build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 125126127128129 327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #2521 Posted: 12-Jun-2012 at 11:16
Ајде кај отидоа муабетиве Bash !!!
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #2522 Posted: 12-Jun-2012 at 12:02
i

Edited by theone - 24-Aug-2012 at 00:02
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #2523 Posted: 12-Jun-2012 at 14:18
Ако Вардар надојде во толкави количини за потенцијал за поплави, Скопје нема да биде поплавено ради кејот кој ако не се лажам има капацитет до 4 пати од просечниот проток....тоа што попат ќе отиде во неповрат ќе бидат фонтаните и врбите.
Чинам Ѓоко би требало точно да го знае капацитетот на кејот на скопје и ќе ме поправи ако грешам.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2524 Posted: 12-Jun-2012 at 14:33
Super sliki TheOne!

Se nadevam deka odkoga ke zavrsata so konstrukciive ke go iscistat kejot i mostot od obrasnati trevista, korov i grmuski...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2525 Posted: 12-Jun-2012 at 15:09
едно да расчистиме-браните на Козјак и Матка заштитуваат до ниво на преливната шахта.со други зборови ако е езерото е наполнето до нивото на преливната шахта,секоја друга вода што ќе надојде од реката се влева дирекно низ шахтата и заминува према Скопје.овие брани штитат доколку езерото е полупразно.а поплави доажаат после неколку неделни врнежи од дожд,кога водата нема повеќе каде да оди.

4skopje:сети се само од сликите во Албанија пред некоја година кога се поплави цека северна Албанија,а куќите кај Скадар и леши беа низ полето поплавени до кровната линија,а реката доаѓа од хидроелектраните.тогаш Албанија не молеше да го заприме истекот од Охридско езеро,но и ние немаше каде да ја складираме водата.

а за `62 татко ми, ми кажуваше,тогаш студирал во Скопје,и тоа што го видел таму не е за кажување.тоа е повеќе за хорор филм
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2526 Posted: 12-Jun-2012 at 16:00
Ама кој да разбере... Градежната линија покрај Вардар ја поставил некој многу попаметен од некој урбанист/премиер/архитект. Поплавите се многу возможни, и не се ама баш ич лесни за контролирање, затоа е и регулирано коритото. Да не зборуваме за составот на почвата на која се изградени објективе со преголема катност. But hey, важно ќе имаме разгледници!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #2527 Posted: 12-Jun-2012 at 18:13
Originally posted by Petar

Super sliki TheOne!

Se nadevam deka odkoga ke zavrsata so konstrukciive ke go iscistat kejot i mostot od obrasnati trevista, korov i grmuski...


i mene grmuskite mi padnaa odma vo oko !
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2465
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2528 Posted: 13-Jun-2012 at 00:15
Originally posted by phenomenon

Што ако некои терористи ја минираат браната? Или мислиш дека тоа не може да се случи?


Ако, пу-пу, тоа се случи, најмал проблем ќе биде дали Вардар ги однел врбите.

-----------------

Theone, супер фотки.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2529 Posted: 13-Jun-2012 at 18:04
дали знае некој што се случува со камерата на Идивиди(телеком)?сервисот го нема неколку недели,а од вчера го нема ни прозорчето за линк на страната на Идивиди
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #2530 Posted: 19-Jun-2012 at 23:23
Датум: 19.06.2012, 16:15
ОПШТИНАТА ЦЕНТАР ЌЕ ПЛАЌА ЧУВАРИ

Обезбедување 24/7 за спомениците и за фонтанитеЛицата ќе се грижат за триесетина споменици и пет водоскоци, за веќе изградените, но и за оние што ќе бидат поставени во оваа и во текот на наредната година

Спомениците и фонтаните поставени во Малиот и во Големиот ринг, дел од проектот „Скопје 2014“, деноноќно ќе ги чува обезбедување, потврдија од Општина Центар. Лицата ангажирани за патролирање ќе се грижат за триесетина споменици и за пет водоскоци - за веќе изградените, но и за оние што ќе бидат поставени во текот на оваа и во наредната година: плоштадите Македонија и Kарпошово востание, Паркот на жената-борец, Соборниот храм, мостот Гоце Делчев, Собранието на Македонија, како и локациите кај Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) и црквата „Пресвета Богородица“.

Некои од спомениците ќе бидат обезбедувани 24 часа, а некои од нив патролно - со повремени контроли. Обезбедувањето ќе почне да функционира по завршување на јавната набавка, а тоа е 5 јули годинава, кога се отвораат и понудите.

- Целта на ангажирањето на овие лица е спомениците да се чуваат од евентуални оштетувања од несовесни граѓани - потенцираат од одделението за односи со јавноста.

Веќе е објавен и оглас за ангажирање луѓе обучени за вакво нешто преку агенции за обезбедување имот и лица, но надлежните не ги обелоденуваат бројот и парите што ќе ги издвојат за оваа намена. Тоа ќе се знае дури по пристигањето на понудите - велат оттаму.

- Со одлуката за јавна набавка ќе се одреди рамка за финансиски средства, а потоа таа може да претрпи одредени промени во зависност од понудите што ќе ги добиеме по спроведувањето на постапката - изјавија одговорните од Центар.

