build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје 2014
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 124125126127128 325>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
102 [53.97%]
83 [43.92%]
4 [2.12%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2501 Posted: 05-Jun-2012 at 18:22
И додека вчера имаше критики и кој што направил за Жена Парк и овие споменици, патеката од Жена Парк до величенствената порта има 96% искршени коцки кои ја сочинуваат патеката. Ама битно се реновирало, а тоа што веднаш попуштија коцките и тоа што околината на Портата е као у Етиопија е најмалку важно. Пак битно ќе се фрлат пари за преуредување на патеките во Жена Парк поради работи на теренот, као демек лани не знаеја дека годинава ќе ставаат нови споменици, па наместо поскапи коцки, привремено со алсфалт да се дотераше. 
23ka.wordpress.com
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2502 Posted: 06-Jun-2012 at 20:00
Ej imate nekoi podobri sliki od vrbive vo Vardar? Mu kazuvav ovde na eden prijatel i ne mu se veruvase


Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #2503 Posted: 07-Jun-2012 at 11:26
Вчера забележав активности околу врбите, песочните насипи кои беа направени за пристап за извршување на градежните рабти околу овие скулптури, со помош на градежна механизација се острануваа. Изгелда официјално наскоро ќе се пуштат. Инаку и на самите садови (корпите) забележав натписи (верба, надеж, љубов)
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2504 Posted: 07-Jun-2012 at 16:00
Love = Priceless
Willow Trees in Vardar ~ 500,000 euros
For everything else there is MasterCard

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2505 Posted: 09-Jun-2012 at 16:58
Originally posted by Petar

Ej imate nekoi podobri sliki od vrbive vo Vardar? Mu kazuvav ovde na eden prijatel i ne mu se veruvase

Право да ти кажам, ни мене не ми се веруваше, ама ете си се истркала и оваа работа. Еве повели фотки од фамозните врби:

1


2


3


4


5Edited by Cloverstack - 09-Jun-2012 at 18:01
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1309
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #2506 Posted: 09-Jun-2012 at 17:04
Eve kako akterot Светозар Цветковиќ,covek od umetnosta go gleda Skopje 2014

Да, шетав низ Скопје. Јас доаѓам во овој град често, но сега дојдов по четири и пол години. На Скопје му се случило промена со фантастична брзина. Како да се изградила филмска сценографија, така ми личи сега Скопје. Но, тоа е вкусот на демократијата. Луѓето го избрале тоа. Не знаеле дека ќе се родат такви промени, ама се случило тоа. И сега? Кога пред неколку години дојдов во овој град, кога ја игравме „Глембаеви“, шетав и на скопскиот плоштад. Сега некој да ме спуштеше со падобран, немаше да знам во кој град се наоѓам. Сосема се променил. Не сакам да звучам грубо, но не би сакал да му се случи истото ова на градот во кој јас живеам. Во голема мера изгледа како еден скап, забавен парк. Треба да се почитуваат историските личности, но не на ваков начин.


Za da ne bidi vednas muabetot strancite ne mrazat,krivo mu e oti samo kaj nas go ima i sl.
Eve covekot sto misli opsto za nas
Овој јазик има еден поинаков шмек. Имам позитивна наклонетост кон овој народ, затоа што мислам дека никаде во светот не постои народ кој во својот јазик толку многу зборува во деминутив. Не постои народ кој за леб постојано ќе вели лепче, за пиво - пивце, за келнер - дете, за ќебап - ќебапче. Таков народ не може да биде лош. Тоа не е прашање на воспитување, туку прашање на некаков корен. Се' е некако мало. На еден мал простор еден народ се обидува да го најде своето место обидувајќи се во некои убави идиоми и фрази да ги соопшти своите желби и емоции. И поради тоа се врзувам за Македонија и многу ми беше значајно да играм во македонски филмови за да го научам јазикот.


celoto intervju
http://utrinski.com.mk/?ItemID=E41DE430F3064C40AB2FC7287CFC8AC6
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #2507 Posted: 10-Jun-2012 at 13:49
А које па овој?

на секоја будала нашиве медиуми му отстапуваат место за да си каже нешто,актер коментира архитектура

нека почнат сега голубари да коментират за археологија.
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #2508 Posted: 10-Jun-2012 at 18:43
Кога може политиката да проектира, најмал проблем е што еден актер коментира. Човекот си одговори на поставено прашање на новинар. Кај нас одамна се измешани лончињата кој да креира, а кој да коментира...само штета што во овој случај е со трајни последици по ликот на градот.Edited by BlacK - 10-Jun-2012 at 20:21
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2509 Posted: 10-Jun-2012 at 23:55
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2379
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2510 Posted: 11-Jun-2012 at 01:10
Originally posted by Baze

Вчера забележав активности околу врбите, песочните насипи кои беа направени за пристап за извршување на градежните рабти околу овие скулптури, со помош на градежна механизација се острануваа. Изгелда официјално наскоро ќе се пуштат. Инаку и на самите садови (корпите) забележав натписи (верба, надеж, љубов)

А кај е мајка им Софија(Мудрост)?

