build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 327>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [54.21%]
83 [43.68%]
4 [2.11%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1991
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2581 Posted: 18-Jul-2012 at 16:37
Дека јас ја постирав споената фотографија (некогаш и сега) да напоменам дека поентата ми беше на тоа колку работи се додадени во минатите неколку години...
А факт е дека првата фотка е снимена доцна во ноќта, а втората сигурно е за време на Европското во Литванија.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #2582 Posted: 18-Jul-2012 at 16:50
Originally posted by Block


Пред тоа плоштадот навистина беше една голема пустиња,направена без идеја па поради тој недостаток сега било што да се направи,колку и кичозно тоа да биде не е важно,убаво е,важно сега е жив,''најпосетено место во Македонија е''-да го цитирам премиерот.

Jas na plostadov vo Moskva ne vidov golem spomenik so fontana na Petar veliki, ili Lenin, ama ipak e pustina golema sirina samo od strana ima zgradi, i skopskiot plostad vikas deka bil pustina. Ima ipak Moskovskiot plostad e najposetuvan bez razlika dali e pustina ili ne.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2583 Posted: 18-Jul-2012 at 17:10
Originally posted by alexsend

Дека јас ја постирав споената фотографија (некогаш и сега) да напоменам дека поентата ми беше на тоа колку работи се додадени во минатите неколку години...
А факт е дека првата фотка е снимена доцна во ноќта, а втората сигурно е за време на Европското во Литванија.
зборевме за колумната од каде што си ја извадил сликата Smile
инаку тебе те разбравме


Edited by zabegan - 18-Jul-2012 at 17:11
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #2584 Posted: 18-Jul-2012 at 17:48
Originally posted by zabegan

сите што мислат дека такви пешачка зони како плоштадите некогаш биле или се мртви, и дека потребна е бронза и пластика да бидат живи, никогаш не ми биле јасни...
особено нашиов плоштад има стогодишна историја без споменици, скулптури, објекти или што и да се, па секогаш бил жив, па дури и пожив од сегашно време...

Знам дека збориш  од инат , јасно ми е и не ми  е ниво да ти реплицирам, ама да кажеш дека во стогодишната историја немало споменици на плоштатот(какви и да биле и на кој личности и да биле) и дека бил пожив од сега е мислам.....BashСтиви Вондер да каже ајде де , ама другите !!!!????
Back to Top
4skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote 4skopje Quote  Post ReplyReply #2585 Posted: 18-Jul-2012 at 17:58
Originally posted by alexsend

Дека јас ја постирав споената фотографија (некогаш и сега) да напоменам дека поентата ми беше на тоа колку работи се додадени во минатите неколку години...
А факт е дека првата фотка е снимена доцна во ноќта, а втората сигурно е за време на Европското во Литванија.

Првата е снимена во Јануари 2008 во 03ч45м на -25 степени,а втората кога се делеа јагниња и гајби грозје без пари на плоштад.
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #2586 Posted: 18-Jul-2012 at 19:12
Аман бе Драгане со московскиот плоштад најде да споредуваш??Па види само што се има околу московскиот плоштад.
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #2587 Posted: 19-Jul-2012 at 00:00
interesen del (shto uspeav da go ulovam) od razgovor na dve gospogji na kej: ...abe ovie se vera nada i ljuba...    morav da go spodelam toa osvezuvacko dozivuvanje.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2588 Posted: 19-Jul-2012 at 00:58
Originally posted by 4skopje

Originally posted by zabegan

сите што мислат дека такви пешачка зони како плоштадите некогаш биле или се мртви, и дека потребна е бронза и пластика да бидат живи, никогаш не ми биле јасни...
особено нашиов плоштад има стогодишна историја без споменици, скулптури, објекти или што и да се, па секогаш бил жив, па дури и пожив од сегашно време...

Знам дека збориш  од инат , јасно ми е и не ми  е ниво да ти реплицирам, ама да кажеш дека во стогодишната историја немало споменици на плоштатот(какви и да биле и на кој личности и да биле) и дека бил пожив од сега е мислам.....BashСтиви Вондер да каже ајде де , ама другите !!!!????
а спомениците на кои алудираш се??? освен тие два споменика кои стоеле на влезот на камениот мост и тоа значително кратко време за владеењето на српското кралство, за друго не сум информиран...
што се оденесува до објектите, неколку пати објекти биле рушени и биле градени нови на плоштадот, и културата била менувана со текот на оштествените и политичките трендови, ама природата на плоштадот си останала иста, дали ќе има споменици и објекти на плоштадот, или ќе биде празен, исто е, плоштадот живее од својата намена и луѓето кои се движат секојдневно на него, а не од неколку тони безживотна бронза и пластика...