Имајќи ги предвид поставените споменици, чуварите задолжени за плоштадот и околината ќе мора да се грижат да не бидат оштетени обележјата и фонтаната на Александар Македонски, Методија Андонов - Ченто, цар Самуил, Гоце Делчев, Даме Груев, светите Kирил и Методиј, Kлимент и Наум Охридски, гемиџиите и Ѓорѓија Пулески. Отспротива, на плоштадот Kарпошово востание се наоѓа Филип 2 со придружните елементи - фонтаните и дополнителните скулптури, а под Kамениот мост, споменикот на ајдутскиот војвода Петре Kарпата-Kарпош. Пред парламентот чуварите ќе го обиколуваат Никола Kарев, додека во Паркот на жената-борец - Пјетар Богдани, основоположникот на албанската книжевност, спомен-обележјата на паднатите херои на Македонија, на Првото заседание на АСНОМ, како и на бранителите на Македонија. Во пошироката околина на централното подрачје обезбедувањето ќе се грижи за четирите лава кај мостот Гоце Делчев, споменикот на свети Kлимент Охридски пред Соборниот грам, како и скулптурите на Kрсте Петков Мисирков и на Блаже Kонески пред МАНУ.

На плоштадот Македонија годинава, или наредната 2013 година, се очекува да се постави обележјето на Димитар Поп Георгиев, на кејот 13 Ноември на Неџат Аголи, првиот министер за здравство во македонската влада во 1945 година, кај новиот театар ќе се издигне споменикот на поетот Јосиф Багери, а Питу Гули - во Паркот на жената-борец. На левиот брег на Вардар, кај црквата „Пресвета Богородица“, во изградба се неколку фонтани, како и обележја на Мајката Божја, на светците Петар, Павле и Никола.

анела петрова

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=2961A3EC870D994F8CF6D588302C16A7
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2531 Posted: 20-Jun-2012 at 00:18
Previous
 
Обезбедување за спомениците и за фонтаните, платено со народни пари, но не и во парковите, градинките, училиштата и помалите улички ?
 
Никогаш не верував дека ќе го дочекам денот кога безбедноста на граѓаните на Република Македонија ќе биде на второ место, веднаш после спомениците и фонтаните.
 
Слично како што едно еврејско девојче му кажало на својот татко за време на Втората Светска Војна, додека биле во гетото во Варшава или во Лоѓ (не помнам точно):
 
" Посакувам да сум куче, бидејќи како што гледам, стражарите не ги тепаат кучињата " .
 
Сега и ние, граѓаните на Република Македонија, треба да посакуваме да бидеме бронза и камен, за да се грижи државата за нашата безбедност ?
 
Неверојатен идиотизам !!! Bash
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #2532 Posted: 20-Jun-2012 at 00:26
Dexter не се нервирај затоа што ние самите си го направивме oва. Да беа посвесни луѓето во Македонија и да си го чуваa своето, немаше вака да
излезе работава ! :/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2533 Posted: 20-Jun-2012 at 09:34
А што бидна со овие
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=156&PID=119138#119138

...и со лицата кои уште поодамна ги вработи град Скопје?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2534 Posted: 20-Jun-2012 at 19:12
Previous
обезбедување колку што знам немаше никогаш, полицијата го чуваше споменикот

еве да речеме дека населението на градот е безбедно, дури и во таа ситуација ова е смешно... додека глупоста2014 ќе биде обезбедена ко воена база, огромен дел од јавниот имот ќе биде пустошен и оставен на милост и немилост, а и ретко ќе биде саниран, како и обично...
зошто би се загрижил за нешто како новиве споменици, кога знам дека на симболот на градот. камениот мост, можеше да се најде секогаш по некое графитче, и сега поретко го пипаат само поради тоа што е осветлен... а да не збориме за ред споменици на културата на градот кои се на поизолирани локации


Edited by zabegan - 20-Jun-2012 at 19:14
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2535 Posted: 21-Jun-2012 at 14:12
Мала шала, ама сериозна.
Со СК2014 правиме аномалија во историјата.

Ви текнало на тоа дека доколку исчезнат луѓето на овој простор и кога за неколку стотици години би дошле некои археолози нема да знаат кај им е главата? Ќе има посебен дел во историјата со наслов "Скопје" каде нема да може да одговорат на прашањето во кое време се градело тука Ќе бидеме новата Атлантида.

Пред некој ден се смеевме кога ни падна на памет оваа тема. Но ако смета delete
Атлантида-Стоунхенџ-Скопје :P
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #2536 Posted: 26-Jun-2012 at 00:22
Како тргнале работиве, ќе треба да формираме посебен фонд за одржување и евентуална замена на врбите во Вардар. Bash

 
http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=51516
 

Една врба се исуши, СДММ донираше нова

 
понеделник, 25 јуни 2012, 17:44
 
По веста дека една од трите врби во Вардар се исушила, Социјалдемократската младина донираше стебло врба за да се посади место овенатата. Врбата е купена за 250 денари, а со донацијата младите од СДСМ сакаат да спречат одлевање на нови 80 илјади евра од државниот буџет, колку што власта престави дека чини една врба.

Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #2537 Posted: 26-Jun-2012 at 09:45
Jas, pak se izvinuvam, a kade se palmite?

И јас прашувам,мада знам,чим ги снема скришум се знае каде се,кога палмите се усушиа што очекувате од врбите?

Edited by Block - 26-Jun-2012 at 09:46
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2538 Posted: 26-Jun-2012 at 11:21
vrbata kako rastenie najtesko se otstranuva.i da e skrsi nekoj taa povtorno ke si rasti.ednostavno e neunistiva,za razlikaod palmite koi se problematicni-jas cuvam doma mnogu vidovi na palmi i \namkolku se komplicirani za cuvanje
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2539 Posted: 26-Jun-2012 at 20:08

Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 610
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #2540 Posted: 26-Jun-2012 at 20:12
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 125126127128129 327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.235 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.