phenomenon

Би сакал да знам дали постои некоја регулатива во нашата држава која наложува две повеќекатници колку треба да се оддалечени една од друга, во поглед на минималното растојание измеѓу нив. Или е препорачливо по една од страните на две соседни згради да има "слепи" прозорци, како што е случајот со новата зграда од мега-проектот Скопје 2014 што се наоѓа јужно од дирекцијата на Комерцијална Банка. Истиот случај и со зградата меѓу ГТЦ и Вардар, од другата страна. На сето ова кога ќе се изгради зградата на Главниот Плоштад, помеѓу Воинот на коњ и Камени Мост, што да кажам друго освен "милина". А дали е доволно за да проектираш вакви недоделкани проекти да си комплетен аналфабет. Или сепак за такво нешто треба да си морон со тапија?!


Сум слушнал за некаков стандард дека е препорачливо дистанцата помеѓу објектите да биде најмалку една и пол висина (веројатно на повисокиот објект), но не знам колку е ова точно, уште помалку дали некогаш било обврзувачка норма. Јасно е дека во пракса е сосема поинаку. Како и да е, доколку некогаш некако било регулирано прашањето на минимално растојание на повеќекатни објекти, тоа е минато свршено време.
Патем, еве уште еден бисер кој може да се вметне во листата, според мене овој беше нај-хардкор. Ова можеше да конкурира за најдобар поглед од хотелска соба. За среќа го мавнаа од претпоследната верзија на Мал Ринг, не знам дали тоа да го препишам на необјаснив наплив на разум, или се работело за маркичка со која некому му се вршело притисок за нешто:

Катна гаража (маркица 1.1.1) со висина од 29 метри, на растојание од 2-3 метри од хотелот Холидеј Ин (Гранд Хотел во планот).
Дали всушност треба да бидеме зачудени после сите планерски достигнувања со ДУП-ов? Лично, веќе тешко дека со нешто ќе ме изненадат, свесен сум за што све се (не)способни.


Ова беше бисерот, the icing on the cake, човече... Се' некако мислам дека тревникот карши Соравија што отиде курбан за катна гаража е замена за оваа глупост.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kiroo View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kiroo Quote  Post ReplyReply #2247 Posted: 25-Feb-2012 at 02:19
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 180
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #2248 Posted: 25-Feb-2012 at 19:15

Мала обиколка на темниот плоштад, а воедно и тест за "low light photo"

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.8.Користено: Canon EOS 550d со 18-55IS објектив.

За целосна резолуција на сликите тука:  http://www.panoramio.com/user/6723027

Cheers


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2249 Posted: 25-Feb-2012 at 19:37
прекрасни фотографии Applause
лоша глетка сепак за жал...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #2250 Posted: 26-Feb-2012 at 03:26
Лас Вегас осветлување...
Back to Top
Čento View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 05-Jan-2012
Location: Dortmund | GER
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Čento Quote  Post ReplyReply #2251 Posted: 26-Feb-2012 at 06:13
Добри слики @ IN_MOTION  Applause
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2252 Posted: 26-Feb-2012 at 15:20
Originally posted by Block

Лас Вегас осветлување...
и да го баталиме шаренилото, која беше логиката улиците да бидат темни а објективе да вадат очи од светлина???
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2398
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2253 Posted: 26-Feb-2012 at 16:19
Каде што започнува Скопје, завршува логиката!
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
oTeget View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oTeget Quote  Post ReplyReply #2254 Posted: 26-Feb-2012 at 23:05
Браво In_motion

Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #2255 Posted: 26-Feb-2012 at 23:22
Bravo za slikite.  Ama stvarno muzejot ne lici dovrseno.....Bash
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 180
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #2256 Posted: 27-Feb-2012 at 00:11

Фала за пофалбите, инаку една недела користам ДСЛР па сеуште  незнам да го извадам максимумот кој го нуди. Да се надеваме дека во иднина ке ни донесе уште мнооогу добри фотографии.

Кога сме кај археолошкиот музеј, кога свети во една боја па макар и различна од бела изгледа многу поубаво отколку вака во сите бои одеднаш Ohno

Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2257 Posted: 27-Feb-2012 at 17:20
IN_MOTION, dobri sliki!
Kakva kamera imas? Slikite izgledaat malce over exposed. Maybe you can lower the aperture and increase the timing. Se nadevam deka nemas nisto protiv sto malce gi doterav slikive. Mozat da se napravat podobri ako gi imas vo RAW format, zatoa sto se veke kompresirani kako sto se.Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #2258 Posted: 27-Feb-2012 at 17:40
ионака ке има многу релјеф, детали и фризови. Нека размислуваат само за еднобојно осветлување, например еве од камени мост жолтото со мноогу подискретно бело светло каде што е тоа потребно. Ова во бои можеби држи за празници, ама црвножолтово некако не го бива, поготво обидот кај куполите да го доловат знамето. Осветлуванјето е цела „наука“ и треба да си консултираат искусни луѓе од таа бранша. Гледам кај скулптурите /спомениците, скоро кај сите, осветлуванјето е контрапродуктивно, го осветлува постаментот и копитата, а лицето не, напр!!!?, фокусот не им е доволно добар, па со рефлектоското осветлување ја прават спротивната панорама скоро нападна за очи. Аголот, интензитетот, па боите, се проблем со кој уште ногу треба да се позанимаваат.
.....   .......
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 180
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #2259 Posted: 27-Feb-2012 at 18:12

@Petar знам дека се "over exposed" на многу места се изгорени. Тие слики се направени со експозиција од 6 секунди и Ф3.5

Пробав и така како што велиш и некако многу темни ми изгледаа, затоа што плоштадот навистина беше многу темен, а камениот мост блештеше.

Па евего резултатот.  Ова е со 13 секунди и многу по затворена бленда.

Оваа е со 2.5 секунди и ф3.5


Исо -то на сите слики мислам дека е 100. Можеби требаше да пробам со поголемо исо...

За камерата пишува под сликите од претходниот пост -  Користено: Canon EOS 550d

Cheers


Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2260 Posted: 27-Feb-2012 at 18:38
IN_MOTION, probaj so f8 ili pogolem broj. ISO moze okoly 300 - 640... zavisi od kombinacija so vremeto. Kamerata ti e super, uzivaj! So vreme ke se naviknes na konfiguracijata i ke znaes od prilika kolku dolgo treba da ja namestis ekspozicijata vo zavisnot sto osvetluvanjeto na objektot.

Edited by Petar - 27-Feb-2012 at 18:38
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 111112113114115 327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.625 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.