ама не знам друго што да искоментирам, не намеравам да дискутирам за скопска историја и култура и по стоти пат истата дискусија да се води со луѓе што мислат дека не бива плоштад ако нема споменик на него... во овој контекст што го зборам јас, ви беше даден пример со црвениот плоштад погоре... ама кој да разбере...


Edited by zabegan - 19-Jul-2012 at 01:01
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2589 Posted: 19-Jul-2012 at 15:10

Ми вика дедо ми:

- Абе, јас мислам дека веќе може да нема учебници по историја. Ниту пак да се држат часови по историја во училиштата. Наместо тоа, треба заедно со наставниците/професорите и евентуално водичи, учениците да прават тури по скопските музеи и споменици, каде ќе учат за нив додека ги посетуваат.

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2590 Posted: 19-Jul-2012 at 15:14

А, иначе има седница во собрание каде се расправа веќе два дена за Скопје 2014.

Само незнам зошто сега? Зар не требаше порано да биде?

Како и да е... Дали тогаш, дали сега... и така е бескорисна... да ги слушаш и да им се чудиш...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2591 Posted: 19-Jul-2012 at 15:33
Originally posted by zabegan


а спомениците на кои алудираш се??? освен тие два споменика кои стоеле на влезот на камениот мост и тоа значително кратко време за владеењето на српското кралство, за друго не сум информиран

Pogledni gi slikite od staro Skopje, ima posebna niska za toa

Originally posted by zabegan


не знам друго што да искоментирам, не намеравам да дискутирам за скопска историја и култура

Da ama sepak komentiras i diskutiras za Skopskata "istorija", toa istorija e vo navodnici zatoa sto go gledas, citas i kazuvas samo toa sto ti odgovara.

Originally posted by zabegan

и по стоти пат истата дискусија да се води со луѓе што мислат дека не бива плоштад ако нема споменик на него... во овој контекст што го зборам јас, ви беше даден пример со црвениот плоштад погоре... ама кој да разбере...


Mesas babi i zabi, toa sto ti gi svakjas spomenicite kako "неколку тони безживотна бронза и пластика" e tvoja kratkovidost.
Da plostadot, ne go pravat spomenicite ama ne go i unistuvaat. Ne sum zapoznaet so nekoj zakon koj sto kazuva deka na plostad nesmee da ima ili pak deka mora da ima spomenici.

Nema nekoe strogo pravilo za spomenicive, koi iako spored mene ne se postaveni site na soodvetni mesta sepak imaat nekakva vrednost i znacenje.

I sepak go sporeduvas crveniot plostad so plostadot Makedonija, koga nemaat ama bas nisto zednicko osven toa sto i dvata se "plostadi".

Mozam da ti navedam stotici drugi primeri od plostadi so slicna velicina i otvorenost koi sto imaat spomenici i fontani, ama toa voopsto nema da pokaze i dokaze deka plotadot Makedonija e izgraden, proektiran i ureden (ne)korektno.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2592 Posted: 19-Jul-2012 at 20:08
чекај чекај, што испревртуваме зборови тука?
не реков дека не сакам да дискутирам историја и култура, туку дека не сакам тоа да го правам со луѓе кои очигледно се игнорантни на истата и не знаат како е формирана и се негува...
плоштадот не реков дека е катастрофално уништен, туку дека сиот накит што му го наредија, нема врска со тоа дали тој ќе биде жив или не, тоа е се...

а спомениците секогаш за мене ќе бидат безживотна бронза се додека некој ги поставува како да се шмизли и бикови, без никаква приказна, церемонија или гордост позади нив... само нафрлани така, во некоја ноќ, секоја ноќ по неколку...

и не збориме тука за отвореноста на плоштадот, туку за тоа што реално гледано немаше потреба од ова, а дури и да имаше некаква „потреба“ (како што ни се претставува), ова беше најпогрешниот начин... а тоа дали Гоце и Даме биле симетрични на Александар ми е најмалку битно (иако и тоа е многу битно)
проблемот е што ниеден споменик нема свој простор, а плоштадот се третира како да е некој музеј со национално значење, а не она што навистина е, обична централна раскрсница, што ја поминуваме секој ден, со или без споменици и сите пропратни чуда
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2593 Posted: 20-Jul-2012 at 10:27
ima nekoi spomenici koi se ubavo postaveni, megutoa trebase da ostane na toa zatoasto ostanatite ja narushuvaat nivnata postavenost. primer: goce i dame se ubavo postaveni, a justinian i gemigiite se kako dve razlicni prikazni, da bea justinian i samuil na tie mesta ke imase nekoja logika. za samuil da ne zboruvam kako e postaven. istoto e so obeliskot vo zena park, koj sto dokolku bi dishel i bi koordiniral so zeleniloto vo parkot bi bil ubava prikazna, megutoa e unisten.sepak ostanuva uste majka tereza koja dokolku se postavi na plostad definitivno ke go unisti voin na konj so nejzinite dimenzii i nelogicka postavenost