Edited by phenomenon - 11-Jun-2012 at 01:11
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #2511 Posted: 11-Jun-2012 at 01:20
А нели е ВЕРА, надеж, љубов? Вера и верба колку што знам не значат едно и исто! Или?
Мајка им Софија е во Софија Big%20smile


Edited by Andrej_LJ - 11-Jun-2012 at 01:20
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2512 Posted: 11-Jun-2012 at 01:27

не...  Различни поими се... Вера=религија, верба е поопшт поим и нема врска со религијата, барем не директно... пр... ‘‘Јас верувам во тебе дека....‘‘

Како и да е... мислам дека многу подобро ќе беше да беше верба... иако воопшто ни ни требаше да биде, да постојат врбиве ама ај... а ако случајно има ова нешто врска со ова:

Тогаш (пак) се во грешка...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2513 Posted: 11-Jun-2012 at 14:16
Originally posted by CloverstackПраво да ти кажам, ни мене не ми се веруваше, ама ете си се истркала и оваа работа. Еве повели фотки од фамозните врби:Fala

Ozbilno, ova ne im trebase... Kako sto ne im trebaat i splavovive...

Edited by Petar - 11-Jun-2012 at 14:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2514 Posted: 11-Jun-2012 at 15:59
@ Baze, Andrej & Fossil

Всушност, имињата на трите врби најточно би требало да бидат овие:


Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2515 Posted: 11-Jun-2012 at 16:27
Ostaj toa sto na vrbive vo opsto ne im e mestoto ovde; Neli mislite deka i sadovite vo koi se staveni vrbive se mnogu mali... mislam ok se za mali drvca ama koga/ako se razvijat korenite sadovite ili ke raspukaat ili pak ke ko sprecat rasnenjeto na vrbive...

se na se zgleda nekoj ke treba da gi otkorne i izvadu vrbive za nekoja godina...
Back to Top
BME View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BME Quote  Post ReplyReply #2516 Posted: 11-Jun-2012 at 23:03
Jas licno za vrbite nemam nekoj stav. Iskrajno mislam deka za tri drvca u Vardar mnogu moabeti praime. Kako bile pa zaso pa iminja pa korpi. Druga e poentata kaj niv. So zakon za gradba i zakon za vodni tekovi na reki od SFRJ od 196... i nekoja (ne mi zamarajte za godinata) zabraneto e postavuvanje na kakvi bilo precki po tecenieto na edna reka od vakov tip. Istoto pravilo e prpisano i vo doskorovazeckiot zakon na RM.
Problemot se pojavuva koga vakvo pravilo ke se citira od strucno potkovani lica na lugeto koi gi nosat odlukite, i posle 3 dena se budat ovi "potkovanive" i svakaat deka ovie go smenile praviloto (zakonot) staro 50 godini a moze i poveke poso im treba za nekoj umetnicki dojam. BOZE ME SACUVAJ.
Back to Top
BME View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BME Quote  Post ReplyReply #2517 Posted: 11-Jun-2012 at 23:07
Inaku ne sum protiv gradenje na gradbi od kakov bilo tip. Ubavo e koga se gradi. Ubavo e koga se sozdava. Idnite generacii ke presudat dali nasava bila vo pravo so ova sto go napravila. No sepak mislam deka i pokraj se ni pokazavme totalno nepocituvanje na rekata i nejzinata mok. Ona ednas mu go opisa planot na gradot vo 1962 i ja pokaza nejzinata sila. Sega demek nie sme se naucile pa sme ja regulirale po tekot (sto patem e eden od najkapitalnite objekti vo SK)i sea ke si igrame pokraj kejot. ALOOOOOO Luge toa e golema voda i so nea nema zaebancii. Ama ke vidime i za toa vremeto ke pokaze.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2518 Posted: 12-Jun-2012 at 00:18
ако се понови `62 новиот уставен до пола ќе биди под вода.мојата куќа во Кичево е до реката Зајашка(доаѓа од Зајас) и на последната поплава некаде пред 10-12 години реката дојде на 10 см до прва плоча,или со други зборови,ретровизорите на колите на улица им беа под вода,се гледаа само шофершајбните.е сега оваа река е најмалата притока на Вардар.заклучокот не треба да го кажувам
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #2519 Posted: 12-Jun-2012 at 08:16
Е како ке се повтори 1962,сакам да ми се објасни ако може, кога сега Вардар има уреден кеј и нивелирано корито(тогаш немало ништо од тоа),постои браната Козјак и Матка 2 на реката Треска(која ја носи поголемата количина на вода во Вардар)и други слични работи. Или работава е да се каже само нешто,колку да се каже !
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2379
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #2520 Posted: 12-Jun-2012 at 10:09
Што ако некои терористи ја минираат браната? Или мислиш дека тоа не може да се случи?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 124125126127128 325>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.795 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.