Edited by xnx - 20-Jul-2012 at 10:28
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #2594 Posted: 22-Jul-2012 at 17:51
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2595 Posted: 22-Jul-2012 at 18:05
Originally posted by macedonia

Skopje 2014 in Australia? lol.

http://www.mkd.mk/46260/makedonija/aleksandar-makedonski-karev-delcev-pert-avstralija-tim-turundzev/
ова е нешто сосема различно од Ск2014, ја пре би за тоа да се направеше вакво кичерајско комплексче во некоја дивина во стил на Лас Вегас, отколку вака насилно да се узурпираше центарот на градот со нечии брилијатни идеи
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #2596 Posted: 07-Aug-2012 at 00:20
23ka.wordpress.com
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1991
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2597 Posted: 08-Aug-2012 at 19:20
Како дел од странците гледаат на нас...

http://off.net.mk/bookbox/koj-veli-deka-goleminata-ne-e-vazhna

ЦИТАТ:
...во таа митологизирачка папазјанија и експлозија на најчист псевдоисториски кич, еден вистински дизниленд на македонштината, под несразмерно скромен назив „Скопје 2014".
Речиси лудачката импозантност на овој државен проект укажува на трогателната свест дека без таа споменична и монументална архитектура...

ПС. Ако сметате дека е ова премногу политичко слободно DELETE! Јас само направив copy-paste.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #2598 Posted: 08-Aug-2012 at 20:41
Procitajte go celiot artikl a ne samo recenicata kade SK2014 se vregja.

Covekov e smesen. Nego ajde.... Vo moda e da se vregja i potcenuva se na blakanot, a osobeno toj sto strada.
Neka prasa Arsanijevic, zosto imame "problemi" so identitetot, neka prasa zosto Bugarija ne ni go priznava jazikot, Grcija identitetot, a Srbija crkvata, ili pak mozebi tie prasanja se pre komplicirani za negovata nezna glava... Ili pak kako umetnik ne se zanimava so vistnski problemi tuku so tracevi.

Edit: Isto za koi stranci ti zboruvas? Za Arsanijevic?
Ako me interesira sto toj misli za mene i mojot narod da odam i da skoknam vo Sava so kamen okolku vrat.

Edited by Petar - 08-Aug-2012 at 20:44
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2599 Posted: 08-Aug-2012 at 23:06
Originally posted by Petar


Covekov e smesen. Nego ajde.... Vo moda e da se vregja i potcenuva se na blakanot, a osobeno toj sto strada.
Neka prasa Arsanijevic, zosto imame "problemi" so identitetot, neka prasa zosto Bugarija ne ni go priznava jazikot, Grcija identitetot, a Srbija crkvata, ili pak mozebi tie prasanja se pre komplicirani za negovata nezna glava... Ili pak kako umetnik ne se zanimava so vistnski problemi tuku so tracevi.


Легитимни забелешки, јасно е дека коренот на СК2014 лежи токму во овие прашања, но сепак тоа не треба да биде алиби за овој блам што го правиме самите. Барем, за македонските интелектуалци


Edit: Isto za koi stranci ti zboruvas? Za Arsanijevic?
Ako me interesira sto toj misli za mene i mojot narod da odam i da skoknam vo Sava so kamen okolku vrat.


Зошто секогаш мора со овие комплекси да се пристапи? Зошто етничкиот предзнак мора да се бутне во се. Ако е од некој Норвежанец мислењето ќе биде порелевантно? До кога вака Ohno
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2600 Posted: 09-Aug-2012 at 00:02
факт е дека ако немавме никакви проблеми со идентитетот,името,црквата и се останато,во центарот на Скопје немаше да има повеќе од еден мал споменик.

од сигурни извори знам дека зад кулиси,кога се преговара за името,многу од странските емисари вулгарно ни ја оспоруваат историјата,во контекс-што барате во историјата,вие немате ништо со тоа,вие сте нов народ од 1945 г.

Ви гарантирам дека во изминатите 20 години секогаш на прес конференција кога наш дипломат ќе излезе видно нервозен и бесен,му се зборувани овие работи.

Нашиве немаат ништо повеќе што да направат освен да ја извадат историјата на плоштад.

За жал тоа кошта премногу
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 128129130131132 327>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.